Allah'ın Matematik Hatası [İlgisiz İletiler]

Forumda gereksiz, ikinci kere açılmış, içeriksiz, lüzumsuz bulunan konuların taşınacağı yer.
promete
Üye
Felsefe: Agnostizm

Re: Allah'ın Matematik Hatası

Mesaj gönderen promete » 12 Ağu 2012, 15:04

Üff... Çoluk çocukla anlamadıkları, kapasitelerini aşan konularda tartışma yaratıyoruz. Her türlü soruyu ezberlemişler, yanıtları bir kere bile okumamışlar. Dönüp dönüp aynı çocuksu iddialaşmalar üzerinde debeleniyoruz. Bu önemli konunun içine ettiler, onlara aferin. Ama bu mirası hâlâ Kuran'ın matematik hatası olmayan(!) ayetlerine göre paylaştıramadık değil mi?

HQ_continuum, bir sözün vardı. Bu troll benim enerjimi düşürüyor. Bıkkınlık geldi.

Kullanıcı avatarı
Very Self
Üyeliği Sonlandırılmış
Felsefe: Diğer

Mesaj gönderen Very Self » 12 Ağu 2012, 16:06

promete yazdı:Üff... Çoluk çocukla anlamadıkları, kapasitelerini aşan konularda tartışma yaratıyoruz. Her türlü soruyu ezberlemişler, yanıtları bir kere bile okumamışlar. Dönüp dönüp aynı çocuksu iddialaşmalar üzerinde debeleniyoruz. Bu önemli konunun içine ettiler, onlara aferin. Ama bu mirası hâlâ Kuran'ın matematik hatası olmayan(!) ayetlerine göre paylaştıramadık değil mi?

HQ_continuum, bir sözün vardı. Bu troll benim enerjimi düşürüyor. Bıkkınlık geldi.
Kuran'da matematik hatasıyla uğraşmaktan, kendi felsefesindeki mantık hatasını fark edemeyen agnostik kardeşim.

Gel şu felsefe detayındaki agnostisizm titrini çıkart. O kelime fazla sana...

Ne bileyim, matematik hatası arayıcı yaz, Muhamed'in evliliklerini araştırıcı yaz, olmadı Mekke dönemi cinsel eğilimleri araştırıcı yaz ama var gel agnostisizme haksızlık etme...

Agnostisizm Tanrı'nın olabilirliği hakkında "bilinemez" diyen kişidir, yani açıkça "vardır" demese de "yoktur" da demiyordur. Ama bakıyorum Tanrı konusunda "temkinli" konuşmaya gayret gösteren dostumuz, iddia olunan hataya bodoslama dalıyor.

Şimdi bilmediğiniz bir konuda canhıraşane bir iddia savunuyorsunuz, ki hakkınızı yemeyelim Hakdoğan kardeşim gibi bilen biri açıklamasa sizin açınızdan mantıklı da görünüyor. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp demiş atalarımız. Bu kardeşimiz olayın matematik hatası olmadığını, verilen tüm kombinasyonların Kuran'da yer etmesi durumunda sayfalar dolusu ayeti sadece mirasa ayrılması gerektiğini, (bu sefer de bu nasıl Kutsal Kitap diyecektiniz) bununla ilgili (ya da herhangi bir konuyla ilgili) ihtiyacın İslam'ın dört temel kaynağından birinde mutlaka bulunacağını açıklayarak: İslam dininin dört temel kaynağının Kur'an, Sünnet, İcma, Kıyas olduğunu ve hata diye isimlendirilen durumun herhangi bir kafa karışıklığına meydan verilmeyecek bir şekilde şimdiye kadar sorunsuz bir şekilde tali kaynaklarca çözümlendiğini gayet net bir şekilde ortaya koyuyor.

Burada size düşen "İslam'ın Kur'an haricinde kalan Sünnet, İcma ve Kıyas'ın temel kaynaklar olduğunu bilmiyorduk, öğrendik, teşekkür ederiz" olmalıyken, bir insan sırf doğruları söyledi diye yemediği hakareti bırakmadınız. Aydın tutum bunun neresinde, tartışma kültürü bunun neresinde... Hakikate olan aşkımız ve sadakatimiz nefsimizden daha önemli olduğu için fevri noktada size benzememek için azami gayret gösteriyoruz. Belki de sağlanmaya çalışılan bu...
Şeytanın yaptığı en büyük kurnazlık bütün dünyayı yaşamadığına inandırmaktır.

"The Usual Suspects" filminden

promete
Üye
Felsefe: Agnostizm

Mesaj gönderen promete » 12 Ağu 2012, 20:44

Very Self yazdı: Gel şu felsefe detayındaki agnostisizm titrini çıkart. O kelime fazla sana...

Ne bileyim, matematik hatası arayıcı yaz, Muhamed'in evliliklerini araştırıcı yaz, olmadı Mekke dönemi cinsel eğilimleri araştırıcı yaz ama var gel agnostisizme haksızlık etme...

