Fatiha Suresi

Bu forum altında yalnızca Kuran Sureleri irdelenecektir. Konu başlıkları yalnız Surenin adıyla açılabilir (ör: Bakara Suresi). Farklı konularda açılan başlıklar veya başlığın konusuyla ilgisiz ve konudan uzaklaştıran iletiler silinecektir. Tartışmak istediğiniz ayetler için de Sure ismiyle başlık açınız. Bir Surenin ayetlerini sürekli o Surenin başlığı altında tartışınız.
Kullanıcı avatarı
Yek
Üye
Felsefe: Ateizm

Fatiha Suresi

Mesaj gönderen Yek » 12 Mar 2014, 09:06

Mekkidir, yedi ayetten oluşmaktadır ve tamamı bir seferde ''inen'' ilk suredir.

1- Bismillahirrahmânirrahîm.
2- Elhamdü lillâhi rabbil'alemin
3- Errahmânir'rahim
4- Mâliki yevmiddin
5- İyyâke na'budü ve iyyâke neste'în
6- İhdinessırâtel müstakîm
7- Sırâtellezine en'amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn

Anlamı:

1- Rahman ve rahim Allah'ın adıyla
2- Hamd o âlemlerin Rabbi,
3- O Rahmân ve Rahim,
4- O, din gününün maliki Allah'a mahsustur.
5- Ancak sana kulluk eder ve ancak senden yardım dileriz
6- Bizi doğru yola,
7- O kendilerine nimet verdiğin mutlu kimselerin yoluna eriştir; o gazaba uğramışların
ve o sapmışların yoluna değil.

Besmele çeken Tanrı garabetini bir kenara bırakıyorum da... sizleri bilmem ama bana, burada konuşan, ''sanki'' Allah değil de, Muhammed ''gibi'' geliyor. Hem de fena halde.

Bundan farklı düşünen arkadaşlardan, yukarıdaki ayetlerin ''nasıl olup da'' Tanrı tarafından vahyedilmiş olabileceğini açıklamalarını rica ediyorum.
El Late vel Uzza ve Menates Salisete Luhra,
Tilke Kavanikül ıla,
Ve innekel şefaate hünnel Turna.
OWNED! xD

Kuşkusuz o Kur'an, değerli bir elçinin sözüdür. (Tekvir-19)

Ego vos benedictio in nomine Satanus.
Dominus Inferus vobiscum. Et cum tuo...
Amen.

dural
Üyeliği Sonlandırılmış
Felsefe: Teizm

Re: Fatiha Suresi

Mesaj gönderen dural » 23 Nis 2014, 15:11

Yunus emre:
“derviş yunus bu sözü,
eğri büğrü söyleme,
seni sıygaya çeker
bir molla kasım gelir
mısralanıda; “derviş yunus bu sözü, eğri büğrü söyleme,” yerine derviş ben bu sözü eğri büğrü söylemeyeyim”, ya da “ben dervişsim; o halde bu sözü eğri büğrü söylememeliyim” şeklinde mi söylemeliydi?.. söyleyebilirdi ama o zaman şiir değil de mantıksal bir nesir yazmış olurdu.
Yada şair Nedim'in:
ey şıh, nedima ile bir seyrin işittik,
dün giiceye dair bir işret var içinde”
mısraları yerine “ey şıh, benimle bir seyrin işittik, dün giceye ait bir işret var içinde" demiş olsaydı
1- burada şair Nedim "tecahul-i arif " sanatı yapamamış olurdu
2- biz de şair Nedim için “salak” demek zorunda kalırdık.

Fatiha süresinin ilk dör ayeti, kulun Allah a hamd-ü senasıdır. Yani kulun allah ı övmesidir. Son üç ayeti ise kulun Allah a yapmış olduğu övgünün karşılında allah’tan istemesidir.
Daha kısa bir du örneği: (hadis):
Allahümme inii, ente afüvvün, tühibbül afve, fağfü annii (“ya rabbi sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet.) ilk iki cümle Allah a övgü, son cümle Allah tan istek..
Kur’andan iki terim:
1-dünya (Türkçede dünya), İng: word
2-arz (Türkçede yeryüzü), İng: earth.
Ateistler “kur ana göre dünyanın düz olduğunu” iddia ediyorlar. Oysa ki kur ana göre düz olan (olduğu iddia edilebilecek olan) nesne dünya değil, yeryüzüdür.

Kullanıcı avatarı
pergel
Admin

Mesaj gönderen pergel » 03 Eyl 2015, 20:50

Ben, Fatiha suresinin Muhammet'in sarhoş olduğu bir anda, yanlışlıkla şahıs kipini dikkate almadan söylediği bir sure olarak görüyorum. İşin farkına vardıktan sonra da şarabı yasak etmiş olabilir. Çok muhtemeldir.
Tabi bu tamamen şahsi görüşüm. Bir dayanağım yok.

white_flag
Yeni Üye
Felsefe: İslam

Mesaj gönderen white_flag » 03 Eki 2015, 09:27

Eğer ki, Hz. Allah (C.C), kuran yoluyla bize nasıl dua etmemiz gerektiğini öğretmeseydi nası dua etmeyi düşünebilirdik? Dua etmenin ne olduğunu nerden bilebilirdik? Fatiha suresi nasıl dua edilmesi gerektiğini muazzam şekilde göstermiş bir ayettir.

"Ben rahman ve rahimim" diyerek benlik duygusuyla egosunu belli eden bir yaratıcı yerine, bana "Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla" dua etmeye başla diyerek nasıl dua edeceğimi öğreten ve bu şekilde dua edip etmeme tercihini bana bırakan yaratıcıya hamd edilmezde ne yapılabilir?

Şunuda belirtmek isterim; "Ben, Fatiha suresinin Muhammet'in sarhoş olduğu bir anda, yanlışlıkla şahıs kipini dikkate almadan söylediği bir sure olarak görüyorum." cümlende olduğu gibi ateistlerin neden sürekli hakaret içerisinde olduğuna anlam veremiyorum. Bir dayanağım yok diyerek saçmaladığın bir düşünceye terddütsüz inanırken, bizim kutsal kabul ettiğimiz ve dayanak olarak gösterebildiğimiz kurana saygı göstermemek nasıl bir şarabın kafasıdır onuda bilemiyorum.

Kullanıcı avatarı
pergel
Admin

Mesaj gönderen pergel » 22 Eki 2015, 14:30

Eğer Allah Fatiha suresini dua etmeyi öğrenmeniz için göndermişse, namaz kılmayı, Hac yapmayı, abdest almayı nereden biliyorsunuz? Eğer Allah'ın Kuran'da tarif etmediği şeyleri bilemiyor olsaydınız, bu saydıklarımdan hiç birini yapabiliyor olmazdınız. Neymiş? Demek ki bir ibadeti veya davranışı bilmek için illa Kuran'da örneklenmesi gerekmiyormuş.

Bu açıklaman beş para etmedi. Fatiha suresindeki şahıs kipinin yanlışlığını açıklayamadı. Benim sözlerimi hakaret kabul edip körü körüne reddedeceğine, Fatiha suresindeki bu yanlışlığa daha inanılır ve akılcı bir izahat getirmeye çalış. Ya da -benimkini kabul et demiyorum ama- çürütemiyorsan yoruma saygı göster.

Hakaret konusuna gelince; sen o inandığın Kuran'ı hiç okudun mu? Türkçesinden, anlayarak ama... Okumadıysan mutlaka oku. Okuduysan da inanmayanlara edilen hakaret ve küfürler için ne düşündüğünü bir açıkla, her şeyi size hakaret edilmiş saymakta ne kadar haklı olduğunu bir görelim. Her şey karşılıklıdır. Senin Allahın ya da peygamberin, her kimse o sözlerin sahibi, elbette karşılığını alacaktır. Sen de buna katlanmak ve razı olmak zorundasın. Çünkü kitabında bana edilen küfür ve hakaretleri de ben haketmiyorum, katlanmak ve razı olmak zorunda da değilim. Kim olduğu önemli değil. Hindu tanrısı da bana hakaret edemez, İslam tanrısı da...

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir