Sık Sorulan Sorular [İlgisiz İletiler]

Forumda gereksiz, ikinci kere açılmış, içeriksiz, lüzumsuz bulunan konuların taşınacağı yer.
Güneş
Yeni Üye

Re: Sık Sorulan Sorular [İlgisiz İletiler]

Mesaj gönderen Güneş » 13 Haz 2014, 14:57

Mevlana'nı sözünü hatırlatman beni güldürdü.:)

Oglan,Oruspu,faişe,hırsız,gasbçı,yalançı vs.bunlar sadeçe durumlar ve olaylardır,kötü veya iyi kavramları senin yükledigin anlamlardır(!)Ben bu olaylara kötü veya iyi demiyorum sadeçe olay olarak bakıyorum ama sen o şekilde yapmıyorsun...

Mevlana orda bir şey anlatmak istiyor ama sen ne anlıyorsun...

Oglan ve oglançı sadeçe sembol olabilir,sana anlatılmak istenen anlam olayın dışında birşeydir.

Ben sana senin bilmediğim bir olayı anlatmaya çalışırsam eğer bunu senin bildiklerinden yola çıkarak ona işaret edebilirim...

Ama benim bildigim ve senin ise bilmedigin durumu sana anlatmanın başka çaresi olmadığı için yanlış anlaşılmalar her zaman bu şekilde oldu ve olmaya halen daha devam ediyor...

O yüzden "Din" teslimiyet ve inanç gerektirir ve bunların mekanizması farklı işler.Peygamberlere veya din adamlarına inanma istersen ama uygulamaları yap ve dene,ancak o zaman anlarsın,yoksa anlamadıgın bir şeyin aleyhin de yorum yapmaktan başka ileri gidemezsin...

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Felsefe: Ateizm

Mesaj gönderen KRALMAS » 13 Haz 2014, 15:19

Amaç sadece bir şeyler anlatmak olsa, bunu zan altında kalmadan yapabileceği milyarlarca farklı ifade şekli bulabilirdi. Pek çok sanatçı gibi mevlana da, bastırılmış duygularını eserlerinde bu tarz ifadelere yer vererek ortaya koymuştur.

Ben 25 yıllık müslümanlığımı Kuran'ın Türkçe'sini çeşitli kaynaklardan okuduktan sonra silip atmış, senin deyiminle mürted'liği seçmiş biriyim. Kalkmış bana peygamberlerden, dinlerden, inançtan bahsediyorsun. Sen iddialarının aksine, asla benim durduğum yerde durmadın, ama ben senin durduğun yerde bulundum, o yüzden bana hikaye okuma. Sen giderken biz o yollardan dönüyorduk.

Güneş
Yeni Üye

Mesaj gönderen Güneş » 13 Haz 2014, 15:56

Sevgili Kralmas,

Beni çok güldürüyorsun:)

Hz Mevlana'nın bastırılmış duyguları olduğunu düşünmen çok komik.Açlık,tokluk,acı,mutluluk,yaşam ve ölüm vs. bunları aşmış birisidir ve zıtlıgın,ikililigin ötesine geçmiştir.Hal böyle oldugunda bastırılmış duygu biraz saçma olur...

Ben giderken sen geliyor deyimin çok sempatik'di,hoşuma gitti:)

Senle aramızda ki tek fark sen belli seviye aştın ve Ateizm de takılı kaldın ve ona tutunuyorsun(!)

Ben ise Ateizm geldim ama o dalı da bırakıp kendimi boşluğa bıraktım...

Şuan sen kendini Ateist olarak tanımlıyorsun ama müslüman bir hayat yaşıyorsun desem bana dürüstçe evet haklısın diyebilir misin(?)Veya bunun farkında mısın...

Mastürbasyon yaptıktan sonra seni inceden saran o duygu veya aklından geçen kötü diye anlamladırdığın o düşünceler sonrası oluşan vijdan azabı(!)

Bunlar neden oluyor sence?Hadi bana cevap ver bakalım,yoksa kendin oluşturduğun "Ahlak" sistemiyle alakalımı bu olanlar?

Devamlı ben dürüstüm ve iyi bir insanım modeli çizmen neden acaba?Eğer varsa bir Tanrı ben dürüst bir şekilde yaşadım demek için mi?

Bunları olabildiğince cogaltırım ve ne kadar Müslüman değilim desende onların verdiği reaksiyonları bariz bir şekilde verdiğin bellidir...Çünkü sen bu ortam içinde doğdun ve bunlar senin bilinç altında...

Bunları kabul etmiyebilirsin ama ben biliyorum ve oradan gelmiş birini kandıramazsın;)

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 13 Haz 2014, 17:25

Ateist olmak için önce teizmi anlaman daha sonrada karşısında durman gerekir. Teizm'in "t" siyle bile ilgisi olmayan biri, neden karşısında dursun? Teizmi bilmiyorsan, farkında değil isen bu seni ateist yapmaz, teizm konusunda cahil bir dinsiz veya zayıf agnostik yapar. Ben ise pozitif ateistim, yani "Tanrı yoktur" cümlesini laf olsun diye söylemiyorum, Tanrı'nın var olmadığını biliyorum, bu senin o hayali dünyanda tasfir bile edemeyeceğin bir konu. Buna rağmen kalkmış bana benim olduğum yerden geçtiğini söyleyebilecek kadar komiksin. Sen daha neyin ne olduğunu bile bilmiyorsun, lafların hayatı boyunca asla dinden çıkmamış dincilerin, bir birlerine anlattıkları masallara benziyor ancak. Youtube vb.. yerlere yükledikleri müslüman olan ateist ayarındaki komik videolardaki temalara benziyor.

Sorduğum sorulardan koşar adam kaçarken, bana cevap ver hadi demen ise son derece gülünç. Ahlak konusunda yukarıda madde madde sıraladığım sorulara, dürütçe cevap verecek yüreğin varsa buyur cesaretini görelim. Sorularına gelecek olursak, müslümanlık hayat felsefeme uysaydı bugün karşında bir ateist olarak bulunuyor olmazdım. Aksine müslümanlık veya herhangi bir din, hayat felsefemle, seçimlerimle tamamen zıt olduğu için bu noktadayım. Ahlakın ve dürütlüğün binlerce yıllık ilkel masallarda aramanın son derece mantıksız olduğunu her gün canlı örnekleriyle görüyorum. Dinlerin insanlara sağladığı tek şey, tahamülsüzlük, nefret, kavga, savaş ve ölümdür, bunu günlük hayatta ve tarihte canlı-kanlı haliyle görüyoruz. Buna rağmen hala dinlerin sevgi, barış, hoş görü getireceğine inanan insanlara ise gülüyorum. Mastürbasyondan sonra vicdan azabı niye duyayım? Bu işi yaparken kullandığım düşüncelerimin kime ne zararı var? Bunu ancak kendini sürekli gözleyen hayali bir puta ve fantastik canavarlara inanan insanlar söyleyebilir.

Çalışarak çalmadan, çırpmadan geçimimi sağlıyorum, kimsenin malında, mülkünde gözüm yok, hırsızlık yapmıyorum, kimsenin arkasından iş çevirmiyor, yüzüne yalan söylemek zorunda kalmıyorum, kimsenin karısına, kızına yan gözle bakmıyorum, yolda karşılaştığım veya elini sıktığım insanları inançlı veya inançsız diye ayırmıyorum, yeri geliyor gönülleri olsun diye selamlarına karşılık bile veriyorum, gocunmuyorum. Bu beni dürüst veya ahlaklı mı yapıyor bilemem. Şimdi sana sorsam buna müslüman hayatı dersin, ama alakası bile yok. Zira hiç bir gerçek müslüman da bu özellikler yok, bunları ancak benim gibi zamanında dini kaynakları anlayarak okumamış light müslümanları uyguluyor. Gerçek müslümanlıkta ise, dürüstlük şöyle dursun aynı burada senin yaptığın gibi yalancılık, ikiyüzlülük yani takiye var, dine hile ve yalanla davet yani misyonerlik var, müslüman olmayanlara hayat seçimleri konusunda (bkz: oruç, içki, cinsellik vb..) baskı ve şiddet uygulamak var, varda var. Birde bunlar güçsüz olduğu bölgeler için geçerli, güçlü olduğu yerlerde ise dinsizlerin hapsedilmesi, öldürülmesi, malına-mülküne-ırzına ganimet diye el konulması var.

Peki ben neden böyle yaşıyorum, sırf böyle yaşıyorum demek veya Tanrıya dürüstüm demek için mi? Kalıbında bir şey sormuşsun. Cevabı elbette ki hayır. Tanrı konusuna girmeye gerek bile duymuyorum. Bunun tek ve basit bir cevabı yok, bu toplum içinde birey olmakla, kendine ve çevrendekilere dürüst olmakla, yaşadığın hayata değer katmakla ilgili bir konu. Bunu herhangi bir dinin dogmalarıyla yaşayan bir insana anlatmak mümkün değil.

Müslümanların reaksiyonlarından kastını tam anlamadım, selamlaşma tarzı gibi basit ritüeller ise bunlar dediğin gibi zamanla bilinç altına gündelik hareket gibi kanıyor ancak, dinden çıktıktan sonra aradan geçen zamanın etkisiyle onlarda emin ol silinip gidiyor bilinç altından. Yaptığım ufak tefek karşılıklar (selam verme, bayram kutlama gibi) varsa da bunlarda sadece karşımdakine duyduğum saygıdan dolayıdır, sokakta tanımadığım biri selam verse almam mesela, arkamdan mal mal bakarlar birde angutlar, sanki mecbur muşum gibi.

Güneş
Yeni Üye

Mesaj gönderen Güneş » 13 Haz 2014, 19:14

Sevgili Kralmas,

Öncelikle yazdıkların çok sempatik bunu belirtmek istiyorum:)

Konunun dagılmaması ve tartışmaya sebeb vermemek için şu düşünçelerin üstünden gidelim.

1.Tanrının olmadıgını biliyorum(demişsin)

2.Karı ve kıza yan bakmam(demişsin).

1'den başlıyalım;Tanrının var olmadıgını biliyorum demek onu baştan kabul etmek anlamına gelir(!)

Örnek;

Ben sana dünya dışında başka bir dünya daha var diyorum mesela,senin buna cevabın ne olur?

Öyle bir dünyanın olmadıgını biliyorum ve kesinlikle yokmu dersin.Bu şekilde verdiğin cevap'dan yola çıkarak ortaya şöyle bir taplo çıkıyor."Ben seni yaratmış oluyorum"

Yani,benim ortaya attıgım düşünce seni,yani karşıt bir düşünceyi yaratıyor(!)

Kısaca "Din" Ateizm'i yaratıyor.Yani ilk önce kabul ediyor ve sonra karşısında yer alıyorsunuz(!)

Aslında Tanrı varmı sorusuna verileçek en iyi cevap 'susmak' bence...

Özetle;Sen dinin yaratı mısın...

2.'Düşünçene gelirsek;Karı ve kıza bakmakta ne gibi bir kötülük var(?)Bu bilgiyi nerden edindin?
Ben kadına bakarken içimden onla yatmak ve değişik fantaziler kurabilirim ve bunun neresi kötü?

Ne kadar kabul etmesende dinin reaksiyonlarını veriyorsun,bunu kabul et bence.

Bu arada herhangi bir misyonum yok ve mezhepsiz bir insanım,sadeçe içimden geldigi gibi davranıyorum...Bir aslan yedigi canlıların vijdanını yapsaydı hayatı bok gibi olurdu...Aslanla,insan arasında ki fark aslanı doğa yönlendirir keza insanıda ama bir farkla,aslan kendini bilecek donanıma sahip değildir,insan kendini bbilecek tek canlıdır ve kendini bilmediğim sürece aslan gibi doğa tarafından yönlendirilirsin ama aslan gibi tek olmazsın ve mutsuz olursun(!)Ve kendini bilmediğim sürece her zaman mutsuz ve tatminsiz yaşarsın,bunu kabullenmesende bu böyledir ve parçayı bildin mi(kendini) o zaman bütünü de bilirsin ve insanın amacı bu'dur...

Son olarak,ben senin istem dışıda olsa vijdan ve rahatsızlıklarına alakalı bir çok şşey biliyorum,seni tanımıyorum ama biliyorum.Çünkü;zihin kolektif'dir ve bende ki durumun farkına vardım mı otomatikman sende ki durumu da anlıyorum...Nefret,kıskançlık,acı vs herkes de aynıdır bunları anladın mı diğerlerinin de farkına erişirsin...Bu böyledir...

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 14 Haz 2014, 12:52

Ahlak konusunda ki madde madde sıraladığım sorularıma yine cevap vermemişsin. Madem ahlak dinlerden geliyor neden korkuyorsun?
Güneş yazdı:1'den başlıyalım;Tanrının var olmadıgını biliyorum demek onu baştan kabul etmek anlamına gelir(!)
Kellikte bir saç rengidir gibi bir şey olmuş bu, saçmalamaya lüzum yok.
Güneş yazdı:2.'Düşünçene gelirsek;Karı ve kıza bakmakta ne gibi bir kötülük var(?)Bu bilgiyi nerden edindin?
Ben kadına bakarken içimden onla yatmak ve değişik fantaziler kurabilirim ve bunun neresi kötü?
Orada kast ettiğim yakın çevremdeki aile dostlarım ve komşularımın kızlarıdır. Sen çevrende karına, kızına, bacına, anana ağzı sulanarak, taşaklarını kaşıyarak bakan, onlar hakkında fantaziler kuran insanlar olmasını mı tercih ediyorsun?
Güneş yazdı:Ne kadar kabul etmesende dinin reaksiyonlarını veriyorsun,bunu kabul et bence.
Kusura bakma ama üstüme bomba sarıp çevredeki masum insanları, sırf benden farklı düşünüyorlar diye patlatasım gelmiyor hiç, veya karşıma geçip "allah var/yok, din gerçek/yalan" diyenleri boğmaya da çalışmıyorum, yani özetle dini reflekslerim ölmüş durumda, sende bunu anla artık.
Güneş yazdı:Bu arada herhangi bir misyonum yok ve mezhepsiz bir insanım,sadeçe içimden geldigi gibi davranıyorum...
Özetle arkanda seni kafir ilan eden bir milyardan fazla müslüman var. Kalkmış bize islamı ve dinin ahlakını anlatmaya çalışıyorsun. O mezhepçiler, tarikatçılar seni bulursa kafanı da keser, üstüne benzin döküp yakar da, dinin ahlakı ve refleksi budur işte.
Güneş yazdı:Bir aslan yedigi canlıların vijdanını yapsaydı hayatı bok gibi olurdu...Aslanla,insan arasında ki fark aslanı doğa yönlendirir keza insanıda ama bir farkla,aslan kendini bilecek donanıma sahip değildir,insan kendini bbilecek tek canlıdır ve kendini bilmediğim sürece aslan gibi doğa tarafından yönlendirilirsin ama aslan gibi tek olmazsın ve mutsuz olursun(!)Ve kendini bilmediğim sürece her zaman mutsuz ve tatminsiz yaşarsın,bunu kabullenmesende bu böyledir ve parçayı bildin mi(kendini) o zaman bütünü de bilirsin ve insanın amacı bu'dur...
Ama yanlış bilgi sahibi olmak da, hiç bir bilgi sahibi olmamaktan daha kötüdür. Yalanlar bazen seni mutlu ediyormuş gibi görünse de, çoğu zaman bir uyuşturucu gibi gerçeklerden uzaklaşmana sebep olur, bir süre sonra, bu uyuşturucu hayaller, sen kabul etmesen de seni yeyip bitirmeye başlar, artık onlarsız mutlu olamayacağını sanmaya başlarsın. İslam veya diğer dinler de doğruyu ve gerçeği değil, işte bu yalan bilgiyi sunarlar. Sana var olmayan sonsuzluk ve her isteğinin olabileceği bir utopiaya sunar, bu hayaller ile uyuşturur,mutlu olduğunu zannetmene sebep olur. Asla gerçekleşmeyecek bu hayal uğruna, sahip olduğun tek yaşamı da boşa harcarsın. bunu da objektif bir bakış açısına sahip olmadan anlayamasın.

Sende işte benim gözümde, bu uyşturucuyu kullanan ve uyuşturucudan daha fazla pay almak için, bana da tatlı sözlerle satmaya çalışan birisin sadece. Ve sana yukarıda da anlatmaya çalıştığım özetle işte bu "Kusura bakma ben onun tadına baktım, ayılmam yıllarımı aldı bu süreçte çok sancı çektim, ama tam olarak ayıldığımda yanlışımı farkettim, artık kullanmıyorum ve emin ol senden çok daha huzurluyum."
Güneş yazdı:Son olarak,ben senin istem dışıda olsa vijdan ve rahatsızlıklarına alakalı bir çok şşey biliyorum,seni tanımıyorum ama biliyorum.Çünkü;zihin kolektif'dir ve bende ki durumun farkına vardım mı otomatikman sende ki durumu da anlıyorum...Nefret,kıskançlık,acı vs herkes de aynıdır bunları anladın mı diğerlerinin de farkına erişirsin...Bu böyledir...
Kişisel kanaatin sanırım, tanımadığında belli zira içimde müslümanların veya diğer dinlerden insanların ortaya kustuğu nefretin kırıntısı bile yok. Sırf benden farklı düşünüyorlar, benim kabullerimi kabul etmiyorlar diye insanlara kırbaçlayarak, çarmıha gererek, kazıklara oturtarak, el-kol keserek, kafa keserek, yakarak vb.. işkence etmeyi veya öldürmeyi aklımın ucundan bile geçirmem. İslami coğrafyaya kafanı kaldır da bir bak, bırak müslümanın dinsize yaptığını, adamlar farklı mezhebe ve tarikata bile tahammül edemiyor, birbirlerini öldürüp duruyorlar, keza hristiyanlar, yahudilerde ele geçirdikleri bölgelerde nasıl kin ve nefret kusuyorlar. Ben bu insanlarla zerre benzerlik içermiyorum, beni böyle bir pisliğin içerisine davet etmekten utanman gerekir.

Güneş
Yeni Üye

Mesaj gönderen Güneş » 14 Haz 2014, 15:33

Sevgili Kralmas,

Beni tamamen yanlış Anlıyorsun,benim sana davet yaptığım felan yok,müslüman biri olsan çabuk dinden çık derim sana!Çünkü gerçeği bilmen için tamamen boş olman lazım ve İslam,hristiyanlık şuan mana açısından gerçeklikten tamamen uzaklaşmışlar...Dinleri şöyle düşün;Okyanusta yol alacaksın ve karşıya geçeçeksin,Dinler sana Okyanusu gecmen için sağlam bir tekne yapıyorlar ve bunla şu rotayı takip et diyorlar...Sende onlara güvenerek rotanda sana verilen tekneyle gidiyorsun ve gidecek olduğun kara' ya vardıgın da artık teknenle işin bitiyor ve onu bırakmak zorundasın!...

Yani şuan müslüman veya hristiyanlık adında Teknen olabilir ama gerçeğe yaklaştıgın da onu bırakmak zorundasın,yoksa karada tekneyle hareket edemezsin...

Ateizm senin için bir tekne yani "Ego" ve buna tutunuyorsun ve ego'nu insanlarla tartışarak ve onları yenerek güçlendiriyorsun ama bu şekilde hiçbir yere varamazsın ve ben sana diyorum nasıl dinden çıktın,bundan da çık...

Bu konular hakkında daha iyi ve entellektüel açıdan daha net bilgi almak istiyorsan,Bu çagın aydınları(Ben onlara peygamberleri diyorum) Gurdjieff,Osho,ecarth tolle ve krisnamurti vs bunları oku ve inan bana ne demek istedigimi anlıyaçaksın...

Bu arada benim bunları anlatmam tamamen sizle alakalıdır.Çünkü beni Dinden siz çıkardınız ve Deizm,Agnostizm,Ateizm'den geçmemi sagladınız,simdi bende sizin Ateizm'den çıkmanızı istiyorum çünkü bunun sizi biryere götürmeyeçegini biliyorum!...

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 16 Haz 2014, 09:59

Güneş yazdı:Beni tamamen yanlış Anlıyorsun,benim sana davet yaptığım felan yok,müslüman biri olsan çabuk dinden çık derim sana!Çünkü gerçeği bilmen için tamamen boş olman lazım ve İslam,hristiyanlık şuan mana açısından gerçeklikten tamamen uzaklaşmışlar...Dinleri şöyle düşün;Okyanusta yol alacaksın ve karşıya geçeçeksin,Dinler sana Okyanusu gecmen için sağlam bir tekne yapıyorlar ve bunla şu rotayı takip et diyorlar...Sende onlara güvenerek rotanda sana verilen tekneyle gidiyorsun ve gidecek olduğun kara' ya vardıgın da artık teknenle işin bitiyor ve onu bırakmak zorundasın!...

Yani şuan müslüman veya hristiyanlık adında Teknen olabilir ama gerçeğe yaklaştıgın da onu bırakmak zorundasın,yoksa karada tekneyle hareket edemezsin...
Dinlerin şuan bende uyandırdığı tek etki, ilkel insanlar tarafından, bilinmeyene olan korkularının fantezileştirilerek kitaba döküldüğüdür. Ve dinlerin insanları yönlendirdiği tek yön ise, nefret ve savaştır. Bu sebeptendir ki, klavuzu din olan toplumlar, insanlıktan uzaklaşmaya mahkumdur, günümüzü görmezden bile gelsek tarih bunun örnekleriyle dolu.
Güneş yazdı:Ateizm senin için bir tekne yani "Ego" ve buna tutunuyorsun ve ego'nu insanlarla tartışarak ve onları yenerek güçlendiriyorsun ama bu şekilde hiçbir yere varamazsın ve ben sana diyorum nasıl dinden çıktın,bundan da çık...
Ateizm'in ne olduğu hiç anlamamışsın. Laf olsun diye veya kendi durumunu karıştırıp (desit, agnostik, panteist vb.. iken) ateistim diyen insanlar olabilir elbette, ama burada gerçek manada ateist olmaktan bahsediyorum. Ateizm öyle, hayatı boyunca yaratıcı kavramını hiç sorgulamamış dincilerin sandığı gibi, keyfi gir-çık yapabileceğin, canın sıkılınca değiştirebileceğin, egonun durumuna göre şekillendirebileceğin bir tercih meselesi değildir. Ateizm sahip olduğun bilincin elde ettiği bir sonuçtur, bilincin bir yaratıcı olmadığına karar vermişse ateist olursun. Ben şuan bir yaratıcı olmadığı yönünde %100 pozitif durumdayım, beni ateist yapan şey bu. Sende kalkmış bana durumun bir egodan ibaret olduğunu, ateizmi bırakmam gerektiğini söylüyorsun, peki nasıl olacak bu iş? Ateist olmuş birinin, ateizmden çıkmasının sadece iki yolu vardır, ya bilincini temelli olarak kaybedecek (hafıza kaybı, ölüm) ya da bir yaratıcı olduğuna dair bilincinin kabul edebileceği kanıtları görecek.

Dinden çıkışım da öyle bir anda olmuş, tek bir tercihle gerçekleşmiş bir olay değildir. Din konusunda bilincimin tamamen emin olduğu konuların, yanlış veya hatalı olduğunu görmüş olmam, dini inancımın çöküşünün başlangıcını sağlamıştır. Onuda anlatayım sana ondan sonra dinlerin benim için mümkün olup olmadığına kendin karar verirsin.

Müslüman olduğum dönemde "allah, şeytan, cinler, ruhlar vb.." hayali varlıklara bende %100 inanıyordum, hatta allah yoksa nasıl var olmuş olabiliriz ki diyordum, gözlerimi kapatıp koca bir boşluk hayal ediyordum, allah nasıl var olmuş ki acaba diye düşündüğüm küçük anlarda ise töbe ediyor, şeytan işi, aklım ermez diyor geçiştiriyordum, islam dininin insanları barışa, kardeşliğe, iyi huylu olmaya teşvik eden bir din olduğundan da %100 emindim. Peygamberin sırf bizim için çok sade bir hayat yaşadığını, hiç bir çıkar gözetmeksizin insanlara kucak açtığını düşünüyordum. Arada sırada benim gibi tatlı su müslümanlarını destekleyen islam alimlerini (fetullah, yarun hahya, yaşar nuri, beyaz hoca vb..) dinleyip feyz de alıyordum. Sevap diye arapçasından kuran okuyor, namaz kılıyor, oruç tutuyor, cumaları camiye gidiyordum, özetle klasik bir light müslümandım. Arapları gerçek müslüman olmamakla suçluyordum, şeriatı ise arapların uydurması olarak kabul ediyordum. Hatta müslüman olmayan insanlara hayretle bakıyor, onlar için dua ediyordum, "hep bu araplar yüzünden dinimizin adını kötüye çıkarıyorlar, bu insanlarda araştırmıyor o yüzden" diyordum. Ölünce cennete gidip burada çektiğim sıkıntılardan kurtulacağımı düşünüyor, "allahım canımı al da kurtar beni bu dünyadan" dediğim bile oluyordu. İslamı mükemmel bir utopia sanıyordum, Türkiye'yi de bu mükemmel dinin uygulandığı tek ülke sanıyordum.

Benim için asıl dönüm noktası, bu müslüman akpilerin ülkeyi ele geçirdiği zamandır, adamların geçmişleri (şeriatçılık, islami terör örgütleriyle ortaklık vb..) ortadayken, nasıl olurda Türkiye'nin müslümanları bunlara oy veriyor diye düşünmeden edemedim. Yahu bu adamlar mı müslüman, ben mi demeye başladığım bir noktaya geldim. Aklına bir kez bu tür sorular oluşmaya başladı mı, istemesen de "ya hu bunun dinde yeri nedir" diye düşünüyor insan. Evde sadece arapça kuran var, light bir müslüman olduğum için, öyle hacılara, hocalara da pek güvenmeyen biri olduğumdan, gittim bir kitapçıya, Kuran'ın 2 adet farklı çevirisini aldım, yaşar nuri, elmalılı gibi güvendiğim isimleri seçtim. Abdestimi aldım, elmalılıdan başladım okuyorum, ama birazda tuhaf geliyor zira arapçasını okurken yaşadığım heyecanı vermiyor, bir birini takip etmeyen konular, devrik cümleler, inanmayanlara gereksiz giydirmeler, kadınlara tuhaf bir hitap şekli, yaşadığım dönemle ilgisi olmayan tanımlamalar (Allaha ortak koşanlar vb..) vb.. arada töbe töbe diyerek bakarayı da bitirdim,içinde hoşuma giden kısımlarda bolca vardı tabii ki, yinede içime sinmedi bir şekilde, çeviri hataları da olabilir diye düşündüm, aldım yaşar nurininkini onda da aynı şeyler görünce, dedim biraz da internetten araştırayım.

Neyse internette bu tür konulara girdikten bir süre sonra, baktım ki hepsi birbirinin aynısı, birazda benim gibi light müslümanların takıldıkları yerleri araştırdım, arada bolca arapçı müslümanlara denk geldim iyice gıcık oldum vb.. en sonunda allahdan daha mı iyi bileceğim diyip, boş verdim bir süre sonra. Okumaya devamettim, ama okudukça bana bir şeyler katacağına, içimde ki din sevgisi sönmeye başladı. Zira bilincimin kabul ettiği islam ile kuran'da yazanlar örtüşmüyordu. Çok basit olaylar bile abartılıyor, farklı düşünen insanlar cezalandırılıyor, ilkel yöntemlerle işkenceler el-kol kesmeler tembihleniyor, kendi ağzıma layık görmediğim giydirmeler ardı ardına sıralanıyor vb.. bunları da bir yere kadar içime sindirdim. Ama ahlaka bakış açımla son derece büyük zıtlıklar içermesi ve peygamberin islam dini üzerinden çıkar (ganimet ve kadın) sağladığını anlamam, benim için son noktayı koydu. Bu nu farkettiğim anda, gidip hemen namaza durdum, "allahım bana bir işaret ver, aklıma mukayet ol, bu şeytanın işi mi, bu elimdeki gerçek kuran olmasın yalvarırım" gibi bir şeyler dedim, ama ne bir işaret geldi, ne de elimdeki kuran sahte çıktı.

O noktadan sonra dinin sahte olduğuna karar verdim ve desit oldum. Allah'a inancım sönmedi, eğer bir din göndermiş ise onu bulacağım dedim kendime. Ama islamda'ki çarpıklıkları onlarda da gördüm malesef. Internette dinler üzerinde araştırma yaparken, çeşitli ateist sitelere de ister istemez gözü kayıyor insanın. Dedim "bu insanların sıkıntısı ne, tamam din hakkında sorunları olabilir, benim de var zira ama allah la ne alıp veremedikleri olabilir ki, allah yoksa nasıl var olduklarını sanıyor bu dürzüler?". Bu aşamadan sonra ateistplatform ile tanıştım bende, deizm'den ateizm'e geçişim başka bir hikaye tabii ki.
Güneş yazdı:Bu konular hakkında daha iyi ve entellektüel açıdan daha net bilgi almak istiyorsan,Bu çagın aydınları(Ben onlara peygamberleri diyorum) Gurdjieff,Osho,ecarth tolle ve krisnamurti vs bunları oku ve inan bana ne demek istedigimi anlıyaçaksın...
Şuan bu foruma girip şu yazıyı yazacak zamanı bile zor buluyorum, ama boş bir zamanımda okumaya çalışırım. Bende sana bilime daha fazla zaman ayırmanı öneriyorum. Bilim nedir, bilimsel yöntem nedir, ne kadar tutarlıdır, bu yönteme neler uyar, neler uymaz.
Güneş yazdı:Bu arada benim bunları anlatmam tamamen sizle alakalıdır.Çünkü beni Dinden siz çıkardınız ve Deizm,Agnostizm,Ateizm'den geçmemi sagladınız,simdi bende sizin Ateizm'den çıkmanızı istiyorum çünkü bunun sizi biryere götürmeyeçegini biliyorum!...
Dinden çıkmak emin ol en basit kısım, uzun bir yolun ilk adımı. Ateizm'in ise bir dönüşü olabileceğini sanmıyorum, zira şuan bir yaratıcının var olabileceğini bile düşünemiyorum.

Güneş
Yeni Üye

Mesaj gönderen Güneş » 16 Haz 2014, 18:25

Sevgili Kralmas

Öncelikle yazdıklarından çok etkilendim ve inan bana senin yaşadıklarını bende yaşadım ve bundan burda bahsetmenin iyi olaçagını düşünüyorum...

Öncelikle İnsan dogdugu yer durumu ile belli kültür ve dinsel bakımdan belli coğrafyalar da dogar,iradesi dışında din ve kültürel bakımdan donanır...

Bende herkez gibi bu duruma maruz kaldım ve Türkiye de dogdum...

Dinsel bakımdan çevreme ve Ailem'e nazaran daha hassas biriydim...

Namaz,oruç vs. Dini ritüellerimi çok genç yaşta uygulamaya başlamıştım ve aynı senin dedigin gibi ibadet vecibelerini yerine getirmeyen insanlar için çok şasırıyordum ve onlara Din konusun da telkinlerde bulunuyordum...

Hal böyle giderken aklıma bir düşünçe takıldı,Cennet ve Cehennem kavramı ile alakalı.

Biz müslümanlara Cennet müjdelendi ama diger insanlara(Budist,Hindu,hiristiyan,Yahudi,vs.) onlar Cehennemlik mi olacaktı...

İşte bende ki kompma anı bu düşünce ile başladı ve 'Neden' böyle diye araştırmaya ve o zamana kadar Kuranı Kerimin türkçesini okumayan ben ookunmaya başlamıştım.

Kitabı okurken içimde ki Allah kavramıyla hiç uyuşmayan sureler ve ayetlerle karşılaştıgım da aynen senin verdiğin tepkileri verdim ve sonunda aklım inancımdan üstün geldi ve Kuranı Kerimi oolduğu gibi yere attım...

Bu platformda Aklımı bu konuda daha güçlendirdi ve gerçek dinin bu olmadığını anladım...

Senin de dediğin gibi bu değilse bir başkası olması lazım deyip diğerlerini araştırdım,kiliseye gidip Papazlar bile konuştum ama şüphelerin ve bu konuda olan tatminsizligim hiç geçmedi ve tüm dinlerin toplumsal bir Tampon, uyuşturuçu,insanları dizginleyen bir kurumsal yapı olduğuna kanaat getirdim ama Tanrı inancı hep vardı bu aşamada...

Tanrı düşüncemin yıkıldığı an ise bu düşüncenin bana verildiği ve Tannrı konusunda hiç bir bilgimin olmadıgı ile alakalı olduğuydu...Çünkü 'Tanrı' dinlerin yaratımıydı ve ben onu ne görmüş nede Tanımıştım ve Dürüstlügüm korkuya galip geldi ve Tanrının olup,olmadığını bilmiyorum dedim...

Tanrı olabilir de,olmaya bilirde düşünçemin yıkılması ise şu şekilde oldu.

Dinlerin yalandı,Tanrı da dinlerin yaratımıydı peki ben hangi Tanrının olabilirliği konusunda kafa yoruyordum(?)Ve bundan da geçtim.Son olarak Ateizm'e sıra gelmişti ama ben kendimi hiç Ateist,Deist,Agnostik olarak tanımlamamıştım sadece o aşamalardan geçiyordum ve hiç birinde uzun süre kalmadım,sanki bunlar bana oluyor bende izliyormuşum gibi...

Ateist insanlar her doğan çanlı Ateist olarak doğar derler ya,işte bu çok yanlış bir deyim.Çünkü Ateizm'in olması için 'Din' gereklidir ve Din olmayan birde Ateizm anlamsız ve abes'dir..İşte ben bu yüzden "Ateizm'in yaratıcısı Din derim ve bunu biraz düşünürsen sende anlarsın...

Dolayısıyla kendimi hiç etiketlemedigim boş kafayla dolaştım,bazen enteresan duygulara kapılıyordum,sanki;Bir gün birisi gelib "Hey kalk artık,bu sana yaptığımız bir şaka" hissine kapılıyordum..Çünkü bu Kozmos şaka gibiydi,burada ne işimiz var,bu el,ayak,göz,ağız vs.bunlar nedir,bunlar nasıl oldu gibi sorular...

Şaşırmış bir şekilde devam ettim ve Osho ile tanıştım ve inan bana bu yaşadıklarının ne anlama geldiğini anladım.Dinler neden var,peygamberlerin burada isi ne,amaç,maksat,gaye vs. Bunlar hakkında kafamda ki sorular cevaplandı ve şüpheler gitti ve inan bana bunları yaşıyan insanı kolay bir şekilde kandıramazsın!...

Tanrı,Cennet,Cehennem varmı konularıyla ilgilenmiyorum,Sadece ilgilendigim konu 'Ben Varmıyım' konusudur!Çünkü "Zihin" Devamlı geçmiş ve gelecekte oldugu için hiç bir zaman "An" da olup kendimiz ile yüzleşemiyoruz ve bu o kadar net ki Bilim bu konuda geri kalır!..

Bunu sen dene istersen,Banyo yaparken,yemek yerken,su içerken,herhangi bir konuşma ve meşguliyet içerisinde iken,inan bana sen orda değilsin...

Banyo yapıyorken,zihnin başka yerde,keza yemek yerken ve diğerleri,hiç bir zaman "An" da değilsin ve bu şekilde hayat yaşıyorsun(Buna yaşam denirse,çünkü yoksun)

"An"da olmadığından dolayı tatminsizlik,korku vs.duyguları yaşaman kaçınılmaz oluyor ve "An"da olmayı bir kere öğrendim mi, ozaman "Tanrı varmı" sorusu yerine,Enel Hak diye bilirsin ve o zaman anlarsın...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir