Erdoğan, 'İslamın güncellenmesi gerekiyor' [Haber]

Din ve dinsizlik üzerine, basına yansıyan kaynaklı haberler.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Erdoğan, 'İslamın güncellenmesi gerekiyor' [Haber]

Mesaj gönderen KRALMAS » 09 Mar 2018, 09:16

Erdoğan, 'İslamın güncellenmesi gerekiyor'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'deki Kadınlar Günü programında yaptığı konuşmada "İslam'ı 14-15 asır öncesi hükümleriyle bugün uygulayamazsınız" dedi.

Resim

Beştepe'de düzenlenen Kadınlar Günü Programı'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde sık sık gündeme gelen ilahiyatçıların açıklamalarını eleştirirken, İslam'ın güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, konuşmasında, "Bunlar, İslam'ın güncellenmesi gerektiğini bilmeyecek kadar aciz. İslam'ı 14-15 asır öncesi hükümleriyle bugün uygulayamazsınız" ifadelerini kullandı.

"Din adamı olarak ortaya çıkıp da kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor" diyen Erdoğan, "Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam'ın hükümlerinin güncellenmesi var. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda çalışmalar yapması gerektiği belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Din İşleri Yüksek Kurulu'nda çok çok vasıflı. Bütün ilim dallarında yetki sahibi olan hocalarımız var. Birçok, bütün bu hocalarımız ne iş yapıyorlar. Niçin bu alanı bu adamlara kaptırıyorlar. FETÖ olayı da böyle oldu. Söyledik söyledik sonunda bir şura yaptırdık. Asıl konuşması gereken konuşmayınca meydan FETÖ'ye kaldı. FETÖ'nün arkasından gelen maalesef tiplere kaldı. Onların da vasıfları ortada. FETÖ'nün kalitesi vasfı ortada, arkasından gidenler onlar ondan daha da geri."

Not: Video için linki takip edin.

Tarih: 08.03.2018
Link: http://www.yenicaggazetesi.com.tr/erdog ... 86199h.htm

- Şu lafları biz deyince, bize etmediği hakaret kalmayan mübarek müslümanlardan, nedense söyleyen bir sağ (dinci) parti lideri olunca hiç ses-soluk çıkmıyor.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Üye
Mesajlar: 261
Kayıt: 15 Ağu 2011, 23:13
Felsefe: Ateizm

Re: Erdoğan, 'İslamın güncellenmesi gerekiyor' [Haber]

Mesaj gönderen Engse Hohol » 09 Mar 2018, 19:04

Akp islamda güncellemeye açıklık getirdi;

"Ezmânın tagayyürü ile ahkâmın tagayyürü inkâr olunamaz. Bu Mecelle kuralına göre zamanın değişmesiyle ictihadi hükümler ve yorumlar değişir ve yenilenmeye ihtiyaç duyar. Kur’an ve Sünnet’in ortaya koyduğu hükümler ise sabittir. Kastedilen budur. Cumamız mübarek olsun".

Bak bu çok açıklayıcı oldu. Kur'an ve Sünnet'in ortaya koyduğu hükümler sabit ise güncel ictihadi hükümlere niçin gereksiniyorsun? Çünkü islam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamıyorsun. Yalnızca Türkler değil, 56 islam ülkesinin hiçbiri islamı uygulayamıyor ama islamda diretiyorlar yine de islam yanlış anlaşılıyor bahanesine sarılarak. Oysa islamın kendisi yanlış. Yani islam yanlış anlaşılmıyor, islamın kendisi yanlış, yaşanılmıyor muhammed'in içtihatleriyle. Allah da yeniden konuşamayacağına göre!
ResimResim
En yoğun materyalist din islamdır; Sünneti seniyye, Hacerul esvet, Tabiin, Kabe, Kurban

Cevapla