Milli Eğitim okuma yazma öğretmeden önce Kuran öğretecek: Program onaylandı! [Haber]

Din ve dinsizlik üzerine, basına yansıyan kaynaklı haberler.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Milli Eğitim okuma yazma öğretmeden önce Kuran öğretecek: Program onaylandı! [Haber]

Mesaj gönderen KRALMAS » 08 Ara 2017, 12:26

Milli Eğitim okuma yazma öğretmeden önce Kuran öğretecek: Program onaylandı!

Milli Eğitim Bakanlığı, okuma yazma bile bilmeyen okul öncesi çocuklara Kuran öğretmeye hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğü’nün okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine yönelik hazırladığı "Özel Öğretim Kurumları Kuran-ı Kerim Dersi Öğretim Programı" Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın onayından geçti.

Milli Eğitim Bakanlığı, henüz okuma yazma bile bilmeyen okul öncesi çocuklara Kuran öğretecek.

Okul öncesinde eğitim alan ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflardaki öğrencilere yönelik hazırlanan programla, okuma yazma bilmeyen çocuklara bile Kuran öğretilecek.

Hürriyet'ten Esra Ülkar'ın haberine göre eğitimde elif-elma gibi benzetmeler yer alacak. Çocuklarda kalıcı öğrenmenin sağlanması amacıyla derslerde, görsel ve işitsel materyallerden yararlanılacak.

Kuran eğitiminde kur sistemi uygulanacak. Buna göre C1, C2, C3, K1 ve K2 olmak üzere beş öğrenme kuru belirlendi. C1, C2 ve C3 cüz aşamalarını, K1 ve K2 Kuran okuma aşamalarını içeriyor. İsteyen özel anaokulu ve ilkokullar bu programı uygulayabilecek.

Programın amaçları arasında, “Öğrencilerin Kuran-ı Kerim okumanın öneminin farkına varmalarını, namazda okunan dua ve sureleri usulüne uygun okumalarını, dini duygu ve düşüncelerini güçlendirmelerini, namazda okunan dua ve kısa surelerin anlamlarını bilmelerini, milli, manevi ve ahlâki değerlere önem vermelerini sağlamak” yer aldı.

Tarih: Perşembe, 07 Aralık
Link: http://haber.sol.org.tr/toplum/milli-eg ... ndi-220023

Cevapla