Agnostisizm Tanrı'nın olabilirliği hakkında "bilinemez" diyen kişidir, yani açıkça "vardır" demese de "yoktur" da demiyordur. Ama bakıyorum Tanrı konusunda "temkinli" konuşmaya gayret gösteren dostumuz, iddia olunan hataya bodoslama dalıyor.
Kendi dinini bilmeyen bir soru ezberleme primatının agnostik'in kelime anlamını bilmesini elbette beklemiyorum. "Tanrı konusunda temkinli konuştuğumu iddia ettiğine göre, böyle bir hâlime şahit olmuş olman gerekir. Pardon, siz görmediğiniz ve bilmediğiniz şeylere şahitlik edersiniz değil mi? Unutmuşum. Bu sizin en belirgin özelliğiniz, imanınızın ilk şartı: Yalancı şahitlik!
Very Self yazdı:Şimdi bilmediğiniz bir konuda canhıraşane bir iddia savunuyorsunuz, ki hakkınızı yemeyelim Hakdoğan kardeşim gibi bilen biri açıklamasa sizin açınızdan mantıklı da görünüyor. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp demiş atalarımız. Bu kardeşimiz olayın matematik hatası olmadığını, verilen tüm kombinasyonların Kuran'da yer etmesi durumunda sayfalar dolusu ayeti sadece mirasa ayrılması gerektiğini, (bu sefer de bu nasıl Kutsal Kitap diyecektiniz) bununla ilgili (ya da herhangi bir konuyla ilgili) ihtiyacın İslam'ın dört temel kaynağından birinde mutlaka bulunacağını açıklayarak: İslam dininin dört temel kaynağının Kur'an, Sünnet, İcma, Kıyas olduğunu ve hata diye isimlendirilen durumun herhangi bir kafa karışıklığına meydan verilmeyecek bir şekilde şimdiye kadar sorunsuz bir şekilde tali kaynaklarca çözümlendiğini gayet net bir şekilde ortaya koyuyor.

Burada size düşen "İslam'ın Kur'an haricinde kalan Sünnet, İcma ve Kıyas'ın temel kaynaklar olduğunu bilmiyorduk, öğrendik, teşekkür ederiz" olmalıyken, bir insan sırf doğruları söyledi diye yemediği hakareti bırakmadınız. Aydın tutum bunun neresinde, tartışma kültürü bunun neresinde... Hakikate olan aşkımız ve sadakatimiz nefsimizden daha önemli olduğu için fevri noktada size benzememek için azami gayret gösteriyoruz. Belki de sağlanmaya çalışılan bu...
İslam dininin dört temel(!) kaynağının Kuran, Hadis, İcma, Kıyas ve bunlara ilaveten yeterli miktarda Tefsir ve Kıvırtma olduğunu bilmez miyiz? Söylüyorum size, ömrümün yarısından fazlasını (bugüne kadar olan ömrümün değil, olası ömrümün tamamının yarısından fazlasını) müslüman olarak geçirdim. İslam hakkında yeni yetme, akılsız, abilerinden ezber yapan müslümanlardan öğreneceğim en ufak bir bilgi kırıntısı dahi kalmadı.

Bir müslümanla ortak dil konuşabilmek adına bu saydığın temel(!) kaynaklardan tek birine saygı duyarım, o da Kuran'dır. Çünkü senin inancının temeli budur ve Allah'ının korumaya söz verdiği tek kaynak da budur. Kalan diğerlerinin tamamı insan uydurması kaynaklardır ki, bunlara baş vurmak zorunda kalmanın nedeni, Kuran'ın yetersiz, eksik, çelişkili ve yanlışlarla dolu olmasıdır. Çünkü bana göre o da bir insan uydurmasıdır.

Şu ana kadar da, Kuran ayetlerinde açıkça yazılmış, anlatılmış olan söz konusu paylaştırmayı yapamamış olman, Kuran'ın bu olumsuz özelliklerine çok güzel bir kanıt ve örnektir. Oysa senin Allahın, Kuran'ı anlaşılsın diye apaçık indirmiştir ve bunun aksini söyleyenlere sayar söver. Bilmez ki o apaçık Kuran, müslümanların baş belasıdır...

Sahi, Q_continuum sözünü tutmanı bekliyoruz, bu konuya söyleyecek değişik bir şeyleri olanlar gelsin. Hem matematiksel olarak Kuran ayetlerini uygulayamıyor, hem neredeyse ayetleri inkar edecek hale geliyor, yine de boğazına kadar gömüldüğü çaresizlik içinden konuyu saptıracak ne kadar laga luga varsa yapmaktan geri kalmıyorlar. Ben bunlardan en çok; "Eğer Kuranla matematik çelişiyorsa, matematik yanlıştır" diyenleri seviyorum. En çok onlara gülüyorum ve bana sempatik geliyorlar. Onlar gelsin...

Kullanıcı avatarı
hakdogan
Üyeliği Sonlandırılmış
Felsefe: İslam

Mesaj gönderen hakdogan » 12 Ağu 2012, 22:42

promete yazdı: Sahi, Q_continuum sözünü tutmanı bekliyoruz
:D

@Q_continuum, yetiş şu adamın imdadına.

Sana lisanı hal ile yalvarıyor adeta, kurtar beni bunlardan diyor ve "bana bilgili değil cahil Müslüman lazım, ancak onlar dişime göre, bunlarla baş edemiyorum, help" diye inliyor.

Karşılıksız bırakma bu isteği :D

Ne neşeli forum Ya Rab...
Fezada boşluk işgal etmenin bir bedeli var...

Kullanıcı avatarı
Very Self
Üyeliği Sonlandırılmış
Felsefe: Diğer

Mesaj gönderen Very Self » 12 Ağu 2012, 23:00

promete yazdı:Kendi dinini bilmeyen bir soru ezberleme primatının agnostik'in kelime anlamını bilmesini elbette beklemiyorum. "Tanrı konusunda temkinli konuştuğumu iddia ettiğine göre, böyle bir hâlime şahit olmuş olman gerekir. Pardon, siz görmediğiniz ve bilmediğiniz şeylere şahitlik edersiniz değil mi? Unutmuşum. Bu sizin en belirgin özelliğiniz, imanınızın ilk şartı: Yalancı şahitlik!
Valla primatlar siizn kendinize akraba olmaya layık gördüğünüz hayvanlar oluyor. Üstelik bak rumuzunla son derece uyumlu. Hatta rumuzunu primat olarak değiştirirsen kimsecikler birşey anlamaz bile.

Hatta senin durumunu Cro Magnon adamının salağa yatmış boş bakışları daha iyi anlatıyor. Google görsellerden bir incele ne kadar haklı olduğumu göreceksin.

Senin gibi bir vatandaşımın olduğunu bilsem agnostikin kelime manasını öğrenir miydim hiç? Neyse ki olan oldu, bir kere öğrendik.

Yorumları okuyoruz, bir de ne görsek....

Hakdoğan Allah'ın yanına gidiyorsan beni de al yanına. Yav siz şaka mı yapıyorsunuz yoksa ciddiye alıp gerçekten yazalım mı?

Neymiş efendim, Tanrı konusunda temkinli konuştuğuna ne zaman şahit olmuşum?

Senin felsefen agnostiklik değil mi şimdi? Eğer vücudunun orta kısımlarından yeni bir agnostiklik çeşidi türetmediysen genel anlamda agnostiklik "Tanrının var olup olmadığının bilenemeyeceği" tezini savunan kişiye denir. İşte "temkin" dediğimiz şey budur. Eğer bu "temkinlilik" hali olmasaydı adınız ya ateist (Tanrı yoktur) ya da teist (Tanrı vardır) olurdu. Temkinli olduğunu söyleyebilmem için illaki ilgili bir cümlen gerekmez. Eğer siteye üye olumuşsan ve rumuzunun altında "agnostisizm" yazıyorsa, neden başka kanıta ihtiyaç duyayım ki? "Adım Ahmet" diye döviz açıyorsun, sonra da "Adımın Ahmet olduğuna ne zaman şahit oldun?" diye soruyorsun. Senin bu yaptığını atan Neandertal Adamı bile yapmazdı be!

promete yazdı:İslam dininin dört temel(!) kaynağının Kuran, Hadis, İcma, Kıyas ve bunlara ilaveten yeterli miktarda Tefsir ve Kıvırtma olduğunu bilmez miyiz? Söylüyorum size, ömrümün yarısından fazlasını (bugüne kadar olan ömrümün değil, olası ömrümün tamamının yarısından fazlasını) müslüman olarak geçirdim. İslam hakkında yeni yetme, akılsız, abilerinden ezber yapan müslümanlardan öğreneceğim en ufak bir bilgi kırıntısı dahi kalmadı.
"İslam hakkında yeni yetme, akılsız, abilerinden ezber yapan müslümanlardan öğreneceğim en ufak bir bilgi kırıntısı dahi kalmadı" dersen elbette mantıkla bu kadar savaş yaparsın. Ne demiştim başta, siz öğrenmek içni değil saldırmak için okuyorsunuz diye.

Şimdi sana basit bir soru sorayım? Cevabı evet ya da hayır olsun. Kuran'ın matematik hatası diye isimlendirdiğiniz miras dağılımı sadece cımbızlama yapılabilecek değerler için vaki olduğuna ve hesap hatası çıkmayan yerin çıkan yerden misliyle fazla olduğunun ortada olmasına göre, sizin parlak fikriniz nedir? Seçmeniz kolay olsun diye sizin yerinize ben maddeliyorum.

1- Miras dağılımı ile ilgili bir şey demesin? (Ama Kuran sosyal hayatı düzenler. Bu sefer "Bu nasıl Kutsal Kitap? Mirasa değinmeden olur mu? diyeecek miydiniz demeyecek miydiniz? Evet ya da hayır?)

2- Kaç sayfa tutarsa tutsun, olası bütün sayısal kombinasyonları versin. (O zaman da bu nasıl Kutsal Kitap, bir miras davası için onlarca sayfa ayet mi yazılırmış? diyecek miydiniz demeyecek miydiniz? (Evet ya da Hayır?)

Benim aklıma 3. bir seçenek gelmedi seninkine geldiyse buyur yaz da biz de ateist olalım.

promete yazdı:Bir müslümanla ortak dil konuşabilmek adına bu saydığın temel(!) kaynaklardan tek birine saygı duyarım, o da Kuran'dır.
Vaay! Saygı da duyarmış Kuran'a. Kuran'a saygınız sadece ondan yeteri kadar çelişki bulduğunuzu düşündüğünüz an kadardır.

promete yazdı:Çünkü senin inancının temeli budur ve Allah'ının korumaya söz verdiği tek kaynak da budur. Kalan diğerlerinin tamamı insan uydurması kaynaklardır ki, bunlara baş vurmak zorunda kalmanın nedeni, Kuran'ın yetersiz, eksik, çelişkili ve yanlışlarla dolu olmasıdır. Çünkü bana göre o da bir insan uydurmasıdır.

Şu ana kadar da, Kuran ayetlerinde açıkça yazılmış, anlatılmış olan söz konusu paylaştırmayı yapamamış olman, Kuran'ın bu olumsuz özelliklerine çok güzel bir kanıt ve örnektir. Oysa senin Allahın, Kuran'ı anlaşılsın diye apaçık indirmiştir ve bunun aksini söyleyenlere sayar söver. Bilmez ki o apaçık Kuran, müslümanların baş belasıdır...
İşte cümlen de bilmediğin halde bilmeyi çok arzulayıp bu arzunun başına bela açtığı aşikar bir durumun somut kanıtı. Evet, İslam dininin ana Kaynağı Kuran'dır. Ama Hakdoğan'ın da, Homo habilislerin bile anlayacağı, belki bu sayede homo sapienslere evrilmesinin daha rahat olacağı açıklaması sanki hiç yapılmamaış gibi tekrardan aynı teraneler yazılmış. Evet Kur'an herşeye değinmiştir ama öz olarak. Zaten Peygamberlik müessessesi bunun için vardır. Hz Muhammed (SAV)'e "yaşayan Kuran" denme nedeni de budur. Öz olarak bahsedilen (aksi takdirde teferruat halinde yüzbinlerce sayfa Kuran'dan bahsediyor olurduk) durumların açılımını, niteliğini sağlamak. Dikkat edin, Peygamber yine kaynakla irtibatını koparmadan bunu yapıyor. Yine icma Peygamber'in ümmetinden olup Kuran'da ihtilaflı bir konunun ortak akıl ile ortaya konmasıdır. Şimdiye diyeceksin ki, madem açık bir Kİtap, ihtilaf niye?

Olayı bir örnekle somutlaştıralım: Mesela şahsın biri vücuduna dövme yaptırmak istiyor ve bunun dinen mahzurlu olup olmadığını soruyor. Şimdi 1400 seneden beri günümüze kadar bir kısmı gelip geçmiş, bir kısmı devam eden uygulamalar var. Kuran'ın değişen koşullara göre her bir maddeye yer vermesi hem onun hacmin arttırır hem de izzetini (haşa) bozar. Bu ilk aklıma gelen örnek olduğu için bunu verdim. O halde sünnet'e başvurulur. Peygamber Efendimiz (SAV) dövme ile ilgili nehy edici hadisi varsa tatbik edilir. Diyelim ki bunda da ittifak sağlanamadı o halde müçtehidlerin icmaı, yani fikir birliği ettiği husus tatbik edilir. Diyelim bunda da ittifak edilemedi. O halde devreye geçmiş zaman peygamberlerinin hüküm ile ilgili şeriatı tatbik edilir.

Yani bir meseleyi çözmek için bu kadar çareler üreten bir sitem ne kadar artniyetli bir şekilde eleştirilir? Basit bir elektronik eşyanın bile kullanım kılavuzunu anlamak içni bile ikinci bir seçeneğimiz yokken, bir konuyla ilgili toplamda sayıları milyonları bulan insanları hal çareleri üzerinde birleşmek için bu kadar sistemli çalışan bir din için neden hep bardağın boş tarafından bakılır?
promete yazdı:Sahi, Q_continuum sözünü tutmanı bekliyoruz, bu konuya söyleyecek değişik bir şeyleri olanlar gelsin

Bu yaptığın son derece çirkin bir ajitasyon ve provokasyondur. Senin fikri gücün yetmedi mi? Korkaklık yapıyorsun! Yapabiliyorsan insanları fikren mağlup et, ajitasyon ve provokasyonla değil. En fazla artık yazmazsın olur biter. Yazımızı gözüne sokacak değiliz ya.

promete yazdı:Hem matematiksel olarak Kuran ayetlerini uygulayamıyor, hem neredeyse ayetleri inkar edecek hale geliyor, yine de boğazına kadar gömüldüğü çaresizlik içinden konuyu saptıracak ne kadar laga luga varsa yapmaktan geri kalmıyorlar. Ben bunlardan en çok; "Eğer Kuranla matematik çelişiyorsa, matematik yanlıştır" diyenleri seviyorum. En çok onlara gülüyorum ve bana sempatik geliyorlar. Onlar gelsin...
Tatlı su Müslümanlarına ne kadar da meraklısınız öyle... Üzgünüm canım burada şimdilik onlardan yok bizimle idare edeceksin.
Şeytanın yaptığı en büyük kurnazlık bütün dünyayı yaşamadığına inandırmaktır.

"The Usual Suspects" filminden

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 12 Ağu 2012, 23:59

Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az, demişler bunlar gibileri için. Sözü kıçından anlayan adamların, neticelerinden uydurması olağandır. O yüzden bu gibi kişilerin ettikleri lakırdılara ve bu kişilere amiyane "osuruk" denir.:lol:
Sana İslam'a fransız değilsiniz, Türkçe'ye de bir hayli yabancısınız anlaşılan. Sünnet'in bağlayıcılığını ve kaynağını sormuyorsun ama "bu güne nasıl geldi" diyorsun?
Dinime küfreden bari Müslüman olsa! :lol: Dakika bir gol bir; ilk cümleye bir bakın. Arkadaşım(sözün gelişi)kaynak 1300 yıl geride kaldı; kaynak Muhammet'in kendisiyse doğal olarak. Yani kaynağı tartışmıyoruz; kaynaktan çıkan verilerin bugüne ne kadar sağlıklı ulaştığını tartışıyoruz. Dıydıyın dıydıyını, rivayetin rivayetini kaynak olarak onaylamamı beklemiyorsun sanırım.

Bağlayıcılık ile doğruluğu birbirine karıştırdın sanırım; oysa sözcüğün kökü oldukça açık. Ki sen islam dininde sünnetin öneminde söz ettin; ben ona yönelik olarak öyle, dedim. İslamda sünnetin yeri büyüktür; ama sünnetin günümüze dos doğru gelebilmesi için hiçbir koşulun yerine getirilmediği ortada. Bunu şuna benzetebilirsin bir iş yerinde patronun kararları bağlayıcıdır ama bu kararların doğru olduğu anlamına gelmez.
İlginç olan, konuya dair hiçbir şey bilmeden önce hükme varman, sonra da durumu ilginç bulman. Zır cahilsiniz. Sünneti, en başta ehl-i beyt kayıt altına almıştır. Öğrenin bunları.
Resul-i Ekrem(S.A.V), Kur'an-ı Kerim ayetleri ile karıştırılmasının önüne geçmek için başlangıçta kendi sözlerinin kaydını yasaklamıştır
Çelişkiler, tutarsızlıklar ortada. Sözlerin ve uygulamaların kayıt altına alınmadığını itiraf etmişsin. Ayrıca ki ayrı kitap oluşturmak çok mu zor?

Şu Muhammet ile ilk hadis yazıcılarına bir yakından bakalım.
Ad-doğum-ölüm
"Peygamber" Muhammet 571-632
İmam buhari 810-869
Müslim 821-874
Ebu Davut 810-889
Tırmizi 815-892
İmam Nesai824
İbni mace 824-886

Kabak gibi yalan olduğu ortadadır; aradan 200 yıldan fazla geçmiştir.
Hafızlık geleneğimiz eşsizdir ve Cenab-ı Hak, son kelamı için sebepler planında böyle güçlü bir geleneği var etmiş, böylelikle Kur'an günümüze kadar korunmuştur.
Acizliğiyle övünmek de ancak bir eziğe yakışır. :lol: Marks tarihteki olaylar için, başka türlü olamadıklarından öyle olmuşlardır, der. Yani Kuran bir türlü yazılamadığından bu bir zorunluluk olmuştur.
Kur'an mesela "nefes alın, nefes almazsanız ölürsünüz" de demiyor, ne yapacağız?

Primitifsiniz.

Normal yaşamda siz hayatınızı nasıl idame ettiriyorsunuz merak ediyorum. Mesela trafikte karşıdan karşıya geçerken, öncesinde size söylendiği halde o anda birileri "önce sola, sonra sağa, sonra tekrar sola bak" mı demeli, bunu demeden sağ salim karşıya geçemiyor musunuz

Ayrıca değişik bir paylaştırma yöntemi de ne demek?

Hala mı jetonlar düşmedi?

Bu 3 feraiz ayetinde muayyen tablolarda, belirlenen varisler ve bunların o muayyen tablolardaki payları var.

Bu size verildikten sonra, örneğin geriye mirasçı olarak sadece 3 kız çocuğu kaldığında "şimdi ne yapacağız ya" diye düşünülür mü?

Varis ve miras belli, varis paylarının birbirlerine oranı belli.

Kaldı ki Sünnet kanalıyla gelmiş pratik uygulamalar da var, reddiye, asabe ve diğer konularda.

Dolayısıyla saksıyı işletmek kafi.

Sizdeki sıkıntı bu.
Bu ne şimdi. Gevezelik değil mi? Yine yanıt yok. Görüşü ortaya atan sensin ama hiç kanıt getirmeyen, yardımcı olmayan da sensin. Sünnet diyorsun ve çakıyorsun yine sınıfta; birncisi sünnetin yukarda yazdıklarımdan ötürü güvenirliği yok, ikincisi kuranın kendi dururken sünnet ne oluyormuş! Acizlik birkez daha yineleniyor. Seni adam yerine koyup soruyoruz işte; neden alt alta gelen iki ayet de bam başka durumlardan söz ediliyor olsun? Saçmalamanın dik alasını yapıyorsun. Her ikisini ayrı bir durumu belirtmesi için aynı durumlar için farklı paylaştırmalar yapması gerekir; ki öyle birşey yok, ordaki her cümle bağlayıcı bu yüzden.
Diyorum ya, saksıyı işletmede sıkıntı var.

Soruyu şöyle sor: "Üsteki söylenenlerin alttakilerle uygulanacağına ilişkin ne var?"

De bakayım!
Ben kanıtımı ortaya koyuyorum ama sen görmüyorsun ki! Tren seyretme alışkanlığın gibi bakıyorsun bizim yazdıklarımıza da! :lol: Bak yukarıda kalın olarak yazdım; kapasiten yetmiyorsa ben ne yapayım? Vermeyince Mamut ne yapsın Mahmut? Üstelik senin dediğin gibi ortada bir karışıklık varsa hiç işin içinden çıkamazsın; bu ayetler yok yargısındadır.
Vallahi çok eğleniyorum
Kaçınılmazsa zevk almaya bakacaksın doğal olarak. Bunun üstüne bir sigara tellendirilir hani :lol:
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin
Felsefe: Ateizm

Mesaj gönderen Q_continuum » 13 Ağu 2012, 01:44

hakdogan yazdı:
Vallaha mı? Yaş o denli kemal seviyesinde mi?

Ama o çocuksu mesajları ne yapacağız?
Vallaha ya!
N'apıcan, senin gibi cahillere laf anlatmaya çalışıyoruz, kesir hesabı yapamayanlara mümkün olduğu kadar yalın dil kullanmak gerekiyor...

Senin gibiler için mantıklı ifadeler ya çocuksudur, ya fazla basit, ya fazla karışık, ya da düz mantıktır. Bu arada mantığın çeşitleri yoktur, mantık mantıktır. Kalkıp bana fuzzy logic'ten bahsetmeye kalkma, onun temeli de düz mantıktır.
Neyse mazur görelim.
Sen git kendini mazur gör, şizofreniden tımarhaneye kapattırt!
Cezalandırmak tabi ki istemem, ama yumurtladığın o sözlere dair ekran çıktıları, başlık url, konu ID'si, tarih ve saati gibi parametreleri kayıt altına aldım.

Çizmeyi aşma hali tekerrür ederse savcılık kanalıyla, internet üzerinden işlenen suçlar kapsamında suç duyurusunda bulunur, bu vesileyle de belki seninle tanışırız.
Eh, tabii, senin yaşadığın yer Türkiye, şarlatana şarlatan demek, yalancıya yalancı demek, ikiyüzlüye ikiyüzlü demek hep ileri demokrasinizin sonucu suç sayılabilecek şeyler!...
Aklıma pek yatmayan akademik titrin senin üfürmen mi yoksa bir karşılığı var mı bu şekilde de öğrenmiş oluruz.
Senin aklına BASİT KESİR bile yatmıyor, fazla zorlama beyinciğini, sonra nevrasteni olur, güncel işlerini bile yapamaz olursun, kapasiteni aşar! Bulunduğum batılı ülkenin önde gelen üniversitelerinden birinde beni çiddiye alıp bir de üzerine bir kova maaş ödüyorlarsa bu bana yettiği gibi uluslararası muhataplarıma da yetiyor. Sen kimsin ki senin mantık özürlü fikrinin bir değeri olsun?? Git biraz ilkokul matematiği öğren.
Öpüldün...
Git aynayı öp, belki ikiniz çeğrek akıl edersiniz.
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin

Mesaj gönderen Q_continuum » 13 Ağu 2012, 01:54

hakdogan yazdı:
promete yazdı: Sahi, Q_continuum sözünü tutmanı bekliyoruz
:D

@Q_continuum, yetiş şu adamın imdadına.

Sana lisanı hal ile yalvarıyor adeta, kurtar beni bunlardan diyor ve "bana bilgili değil cahil Müslüman lazım, ancak onlar dişime göre, bunlarla baş edemiyorum, help" diye inliyor.

Karşılıksız bırakma bu isteği :D

Ne neşeli forum Ya Rab...

Haksızlık cart curt yapıldı diye ağlmaya kalkarsınız şimdi. Adam olup bir kesir hesabı yapamadığını NİÇİN kabul etmiyorsun veya hesabı söze gerek kalmadan yapıp hepimizi morartmıyorsun?
Ne mal olduğun ortaya çıksın diye şimdiye kadar engellenmedin. Neyse, ne idüü belli olmayan titrimden ötürü iş yolculuğundayım, biraz daha debelene durun, diğer adminler haddinizi bildirir.
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

Kullanıcı avatarı
hakdogan
Üyeliği Sonlandırılmış
Felsefe: İslam

Mesaj gönderen hakdogan » 13 Ağu 2012, 09:42

kemalistcan yazdı: Arkadaşım(sözün gelişi)kaynak 1300 yıl geride kaldı; kaynak Muhammet'in kendisiyse doğal olarak. Yani kaynağı tartışmıyoruz; kaynaktan çıkan verilerin bugüne ne kadar sağlıklı ulaştığını tartışıyoruz.
Jetonlar kaç köşe?

Size laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor.

"Sünnet bize, Kur'an'ın intikal ettiği kanal(ar)dan gelmiştir" sözünü primitif ateist için bir de şerh mi edeceğiz? Sünnet, Kur'an'ın bize intikal ettiği kanallardan geldi demek, detayını bilmediğin ve bilgisizliğin bakımından seni ezecek onlarca arka plan verisinden arındırarak "elimizdeki Kur'an için nasıl bıdı bıdı edemiyorsan, sahih Sünnet için de bıdı bıdı edemezsin" demektir.
kemalistcan yazdı: İslamda sünnetin yeri büyüktür; ama sünnetin günümüze dos doğru gelebilmesi için hiçbir koşulun yerine getirilmediği ortada.
Ortada olan, google'a erişimini kesip "hadis ilmi ve metodolojisine dair bana ıstılahi 3 terim say" dediğimizde "hönk" dışında bir cevap alamayacağımız kişinin(burada bu sen olmaktasın) cehaletidir.

Sana ne diyorum, modern tarih metodojisine(tabi biliyorsan) bir kıyasla da gör, 14 asır öncesinden oluşturulmuş o muhteşem söz, olay/vakıa aktarma ilmini.
kemalistcan yazdı: Çelişkiler, tutarsızlıklar ortada. Sözlerin ve uygulamaların kayıt altına alınmadığını itiraf etmişsin. Ayrıca ki ayrı kitap oluşturmak çok mu zor?
Çelişki yok, muhatapta kara cehalet var. Söylediğim ne?

"Resul-i Ekrem(S.A.V), Kur'an-ı Kerim ayetleri ile karıştırılmasının önüne geçmek için başlangıçta kendi sözlerinin kaydını yasaklamıştır"

Mekke döneminin başlangıcında varolan, kaynaklarımızda geçen durumu "başlangıçta" diyerek dikkate sunarak, Sünnetin sonradan kayıt altına alındığını ifade ediyorum. Üstelik en başta kim tarafından? Ehl-i beyt tarafından kayıt altına alınmaya başlandığını söylüyorum. Yani Resul-i Ekrem'in(S.A.V) aile, ev/hane halkı tarafından.

Burada "Ahmet ile Mehmet elmayı bölüştüler" dendiğinde "yarısını Ahmet, yarısını da Mehmet yedi" diye ekleme zarureti ancak muhatap kıt ise zorunlu olmalı.
kemalistcan yazdı: Şu Muhammet ile ilk hadis yazıcılarına bir yakından bakalım.
Yine koyu cehalet. Saydığın imamlar ilk hadis yazıcıları değil, ilk büyük hatis derleyicileri/toplayıcıları/neşriyatçılarıdır.

Yüzbinlerce hadis arasından, belirlenmiş hassas kriterler filtresine tabi tutulup, bu filtrelerden geçenleri eserlerine almışlardır. Kişi başka hiçbir şey bilmese, şu veriden hareketle "hadis yazımı bundan çok önce başlamış olmalı, çünkü hem bir hadis havuzu oluşmuş, hem bu havuzdan alınan bilgilere uygulanacak filtreler oluşturulmuş" sonucuna varır.

Tabi saksıyı işletebiliyor daha doğrusu işletilecek bir saksıya sahip bulunuyorsa.

Bak seni aydınlatayım. Söylediğim şey, yani hadis yazımının bu hadis imamlarından çok önce başladığı, bunun kimlerce yapıldığı kopyala yapıştır yapmak dışında içeriğinden habersiz olduğu kaynaklarda dahi geçer. Evet evet, Buhari'de, Ebu Davud'ta, Ahmet bin Hanbel'in müsned'inde falan.

Bu bağlamda Hz. Ali(R.A) ve Efendimizin(S.A.V) göz bebeği oğullarından sonra, mesela Ebu Hureyre'nin(R.A) öğrencsi Hemmam b. Münebbih, ilk hadis yazıcıları olarak anılabilir. Yine kaynaklarımızda ilk 2 halife döneminde, çeşitli kaygılarla yazılı hadis metinlerinin, halifelerin bizzat kendilerince imha ettirdikleri yazılıdır. Yani hadis yazımı, konuya fransız sen gibilerin sandığının aksine, Resul-i Ekrem döneminde başlamış ve sonrasında da devam etmiştir.
kemalistcan yazdı: Yani Kuran bir türlü yazılamadığından bu bir zorunluluk olmuştur.
Katıksız cehalet :D

Kur'an ayet ayet, inzal olduğu ilk günden itibaren yazılmıştır.

Efendimiz(S.A.V) sonrası yapılan onun "iki kapak arasında toplanması"dır.

Şundan bile habersizsiniz, çok zayıfsınız.
kemalistcan yazdı: Sünnet diyorsun ve çakıyorsun yine sınıfta
Sen, Sünnet'in İslam'ın temel bir kaynağı olmaması ihitmaline platonik meftun isen ben, bu karşılıksız aşkta sana bol bol hicran yarası dilemekten başka ne yapabilirim?
kemalistcan yazdı: ikincisi kuranın kendi dururken sünnet ne oluyormuş!
Ne mi oluyormuş?

Pratiği.

Somutlaşması.

Kur'an-ı Kerim'in hayata nasıl hayat yapılaacğının en kamil örnek eliyle gösterilmesi oluyormuş.

Yurdum atesiti, Allah'ın Resulünü(S.A.V) basit bir posta memuru sanıyor galiba, gerçi biz ona "Namazın formel yapısı, zekatın hangi birikmişten ne oranda verileceği" ve benzeri örnekleri de sunmuş, Sünnet pratiğinin Kur'an'ın mütekamil beşeri tatbiki olduğunu da göstermiştik.

Diyorum, sorun saksı(sızlık) problemi.
kemalistcan yazdı: neden alt alta gelen iki ayet de bam başka durumlardan söz ediliyor olsun?
Soru mu şimdi bu?

Hiç mi o ayetlere ve zikrettiği varis tablolarına bakmadın?

Yine onca yazdım, Nisa 12 vav-ı ibtidaiye ile başlıyor, hükmün devamı söz konusu olsa fa-i sebebiye ile başlardı dedim. Hani sen/siz bilmiyorsunuz, gidin bir bilene sorun. "Bu adam sallıyor mu, yoksa doğruyu mu söylüyor?" diye danışabileceğiniz kimse yok mu?

Bilmiyorsanız, danışacağınız kimse de yoksa hangi yüzle burada ahkam kesiyorsunuz?

Halife Ebu Bekir ne demişti tekrar yazalım: "Allah Teala'nın Nisa suresinde feraiz hakkında indirmiş olduğu ayetlerden birincisi çocuk ve baba hakkındadır. İkincisi koca, karısı ve ana bir kardeşler hakkındadır. Üçüncüsü ana, baba bir veya baba bir kardeşler hakkındadır."

Bak bu iki ayetteki varis tablolarını gözüne sokuyorum. Varisler arasında erkek çocuk olduğunda, burada ele alınan avliye uygulanmadığından, erkek çocuklu tablolar hariç, Nisa 11 varis tabloları şöyle.

Tablo: İki ve üzeri kız çocuğu + dede ve nene
Paylar: 2/3 + 1/6 + 1/6 = 6/6

Tablo: Tek kız çocuğu + nene ve dede
Paylar: 1/2 + 1/6 + 1/6 = 5/6

Şimdi de vav-ı ibtidaiye ile başlayan Nisa 12'de tablo ve paylara bakalım.

Tablo: Erkek eş(kadın eşe varis olmuş) + çocuk(lar)
Paylar: 1/4 + çocuklar(payları zikredilmemiş) + olası diğer diğer varisler(payları zikredilmemiş)=?

Tablo: Erkek eş(kadına varis olmuş) çocuk yok, kadın eşin babası da yok, kardeşleri var
Paylar: 1/2 + 1/3 = 5/6

Tablo: Kadın eş(erkeğe varis olmuş) + çocuk(lar)
Paylar: 1/4 + çocuklar(paylar zikredilmemiş) + varsa diğer varisler(paylar zikredilmemiş)=?

Tablo: Kadın eş(erkeğe varis olmuş) çocuk yok, erkek eş geriye miracı baba bırakmamış, ama kardeşleri var
Paylar: 1/4 + 1/3 = 7/12

İşte, görüldüğü gibi bu iki ayet(3. feraiz ayeti de) kendi içinde bir varis topluluğunu baz alarak paylar zikretmiş, bu paylar bir bütünü ya tamamen ya da bu tamdan eksik paylaştırmış ve zaten bu sebepledir de, sünnet vasıtasıyla, öz olarak gelen içerik tafsilata kavuşturulmuştur.

Dikkat edin, bu iki ayet ve üçüncüsü de bir bütünü, o bütünü aşan paylarla dağıtmıyor. Ya tam ya tamdan eksik(diğer n sayıda kombinasyona ait paylar) taksim ediyor. Dolayısıyla ortada saçma sapan uydurmanız gibi bir matematik işlem hatası da bulunmuyor.

Kör gözlere tekrar sokalım. Halife Ebu Bekir, henüz avliye uygulanan varis tablosu ortaya çıkmamış iken ne demiştir?

"Allah Teala'nın Nisa suresinde feraiz hakkında indirmiş olduğu ayetlerden birincisi çocuk ve baba hakkındadır. İkincisi koca, karısı ve ana bir kardeşler hakkındadır. Üçüncüsü ana, baba bir veya baba bir kardeşler hakkındadır."
kemalistcan yazdı: b]Her ikisini ayrı bir durumu belirtmesi için aynı durumlar için farklı paylaştırmalar yapması gerekir
Hahaha, bu ne ya, şapkadan tavşan çıkarma mı :D

İki ayetin birbirinden farkı durumları düzenlemesi için demek aynı durumlarda farklı paylaştırmalar yapması lazım

Yahu mantıktan gerçekten zerre nasibiniz yok mu sizin?

Asıl böyle bir şey bırak matematiği, başta mantık hatası olurdu.

Böyle bir şey ancak bir ateistin yazdığı kitapta söz konusu olabilir, mesela müellifinin adı kemalistcan olan bir kitapta :D
kemalistcan yazdı: Ben kanıtımı ortaya koyuyorum ama sen görmüyorsun ki!
Vallaha mı?

Nerede o "kanıt" dediğin?

"İki ayetin ayrı bir durumu belirtmesi için aynı durumlar için farklı paylaştırmalar yapması gerekir" mi yoksa kanıt dediğin :D

Neşe kaynağımsın yeminle :D
kemalistcan yazdı: Vermeyince Mamut ne yapsın Mahmut?
Vermeyince Mabut, neylesin Mahmut

Çok zayıfsın.

Q_continuum yazdı: Bu arada mantığın çeşitleri yoktur, mantık mantıktır.
Yanılıyorsun.

Mesela bir ateist mantığı çeşidi var. Müthiş bir şey, çok eğlendirici :mrgreen:
Q_continuum yazdı: Bulunduğum batılı ülkenin önde gelen üniversitelerinden birinde beni çiddiye alıp bir de üzerine bir kova maaş ödüyorlarsa
Yalandan kim ölmüş, değil mi?
Q_continuum yazdı: Neyse, ne idüü belli olmayan titrimden ötürü iş yolculuğundayım, biraz daha debelene durun, diğer adminler haddinizi bildirir.
Bak promete buna çok üzülecek, şimdi ben de üzüldüm :D
Fezada boşluk işgal etmenin bir bedeli var...

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin

Mesaj gönderen Q_continuum » 13 Ağu 2012, 18:52

@hakdogan

Yalan senin gibilerin işi. Ne senin ne de benim birbirimize ne iş yaptığımızı kanıtlamak gibi bir mecburiyetimiz yok. Senin gibi bir cahilin ezikliğini aşıp laf anlatmanın ne kadar zor değil imkansız olduğu ortada. Sizler için Kuran dışında her kitap, her bilgi yalan. Ancak ne yazık ki dünyada çalışan her teknolojik ürün benim gibilerin araştırma ve geliştirmesi sayesinde var.

O kadar tablolar çıkartmışsın, yanlarına her kişiye düşen para miktarlarını da yazaydın, çok mu zor??? Zor tabii, çünkü hepsi tam toplanamıyor. Eksik olanlarını geçtik, var olan paradan fazlasını paylaştıranları yaz yeter. Muhammed'den en az 4 yıl önce çok bilinmeyenli denglem çözümü biliniyorken her şeyi bilen kitabınız işte bunu bilemiyor.

Mantık işlemleri AND, OR, NOT, XOR ve bunların birleşimlerinden ibarettir. Bunlar da doğrudan argümanlara uygulanır. Bir argüman ya DOĞRU ya da YANLIŞTIR. Oysa senin kibilerin kullandığı argümanların sonucu ne olursa olsun, inancının emrettiği sonuç çıkıyor. Soyutlayamadığın sürece mantıklı düşünmen imkansızdır. Aynı mantık kuralı her argüman için geçerli olmalıdır. Şimdiye kadar bunu yapamadığını defalarca gösterdin. Her seferinde referansın ya bir ayet, ya bir sünnet ya da bir hadis oluyor. Kaldı ki bunlar yer yer kendi aralarında çelişkili olup GERÇEKLERLE ÇELİŞKİLİ olanları da mevcut. Bu matematik hatasını kabul etmeyişininizin tek sebebi Kuran da bir hata varsa kimbilir daha kaç hata var demek zorunda kalmamak içindir.

Diğer bir nokta da, madem Muhammed'in sözlerini kayıt etmek yasaktı, NİÇİN Kuran yazıldı??? Başlı başına çelişki ve iteatsizlik. Amacı zaten keyfine göre kural koyup gününü gün etmek olduğu ortada. Kaydedilirse bir gün uyanığın biri karşılaştırma yapar, foyasının ortaya çıkacağını bilmiş olmalı. Ama müritlerinin bu kadar kör kütük koyun gibi olacaklarını düşünememiş, umduğundan da saf çıkmışsınız!!!

1. Kuran'ın daha sonra kaydedildiği BİR GERÇEK.
2. Yazan insanların günümüz şartlarına göre KÖR CAHİL oldukları BİR GERÇEK.
3. Her yazıda HATA OLABİLECEĞİ BİR GERÇEK
4. Her ayetin kelimesi kelimesine hatırlanmış ve kaydedilmiş olması İMKANSIZ.

Dolayısıyla Kuran'ın hatasız, kusursuz bir metin olduğu fantezi ötesine geçemeyecek bir varsayım bile olamaz.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir