Türkiye'de İslami Mahalle Baskısı

Din ve dinsizlik üzerine, basına yansıyan kaynaklı haberler.
kemalistcan
Admin

Re: Türkiye'de İslami Mahalle Baskısı

Mesaj gönderen kemalistcan » 25 Eyl 2012, 23:16

Aydın'da ‘Pis Aleviler sizi istemiyoruz’ notu
Resim
Aydın’da alevi ailelerin yaşadığı bir apartmana “Pis Aleviler, sizi mahallemizde istemiyoruz” yazılı bir not bırakıldı. Didim'de Mayıs ayında iki Alevi ailenin kapılarına yazılan "Alevilere ölüm" ve "Alevileri yakın" notlarının sahipleri ise hala bulunamadı.

DHA’nın haberine göre, cumartesi günü Aydın’da Cumhuriyet Mahallesi, 1110 Sokak’ta bulunan Alevi ailelerin yaşadığı üç katlı apartmanın birinci katındaki dairenin kapısına “'Pis Aleviler sizi mahallemizde istemiyoruz. Çocuklarımıza kötü örnek oluyorsunuz” yazılı bir not bırakıldı.
Resim

Notu gören Malatyalı aile ile apartmanın diğer sakinleri polise şikâyette bulundu. Polisin, nottaki el yazısına sahip olan kişinin yakalanması için çalışma başlattığı bildiriliyor.

Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cem Evi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hasan Dikçe, olayı kınayıp, “Didim gibi farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir ilçede bu tür şeylerin yaşanmasından üzüntü duyuyoruz. İlçemizde geçen 5 Mayıs’ta da Alevi ailelerin yaşadığı iki evin kapısı boyayla işaretlenip, “Alevilere ölüm” ve “Alevileri yakın” yazılı tehdit içerikli mesajlar yazılmıştı. Bu olayında fail ve failleri henüz yakalanmadı. Bunu yapanların yanına kar kalması benzer olayların yaşanmasına neden oluyor. İlçemizdeki huzur ortamına gölge düşüren bu kişilerin bir an önce bulunup, adalete teslim edilmesini istiyoruz” diye konuştu.
Resim

5 Mayıs’ta Alevi ailelerin kapısına boyayla yazılan tehditlerin failleri hala bulunamadı.

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyas ... beri-60063
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 26 Eyl 2012, 11:22

İmam hatip öğrencilerinden ilkokul öğrencisine: ‘Kolların ve başın açık cehenneme gideceksin’

Resim

4+4+4 eğitim sistemi yönetmeliğine dahi uyulmayarak ilkokul öğrencileri ile imam hatip öğrencileri arasında çam ağacı konulan Zekeriya Güçer’de ilkokul 2. sınıf öğrencisine “senin kolların ve başın açık cehennemde yanacaksın” denildi.

İlkokul öğrencileri ile imam hatip öğrencileri arasına çam ağacı duvarı

AKP’nin gerici 4+4+4 eğitim düzenlemesi ile birlikte okullarda yaşanan skandallar bitmek bilmiyor. Kartal’da ilkokul, ortaokul, imam hatip ortaokulu ve anaokulu olarak kullanılan Zekeriya Güçer İlköğretim Okulu’nda ikinci sınıf öğrencisine, imam hatip öğrencileri tarafından “cehenneme gideceksin” denildi.

Konuya ilişkin bilgi aldığımız Zekeriya Güçer İlköğretim Okulu Okul Aile Başkanı İdil Yücesoy, 2. Sınıfta okuyan kızına imam hatip ortaokulu öğrencileri tarafından “kolların ve başın açık cehenneme gideceksin” denildiğini söyledi.

Kızının henüz 2. sınıf öğrencisi olmasına rağmen bu sözlere aldırış etmediğini ve kendisinin kızıyla konuya ilişkin konuştuğunu belirten Yücesoy, bu gibi olayların bundan sonra da yaşanabileceğini, yönetmeliğe dahi uyulmadığını ifade etti.

(soL - Haber Merkezi)
http://haber.sol.org.tr/kent-gundemleri ... -cehenneme
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 20 Kas 2012, 00:45

Erzincan'da Alevilerin muharrem ayı çadırına saldırı!
Resim
Alevi yurttaşların Muharrem ayı orucu dolayısıyla Erzincan Dörtyol'da açtıkları çadıra gerici bir güruh saldırdı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül tarafında konu hakkında yapılan açıklama şöyle:

"Erzincan'da bu ilk değil...!!! Erzincan bilinçli olarak seçiliyor. Bu saldırganlar öncelikle Başbakanın şiddet, nefret içeren dili ve politikalarından cesaret alıyorlar. Sonra da bu saldırıarı görmezden gelen yerel yönetici ve mülki amirlerden cesaret alıyorlar. Yakın zamanda Erzincan'da yine kapılarımıza çarpı işaretleri konmuş ve duvarlarımıza tehdit içeren h...akaretler yazılmıştı. Vali ve emniyet yetkilileri bu olayı görmezden gelmişlerdi.

Erzincan Şubemiz tarafından Erzincan merkez Dörtyol mevkisinde Yası Kerbela (Muharrem) Orucu nedeniyle kurulan çadıra bu akşam saldırıda bulundular.

Oruç nedeniyle canlarımızla daha etkin iletişim kurmak, kitap, yayın, dergi vb. kaynakları canlarımıza ulaştırmak amacıyla kurulan çadırımız faşistlerce yakılmak istenmiştir.

Yöneticilerimizin akşam saatlerinde çadırdan ayrılmasını fırsat bilen faşistler asılı bulunan dernek flamalarımızı yakmışlardır.

Polisin "bilgi" vermesi üzerine olay yerine giden Şube Başkanımız ve yöneticilerimiz şu anda gerekli şikayet tutanakları için karakolda bulunuyorlar.

Şu an İstanbul'dayım en kısa sürede Erzincan'a gideceğim.

Erzincan'daki demokrasi güçleri ve canlarımız bu saldırıyı hafife almamalıdır. Gereken ortak tavır gösterilmelidir
."

Erzincan'da muharrem ayı dolayısıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin açtığı tanıtım çadırına gericiler tarafından saldırı gerçekleştirildi.

soL Erzincan muhabirinin verdiği bilgiye göre çadırda asılı olan ve birisinde "zorunlu din dersi kaldırılsın" ibaresinin yer aldığı pankartlar 15 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Saldırıda pankartlar yakılırken, saldırgan grup daha sonra olay yerinden kaçarak uzaklaştı.

Olay yerine gelen polis ekipleri incelemelerde bulundu.

(soL - Erzincan)

http://haber.sol.org.tr/kent-gundemleri ... beri-62673
Kamal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin
Felsefe: Ateizm

Mesaj gönderen Q_continuum » 20 Kas 2012, 08:50

Müslümanlığın BARIŞ DİNİ olduğu içindir
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 22 Kas 2012, 23:04

Kadın memurların etek boyu isyanı
İZMİR’de TÜİK, Karşıyaka Adliyesi gibi pek çok kamu kuruluşlarında kadın çalışanların üzerinde etek boyu ve dekolte baskılarının arttığı iddiası üzerine ilgili sendika, ’yazılı olarak verilmeyince belgelenemeyen baskıyı gözler önüne sermek için’ kadınlara mobbing formu dağıtma kararı aldı. İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de TBMM’ye verdiği soru önergesinde ’Etek boyu performans kriteri midir?’ diye sordu.

Resim

Burcu TANER/İZMİR, (DHA)

Büro Emekçileri Sendikası (BES) İzmir Şubesi, kadın çalışanların kıyafetlerine yönelik baskı yapıldığı iddiasıyla çalışma başlatma kararı aldı. Kadın çalışanların etek boylarına dahi karışıldığını öne süren BES İzmir Şube Başkanı Ramis Sağlam, "Geçtiğimiz yaz aylarında kadınların etek boyundan dekoltesine yönelik uyarılar yapmak, kadın çalışanları gurur kırıcı bir durumla yüz yüze bırakmak yaygınlaştı. TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü’nde ayyuka çıkan bu durum Karşıyaka Adliyesi ile devam etti. Şu anda pek çok arkadaşımızdan bu yönde şikayetler alıyoruz. İnsanların yaşam kültürüne müdahale ediliyor" dedi.

’DEKOLTEN FAZLA DİKKAT ET’

Kılık kıyafetle ilgili hükümlerin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda da olduğuna dikkat çeken Sağlam şunları söyledi: "Bu kural kanunda da var mı? Var. Ancak şimdiye kadar ölçülüyor muydu? Gündeme geliyor muydu? Hayır. Biz bunun çok manidar olduğunu düşünüyoruz. Mesela arkadaşlarımızı kenara çekip ’sırt dekolten fazla dikkat et’ diye uyarıyorlar. Kanunda dekolte kelimesinin geçtiğini ben bilmiyorum. Omuzdan kesik sıfır kol bluz giyenlere bile ’bunu giyme’ deniyor. Pek çok kurumda bunların canlı örnekleri mevcut. Ancak uyarıyı yapanlar bunu özellikle yazılı olarak yapmıyor. Kamuoyuyla paylaşılacağından, teşhir olacaklarından korkuyorlar. Ayrıca bu durum üst bürokratların olduğu birimlerden çok, orta basamakta daha fazla yaşanıyor. Biz bütün bunlara karşı mobbing formları oluşturduk. Buralarda kılık kıyafetle ilgili yaşanan sıkıntılar daha da somutlaşacak."

’İZMİR’DE BUNU YAŞIYORSAK...’

Sağlam, TÜİK Bölge Müdürlüğü’nde göreve yeni atanan bürokratın, konuyla ilgili bir soru üzerine "Artık etek boyuna karışmayacağız" dediğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu, etek boyu ölçümü yapıldığının kanıtıdır. Sendikaların iddialarının boş olmadığı ortaya çıkıyor. Öte yandan İzmir’de bunu yaşıyorsak, taşradaki kadın kamu emekçilerinin nelere maruz kaldığını düşünmek bile istemiyorum. Kadın arkadaşlarımız bu konuyu açıklıkla anlatamıyor ama, birebir sohbetlerimizde olayın vehametini anlıyoruz. Arkadaşlarımız zaten kanunda dediği gibi memur vakarına yakışır şekilde giyinmesini de, davranmasını da biliyor. Sorun onlara mobbing uygulayan zihniyette."

TÜZEL: MAHALLE BASKISI OTOKONTROLE DÖNÜŞÜYOR

TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü’nde işten atılan Evren Kayaş hakkında soru önergesi veren İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de etek boyu konusuna değindi. Tüzel’in Kalkınma Bakanlığı tarafından henüz yanıtlanmayan soru önergesind, "Kurumda uygulanan performans kriterleri arasında iftar yemeğine katılmamak, etek boyu, mazeret izni kullanmak, hastalanmak vb. var mıdır?" ifadeleri yer aldı. Uygulamaya yönelik tepkilerini DHA ile paylaşan Tüzel şöyle dedi: "AKP Hükümeti ve bürokratları, belli bir biçimi topluma yedirmeye çalışıyor. Başbakan ’Biz kimsenin kılığına kıyafetine karışmıyoruz’ diyor ama, mahalle baskısı halk üzerinde otokontrole dönüşüyor. Çalışanların ne giydiği, kılığı, kıyafeti, inancı, ibadet biçimi, yaşam kültürü onların istediği gibi değilse, çalışanın performansının düşük gösterilmesinde gerekçe olabiliyor."

KADINLARIN KILIK KIYAFETİYLE İLGİLİ YASA MADDESİ:

Elbise, pantolon etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır. Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.

http://gundem.milliyet.com.tr/kadin-mem ... efault.htm
Kamal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 27 Kas 2012, 19:51

Piknikte rakı içen öğretmene inceleme

ANTALYA’da 3 yıl önce aileleri ile piknikte mangal yapıp rakı içen öğretmenlerin fotoğrafları Facebook adresinde paylaşması ve bunun da bir gazetede haber olarak yayınlanması üzerine Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Eğitim Sen üyesi 11 öğretmen hakkında inceleme başlatıldı.

Resim

Antalya Lisesi’nde görevli değişik branşlardaki 11 öğretmen, 3 yıl önce yaz döneminde aileleri ile birlikte ’Topçam’ olarak adlandırılan mesire alanında pikniğe gitti. Burada mangal yapıp rakı içen öğretmenlerden biri piknikte ellerinde rakı kadehleri olan fotoğrafları kendi Facebook sayfasında paylaştı. Aradan 3 yıl geçtikten sonra 22 Kasım 2012 tarihinde bu gazetede ’Lisede ahlaksızlık’ başlığı ile öğretmenlerin ellerindeki rakı bardakları ile çekildikleri fotoğraflar kullanılarak haber olarak yayınlandı, Bu haber üzerine Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’nce öğretmenler hakkında bir inceleme başlatıldı. Haberin ihbar olarak kabul edilmesi üzerine başlatılan inceleme için 2 müfettiş görevlendirildi.

Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, haberde geçen iddialara ilişkin bir inceleme başlatıldığını ve sürecin devam ettiğini açıkladı. Öğretmenlerin görev yaptığı okulda pikniğe katılan öğretmenlerin tek tek ifadesini alan müfettişler tarafından, öğretmenlere ’Piknik ne zaman yapıldı?’, ’Rakı içerken yanınızda hiç öğrenci var mıydı?’, ’Pikniği okul yönetimi mi düzenledi’, ’Okul yönetiminin bilgisi var mıydı?’ gibi sorular yönetildiği belirtildi.

EĞİTİM- SEN’DEN DAVA

Eğitim- Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, 22 Kasım 2012 tarihli gazetede ’Lisede ahlaksızlık’ başlığıyla yayınlanan haberde, Antalya Lisesi’ndeki Eğitim-Sen üyelerinin din karşıtı olmakla ve başörtüsü düşmanlığıyla suçlandığını, öğrencilerle birlikte alkol almakla itham edilen öğretmenlerin hedef haline getirildiğini söyledi. Haberin tamamıyla yalan ve iftiraya dayalı olduğunu belirten Sönmez, haberi yapanlar hakkında hem tazminat hem de ceza davası açmaya hazırlandıklarını kaydetti.

Haber üzerine inceleme başlatılması nedeniyle Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de tepki gösteren Sönmez, "Her iftirada öğretmenlerimiz sorguya çekiliyor. Öğretmenlerimiz, aileleri birlikte yaptığı pikniğin bile hesabını veriyor. Bu süreci sonuna kadar takip edeceğiz ve öğretmenlerimizin rencide edilmesine karşıyız" dedi.

TEK TEK SORGULANDILAR

İnceleme nedeniyle ifade veren öğretmenler ise, haftasonu aileleri ile birlikte gittikleri piknikte çekindikleri fotoğraflarda sanki öğrenciler varmış gibi haber yazıldığını ve ardından başlatılan incelemede tek tek sorgulandıklarını ve fotoğraflar üzerinden rakı içenler sanık, pikniğe gidenlerin de tanık olarak dinlendiklerini bildirdi.

Tarih: 27 Kasım 2012
Link: http://gundem.milliyet.com.tr/piknikte- ... efault.htm

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 12 Ara 2012, 12:10

Lise müdüründen ‘başını ört’ baskısı!

Resim

Eğitim-Sen: Sürgü’deki çok programlı lisede kızlara türban dağıtıldı

Tek program türban

Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Baytemur, daha önce Alevi Evli ailesinin linç edilmek istendiği Sürgü beldesindeki çok programlı lisede kasım ayı boyunca okul rehber öğretmeninin odasında kız öğrenciler çağrılarak türban dağıtıldığını, okul müdürünün başı açık olan kız öğrencilere türban takmaları için baskı yaptığını belirtti.

Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Baytemur, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Kasım ayı boyunca okul rehber öğretmeninin odasına kız öğrenciler çağrılarak başörtüleri dağıtılmıştır. Başörtülerinin alımı için erkek öğretmenlerden 50 lira bağış aldığı iddia edilen okul müdürünün, bağışın nerede kullanılacağını soran öğretmenlere, ‘Yakında görürsünüz’ şeklinde yanıt verdiği bir başka iddiadır.Okul müdürü bazı öğretmen ve yöneticilerin itirazı ve eleştirilerine rağmen, bu uygulamayı ısrarla yaptığı, öğrencilere siyah, bordo, lacivert vb. renk seçenekleri sunarak bunlar arasından lacivert renk başörtüsü tercihi yapmıştır” dedi.

Seçmeli derslerde de zorlama var
Okul müdürünün başı açık öğrencilere türban takmaları konusunda baskı yaptığı yönünde velilerin şikâyetleri olduğunu vurgulayan Baytemur, şu ifadeleri kullandı:

“Bu baskılar sonucu bazı kız öğrencilerin başlarını örttüğü yönündeki ifadeler dikkat çekicidir. Ayrıca veliler ve öğrencilerin sene başında seçmeli derslerin tercihi sırasında okul müdürlüğü tarafından belirlenen seçmeli dersleri seçmeye zorlandıkları ve seçmek zorunda kaldıklarını söylemeleri, 4+4+4 eğitim sistemine yönelik eleştirilerin haklılığını bir kez daha kanıtlamıştır. Öğrenci ve öğretmenlerin başörtüleriyle derslere girmeleri okul yöneticileri ve il-ilçe milli eğitim yöneticileri tarafından görmezden gelinmekte ve hatta teşvik edilmektedir. Sürgü’de yaşananların tesadüfi olmadığı, bu ve benzeri uygulamalardan cesaret alan yönetici ve insanların bilinçli çabalarının bir sonucu olduğunu o gün birçok kurum açıklamıştı. Bugün bunun doğruluğunu Sürgü Çok Programlı Lise’de görmekteyiz.”

Tarih: 12 Aralık 2012
Link: http://www.muhalifgazete.com/54955-Lise ... skisi-.htm

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 06 Oca 2013, 11:13

Serbest kıyafette son nokta

Adana'da bir ilköğretim okulunda, türban takmayan öğrenci velisini, veli toplantısından dışarı çıkarttılar.

Resim

Adana’da bir ilköğretim okulunda yapılan veli toplantısında türbanlı olmayan öğrenci velisini dışarı çıkarttılar. CHP Adana Milletvekili Turgay Develi bunu ‘Serbest kıyafette gelinen son nokta’ diye değerlendirdi.

SERBEST KIYAFETTE GELİNEN SON NOKTA
Adana’nın Seyhan İlçesi’nde bulunan Lütfiye Kısacık İlköğretim Okulu’nda bir velinin, türban takmadığı için veli toplantısından çıkarıldığı iddia edildi. Türbanlı olmayan öğrenci velisi, din öğretmeni olan sınıf öğretmeni tarafından “Herkes türbanlı, herkes örtülü, sen niye değilsin?” diyerek sınıftan çıkarılmak istendi. Sınıftan çıkmamakta direnen ve bir süre sonra sınıftan çıkarıldı. Durum okul müdürüne intikal etti.

10 YILDAN SONRA GELDİĞİMİZ NOKTA BU
Sozcu.com.tr’ye konuyu değerlendiren CHP Milletvekili Develi, imgeler üzerinden siyaset yapılmasının karşısında durulmasının gerektiğini söyleyerek, “İktidarın 10 yıldan sonra ülkeyi getirdiği nokta budur. Bir zamanlar siyasi simgelerinden dolayı mağdur olduğunu söyleyenler, şimdi kendileri mağdur ediyor. Hani kendileri derler ya, “Biz kimsenin giyimine kuşamına karışıyor muyuz? ” diye. Evet artık kendilerine o kadar güveniyorlar ki, karışmaya başladılar. Bu cüret demokrasiye, insan haklarına karşı bir cüret. Kendilerinden olmayanların yaşam haklarına müdahale etmeye çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.

Develi, konuyu TBMM gündemine taşırken, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e “Milli Eğitim Bakanlığı’nın veliler için bu yönde bir kılık kıyafet genelgesi var mıdır, velinin başına gelen bu olay ‘yeni bir uygulama’ mıdır?” diye sordu.

YENİ BİR UYGULAMA MIDIR?
Adana’da bulunan Lütfiye Kısacık İlköğretim Okullarında yeni kılık kıyafet yönetmeliğinin, veliler için de uygulandığını belirten Develi, Ömer Dinçer’den şu soruların yanıtını istedi:

1-Adana Seyhan ilçesi Lütfiye Kısacık İlköğretim okulunda yapılan bir Veli toplantısında, bir öğrenci velisinin türbanlı olmaması sebebiyle toplantı dışına çıkarıldığı doğru mudur?

2-Din dersi öğretmeni de olan sınıf öğretmeninin, türban takmadığı için toplantı salonu dışına çıkarıldığı ve bunun için tartıştığı velinin, veli toplantısında türban takması yeni bir uygulama mıdır?

3-Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yönde bir kılık kıyafet genelgesi var mıdır? Bu uygulama bir okulda bir sınıf öğretmenin kişisel tasarrufu mudur?

4-Bu uygulamayı yapan öğretmen hakkında yasal ve idari bir işlem tesis edecek misiniz?

Tarih: Ocak 5, 2013
Link: http://sozcu.com.tr/serbest-kiyafette-son-nokta.html

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 13 Oca 2013, 23:26

YÖK’ün pislikleri meydana saçıldı: Alevileri işe almak suç!

Resim

RedHack kapağı kaldırdı, YÖK’ün pislikleri meydana saçıldı:‘Alevileri işe almak suç’

RedHack'in YÖK belgelerini yayınlamasının ardından Malatya Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’na "annesi Alevi olduğu, Alevileri ve solcuları işe aldığı" gerekçesi ile soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

RedHack ele geçirdiği YÖK belgelerinden birini daha yayınladı. Ergenekon davasından tutuklanan Malatya Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’na YÖK tarafından açılan soruşturmaya ilişkin düzenlenen belgede Hilmioğlu’na Alevileri işe aldığı gerekçesiyle soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

Ortaya çıkan belgeye göre, Ali Kaynak adlı bir kişi 2005 yılında Adalet Bakanlığı’na bir ihbar mektubu göndererek, Hilmioğlu’nun anne tarafından Alevi olduğunu; Alevi aşırı solcu ve bölücü insanları göreve getirdiğini iddia etti. Kaynak Hilmioğlu’nun yanı sıra birçok öğretim üyesi hakkında da suçlamalarda bulundu.

İhbarın ardından Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü mektubu, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi ve Malatya Cumhuriyet Savcılığı da inceleme başlattı.

İhbarcı sahte çıktı

İnceleme başlatılmasıyla birlikte mektupta tutarsızlıklar ortaya çıktı. Mektupta yer alan adreste yapılan araştırmada adres olarak gösterilen mahallede Ali Kaynak adlı birinin olmadığı tespit edildi. Muhtarlık kayıtlarında da şahsa ait bir adres bulunamadı. Bunun sonucunda savcılık mektupta yer alan kişiler hakkında soruşturma yetkisinin bulunmadığını bildirerek görevsizlik kararı verdi. Dosya soruşturma amaçlı YÖK’e gönderildi.

YÖK tarafından Hilmioğlu hakkındaki "Alevileri işe almak gibi suçlamalar" ciddiye alınmazken diğer öğretim üyeleri için de inceleme yapılması istemiyle dosya rektör Hilmioğlu’na gönderildi. Hilmioğlu bahsi geçen öğretim üyeleri hakkında inceleme yaparak mektupta yer alan iddiaların hiçbirinin doğru olmadığını ortaya çıkardı. Bunun sonucunda da dosya YÖK tarafından kapatıldı.
Fatih Hilmioğlu, Ergenekon soruşturması kapsamında 13 Nisan 2009′da gözaltına alınmış ardından çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Hilmioğlu, 1369 gündür tutuklu olarak cezaevinde.

Yusuf Ziya Özcan tatmin olmadı

2007 yılında AKP eliyle YÖK başkanlığına getirilen Yusuf Ziya Özcan kapanan soruşturmadan tatmin olmadı. Hilmioğlu’nun Ergenekon davası kapsamı ile tutuklanmasının ardından Yusuf Ziya Özcan 2010 yılında daha önce kapatılan dosyayı yeniden açarak YÖK Denetleme Kurulu’na soruşturma emri verdi.

"Anne tarafından Alevi olduğu, Alevileri ve solcuları işe aldığı" gerekçesi ile hakkında soruşturma açılan Hilmioğlu’nun önceki soruşturmasının asılsız olduğunun ortaya çıkması Yusuf Ziya Özcan’ı tatmin etmeye yetmedi. Bu belge YÖK’ün mezhepçi, Alevi düşmanı yapısını gözler önüne sererken çalışanları hakkında nasıl soruşturma yürüttüğünü de ortaya koydu.

Tarih: 13 Ocak 2013
Link: http://www.muhalifgazete.com/57766-YoKu ... k-suc-.htm

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 26 Oca 2013, 22:59

'Peygamberimizin Hayatı' kitabını almayan öğrenciye azar: ‘Sen dinsiz misin?’
Resim
Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Peygamberimizin Hayatı” adlı kitabın tüm lise öğrencilerine imza karşılığı dağıtılması talimatı verildi. Kitabı dağıtmak istemeyen öğretmenlerle okul yönetimi arasında gerginlik yaşanırken, kitabı almak istemeyen öğrenciler azarlandı.

Bugün soL Gazetesi’nde yayınlanan habere göre, Üsküdar’daki tüm okullara gönderilen 21 Ocak 2013 tarihli yazı ile, ilçeye bağlı tüm resmi ve özel okullarda “öğrencilerin Peygamberimiz hakkında doğru bilgi sahibi olmaları, onun örnek şahsiyetini kavramaları ve elde ettikleri teorik bilgileri pekiştirmeleri” amacıyla “Peygamberimi Öğreniyorum” adlı bir bilgi yarışması düzenleneceği, düzenlenecek olan yarışmaya isteyen öğrencilerin başvuracağı ancak “Peygamberimizin Hayatı” isimli kitabın ilçedeki tüm ortaöğretim öğrencilerine dağıtılacağı bildirildi. Yazının ‘acele’ ibaresi taşıması ve karnelerin dağıtılacağı yarıyılın son gününe yetiştirilmeye çalışılması dikkat çekti.

Kitapların her öğrenciye imza karşılığı dağıtılmasını isteyen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, imzaların bir örneğinin de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Bölümü’ne dağıtımdan hemen sonra teslim edilmesi istedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderilen yazı Üsküdar’da görev yapan öğretmenler arasında büyük tepki yarattı.

Eğitim-Sen 2 No’lu Şube konuyla ilgili bir açıklama yaparak, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün suç işlediğini, öğretmenleri de bu suça alet ettiğini, bu nedenle suç duyurusunda bulunulacağını belirtti.

Üsküdar Cumhuriyet Ticaret Meslek Lisesi’nde görev yapan Eğitim-Sen’li öğretmenlerin bu dinci ve ayrımcı uygulamaya alet olmayacaklarını ve kitapları dağıtmayacaklarını açıklamaları üzerine, okul yönetimi ile öğretmenler arasında gerginlik yaşandı. Gerginliğin ardından öğretmenler sadece karneleri dağıtarak sınıftan ayrılırken, kitaplar, öğretmenlerin okuldan gitmesinin ardından müdür ve müdür yardımcısı tarafından öğrencilere dağıtıldı.

Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Hamdi Çelik, Anayasa’nın 42. Madde’ sinin çiğnendiğini, insanların inanıp inanmadıklarını beyan etmeye mecbur bırakıldığını, bu suç sona erene kadar olayın takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Sen dinsiz misin?’ diye bağırdı
Alınan bilgilere göre uygulama yalnızca öğretmenlerin değil öğrencilerin de üzerinde baskı ve fişleme tehdidi yaratıyor.

Birçok okulda öğrenciler, kitabı almazlarsa karnelerini alamayacakları söylenerek tehdit edildi.

Üsküdar Burhan Felek Lisesi’nde bir öğrenci, karneyle birlikte kitabı almak istemediği için öğretmen tarafından azarlandı. Dokuzuncu sınıfta okuyan öğrenci şunları söyledi:

Hocalar herkesi kitabı almaya zorunlu tuttu. Karneyle birlikte dağıttılar. İmza da aldılar. Ben kitabı almak istemeyince hoca bana sınıfın ortasında ‘Sen dinsiz misin?’ diye bağırdı. Ben de kitabı almak zorunda kaldım. Sınıfta almak istemeyen arkadaşlar vardı ancak hoca tehdit edince almak zorunda kaldılar. Alıp çöpe atanlar da oldu. Söyleyecek söz bulamıyorum.

Üsküdar Anadolu Lisesi’nde okuyan bir 10. Sınıf öğrencisi ise şöyle konuştu:

“Öğretmenimiz kitabı dağıtmak istemeyince, nöbetçi öğrenciler sınıfa girip kitabı dağıttı. Sınıfta çoğu insan almadı. Cemaatçi olduğunu bildiğimiz birkaç kişi aldı sadece. Böyle bir kitabın zorla dağıtılması bir dayatma, çok yanlış.

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyas ... sin-haberi
Kamal ATATÜRK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir