Artık türban resmen serbest

Din ve dinsizlik üzerine, basına yansıyan kaynaklı haberler.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Artık türban resmen serbest

Mesaj gönderen KRALMAS » 29 Eyl 2014, 11:10

Artık türban resmen serbest

Öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelikte yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resim

Orta öğretimdeki öğrencilerin türbanla derse girmesinin önünü açan yönetmelik değişikliği yürürlüğe girdi. Yönetmelikte dikkat çeken bir diğer değişiklik ise çarşafla derslere girilmesini engellemek için eklenen “yüzü açık” ifadesi oldu. Öte yandan artık “dövme” ve “pirsing” gerekçesiyle öğrenciler okuldan atılabilecek.

Millî Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlar Kurulu kararı ile değişen ve ABD dönüşü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı yönetmelikte ‘Başı açık’ ifadesi “Yüzü açık” olarak değişti. Yönetmelikte, “Öğrenciler okullarda yüzü açık bulunur; siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz” denildi.

Yönetmeliğin yayınlanması ile birlikte okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda türban serbestisi tartışması da son buldu ve bu okullar için “öğrenciler okul içinde baş açık bulunur” düzenlemesi getirildi.

Yönetmeliğe göre, 2012/3959 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliğin 3. maddesinin altıncı fıkrasının yürürlükten kaldırıldığı ve 4. maddesinin birinci fıkrasının (d) ve (c) bentlerinin şu şekilde değiştirildiği belirtildi:

“Okullarda yüzü açık bulunur; siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz. Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda, okul içinde baş açık bulunur.”

Resim

Tarih: Eylül 27, 2014
Link: http://sozcu.com.tr/2014/gundem/artik-t ... st-610703/

- Özet geçeyim, iktidar tarafından bir siyasi simge olarak gösterilmeye çalışılan Atatürk resmi, imzası, sözü vb.. taşımak tamamen yasak, ancak aslında bir siyasi simge olan takke, türban, arapça yazılı gereç göreç taşımak ise serbest. Başı açıklara saç boyama, makyaj ve dövme yaptırmak yasak, ama rengarenk janjanlı türbanlar giymek serbest.

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Re: Artık türban resmen serbest

Mesaj gönderen KRALMAS » 01 Eki 2014, 12:50

Şortu da yasakladılar taytı da

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve bağlı il müdürlüklerinde görev yapan personele tayt ve kolsuz penye dahil bir dizi kıyafet yasağı getirildi.

Resim

SoL’un haberine göre; Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve bağlı il müdürlüklerinde görev yapan memur, sözleşmeli personel, geçici görevli personel, işçi ve temizlik şirketi personelinin kılık ve kıyafeti hakkında bir genelge yayınlayan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada’nın, kurum içinde tayt dahil bir dizi kıyafetin kullanılmasını yasakladığı iddia edildi.

Genelgede getirilen kuralların tüm personel için geçerli olduğu vurgulanırken şöyle denildi: "Kurum içinde sporcu atleti, kolsuz penye, şort, tayt, streç kot, sandalet, terlik, çivi topuklu ayakkabı, abiye vb. giyilmeyecek."

Genelgede yönetmelik hükümlerinin takibinden amirlerin sorumlu olduğu belirtilirken, aykırı hareket edenler hakkında yasal işlem yapılacağının altı çizildi.

Tarih: 01.10.2014
Link: http://www.odatv.com/n.php?n=sortu-da-y ... 0110141200

- Kıyafet özgürlüğü her geçen gün gelişiyor, yersen.

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Re: Artık türban resmen serbest

Mesaj gönderen KRALMAS » 02 Eki 2014, 09:50

Türbanı protesto eden kadının saçını yoldular

Bugün türban karşıtına bunu yapanlar, yarın neler yapmaz

Resim

10 yaşındaki kız öğrencilerin türbana sokulmasını MEB önünde protesto eden kadınlar, erkek güvenlikçilerin şiddetine uğradı!..

AN­KA­RA­’da dün bir grup ka­dın, Mil­li Eği­tim Ba­kan­lı­ğı önü­ne tür­ban pro­tes­to­su­na git­ti. An­cak ba­kan­lı­ğın gü­ven­lik gö­rev­li­le­ri ka­dın­la­rın saç­la­rın­dan tu­tup yer­ler­de sü­rük­le­di, döv­dü, tek­me­le­di. Ka­dın­la­rın saç­la­rı el­le­rin­de kal­dı…

Tür­ban­sız ka­dı­na te­rö­rist mu­ame­le­si ya­pı­yor­lar

Bakan­lık gü­ven­lik­çi­le­ri ta­ra­fın­dan darp edi­len ka­dın, yo­lu­nan saç­la­rı­nı ka­me­ra­la­ra böy­le gös­ter­di. Ba­ka­lım Ba­kan Av­cı, de­mok­ra­tik hak­kı­nı kul­la­nıp pro­tes­to ya­pan ka­dın­lar­dan özür di­le­ye­cek mi?

Ko­nuş­tur­ma­dı­lar

“Ge­ri­ci eği­tim is­te­mi­yo­ruz” di­ye ba­ğı­ran ka­dın­la­rın ağız­la­rı­nı böy­le ka­pat­tı­lar. Ar­be­de ya­şan­dı.

Resim

Türban eyleminde güvenlikçi şiddeti!

ORTAÖĞRETİMDEKİ türban düzenlemesi, Arkara’da dün Milli Eğitim Bakanlığı önünde protesto edildi. Halkevi üyesi bir grup kadın, ellerinde dilekçelerle bakanlık binasına girmek isteyince ortalık karıştı. Kadınlar ile güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Güvenlik görevlileri gazetecilerin görüntü almasına engel olmak istedi.Eylemci kadınlar, güvenlik görevlilerinin kendilerine şiddet uyguladığını öne sürdü. Bazı kadınlar, güvenlikçiler tarafından saçlarının çekildiğini söyledi ve yolunan bir tutam saçı gazetecilere gösterdi. Grup, Çevik Kuvvet ekipleri eşliğinde bakanlıktan çıkarıldı.

Tarih: Ekim 2, 2014
Link: http://sozcu.com.tr/2014/gundem/turbani ... ar-613900/

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Yeni Üye
Mesajlar: 7
Kayıt: 25 Eki 2014, 23:48
Felsefe: Ateizm

Re: Artık türban resmen serbest

Mesaj gönderen NOLAN » 26 Eki 2014, 22:21

Türbanın serbest bırakılması ile Türkiye'de yaşanan olumsuz olayların aynı zamana denk gelmesi bir tesadüf mü acaba?
Okullarda türbanın serbest bırakılmasından sonra Kobani olayları veya Gezi-17 aralık gibi olayların arasında meclise türbanlı vekillerin girmesi filan..
Hadi bunları bir açıklayın müslümanlar?
Türban serbest oldu,ülke karıştı :)

forsa

Re: Artık türban resmen serbest

Mesaj gönderen forsa » 02 Mar 2015, 14:51

NOLAN yazdı:Türbanın serbest bırakılması ile Türkiye'de yaşanan olumsuz olayların aynı zamana denk gelmesi bir tesadüf mü acaba?
Okullarda türbanın serbest bırakılmasından sonra Kobani olayları veya Gezi-17 aralık gibi olayların arasında meclise türbanlı vekillerin girmesi filan..
Hadi bunları bir açıklayın müslümanlar?
Türban serbest oldu,ülke karıştı :)
türban serbest olunca/türbanlıya özgürlük gelince özgürlük karşıtları, özgürlüğü sadece kendilerine mahsus bir şey zannedenler ülkeyi karıştırdı!...

Cevapla