Bakara 178-179

Bu forum altında yalnızca Kuran Sureleri irdelenecektir. Konu başlıkları yalnız Surenin adıyla açılabilir (ör: Bakara Suresi). Farklı konularda açılan başlıklar veya başlığın konusuyla ilgisiz ve konudan uzaklaştıran iletiler silinecektir. Tartışmak istediğiniz ayetler için de Sure ismiyle başlık açınız. Bir Surenin ayetlerini sürekli o Surenin başlığı altında tartışınız.
Kullanıcı avatarı
pergel
Admin

Bakara 178-179

Mesaj gönderen pergel » 09 Mar 2015, 21:25

Bakara Suresi, 178. Ayet:
Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.
Bakara Suresi, 179. Ayet:
Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki (bu hükme uyarak) korunursunuz.

Şimdi, bu ayetlerin insanlıkla, vicdanla, akılla bir ilgisi olup olmadığını irdeleyelim.

Bu ayetler iman edenlere ne emrediyor? Öldürülenler hakkında kısası farz kılıyor. Dikkat edelim, "farz kılıyor". Yani öyle tavsiye falan değil. Farz!

Peki neymiş kısas? Hüre karşı hür. Yani bir hür öldürülürse, öldürenin bir akrabasının da katilin hür bir akrabasını öldürme görevi meydana geliyor. Yani üzerine farz oluyor. Kölesi öldürülürse, bir köleyi öldürmesi, kadını öldürülürse karşı tarafın kadınını öldürmesi farz oluyor. Bunda da kendisi için hayat var olduğu belirtiliyor. Yani bu farzı yerine getirmek hayat oluyor.

Şimdi bu nasıl bir şey, biraz anlamaya çalışalım. Ben, arabamla giderken kaza neticesinde bir kadına çarparak öldürüyorum. Her ne kadar ayette kaza ayrımı belirtilmemiş olsa da, hemen atlayacaklar için düzeltelim; çok süratli ve kurallara uymadan, hatta alkollü olarak araç kullandığım için, neredeyse cinayet gibi bir olay sonucu kadını öldürüyorum. Olan bundan sonra oluyor.

Şimdi Bakara suresi 178-179 ayetleri gereği, ölümüne neden olduğum -açıkçası öldürdüğüm- kadının kocasına kısas farz oluyor. Adam istesin ya da istemesin, Allah'ın farzına uymak zorunda. Ben bunu biliyorum. Eve gidip karıma olayı açıklıyorum. "Böyle, böyle oldu. Bir kadını öldürdüm. Kadının kocası da Allah'ın farzı gereği birazdan gelip seni öldürecek. Kusura bakma artık, Allah'ın emri..." diyorum. Karım da iyi müslüman ya, "tabi kocacığım, ne demek yani. Bu Allah'ın farzı. Adam da beni öldürmeli ki kısas emri yerine gelsin." diyor. Adam gelip karımı vuruyor, sonra adamla helalleşip, öpüşüp ayrılıyoruz. Sen sağ ben selamet, Allah'ın farzı yerine getirildi, iyi birer insan ve kul olmanın iç huzuruyla ve elde kalan diğer karılarımızla yaşantımıza devam ediyoruz.

Ne kadar adilane, ne kadar insancıl, ne kadar mutluluk ve huzur verici bir dinimiz var değil mi? Kadın nasıl olsa insan bile sayılmıyor zaten. Ne gam...

Murad
Üye
Felsefe: Ateizm

Re: Bakara 178-179

Mesaj gönderen Murad » 20 Nis 2015, 00:06

Guzel konu olmus.izninizle facebook ta paylasayim
ASLINDA HERKES ATEISTTIR.CUNKU TANRI YOKTUR

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Üye
Felsefe: Ateizm

Mesaj gönderen Engse Hohol » 16 Tem 2015, 13:25

pergel yazdı:Bir kadını öldürdüm. Kadının kocası da Allah'ın farzı gereği birazdan gelip seni öldürecek. Kusura bakma artık, Allah'ın emri..."
Öyle bir durumda kan parası uygulanıyor sevgili Pergel, İran'ın ceza hukukunda var bu.
Ömer'in Avl yöntemine benziyor biraz.
ResimResim
En yoğun materyalist din islamdır; Sünneti seniyye, Hacerul esvet, Tabiin, Kabe, Kurban

Kullanıcı avatarı
Tumagü
Üye

Mesaj gönderen Tumagü » 16 Tem 2015, 16:08

Kısasa kısas insan kayırır daha doğrusu insan sınıfı kayırır.
Şeriat açısından her öldürmede kısas yapılamayacağını söyleyen alimler de var.
Saldırı şeklindeki öldürmeler ayrı tutulsada tutulmasada kısasa kısas düzensiz ve faydasız yasa çeşitidir.
Pişmanlık seçeneğini köreltmiş oluyor ve kısasa uğramış insan ilişkilerini koparır, aile düşmanlığını doğurur.
Resim
What makes islam so different?

Kullanıcı avatarı
pergel
Admin

Mesaj gönderen pergel » 03 Eyl 2015, 20:44

Kuran, kendi ayetlerinde de defalarca belirttiği gibi, apaçık ve anlaşılsın diye ve okuyanın (Arap) dilinde gönderilmiştir.
İslam alimleri(!) ne kadar yetenekli kıvırgan olurlarsa olsunlar, ayet apaçıktır. (Allah öyle diyor).

"Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı"...
Yok saldırıda ölmüş, yok hepsi için geçerli değilmiş, yok kan parası ödersen hallolurmuş...
Allah bu Kuran'ı eksik ve anlaşılmaz göndermeseydi, iyiydi. Allah'ın bütün açıklarını kapatacak İslam Alimleri(!) var neyse ki... Yoksa nice olurdu İslam'ın hali?

.....

Sanki nice ki?

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir