Türkiye'de İslami Mahalle Baskısı

Din ve dinsizlik üzerine, basına yansıyan kaynaklı haberler.
Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin
Felsefe: Ateizm

Re: Türkiye'de İslami Mahalle Baskısı

Mesaj gönderen Q_continuum » 22 Haz 2015, 13:34

Bu kafayla ancak muz cumhuriyetinde yaşanır zaten! Bir de tahrik oluyormuş hıyar ağası! Ulan oruç tutacan diye seni zorlayan mı var dangalak?!!!
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 15 Tem 2015, 14:18

Ateist kimliği nedeniyle TRT’deki işinden istifa etmek zorunda kaldı

Aynamdaki Gökyüzü adlı dizinin cast direktörü Başay Okay, ateist düşüncesi nedeniyle muhafazakâr yapımcı Mesut Uçakan tarafından hakarete uğradı, TRT’deki görevinden istifa etti.

Resim

TRT’deki “Aynamdaki Gökyüzü” adlı dizinin cast direktörü Başay Okay, “Siyasi ve dini kimliğim üzerindeki taciz nedeniyle bıraktım” diyerek istifa etti.

Olay, Başay Okay’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın spor ve sanat camiasına verdiği iftarda kamuoyuna yansıyan fotoğrafları paylaşıp davete katılanları sosyal medyada eleştirmesiyle başladı.

Bu eleştirinin ardından “TRT’deki torpilli yönetmen” dediği Yasin Uslu’nun menajeri Yelda Gürkan’ın mesaj attığını ifade eden Okay, bu mesajın fotoğrafını da Facebook hesabında paylaştı. Menajer Yelda Gürkan’ın “Yasin Hoca da oradaydı ve yazını görünce çok üzüldü” demesi üzerine Okay, “Bu listede olduğunu görmedim. Ama benim duruşumun ne olduğu belli. Üzüldüğüne üzüldüm diyebilirim ancak” diye yanıt verdi.

Resim

“MESUT UÇAKAN TARAFINDAN HAKARETE UĞRADIM”

Bu olaydan sonra ateist olduğu için, İskilipli Atıf Hoca filminin yönetmeni de olan muhafazakâr yapımcı Mesut Uçakan tarafından hakarete uğradığını söyleyen Okay, sosyal medyada bir açıklama yaparak istifasını duyurdu.

Başay Okay açıklamasında şunları kaydetti: “Merhaba dostlar. Bir süredir yaptığım TRT dizisi Aynamdaki Gökyüzü'nün cast direktörlüğünü, siyasi ve dini kimliğim üzerindeki taciz nedeniyle bıraktım. Bu siyasi çizgideki projeyi kabul ederken tek koşulum kişisel duruşum ve demokratik haklarımı kullanıyor olmaktan dolayı baskı hissetmemek koşuluydu. Bugün ateistliğim nedeniyle 'ahlaksız' sıfatıyla yaftalandım ve hiç bir zaman duruşumu saklamamama rağmen yapımcı Mesut Uçakan tarafından hakarete uğradım. Şu ana kadar bu işle ilgili kararlarınızda etkim olduysa özür dilerim; yanılmışım. Şu ana kadar yaklaşımlarının demokrat (ama belli ki samimi değilmiş) olduğunu sanmamdandır. Bu tacizde TRT torpilli yönetmen Yasin Uslu adına menajeri Yelda Gürkan’ın kötü niyetli çabalarını görmezden de gelemeyiz. Kendisi üzerimde siyasi düşüncelerimle ilgili baskı kurmaya çalışmıştır. Bilginize, tüm emeğiniz için minnettarım...”

Tarih: 15 Temmuz 2015
Link: http://haber.sol.org.tr/medya/ateist-ki ... ldi-122881

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 17 Ağu 2015, 13:18

Avcılar'da sokak müzisyenlerine saldırı

İstanbul Avcılar'da sokak müzisyenliği yapan Grup Mektup'un üyeleri saldırıya uğradı. İddiaya göre, saldırganları yakındaki bir caminin imamı, "Bunlar Yahudi marşları çalıyor, durdurun" diye tahrik etti.

Resim

İstanbul Avcılar ilçesinde Havuz Meydanı adı verilen yerde sokak müzisyenliği yapan Grup Mektup üyeleri, bir grubun saldırısına uğradı. İleri Haber'den Rıfat Doğan'ın haberine göre, cami imamının müzik grubuna yönelik "Bunlar Yahudi marşları çalıyor, durdurun bunu" şeklinde sözler sarf ettiği iddia edildi.

Saldırıya tanık olan E.O. olayı şöyle anlattı:

"Sokak müzisyenlerinin müzik yaptığı yerin az ilerisinde bir cami var. Camidekilerin bu müzik grubundan rahatsızlık duyduklarını daha önce duymuştum. Ben onlarla konuştuğumda 'Bizi buradan kovmaya çalışıyorlar' demişlerdi. Geçen Cumartesi akşam saatlerinde imam, 'Burada Yahudi marşları çalıyor. Bunu durdurun' diye konuşmuş. Bu sözlerden sonra bir adam ve iki çocuk yanlarındaki pitbull cinsi köpeklerle sokak müzisyenliği yapan gençlere saldırdı.

Saldırgan müzik grubu üyelerine 'Ben Müslümanım. Senden hesap soracağım' diye tehdit etti. Saldırganların sözleri üzerine çevrede bulunanlar da provoke oldu ve çocukları oradan kovmaya çalıştı. Grup üyeleri camiye sığınmak zorunda kaldı. Daha sonra polis ya da zabıta geldi. Onlar da çocukları 'daha fazla provoke olmayın' diye uyarıyor ve onlar da gençleri kovmaya çalıştı. Olay bu şekilde gelişti."

Tarih: 17.08.2015
Link: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/av ... ne-saldiri

- İşte, AKP'nin iktidarında, bir yerlerden nemalanmak için ortaya çıkan bir şovmen putperest daha. İnsanların içine önce yahudi ve ateizm/dinsizlik nefreti aşıladılar, şimdide beğenmedikleri veya işlerine gelemeyen herşeye, "putperest dinim bunu yasaklıyor, dinim müziğe, resme, sanatın her türlüsüne karşı, aşka-sevgiye karşı" demek yerine, "bu yahudi işi", "bu ateizm/dinsizlik işi" diye isim koyup, çevredekilerinde desteğini alıp engellemeye çalışıyorlar, dahası kaba kuvvet kullanıp bir de utanmadan haklı görülmeyi bekliyorlar. Zira olayın dini içerikli olduğunu söylese, dinini bilmeyen light müslümanların desteğini alamayacağını oda gayet iyi biliyor.

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 05 Kas 2015, 13:11

Galata'da içki içenlere 'Erdoğan' sloganlarıyla saldırı

İstanbul Beyoğlu'ndaki Galata Kulesi dibindeki merdivenlerde içki içenlere dün gece saldırıya uğradı.

Resim

Tophane tarafından tekbir getirerek gelen ve 'Recep Tayyip Erdoğan' şeklinde slogan atan 50-60 kişilik bir grup, "Burası Türkiye, burada içki içemezsiniz" diyerek insanlara saldırdı.

Saldırıya uğrayan grubun içinde yer alan Yasin Irmak yaşananları anlattı. İleri Haber'den Rıfat Doğan'a konuşan Irmak, yıllardır gidip oturdukları merdivenlerde dün akşam saldırıya uğradıklarını belirterek "Tophane tarafından sesler geliyor. Biz önce bir maç kutlaması ya da asker uğurlaması zannettik. Ama bu grup yukarıya, merdivenlere doğru gelmeye başladı. 'Recep Tayyip Erdoğan' sloganı ve 'ya allah bismillah' şeklinde tekbir atarak geldiler" dedi.

'GEZİ'NİN P.ÇLERİ, ÇAPULCULAR'

Irmak devamında yaşanan saldırıyı şu şekilde anlattı:

Grubun ısrarla merdivenlerde oturan insanların ortalarına dalmaya başladılar. Ellerinde sopalar. Baktılar insanlar kalkmıyor. Bu sefer insanların ortasına maytap atmaya başladılar. Bu maytaplar kiminin kucağına, kafasına ve çantasına geldi.

Ondan sonra Gezi’nin p.çleri, çapulcular, s.ktirin gidin' buradan gibi laflar atmaya başladılar. Ondan sonra daha yukarı Galata Kulesi’nin orada bulunan içkili mekanlarda oturan insanları “kalkın gidin buradan. Artık içemezsiniz burada. Türkiye burası lan” diye rahatsız etmeye başladılar. Birkaç kişi direnmek istedi, onları da aralarına alıp darp etmeye başladılar."

Not: Video için linki tıklayınız.

Tarih: 05 Kasım 2015
Link: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turk ... ldiri.html

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 13 Kas 2015, 08:46

Adım adım alkol yasağı!

Önce gece 22.00'den sonra alkol satışı yasaklandı. Ardından yeni alkol yasakları, peş peşe gelmeye başladı. Yasak, yılbaşı sepetine kadar girdi.

Resim

Sanat galerileri ile resitaller, “İçki içiliyor” diye basıldı. Son yasak da Adana’daki Rakı festivali için geldi. Her yıl 20 bin kişinin katıldığı festivalin iptali Adanalıları isyan ettirdi.

İMZA KAMPANYASI

Festival için uzun süredir hazırlık yapan esnaf da kan ağlıyor. 12-13 Aralık günü yapılması planlanan ‘’Rakı Festivali’’ Adana Valiliği tarafından yasaklanmıştı. Valilik, ‘Dünya Rakı Günü’ adıyla düzenlenecek etkinliği yasaklayınca, Adanalılar ve esnaf, sosyal medyada örgütlendi.“Adana’da ne var ?” başlığı altında örgütlenen festival destekçileri, karardan geri dönülmesi için imza toplamaya başladı.

ADIM ADIM NASIL GELDİ?

Türkiye’de içki yasakları adım adım ilerliyor. Gece içki satışına sınır getiren yasadan sonra, dikkat çeken gelişler şöyle:

OKTOBERFEST

Antalya’da CHP’li Başkan Mustafa Akaydın döneminde her sene düzenlenen bira festivali Octoberfest, AKP’li Menderes Türel’in başkan seçilmesinin ardından kaldırıldı.

ŞARAP YASAĞI

Bozcaada Belediyesi’nin Şarap Tadım Günleri, yasadan kaynaklanan yeni alkol düzenlemesi nedeniyle yapılamadı. Kalecik’teki şarap festivali de yerini üzüm festivaline bıraktı.

TOPKAPI’DA SALDIRI

2009’da dünyaca ünlü piyanist İdil Biret’in Topkapı Sarayı’ndaki konseri Alperen Ocakları üyeleri tarafından “İçeride şarap içiliyor” denilerek basıldı. Konser salonuna giremeyen grup, afişleri yaktı.

TANGO GÖSTERİSİ

25 Ekim 2013’te Adana’da yapılan Uluslararası Tango Festivali, “İçki içildiği ve ahlaksız davranış sergilendiği” gerekçesiyle, “Uslu Adana Platformu” adlı grup tarafından “Zina festivali” ilan edildi. Sosyal medyada “Açık günaha, zinaya izin vermeyin” başlıklı bildiri yayımlandı ve festival protesto edildi.

TOPHANE’DE SALDIRI

İstanbul, Tophane’de bir sanat galerisinin verdiği davette içki içildiğini gerekçe gösteren 20 kişilik grup, davetlilere saldırdı.

KONUK EVLERİNDE YASAK

Üniversitelerin sosyal tesislerinin yanı sıra, öğretmenevlerinde, kamu kurum misafirhane ve restoranlarında, polis moral eğitim tesislerinde de alkol yasaklandı. Birçok belediyenin sosyal tesisi de içkisiz hale getirildi.

YILBAŞI SEPETLERİ ALKOLSÜZ

Yeni yıla iki ay kala yılbaşı sepetlerinden tütün mamulleri ve içki çıkarıldı. TAPDK sepet içindeki içkilerin fiyatının bilinemediği ve alkol promosyonu yapıldığı için yasak kararı aldığını öne sürdü.

Tarih: Kasım 12, 2015
Link: http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/adi ... ign=gundem

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 20 Oca 2016, 16:41

“Taytlı kızlardan şehvet duyuyorum” diyen din kültürü öğretmenine soruşturma

Beykoz'daki bir okulda din öğretmeninin derste "Taytlı kızların bacak arasına bakınca şehvet duyuyorum" dediği iddiası üzerine soruşturma açıldı.

Beykoz’da bir lisede geçen “taytlı-pantolonlu, cinsellik örnekli din dersi” soruşturma konusu oldu.

Resim

Eğitim-Sen’in iddiasına göre, İstanbul Beykoz’da bulunan bir Anadolu lisesinin din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretmeni E.Ş., 9’uncu sınıfta girdiği bir derste, “Ben pantolon, tayt giyen kızların bacak arasına bakınca şehvet duyuyorum” dedi. Öğretmen bu sözlerin ardından pantolon giymiş bir kız öğrenciyi ayağa kaldırarak bir erkek öğrenciye, “Sen bakınca ne hissediyorsun” diye sordu ve erkek öğrencinin de, “Ben de” yanıtı vermesi üzerine E.Ş., “Olay benim için bitmiştir” diye karşılık verdi.

“KADININ VAY HALİNE…”

Öğretmenin başka bir sınıfta da, “Kadınlar seks objesidir, beni bir kadınla aynı odaya koysanız, kadının vay haline” dediği öne sürüldü. Bir velinin şikâyeti üzerine gündeme gelen iddiayla ilgili Eğitim-Sen, din öğretmeninin sözlerini suç olarak nitelendirdi.

ÖĞRETMEN İDDİALARI REDDETTİ

Konuyla ilgili Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ise, öğretmenin iddiaları reddettiğini anlatarak Hürriyet’e şu bilgileri verdi: “Öğretmenin öne sürdüğü belirtilen sözleriyle ilgili soruşturma açıldı. Derste kılık kıyafetle, İslam dinine göre giyinmeyle ilgili konuştuğunu söylüyor. Kadınların cinsel meta olarak görülmemesi gerektiğini anlattığını belirtiyor. Burada bir provokasyon olabilir, hepsini araştırıyoruz.”

Tarih: Ocak 20, 2016
Link: http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/tay ... ign=gundem

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 04 Haz 2016, 11:54

Ramazan'da lokantalar kapatılsın

Kayseri Müftüsü Şahin Güven, "Lokanta ve ayaküstü yiyecek ikram eden fast food tipi yerlerde mümkün olduğu ölçüde işyerlerinde yemek ikramında bulunmamalarını" istedi...

Resim

Kayseri Müftüsü Şahin Güven, Ramazan ayında lokantaların kapatılmasını isteyerek, "Kayserili esnafımızdan özellikle lokanta ve ayaküstü yiyecek ikram eden fast food tipi yerlerde öncelikle Ramazan ayını onların da idrak ederek, mümkün olduğu ölçüde işyerlerinde yemek ikramında bulunmamalarını, yani o dönemi izinli geçirmelerini ve personelini de tatile göndermelerini tavsiye ediyorum" dedi.

"Eski Ramazanlarımızda oruç tutmayan insanlar lokantalarda yemek yiyeceklerse bile o lokantalar önüne perde koyarlar ve oradan geçen oruçlu insanı rahatsız etmezlerdi" diyen Müftü Güven açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bu yüzden ben bu yıl da Kayserili esnafımızdan özellikle lokanta ve ayaküstü yiyecek ikram eden fast food tipi yerlerde öncelikle Ramazan ayını onların da idrak ederek, mümkün olduğu ölçüde işyerlerinde yemek ikramında bulunmamalarını, yani o dönemi izinli geçirmelerini ve personelini de tatile göndermelerini tavsiye ediyorum. Bunun yanında eğer çalıştırma ihtiyacı hisseden ya da bir kısım gerçekten mazerete sahibi olanlarına 'ben hizmet etmek istiyorum' diyenler de bunu en azından oruç tutan kimselere saygı bağlamında kapalı ortamlarda yapmak durumundalar. Biz ecdadımızdan böyle öğrendik. Osmanlı toplumu gayrimüslimlerin de yaşamış olduğu bir toplumdu. Gayrimüslimler özellikle Müslüman mahallelerinde Müslümanlar Ramazan ayında rahatsız olmasınlar diye ne kendileri açıktan yemek yerdi, ne de çocuklarına böyle bir şey yaptırırlardı. Böylece Müslümanların orucuna saygı duyarlardı. Bizde bu saygıyı esnafımızın göstereceğine fazlasıyla inanıyoruz."

Tarih: 03.06.2016
Link: http://odatv.com/ramazanda-lokantalar-k ... 61200.html

- Hoşgörü dininin, ultra hoş görülü müftüsünden fetvanın özeti kısaca "Ben yemiyorsam kimse yemesin, ben bakamıyorsam kimse bakmasın, ben sevişemiyorsam kimse sevişmesin"

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 18 Haz 2016, 15:45

Koreliler ramazanda içki içtikleri için dövüldü

Türkiye'nin Güney Kore ile dostluğu 50 yılı aşıyor. İki ülke arasında savaştan Dünya Kupası'na kadar büyük bir dostluk var. Fakat son yıllarda 'öfkeli' vatandaşlar önce Çinli sanıp Korelileri dövdü dün de oruç tutmadıkları ve ramazanda içki içtikleri için Koreliler saldırıya uğradı.

Resim

Türkiye Cihangir’deki ramazan dayağını konuşuyor… Ramazanda içki içtikleri gerekçesiyle plak dükkanında müzik dinleyip içki içen bir grup saldırıya uğradı.

Ramazanda içki içtikleri gerekçesiyle saldırıya uğrayan dükkanın sahibi ise Koreliydi. Koreli Seogu Lee geçen yılın sonlarında İstanbul Cihangir’de bir plak dükkanı açtı.

Resim

Dükkanın sahibi Seogu Lee de olay sırasında tartaklandı. Olay sırasında başka bir Koreli de saldırganlar tarafından dövüldü. Seogu Lee Bant Mag’e verdiği bir röportajda şu ifadeleri kullanmıştı: Müzik her şeyden önce gelir. Dükkanı hazırlarken aklımda olan şey buydu.

Resim

Geçen sene Ülkü Ocakları İstanbul’da Çin’in Doğu Türkistan’daki siyasetini protesto etmek için toplanmış ardından Sultanahmet’te daha sonra Koreli oldukları ortaya çıkan bir grubu yine razaman ayında Çinli sanarak dövmüşlerdi.

Tarih: 18 Haziran 2016
Link: http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/ick ... r-1280444/

- Müslümanlar yine kendi dinlerinden olmayan bir insana, İslamın ne kadar da hoş görülü(!) bir din olduğunu, inanırlarının ne kadar da hoş görülü (!) insanlar olduklarını gösterdiler. Bu kadar hoş görülü (!) bir din ve inanırları varken nasıl hala ülkemiz bu kadar geri kalıyor anlamak gerçekten de çok güç (!).

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 11 Haz 2017, 15:24

Başı açık kadınlara Ramazanda linç girişimi

İstanbul Okmeydanı’nda durakta otobüs beklerken takkeli cüppeli bir kişi, başı açık iki kadına orucumuzu bozuyorsunuz diyerek saldırdı.

İstanbul Okmeydanı’nda durakta otobüs beklerken takkeli cüppeli bir kişi, başı açık iki kadına, “Ayıptır ayıptır bacaklarınız görünüyor. Ramazan günü orucumuzu bozuyorsunuz. Hepiniz yanacaksınız cehennemde” diyerek sözlü ve fiziksel saldırıda bulundu.

Saldırıya uğrayan kadınlardan biri zorla otobüse binerek saldırganlardan kurtulurken, diğer kadına sakallı adam ile çarşaflı birkaç kadın linç girişiminde bulundular.

Aysel Yazgıç, durakta beklerken kendisi gibi başı açık olan bir kadını sakallı ve cüppeli bir erkeğin, “Başını kapat” diyerek ikaz ettiğini, kadının da doğal olarak “Sana ne benim başımdan. Burası özgür bir ülke. Sen kendine bak, kendi etrafına bak” karşılığını verdiğini söyledi.

Etraftaki çarşaflı kadınların da kendilerine söylenmeye başlamasıyla olayın büyüdüğünü ifade eden Aysel Yazgıç, başı açık olan diğer kadının kendini otobüse zor attığını, arkasından da sakallı adamın “Açın kapıları” diyerek otobüsün hareket etmesini engellemeye çalıştığını belirtti.

“MEDYADAKİ YANDAŞLARI SEYREDEREK BİZİ İSTEMİYORLAR ARTIK”

Barış akademisyenleri Mertcan, Çakmaklı, Şener ve Gülsen’in duruşması ertelendi Barış akademisyenleri Mertcan, Çakmaklı, Şener ve Gülsen’in duruşması ertelendi

Aysel Yazgıç ayrıca yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Orada bulunan türbanlılar da üstümüze atlamaya başladı. Hepsi bir taraftan başladılar. “Çocuklara tecavüz edildi vakıflarda” diyorum. “Hayır açıklar yaptı” diyor. “Açık olanlar yaptı” diyor. “Ohh” diyor sonra da o kadar cahil ki. “Yapmışlarsa yapmışlar. İyi olmuş” diyor bu seferde.

İnsanın aklı gidiyor. Böyle bir şey var mı? Yani ülkenin geldiği duruma bakın. Kimse kimseye karışamaz burası özgür bir ülke. Bu nasıl bir şey. Adamlar medyadaki yandaşları seyrede seyrede, pembe gözlükleri taka taka artık burada bizi istemiyorlar. Burası Türkiye Cumhuriyeti. Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti.

Bunu herkes kafasına soksun. Yeter artık bıktık biz bunlardan. Sokaklarda her yerde yok dondurma yiyorsun kavga, bilmem ne yapıyorsun kavga. Bu nedir Allah aşkına bıktık artık. Bu duraktaki hali görseydiniz, yaşasaydınız aklınız giderdi. O kadar berbat bir durum yani. Allahım ıslah etsin ne olacak bilmiyorum.”

“DURAĞI KARIŞTIRDI, BİR ŞEY YOKMUŞ GİBİ KENARA ÇEKİLDİ”

Çocuk tecavüzleri bunlarda, kaynanasının dizinden tahrik olmak bunlarda. Kalkıp da 12, 13 yaşındaki kızlarla evlenmek bunlarda. Kalkmış hala bize, ‘açıklar şöyle yaptı böyle yaptı’ diyorlar. Yanında oturan kızlar çarşaflı, kapanmışlar hiç sesi çıkmıyor.

9, 10 tane kadın bunlarda. Kalkmış bir de bize insanlık dersi veriyorlar. Adam kendi durağı karıştırdı, hiçbir şey yokmuş gibi adam çekildi kenara takkesiyle karıştırdığı yeri seyrediyor birde.

Tarih: 08.06.2017
Link: https://halkweb.com/basi-acik-kadinlara ... -girisimi/

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 01 Ara 2017, 12:44

Kimliğinde din hanesi boş olan vatandaşın kapısına "Defol dinsiz" ve "İslam" diye yazılama yapıldı.

Resim

Bahçelievler ilçesinde Alevi bir ailenin kapısına MHP’nin sembolleri çizilerek, çarpı işareti konuldu. Kapıya "Defol dinsiz" ve "İslam" diye yazılama yapıldı. Benzer olay geçen hafta Malatya’da meydana gelmişti.

İstanbul'un Bahçelievler ilçesine bağlı Kocasinan Mahallesi'nde ikamet eden Alevi bir ailenin kapısı ırkçı sembol ve yazılarla işaretlendi. Evin kapısına, MHP’nin “Üç hilal” sembolü ve çarpı işareti konulurken, "Defol dinsiz" ve "İslam" şeklinde yazılama yapıldı.

Dün gece yarısı yapıldığı tahmin edilen işaretleme olayı, aile tarafından sabah saatlerinde fark edildi. Güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen aile, tedirgin.

BOŞ OLAN DİN HANESİNE 'İSLAM' YAZILDI İDDİASI

Ailenin bundan bir yıl önce kimliklerindeki Din bölümünden “İslam" ibaresi sildirdiği öğrenildi. Bundan bir kaç ay önce evine hırsız giren ailenin, olaya ilişkin şikayet sırasında kimliklerini verdikleri polisin, din hanesine dolma kalem ile “İslam” yazdığı iddia edildi.

Benzer olay 22 Kasım'da Malatya'da da yaşanmıştı. Alevi yurttaşların yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi Gökalp ve Mercan sokaklarında bulunan 13 evin kapısına işaretler konulmuştu.

Tarih: 01.12.2017
Link: https://www.birgun.net/haber-detay/simd ... 93517.html

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir