El Müntekim - İntikam alan

Bu başlık altında yalnızca Allah'ın 99 sıfatı (adı) ile ilgili konular tartışılacaktır. Konular, yalnızca 99 sıfattan biriyle açılabilir. İlgisiz başlık ve iletiler silinir.
Cevapla
promete
Üye
Mesajlar: 53
Kayıt: 28 Mar 2012, 18:27
Felsefe: Agnostizm

El Müntekim - İntikam alan

Mesaj gönderen promete » 09 Ağu 2012, 22:42

Allah'ın 99 isminden en tuhaf olanlardan birisi de budur. Müslümanların Allah'ı tarif ederken ona atfettikleri özellikler (her şeyi yaratan, gücü her şeye yeten, hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, yoktan var eden, istediğine istediği gibi hükmeden...) düşünüldüğünde, bunca üstün özelliklere sahip bir tanrı, neden, kimden intikam alır? İntikam denen şey, kendisine yapılan haksız bir eylem karşısında, bunun acısını karşısındakinden çıkartmak duygusu değil midir?

Gücü her şeye yeten birisi, neden intikam duygusu taşısın? Gücünü kullanıp, durumu istediği hale getirir, olur, biter. İntikam niye? Neye hırslanıyor? Neden hırslanıyor? Elinden gelmeyen, eksik kaldığı bir şeyler var da, bunların intikam hissi mi doğuyor içine?

Örneklemek gerekirse; diyelim ki bir bebeğimiz oldu. Anne ya da babayız. Bebeğimizi kucağımızda sever, okşarken, bebecik keyiflendi, elini kolunu sallayarak gülücükler atarken, avucu "şaaak" diye suratımıza çarptı (aslında bu gerçekten çok olur) ve hem canımızı yaktı, hem de bir an şaşırdık. Şimdi bu durumda onu hoş görüp, sevmeye, oynamaya devam mı ederiz, yoksa "bu tokatın intikamı alınacak" deyip, bir tokat da biz mi patlatırız?

Gücümüzün yettiği, dahası bizden çok daha güçsüz, çaresiz ve zavallı birine asla böyle bir davranışta bulunmayız. Bu konuda içimizde intikam hissi oluşmaz. Normal ve doğru olan da budur.

Peki, tüm varlıklar karşısında bu derece güçlü olduğu söylenen Allah neden intikam hissi duyuyor? Kimden intikam alacak kadar gocunuyor?

Böyle bir tanrı olur mu? Olsa olsa Arap putları böyle sıfatlara ve niteliklere sahip olabilirler. Zaten Allah (El İlah) da 360 adet Arap putundan, Muhammet'in taptığı puttur sonuçta.

kemalistcan
Admin
Mesajlar: 1058
Kayıt: 12 Ağu 2011, 22:34

Re: El Müntekim - İntikam alan

Mesaj gönderen kemalistcan » 10 Ağu 2012, 00:51

Çok doğru bir yere parmak basmışsın. Birisinden intikam alması için birinin ona zarar vermiş olması gerekir; iyi de bunu yapabilir mi tanrı karında olmayan bir varlık? Ya da yaratıcı, düzenleyici, onay verici yönleriyle doğrusu kendi kendiyle tavla oynayan birine benziyor; kendine mi kızıyor nedir? Ben nerde hata yaptım diye; ama serde yiğitlik var, yiğitliğe bok sürdüremiyor basıyor kalayı yine yarattıklarına :lol:
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

misafir
Üye
Mesajlar: 181
Kayıt: 13 Ağu 2012, 18:12
Felsefe: İslam

Re: El Müntekim - İntikam alan

Mesaj gönderen misafir » 06 Tem 2013, 19:11

Peygamberimiz (sav), "Allahü teâlânın halk arasında evliyası, açlık ve susuzluk ehlidir. Allahü teâlâ onlara eza edenden intikamını alır ve ona Cenneti haram eder" [İbni Neccar] buyurur ve Allah'ın zalimlerden intikam alan olduğuna dikkat çeker.

Allah, inkarcıları, suçlu günahkarları cezalandırır, zulmedenlerden mazlumların hakkını alır, tümüne gazaplanır, tümünden intikam alıcıdır. Allah'ın ne gazabı ne intikamı kuşkusuz insanlarınkine benzemez:

Şüphesiz küfredenlere de (şöyle) seslenilir: "Allah'ın gazablanması, elbette sizin kendi nefislerinize gazablanmanızdan daha büyüktür. Çünkü siz, imana çağrıldığınız zaman inkar ediyordunuz. (Mümin Suresi, 10)
"Bütün dünyanın müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm müslümanlar Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli
M.Kemal Atatürk

kemalistcan
Admin
Mesajlar: 1058
Kayıt: 12 Ağu 2011, 22:34

Re: El Müntekim - İntikam alan

Mesaj gönderen kemalistcan » 07 Tem 2013, 13:15

Neresinden tutsan elinde kalıyor. Önleyici hekimlik örneğinde olduğu gibi birçok konuda insanlar önlem alıyorlar.K adın düşmanı olmakla birlikte "kızını dövmeyen dizini döver.", "dereye görmeden önce paçaları sıvamak", "Pilâv yiyen, kaşığını yanında (belinde) taşır." gibi atasözlerimiz de var. Yani bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ve de bir çuval inciri berbat etmek...
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

mercanbal

Re: El Müntekim - İntikam alan

Mesaj gönderen mercanbal » 26 Tem 2014, 22:50

kemalistcan yazdı:Neresinden tutsan elinde kalıyor. Önleyici hekimlik örneğinde olduğu gibi birçok konuda insanlar önlem alıyorlar.K adın düşmanı olmakla birlikte "kızını dövmeyen dizini döver.", "dereye görmeden önce paçaları sıvamak", "Pilâv yiyen, kaşığını yanında (belinde) taşır." gibi atasözlerimiz de var. Yani bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ve de bir çuval inciri berbat etmek...
tabii!..
islam yabana atılacak bir şey değil, sürekli elde, hatta el üstinde tutulacak bir şeydir1..

Cevapla