Putperest İbadetleri [İlgisiz İletiler]

Forumda gereksiz, ikinci kere açılmış, içeriksiz, lüzumsuz bulunan konuların taşınacağı yer.
mercanbal

Re: Putperest İbadetleri

Mesaj gönderen mercanbal » 04 Mar 2014, 10:10

KRALMAS yazdı:..
124000 allah sözcüsü rakamı, allahın beceriksizliğini yansıtmasının yanı sıra....
CEVAP: -haşa- olmayan/ olmadığına inandığın allah ı beceriksizlikle itham ediyorsun ne ayak?..
124 bin peygamberin geldiğini islam dışı diğer dinler bildirmiyorsa demek ki dejenere olmuşlar. Her ne kadar yüzde yüz dejenere olmamışlar ise de. Ben de zaten önceki dinlerin dejenere olmuş olmasından dolayı sonrakilerin geldiğini, son olarak islam dinin geldiğini söylüyorum.
Önceki peygamberlerin illa ardışk olarak gelmesi gerekmez, Belki aynı anda dünya üzerinde 5 peygamber birden vardı.bir çoğu aynı anda dünyanın değişik yerlerine gelmiştir. Aynı anda avustralya da bir peygamber, güney amerikada diğer, kuzey amerikada bir başkası, afirkada bir başkası olması mümkündür. Çünkü dünya globalleşmiş değildi. Bir peygamberin öğretisinin dünyanın diğer tarafına yayılması mümkün değildi.
İncilin zaten tanrı tarafından indirildiğine hıristiyanlaın inanmamaya başladığı andan itibaren incil tahrif olmuş demektir ve islamın gelmesi için sebeplerden birini teşkil etmiştir.
İncil de kalıntı nasıl yok?,
yahudiler hıristiyanlıığı ayrı bir din olarak görmüyor. Yahudiliğin yeni bir mezhebi, yeni bir yorumu olarak görüyor. Bunu nasıl görüyor? İslamın da hırstiyanlığın yeni bir yorumu olarak gören hıritiyanlar var.
farklı dinlerin kaynakları tabii farklı olabilir, ama ortada insanoğlunun ürettiği iki orijinal din (şamanizm ve paganizm) dışındakiler aynı din olup, islamdan öncekiler insanlar tarafından dejenere edilerek farklılaştırılmışlardır. Farklılaştırılmış olmak farklıl, farklı olmak farklıdır.

YEK yazdı:
Buradan, ''Tanrı, olacağı bilmiyor'' sonucunu çıkarabilir miyiz?
CEVAP: önce tanrının var olduğunu kabul etmeniz gerekir. olduğuna imanmadığınız tanrının olacakları önceden bilip bilmediğini tartışmak saçmadır!.

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Felsefe: Ateizm

Mesaj gönderen KRALMAS » 04 Mar 2014, 10:59

mercanbal yazdı:KRALMAS yazdı:..
124000 allah sözcüsü rakamı, allahın beceriksizliğini yansıtmasının yanı sıra....
CEVAP: -haşa- olmayan/ olmadığına inandığın allah ı beceriksizlikle itham ediyorsun ne ayak?..
Lafımı çarpıtmaya kalkma şimdi, masal kitabından bir mısra paylaştın bende, hikayede geçen karakter hakkında yorum yaptım. Demek istediğim şu, lafını anlatmak için 124000 sözcü göndermek zorunda kalması (gerçekten gönderdiğini söylemiyorum, hikaye üzerinden var sayım yapıyorum, bunu da yazayım da atlama bari) beceriksizliktir.
mercanbal yazdı:124 bin peygamberin geldiğini islam dışı diğer dinler bildirmiyorsa demek ki dejenere olmuşlar. Her ne kadar yüzde yüz dejenere olmamışlar ise de. Ben de zaten önceki dinlerin dejenere olmuş olmasından dolayı sonrakilerin geldiğini, son olarak islam dinin geldiğini söylüyorum.
Diğer dinlerin mensupları sizin bu iddialarınızı, kabul etmiyorlar. İçlerinde, ellerinde islam tarihinden daha eski kitaplar olanlar var. Dolayısıyla da bu dinlerin dejenere olduğu konusu (en azından son 2000 yıl içinde), hiç bir ıspata dayanmayan, boş ithamlarınızdan ibarettir. Aynı şekilde, islamın dejenere olduğunu, son din olmadığı ithamında bulunan ve milyonlarca inanırı bulunan yeni din akımları da mevcut. Kanıtsız her boş lakırdıya, koşulsuz atlayacaksak, onlarında doğru söylediğini mi kabul etmeliyiz?
mercanbal yazdı:Önceki peygamberlerin illa ardışk olarak gelmesi gerekmez, Belki aynı anda dünya üzerinde 5 peygamber birden vardı.bir çoğu aynı anda dünyanın değişik yerlerine gelmiştir. Aynı anda avustralya da bir peygamber, güney amerikada diğer, kuzey amerikada bir başkası, afirkada bir başkası olması mümkündür. Çünkü dünya globalleşmiş değildi. Bir peygamberin öğretisinin dünyanın diğer tarafına yayılması mümkün değildi.
Son 2 bin yılda sadece 2 sözcü geldiğini söylüyorsunuz, yanlışım varsa düzelt, islam'da insanlık tarihininde ortalama 7000 yıl olduğu görüşü var, geriye kalıyor 5000 yıl. 123998 sözcüyü bu kalan 5000 yıla istediğin şekilde dağıtsak bile ortada açık çıkıyor. Zira 5000 yıl boyunca, her sene 25 tane sözcü gelmiş olması lazım ki bu sayıya ancak ulaşabilelim. Her sene 25 tane sözcü salınıyor dünyaya, ama ne hikmetse, sümerlilerin 5000 yıllık yazıtlarında, mısırlıların 4000 yıllık hiyorogliflerinde/papiruslarında, çinlilerin 3000 yıllık tarih kayıtlarında vb.. ufacık bir not bile bulunamıyor konuyla ilgili. Bunun neresi mantıklı?
mercanbal yazdı:İncilin zaten tanrı tarafından indirildiğine hıristiyanlaın inanmamaya başladığı andan itibaren incil tahrif olmuş demektir ve islamın gelmesi için sebeplerden birini teşkil etmiştir.
İncil de kalıntı nasıl yok?,
Veya adamların dini görüşü hep bu yöndeydi, ama muhammedin saçmalamalarından dolayı, siz onların dininin tahrif olduğuna inanma ihtiyacı duydunuz. Adamların elinde dinlerinin bozulmadığına dair, 300 lü yıllardan kalma incil var, bugün ki ile aynı içerikte olduğunu söylüyorlar. Peki sizin elinizde incilin tahrif edildiğine veya kuranın bozulmadığına, kanıt olarak ne var?

Değiştirilmiş kutsal kitap Kuran
http://ateistplatform.org/forum/viewtopic.php?f=4&t=482
mercanbal yazdı:yahudiler hıristiyanlıığı ayrı bir din olarak görmüyor. Yahudiliğin yeni bir mezhebi, yeni bir yorumu olarak görüyor. Bunu nasıl görüyor? İslamın da hırstiyanlığın yeni bir yorumu olarak gören hıritiyanlar var.
farklı dinlerin kaynakları tabii farklı olabilir, ama ortada insanoğlunun ürettiği iki orijinal din (şamanizm ve paganizm) dışındakiler aynı din olup, islamdan öncekiler insanlar tarafından dejenere edilerek farklılaştırılmışlardır. Farklılaştırılmış olmak farklıl, farklı olmak farklıdır.
Yahudilere göre kendi dinleri hariç tüm dinler sahtedir, buna mesihlik iddiasını kabul etmedikleri hıristiyanlık dinide dahildir. Tabii ki hıristiyanlıkta tevrat'ı kutsal kitap olarak kabul olmasından ötürü, museviliğin bir mezhebi gibi görmekte bence bir sakınca yok. Ancak dediğim gibi yahudiler bu görüşü kabul etmezler, aynı alevi müslümanlarını, sünni müslümanlarının kabul etmemesi gibi.

Yani diyorsun ki, insanlık tarihi boyunca üretilen din ve Tanrı inanışlarının, şamanizm ve paganizm haricindekiler, islamın geçmişini oluşturmaktadır, doğru mu anlamışım? Bu durumda tanrı inancı olmayan dinleri (budizm vb..), çok tanrılı olan dinleri (sümer dinleri, mısır dinleri, yunan dinleri, hinduizm vb..) veya islam'i görüşe tamamen zıt tek tanrılı dinleri (deizm, panteizm vb..) de bu kategoriye mi sokuyorsunuz? Veya ilkel kabile dinlerini, toteizmi, putperestliği, yıldıza tapmayı, ateşe tapmayı vb.. da dahil ediyor musunuz? Sonra da kanıt isteyince kızıyorsunuz, binlerce yıllık dinlere sahip çıkıp, hiç birinde islam veya allah hakkında bilgi kırıntısı olmaması, islamın bunlarla ilgisi olmadığının kanıtıdır zaten.

Kullanıcı avatarı
Yek
Üye

Mesaj gönderen Yek » 05 Mar 2014, 03:43

mercanbal yazdı:YEK yazdı:
Buradan, ''Tanrı, olacağı bilmiyor'' sonucunu çıkarabilir miyiz?
CEVAP: önce tanrının var olduğunu kabul etmeniz gerekir. olduğuna imanmadığınız tanrının olacakları önceden bilip bilmediğini tartışmak saçmadır!.
Sayın mercanbal...
İnanırsam bana ebedi mutluluğu/kurtuluşu vaadeden, inanmazsam beni sonsuza değin işkence görmekle tehdit eden, inanıp terkedersem de öldürülmemi emreden bir dinden bahsediyoruz.
Madem ki ''inan'' diyorsunuz bizlere, o halde bu imanın sağlamasını da istemek durumundayız.
Değil mi?
Yoksa siz, çevrenizde duyduğunuz ve inanmanız istenen her şeye, bunları hiç sorgulamadan inanıyor musunuz?

Hoş, haydi bir inançsız olarak, inanmadığım bir varlığı, inanmadığım bu varlık, hayatımın her yerine sokuşturulduğu halde sorgulamamalıymışım. Haydi bunu ''anladık'' diyelim.
Pekiyi siz, bir inanan olarak, sorumu nasıl yanıtlıyorsunuz?

Bir soru daha: Orijinalliğine inanmadığınız İncil'den, Muhammed'e kanıt arayanlar da sizler değil misiniz?
mercanbal yazdı:İncilin zaten tanrı tarafından indirildiğine hıristiyanlaın inanmamaya başladığı andan itibaren incil tahrif olmuş demektir ve islamın gelmesi için sebeplerden birini teşkil etmiştir.
Hristiyan itikadına dair ''pek de'' bilgili değilsiniz(hemen hemen bütün Müslümanlar gibi).

Hrsitiyanlar, İncil'in(onlar İncil diye kestirip atmıyor ya) Tanrı tarafından gönderildiğini reddetmiyor ki. Sadece, onların kutsal kitabın meydana getirilme yöntemine dair düşünceleri, Müslümanlarınkilerle örtüşmüyor, hepsi bu.
Teslis düşüncesini ve bu düşüncedeki Tanrı ve İsa konseptini anlamadan(ki anlaşılamayacağını ve bu nedenle aklın bittiği yerde imanın başlaması gerektiğini söylüyorlar zaten yani onlar da en az sizler kadar dogmatik) yapacacağımız her yorum, havada kalacaktır.

İsa, sizler için Muhammed'in bir alt segmentinde bir peygamber fakat Hristiyanlar için öyle değil.
mercanbal yazdı:yahudiler hıristiyanlıığı ayrı bir din olarak görmüyor.
Aynı Yahudiler, İslam'ı din olarak dahi görmüyor.
mercanbal yazdı:İslamın da hırstiyanlığın yeni bir yorumu olarak gören hıritiyanlar var.
''Hangi'' Hristiyanlar(mış) onlar?
mercanbal yazdı:farklı dinlerin kaynakları tabii farklı olabilir, ama ortada insanoğlunun ürettiği iki orijinal din (şamanizm ve paganizm) dışındakiler aynı din olup, islamdan öncekiler insanlar tarafından dejenere edilerek farklılaştırılmışlardır.
Şamanizm de paganistik bir inançtır, ki paganizm, tek bir din değil; aynen materyalizm gibi, kendi bünyesinde pek çok inancı/felsefeyi barındıran bir ekoldür(Marksizm materyalisttir fakat materyalizm Marksist değildir anlayışı dahilinde düşünün).

Ayrıca evrende, şu ''aynı din'' iddianızı benimseyen, sizlerden başka kimsenin olmadığı gerçeğini geçtim, bunu, daha kendi içerisinde birlik olamamış, bin parçaya ayrılmış, her bir parçası da kendisinden gayrısını Cehennem'e çoktan oturtmuş bir dinin inanırı olarak söylemeniz, resmen ironik.
KRALMAS yazdı:Son 2 bin yılda sadece 2 sözcü geldiğini söylüyorsunuz, yanlışım varsa düzelt, islam'da insanlık tarihininde ortalama 7000 yıl olduğu görüşü var, geriye kalıyor 5000 yıl. 123998 sözcüyü bu kalan 5000 yıla istediğin şekilde dağıtsak bile ortada açık çıkıyor. Zira 5000 yıl boyunca, her sene 25 tane sözcü gelmiş olması lazım ki bu sayıya ancak ulaşabilelim. Her sene 25 tane sözcü salınıyor dünyaya, ama ne hikmetse, sümerlilerin 5000 yıllık yazıtlarında, mısırlıların 4000 yıllık hiyorogliflerinde/papiruslarında, çinlilerin 3000 yıllık tarih kayıtlarında vb.. ufacık bir not bile bulunamıyor konuyla ilgili. Bunun neresi mantıklı?
Keza her ulusa, kendi dilinden bir uyarıcının illa ki gönderildiği de iddia ediliyor fakat ne en önemsiz görünen şeylerin dahi yazıldığı Orkun'da buna dair bir bilgi var, ne Futhark'ta, ne de yazılı diğer kaynakların bir tekinde.
KRALMAS yazdı:Adamların elinde dinlerinin bozulmadığına dair, 300 lü yıllardan kalma incil var, bugün ki ile aynı içerikte olduğunu söylüyorlar. Peki sizin elinizde incilin tahrif edildiğine veya kuranın bozulmadığına, kanıt olarak ne var?
İşin, belki de en traji-komik tarafı da zaten bu.

Sayın mercanbal...
Eldeki ''en eski'' Kur'an, kaç yıllık?
El Late vel Uzza ve Menates Salisete Luhra,
Tilke Kavanikül ıla,
Ve innekel şefaate hünnel Turna.
OWNED! xD

Kuşkusuz o Kur'an, değerli bir elçinin sözüdür. (Tekvir-19)

Ego vos benedictio in nomine Satanus.
Dominus Inferus vobiscum. Et cum tuo...
Amen.

mercanbal

Mesaj gönderen mercanbal » 05 Mar 2014, 11:48

KRALMAS YAZDI:Demek istediğim şu, lafını anlatmak için 124000 sözcü göndermek zorunda kalması (gerçekten gönderdiğini söylemiyorum, hikaye üzerinden var sayım yapıyorum, bunu da yazayım da atlama bari) beceriksizliktir. ..
CEVAP: dinin metodu ispat değil iknadır. Bugüne kadar birini bir şey konusunda ikna etmeye çalıştınız mı bilmiyorum. İkna etmek de iknaya sözkonusu olan konuyu tekrar tekrar söylemekle olur. Bu rakan 12 bin mi olur, 22 bin mi olur, o sizin ve ikna edeceğiniz kişinin becerisine bağlı.
KRALMAS YAZDI:Diğer dinlerin mensupları sizin bu iddialarınızı, kabul etmiyorlar. İçlerinde, ellerinde islam tarihinden daha eski kitaplar olanlar var...
CEVAP. Diğer dinler 124 bin peygamberi kabul etmiyorsa, yanı böyle bir birlgiden yoksun iseler dejenere olmuşlar demektir. Onların bilmemesi olmadığı anlamına gelmez.
KRALMAS YAZDI Son 2 bin yılda sadece 2 sözcü geldiğini söylüyorsunuz, yanlışım varsa düzelt, islam'da insanlık tarihininde ortalama 7000 yıl olduğu görüşü var, geriye kalıyor 5000 yıl. 123998 sözcüyü bu kalan 5000 yıla istediğin şekilde dağıtsak bile ortada açık çıkıyor.
CEVAP:İslamda 7 bin yıllık islam tarihi olduğunu ilk defa sizden duydum. Benim bildiğim islamda insanlığın geçmiş süresiyle ilgili en ufak bir bilgi yoktur.
Zaman içinde dünya giderek globalleştiğinden sonraki peygamberler arasındaki süre giderek uzamıştır. Son iki bin yılda peygamber gelmiştir. Mö 10 bin yıl ile mö 8 bin yıl arasındaki iki bin yıllık süre içinde 500 peygamber gelmiş olabilir. Hatta aynı anda dünyanın değişik yerlerinde beş- altı peygamber olmuş olabilir. Mz musa ile hz. Harun, hz. Şuayp aynı anda peygamber idiler. hz. Yakup ile hz. Yusuf aynı anda peygamber idiler. vs.
hinduizmin kaynak yazıtları hindular için kutsal değil mi?
Buda bir peygambver ise, hindular paygamber demediyse peygamber olmayacak m?
hz.s alih in muhatabı olan halk hz. Salih in peygamberliğini kabul etmediler ki desinler. Yazıtlarında “kahinin biri” şairin biri vs. demiş olabilirler. Aynı şeyler hz. Lut un kavmi, hz. Yunus un kavmi için de geçerli.
KRALMAS YAZDI: ..........siz onların dininin tahrif olduğuna inanma ihtiyacı duydunuz. Adamların elinde dinlerinin bozulmadığına dair, 300 lü yıllardan kalma incil var, bugün ki ile aynı içerikte olduğunu söylüyorlar. Peki sizin elinizde incilin tahrif edildiğine veya kuranın bozulmadığına, kanıt olarak ne var? ...
CEVAP: papazlar ve hahamlar günah affetmeye, insanları aforoz etmeye başladığı andan itibaren hıristiyanlık ve yahudilik tahrif edilmiş demektir. Bazı yanlışlar tüm doğruları götürür. Günah affetmek, dinden çıkarılmak sadece allah ın insifiyatifindedir. Allah bu yetkilerini hiç bir işahsa devretmemiştir.
KRALMAS YAZDI:: Yani diyorsun ki, insanlık tarihi boyunca üretilen din ve Tanrı inanışlarının, şamanizm ve paganizm haricindekiler, islamın geçmişini oluşturmaktadır....
CEVAP: islamla aynı kaynaktan, allah tan gelmişlerdir. Yoksa islam hz. Muahmmed in önceki dinlerden yapmış olduğu bir derleme değildir.
Aynı fakülteden 5 sene arayla mezun olan iki öğrencinin bildikleri yüzde 90 örtüşür. Bu benzerlik, sonradan mezun olanın önceden mezun olandan kopya çektiği anlamına gelmez. Aynı hocalardan ders aldığı, aynı kitapları okuduğu anlamına gelir.

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 06 Mar 2014, 12:02

mercanbal yazdı:KRALMAS YAZDI:Demek istediğim şu, lafını anlatmak için 124000 sözcü göndermek zorunda kalması (gerçekten gönderdiğini söylemiyorum, hikaye üzerinden var sayım yapıyorum, bunu da yazayım da atlama bari) beceriksizliktir. ..
CEVAP: dinin metodu ispat değil iknadır. Bugüne kadar birini bir şey konusunda ikna etmeye çalıştınız mı bilmiyorum. İkna etmek de iknaya sözkonusu olan konuyu tekrar tekrar söylemekle olur. Bu rakan 12 bin mi olur, 22 bin mi olur, o sizin ve ikna edeceğiniz kişinin becerisine bağlı.
Bu, sözde herşeye gücü yeten ve sözde her bir haltı bilen (!) bir yaratıcının, seçeceği bir yönteme benziyor mu hiç? Sözcü olduğunu iddia edenlerin durumunu düşün birde, adamın biri geliyor, "gaipten sesler duyuyorum, ben seçilmiş kişiyim vb.." diyor, ama hiç bir kanıt sunamıyor. Bu adamın sahtekar veya deli olup olmadığını nereden bileceksin? Ki herşeyi biliyorsan, 124000 tane deneme yapmaya ne luzum var, bunun işe yaramayacağınıda bilmen gerekir. Birde ikna (inanç) olayını, sanki çok önemli bir haltmış gibi, üstüne basa basa söylemende son derece komik. İkna derken de sanki adamları çiçeklerle, çikolatayla falan dinlerinden çıkarmışlar gibi, anlatıyorsun. Ben sana sizin ikna olayından örnekleme yapayım;

Olay 1 - Din yeni başlıyor.
A - Gaipten sesler duyuyorum, ben tapmakta olduklarınızdan Q'nun seçtiği sözcüsüyüm. İşte sözleri, sevgi, saygı, çiçek, böcek.
B - Güzel sözler ama kanıtın var mı? Belki bir mucize göstersen?
A - Yok, ama bana inanırsanız, cennette hurilerle, şaraptan ırmaklarla, koyu gölgelerle ödüllendirileceksiniz.
B - Ben zaten Q'ya tapıyorum, ama başka taptıklarımda var W ve X gibi.
A - Onları bırakıp sadece beni sözcüsü seçene tapacaksınız, o zaten en büyüğü, en ulusu, eğer sözlerimi dinlemezseniz, kafir olursunuz, sizi sonsuza kadar cehennem'de zincirlere vurup, yakıp, haşlayacak. Ama zorlama yok, karar senin.
B - Tamam ben ikna oldum (inandım) = bi bok anlamadım ama inanmazsam azap çekebilirim, inanırsam bişi kaybetmem

Olay 2 - Müminler artıyor
A - Eyy Q ehli, işte bunlar emir ve yasaklar. Fakirleri para karşılığı islama davet edin, hatta gücünüz yetiyorsa, köle satın alıp müslüman yapın ki sayımız artsın. (Selam josef * el sallar *) Bu arada Ş ve Ü dinine inanmış, insanlarda cennete girebilecektir.
B - Patron ya bu Ş ve Ü dininden bazılarıyla konuştum, resmen kopya çekmiş ama saçmalamış diyorlar.
A - yeni emirler, Ş ve Ü diniden olanlar, ancak birbirinin dostudurlar. Onlardan uzak durun, yoksa Q sizi doğru yola iletmez.
B - Aaa, bende diom kafam karışıo ondanmış, vay be.
A - yeni emirler var, Q evlatlığımın karısını benle nikahladı, artık sizde yapabilirsiniz.
B - Gerek yoktu ki, kimsenin böle bi ihtiyacı yoktu sonuçta.
A - Q'dan daha mı iyi bilecen?
B - yok yani o kadar işinin gücünün arasında, zahmet etmeseydi diye.
A - Beyler Q diyor ki, artık mali ihtiyaçlarımız da arttığı için kafir kervanı vurgunu yapacağız.
C - Essah mı diyon, para var mı bu işte?
A - Ganimetler Q'nun ve benimdir.
C - He yok o zaman ben gelmem o dine.
A - Pardon pardon 5 de 1 bizim yani.
C - Ok ozaman ben ikna oldum lan, yaşasın Q.

Olay 3 - Kovalanma
D - Sittirin gidin lan burdan, insanda huzur bırakmadınız, millet ibadete geliyor, eşkiya gibi saldırıonuz millete.
A - Vurmasanıza be sizin dininiz size, bizim ki bize. Gideriz ne olcak.
B - Patron ne olucak böle, ekmeğimizden de olduk.
C - Böle olmaz bu iş ben gidiom.
A - Yeni emirler var, artık dinden çıkan mürted olmakta, mürtedin kellesini almamız gerekiyor.
C - Ha, şey yok töbe ben vaz geçtim.
A - Yeni emirler var, sizi yerinizden eden kafirlerle töbe edip Q'ya tapana kadar savaşın.
B - Ama orda benim amca oğlu falan var, ben yapamam.
A - Kafirleri ananız, babanız bile olsa dost edinmeyin, sizi yoldan saptırırlar. Onlarla dostluk edende kafirdir.
B - Peki madem öyle diosa Q bi bildiği vardır.

Olay 4 - Büyüme
A - Eyy anasını, babasını, kardeşini katlettiklerim, malına, mülküne el koyduklarım, Q sizi islama davet ediyor. Töbe edip Q'ya taparsanız bağışlanacaksınız. Kafirlerin kellesini alıcaz. Şüphesiz Q çok merhametlidir.
D - Tamam benide ikna ettiniz. - Napak kelleyi kurtarak bari
A - Ne demek benim vazifem bu zaten. Arkadaşlar toplanın yakınlarda bi kaç köy varmış onlarıda ikna etmeye gidicez.
C - siz gidin ya, benim karıların başı boş kalmasın, hem gümüşleri kalaylatıcam.
A - yeni mallarda gelmiş oraya dediklerine göre.
C - hobaaa, yaşasın Q, yettim gari.
mercanbal yazdı:KRALMAS YAZDI:Diğer dinlerin mensupları sizin bu iddialarınızı, kabul etmiyorlar. İçlerinde, ellerinde islam tarihinden daha eski kitaplar olanlar var...
CEVAP. Diğer dinler 124 bin peygamberi kabul etmiyorsa, yanı böyle bir birlgiden yoksun iseler dejenere olmuşlar demektir. Onların bilmemesi olmadığı anlamına gelmez.
İyi de kanıtın yokki dejenere olduklarına dair. Sen Kuran için ne kadar emin isen, onlarda kendi kaynakları için o kadar eminler.
mercanbal yazdı:KRALMAS YAZDI Son 2 bin yılda sadece 2 sözcü geldiğini söylüyorsunuz, yanlışım varsa düzelt, islam'da insanlık tarihininde ortalama 7000 yıl olduğu görüşü var, geriye kalıyor 5000 yıl. 123998 sözcüyü bu kalan 5000 yıla istediğin şekilde dağıtsak bile ortada açık çıkıyor.
CEVAP:İslamda 7 bin yıllık islam tarihi olduğunu ilk defa sizden duydum. Benim bildiğim islamda insanlığın geçmiş süresiyle ilgili en ufak bir bilgi yoktur.
Zaman içinde dünya giderek globalleştiğinden sonraki peygamberler arasındaki süre giderek uzamıştır. Son iki bin yılda peygamber gelmiştir. Mö 10 bin yıl ile mö 8 bin yıl arasındaki iki bin yıllık süre içinde 500 peygamber gelmiş olabilir. Hatta aynı anda dünyanın değişik yerlerinde beş- altı peygamber olmuş olabilir. Mz musa ile hz. Harun, hz. Şuayp aynı anda peygamber idiler. hz. Yakup ile hz. Yusuf aynı anda peygamber idiler. vs.
hinduizmin kaynak yazıtları hindular için kutsal değil mi?
Buda bir peygambver ise, hindular paygamber demediyse peygamber olmayacak m?
hz.s alih in muhatabı olan halk hz. Salih in peygamberliğini kabul etmediler ki desinler. Yazıtlarında “kahinin biri” şairin biri vs. demiş olabilirler. Aynı şeyler hz. Lut un kavmi, hz. Yunus un kavmi için de geçerli.
7000 yıl rakamı, dünya-ahiret arasındaki insan ömrüyle alakalı bir rakam ve pek çok hadis kaynağında geçmekte. Google da aratırsan ulaşabilirsin eminim.
mercanbal yazdı:KRALMAS YAZDI: ..........siz onların dininin tahrif olduğuna inanma ihtiyacı duydunuz. Adamların elinde dinlerinin bozulmadığına dair, 300 lü yıllardan kalma incil var, bugün ki ile aynı içerikte olduğunu söylüyorlar. Peki sizin elinizde incilin tahrif edildiğine veya kuranın bozulmadığına, kanıt olarak ne var? ...
CEVAP: papazlar ve hahamlar günah affetmeye, insanları aforoz etmeye başladığı andan itibaren hıristiyanlık ve yahudilik tahrif edilmiş demektir. Bazı yanlışlar tüm doğruları götürür. Günah affetmek, dinden çıkarılmak sadece allah ın insifiyatifindedir. Allah bu yetkilerini hiç bir işahsa devretmemiştir.
İyi de adamlara göre bu tür ayinler her zaman vardı. Siz nasıl ki Kuran bozulmadı diyorsunuz, onlarda kendi kaynakları için böyle düşünüyor. Senin dejenere oldular demen bir şeyi kanıtlamıyor.
mercanbal yazdı:KRALMAS YAZDI:: Yani diyorsun ki, insanlık tarihi boyunca üretilen din ve Tanrı inanışlarının, şamanizm ve paganizm haricindekiler, islamın geçmişini oluşturmaktadır....
CEVAP: islamla aynı kaynaktan, allah tan gelmişlerdir. Yoksa islam hz. Muahmmed in önceki dinlerden yapmış olduğu bir derleme değildir.
Aynı fakülteden 5 sene arayla mezun olan iki öğrencinin bildikleri yüzde 90 örtüşür. Bu benzerlik, sonradan mezun olanın önceden mezun olandan kopya çektiği anlamına gelmez. Aynı hocalardan ders aldığı, aynı kitapları okuduğu anlamına gelir.
Öğrencilerle bu olayın kıyaslanması saçma olmuş, zira iki öğrenci arada yıllarda olsa, aynı tezi sunarsa, sahtekarlık suçundan lisansından olur. Kaldı ki burada, öğrenci tezinin aksine, sözcülerin kitaplarının içeriğinin, aynı tanrıdan geldi iddiası sebebiyle, aynı olması beklentisi bulunmakta. Aynı olmadıkları ortaya çıktığından da, dejenare oldu demek zorunda kalıyorsunuz, bu kadar basit.

mercanbal

Mesaj gönderen mercanbal » 18 Mar 2014, 12:51

senin o maddelerini sıraladığın dinin ateistiyim...

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin

Mesaj gönderen Q_continuum » 24 Mar 2014, 08:05

mercanbal yazdı:senin o maddelerini sıraladığın dinin ateistiyim...
Bak, mantıklı bir laf ettiğin zaman aşağılama ihitiyacı duymuyorum.
Ama fark etmedin galiba; Q yerine Allah yazarsan, yukarıdaki hikaye aynen müslümanlığı anlatıyor. Dikkat et, bunu yaparken çarpılma! :)))
O Q'la beni karıştırma, tamamen raslantı, isim benzerliği :)
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

mercanbal

Mesaj gönderen mercanbal » 24 Mar 2014, 09:58

Şimdi ben buraya inandığım dinin prensiplerini yazacak olursam 12 ciltlik kitap yazmam gerekir.
Buraya sadece birkaç cümle yazıyorum:
1-yaradan rabbinin adıyla oku
2-elbiseni temizle
3-komşusu açken tok yatan bizden değildir
4- şüphesiz ki insan en mükemmel biçimde yaratılmıştır, sonra iman edip salih amel işleyenler müstesma aşağıların aşağısına atılmştır
5-arabın arap olmayana üstünlüğü yoktur, üstünlük takva iledir
6-aranızdaki kan davaları kaldırılmıştır
7- senin dinin sana, benim dinin bana
8-ilim talep etmek müslüman erkek ve bayanlara farzdır
9-ilim çinde de olsa alınız.(burda kastedilen ilim islami ilimler değildri. Mülümanlar islamı çinden öğrenecek değillerdi herhalde)
10-yiyiniz, içiniz ancak istaf etmeyiniz
11-deniz suyu ile de abdest alsıanız suyu tutumlu kullanınız
12-dinde zorlama yoktur
13- insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır
14-işçinin hakkını alın teri kurumadan veriniz
15-kolaylaştırınız zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.
16- cennet anaların ayakları altındadır
17-iman etmedikçe cennete giremez, birbirinizi sevmedikçe gerçekten iman etmiş olamazsınız.
18-öldükten sonra diriltileceksiniz, sonra yine öldürülüp diriltileceksiniz.
Zerre kadar iyilik yapan karşılığını görecek, zerre kadar kötülük gören de karşılığını görecektir.

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin

Mesaj gönderen Q_continuum » 24 Mar 2014, 10:25

mercanbal yazdı:Şimdi ben buraya inandığım dinin prensiplerini yazacak olursam 12 ciltlik kitap yazmam gerekir.
Buraya sadece birkaç cümle yazıyorum:
1-yaradan rabbinin adıyla oku
2-elbiseni temizle
3-komşusu açken tok yatan bizden değildir
4- şüphesiz ki insan en mükemmel biçimde yaratılmıştır, sonra iman edip salih amel işleyenler müstesma aşağıların aşağısına atılmştır
5-arabın arap olmayana üstünlüğü yoktur, üstünlük takva iledir
6-aranızdaki kan davaları kaldırılmıştır
7- senin dinin sana, benim dinin bana
8-ilim talep etmek müslüman erkek ve bayanlara farzdır
9-ilim çinde de olsa alınız.(burda kastedilen ilim islami ilimler değildri. Mülümanlar islamı çinden öğrenecek değillerdi herhalde)
10-yiyiniz, içiniz ancak istaf etmeyiniz
11-deniz suyu ile de abdest alsıanız suyu tutumlu kullanınız
12-dinde zorlama yoktur
13- insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır
14-işçinin hakkını alın teri kurumadan veriniz
15-kolaylaştırınız zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz.
16- cennet anaların ayakları altındadır
17-iman etmedikçe cennete giremez, birbirinizi sevmedikçe gerçekten iman etmiş olamazsınız.
18-öldükten sonra diriltileceksiniz, sonra yine öldürülüp diriltileceksiniz.
Zerre kadar iyilik yapan karşılığını görecek, zerre kadar kötülük gören de karşılığını görecektir.
NİYE 12 CİLT? İnandığın dinin prensipleri KURAN DEĞİLMİ????????????????

İnsanlara ve çevrene iyi olmanı anlamak için bir inanca sahip olman gerekiyorsa sen zaten kötü birisisin demektir.
Bu arada kolm bacak kesmeleri, inanmayanları öldürmeyi, köle kadınların ırzına geçmeyi, kadınların ikinci sınıf olup erkeklerin emrinde oldukları hep atlamışsın, NE İŞ???????
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

mercanbal

Mesaj gönderen mercanbal » 26 Mar 2014, 11:13

sen benim yazdıklarımı atlamayıp PAS mı geçtin?...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir