Ateist Programında Bir TV Diyaloğu

Bu forum altına yazılan mesajlar, ana sayfada blog olarak yayınlanacak. Yazma yetkisi sadece uygun görülen üyelere verilecek.
Cevapla

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin
Mesajlar: 588
Kayıt: 16 Ağu 2011, 10:03
Felsefe: Ateizm

Re: Ateist Programında Bir TV Diyaloğu

Mesaj gönderen Q_continuum » 06 Haz 2012, 07:10

Çok güzel! Klasiklerin arasına girmeli.

Telefondaki kendi söylediklerinden habersiz, heyecanla anlatıyor. Heyecanlı oluşu çok doğal, sevdiği birisinin hayatının kurtarıldığını sanıyor, zira dinler insanların en zayıf anlarında böyle durumları pervasızca sömürmeyi kendilerine iş edinmişler. Kimse o zayıf anlarında istatistik dersi verip, bunun tamamen bir tıbbi rastlantı olduğunu, sunucuların söyledikleri gibi sağlıklı bir insanın tak ölmesinin de tanrının var olmadığına kanıt olamayacağını bir türlü anlatamayız. Bu nedenle, insanlara küçükten metamatik derslerinde, fazla derine inilmese de, istatistik ve olasılık öğretilmeli. En basit haliyle ortalama ve raslantı kavramları çocukların anlayabilecekleri şekilde sunulmalı. Bu şekilde büyüdüklerinde, neyin raslantı sonucu, neyin olmadığını, dolayısıyla hangi gözlemlerin geçerli pozitif olduklarını ayırt edebilirler.

Evrimsel hayatta kalabilmek için doğada olup biten olaylardaki şekilleri (pattern) yakalamaya programlıyız. Bu ancak hafızayla edinilmiş bir yeti. Belli bir hareketi yapınca faydalı bir karşılığı yakalamaya programlıyız. Bu, yüksek korkumuzdan tutun, bütün içgüdülerimizi içerir. Ancak ileri derecede evrimleşmiş beynimiz çoğu zaman yanılıp yanlış pozitifleri de yakalar. Bunları elemenin tek yolu deneysel gözlemdir, ancak bir çok gözlem tekrarlanabilecek kadar sık oluşmaz, ve istatistik ve olasılık bilmeyen birey bu yanlış pozitiflere takılabilir, aynen B. F. Skinner'ın güvercin deneylerinde olduğu gibi. Rastgele veya belli aralıklarla yem verilen aç güvercinler o kadar kaptırır ki kendilerini, önlerine düşen yemin gelişini rastgele yaptıkları bir hareketle bağdaştırırlar, ve bu hareketi tekrarlarlar. Bir sonraki rastgele zamanlanmış yem önlerine düşünce, yaptıkları hareket sayesinde olduğuna büs bütün kanaat getirirler. Aç oldukları için olsa gerek, hareket yapmadan bekleyip nasılsa yemlendiklerini gözlemlemedikleri için bu döngüden çıkamazlar.


"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

Cevapla