FORUM KURALLARI

Forumda gereksiz, ikinci kere açılmış, içeriksiz, lüzumsuz bulunan konuların taşınacağı yer.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

FORUM KURALLARI

Mesaj gönderen KRALMAS » 16 Ağu 2011, 14:07

Ateistplatform, ateizm ve dinler hakkında tartışma, bilgilendirme, eleştirme ve sorgulama ortamıdır. Amacımız dinlerin toplum üzerindeki etkilerini ve bu etkilerin sonuçlarını anlatmak, din olgusunun bireylerin vicdanları dışına taşdığında, devleti etki altına alma misyonuna dönüşebildiğine, insanların hayatlarını ve geleceklerini karartabildiğine, daha kötüsü emperyalist amaçlara alet edilebildiğine dikkat çekebilmektir. Forumumuz laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetinden yanadır ve Atatürk ilke ve devrimlerinin savunucusudur. Forumlarımız katılımcılarımız arasında ırk, renk, din, dil, etnik köken, kültür ve milliyet gibi bir ayrım söz konusu olmadan herkese açıktır. Forumlarımız fikirlerin, forum kurallarına ve genel etik kurallara riayet etmek kaydı ile paylaşılabileceği özgür bir tartışma ortamıdır.

Ateistplatform, bu sınırlar çerçevesinde, hiç kimseye hiç bir zaman sınırsız demokrasi ve özgürlük vaat etmeyen bir ortamdır. Üyeler kendi özgür iradesi ile ve forum kurallarını kabul ederek üye olduğuna göre herkes site kurallarına uymak durumundadır.

Forum, barış içinde ve adil bir şekilde yürütülebilmesi için yönetici bir ekibin kontrolü altındadir. Bu ekip, katılımcıların forumu kurallara uygun bir biçimde kullanmalarını denetler ve yaptırımlar uygular. Forum yöneticileri iletileri silme ve düzeltme, kurallara uymayan üyeleri süreli veya süresiz olarak forumdan uzaklaştırma hakkına sahiptirler.

FORUM KURALLARI:

1. Forumda, genel ahlak ve edep kurallarına aykırı yazılar yazılamaz. Forum üyeleri diğer bir forum üyesine veya forumda olmayan bir başkasına küfür ve hakaret edemez.

2. Forum üyeleri diğer bir üyeyi tehdit edemez. Bu amaçla veya başka bir amaçla ne kendisinin, ne de diğerinin, ne de üçüncü bir şahsın gerçek kimliğini ve adresini forum dahilinde yayınlayamaz.

3. Türkiye Cumhuriyeti Yasaları'na aykırı, bölücü ve diğer terör örgütleri, ırkçılık, savaş yanlısı ve insanlığın utanç nedeni olan emperyalizmi destekleyen veya öven propaganda ve sloganlar yazılamaz, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyetini rencide edici resim, yazı ve link içeren ileti ve başlık gönderilemez. Atatürk’ün şahsını ve/veya devrim ve ilkelerini aşağılayıcı, rencide edici, hakaret ve küfür niteliğinde yazı yazılamaz, link ve resim yayınlanamaz. Bu tarz iletiler görüldüğü an derhal kaldırılır ve iletiyi yollayan kişi forumdan uzaklaştırılır. Gözden kaçması halinde Ateistplatform yönetimi bu tarz mesajlardan sorumlu tutulamaz, yazılan mesajların ahlaki ve yasal sorumluluğu yazan şahısa aittir.

4. Forum üyeleri avatarlarında bölücü ve terör örgütlerinin simge ve resimlerini kullanamazlar. Üye isimleri ahlaka ve yasalara aykırı kelimelerden seçilemez.

5. Bir üye, aynı anda iki isimle birden üyelik alamaz. Forumda yalnız bir isimle yazılabilir. Herhangi bir kullanıcının birden fazla isimle foruma üye olduğu tespit edilirse, önce uyarılarak bunlardan sadece birini seçmesi istenir, bu uyarıya uymadığı takdirde forum yöneticilerinin uygun gördüğü bir tanesi hariç, diğer üyelikleri iptal edilir. Bu tarz bir davranışta ısrar eden ve yeni farklı isimler alarak forumda yazmaya uğraşan üye, tüm isimleriyle birlikte forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.

6. Üyeler, gerçek isimleri çağrıştıran isimlerle üye olamazlar. Çünkü bu ismin gerçek bir kişiye ait olması ve o kişinin adının -belki de- habersizce, bulunmak istemediği bir forumda görülüyor olması, çeşitli olumsuzluklara neden olabilir. Bu nedenle, gerçek isimlere benzeyen üye adı alan üyeler, başka bir isim kullanmaları için uyarılırlar, değişiklik talep etmezlerse, isimleri forum yönetimi tarafından değiştirilir. Bu değişiklik, ilk adın tamamı ve soyadın ilk harfi şeklinde yapılır. Ör: Ali Makaracı = Alim

7. İleti yazarken büyük harf kullanmak bağırmak anlamına geldiğinden, iletilerde sürekli olarak büyük harf, koyu renk ve büyük font kullanılmamalıdır.

8. Forum yönetimi forum kurallarına uymayan bazı mesajları gözden kaçırabilir. Forum katılımcıları gözden kaçırılmış bu mesajları forum yönetimine bildirmelidirler.

9. Forumda açılan başlıkların, ilgili forumlarda açılmasına dikkat edilmelidir. Ateistplatform, “Ateizm ve Dinler”, Platformcafe”, “Bilim ve Teknoloji” ve “Bodrum Katı” olmak üzere dört ana forum ve bunların alt forumlarından oluşmaktadır. Bu forumların isimleri, aslında içeriklerini net olarak tarif etmektedir. Açılacak konu başlıklarının mutlaka ilgili forumda açılmasına dikkat edilmelidir.

10. Foruma uzun yazılar yapıştırılmamalıdır. Bu yazılar mutlaka gösterilmek isteniyorsa link verilmelidir. Verilen linler, belli bir sitenin reklamı amacını taşımamalıdır. Sadece alıntılardan oluşan başlıklar açılmamalıdır. Haber başlıkları bu konuda istisna olabilir.

11. Forumlarımızda başka bir forumun veya sitenin reklamı ancak o forum veya sitede bizim sitemizin reklamı yapılmak kaydı ile verilebilir.

12. Üyeler bir başka üyenin cezalandırılması talebinde bulunamazlar. Bu tür istekler forum yöneticileri tarafından dikkate alınmaz.

13. Üyeler aşırı uzun ve büyük fontlara ve resimlere sahip imzalar kullanamazlar. İmzalarında, kendi blog veya web siteleri hariç olmak üzere diğer sitelerin reklamını yapamazlar.

14. Forumda kullanıcı adı değişikliği talep edilebilir, bu istek sadece bir seferliğine yerine getirilir..

15. Forum dahilinde bir başka siteye ve forumda bulunmayan kişilere yönelik karalayacı, aşağılayıcı veya benzer iletiler yazılamaz.

16. Forumlarımızda tartışmalara katılan her katılımcı üyemiz yukarıdaki maddeleri kabul etmiş sayılır. Bu kurallara ilave olarak, yasalara karşı herhangi bir uygunsuzluktan doğacak olan her türlü adli takip, soruşturma ve kovuşturmadan yazının/mesajın sahibi sorumludur.

17. İnanç konusunun +18 bir tercih sorunu olduğunu düşündüğümüzden, inançla ilgili konuların tartışılmasını 18 yaşından büyükler için uygun buluyoruz. 18 yaşından küçüklerin, inanç ve din gibi baskı ve zorlama içeren konulardan uzak, güvende olmaları gerekir. İnsanların, inançla ilgili kararlarını 18 yaşından sonra almaları gerekir. Bu nedenle foruma 18 yaşından küçük üye kabul edimemektedir. Yaşı 18'den küçük olduğu anlaşılan üyelerin üyeliği sonlandırılacaktır.

18. Bir yazı veya video linki paylaşılacağı zaman, paylaşımı yapan kişi ilgili yazı veya video hakkında bilgi vermek ve bu yazı veya video hakkındaki kişisel düşüncelerini de paylaşmak zorundadır.

19. Herhangi bir konuda iddia da bulunacak kişiler, iddialarını destekleyen argüman veya kanıtların yanı sıra, fikrini neyin değiştirebileceğini de açıkca belirtmek zorundadırlar.
En son KRALMAS tarafından 18 Şub 2014, 10:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Sebep: 18. ve 19. maddeler eklendi.

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Re: FORUM KURALLARI

Mesaj gönderen KRALMAS » 18 Şub 2014, 10:16

Güncelleme: 18. ve 19. maddeler eklenmiştir.

Cevapla