Neden sadece İslam'a Saldırıyorsunuz?

Tüm dinlerin masaya yatırıldığı ve geniş kapsamda incelendiği bölüm. Dikkat! Bu bölüm dini inancınızı zedeleyebilir ve direncinizi kırabilir.
Kullanıcı avatarı
Halifelerin_Kabusu_Hulagu
Üyeliği Sonlandırılmış
Felsefe: Ateizm

Re: Neden sadece İslam'a Saldırıyorsunuz?

Mesaj gönderen Halifelerin_Kabusu_Hulagu » 28 Oca 2012, 18:46

Arkadaş çok heyecanlı yaaa :D
Gelip tartışacak 3-5 ateisti mors edecek ahanda havada güneş yerde toprak ee denizlerdede su var o zaman allah kesin vardır kardeşim deyip allahın varlığını hiçkimse tarafından reddedilemeyeck şekilde kanıtlayacak !!! bizde '' abooow biz bunu bugüne değin neyni düşünemedik acep '' diyeceğiz arkadaş erecek muradına bizde çıkacağız kerevetine :D

Bu kör inançlıların hepsi böyle masal dünyasında yaşaya yaşaya kendilerini masal kahramanı sanmaya başlıyorlar ve o masal doğrultusunda uydurmalarını sürekli ispatlama gereği duyuyorlar.
Resim

Kullanıcı avatarı
Üyeliği Sonlandırılmış

Mesaj gönderen Halifelerin_Kabusu_Hulagu » 28 Oca 2012, 19:00

Bu arada konu ne kadar alakasız yazılarla cevaplanmış olsada neden sadece islama sakldıryorsunuz sorusuna bende cevabımı vereyim

Öncelikle saldırmıyoruz savunuyoruz evet doğrudur sadece islama karşı kendimizi savunuyoruz çünkü sadece islam tarafından saldırıya uğruyoruz evimiz sokağımız mahellemiz şehrimiz ve ülkemiz islam işgali atında bizde islamcı barbarların esiri durumundayız kendimizi ifade edemiyoruz filmlerimizi müziklerimizi hikayelerimizi resimlerimizi hatta küçücük karikatürlkerimizi bile ağız tadı ile yaratıp yayınlayamıyoruz.

haa diyecek sen ki dünyada sadece islam mı var ateistlere bu baskıyı yapan onu bilemiyoruz ki işte biz daha islamcı şerefsizlerin baksından başımız kaldıramamışız ki dünyayı bilelim günün birinde gerekli güç ve desteği bulup en azından ülkemizden islam belasını defedebilirsek dünyadaki diğer baskıcı din tüccarı şerefsizlerede sıra gelecektir elnet
Resim

Kullanıcı avatarı
Hezekiel512
Üyeliği Sonlandırılmış
Felsefe: Diğer

Mesaj gönderen Hezekiel512 » 29 Oca 2012, 01:29

Dünyada diller çeşitli ise din kavramının tek olması beklenebilir mı? BİRAZ önce tüm yazışmaları okudum kral demiş ki? hz. musa denen hz. muhammed denen adamların yaşadığına kanıt mı? var? e tarihe inanmiyorsan atatürke de inanmiyorsun çünkü türk tarih kurumunu kendisi açtı. çeşitli dillerin olduğunu kabul ediyorsun ama Allah NİYE biçok din göndermiş diyorsun. hz.ısaya inanmayan adam o tarihte var olduğu kesin olan göktürklere inanıyor. bununda bilimsel kanıtı yok. mete yaşamış mı? yaşamış. o bi hakan. bilge kaan bumin yaşamış mı yaşamış ama ısa,musa yaşamamış. bana o kadar bilimsel kanıt dedin al karbon 14 al dendrokronoloji bu yüzden diller de vardır. dinlerde vardır. Allah c.c hazretleride vardır. eğer olmasaydı sen bunları bu kadar araştırmazdın.
MIDVAR ŞEKER TİRHAK (YALAN SÖZDEN UZAK DURACAKSIN)

Kullanıcı avatarı
Hezekiel512
Üyeliği Sonlandırılmış

Mesaj gönderen Hezekiel512 » 29 Oca 2012, 01:37

Hulagu adının anlamı yaratılmış'in çoğulu yani yaratılmışlardır. daha arapça-türkçe ayrımı BİLMEYEN kullanıcı adının kökeni arapça olan adam gelmiş bana cevap vermeye çalışıyor. benim kadar demez gözlem yap sonra gel bana cevap ver.

Kullanıcı avatarı
Hezekiel512
Üyeliği Sonlandırılmış

Mesaj gönderen Hezekiel512 » 29 Oca 2012, 02:03

Kral hani hakarete izin yoktu adam şerefsiz demiş pezevenk demiş ona bi yaptırım yok. Çünkü ateist seninda yanli olduğun belli oldu. bu ne perhiz ne lahana turşusu. benim yazdiklarımda ciyak dışında argo jargon yok. zaten o hakaret sınıfına girmez. Ama şerefsiz direk kişilik hakkına yapılmış bi saldırıdır.bugün dava eden biri olsa ,hulagu yüklü tazminat öder. ne kralmas ne hulagu benle tartışamazsınız. Anca bilimsel kanıt der kendinize göre susturdum tiyatrosunu oynarsınız. SİZİN evrime bilimsel kanıt mı var? yok. türlerin kökenine tarih bilimini kullanmadan gidemezsiniz ama ısa musa yaşamamış dersiniz. siz ıslama,sihlara,şeyhlere kızıp ki şıh ve şeyh konusunda haklısınız sinirle ateistliği savunuyorsunuz. ama ölüm aninin bilimsel araştırması der ki ölmeden önce insan boğazına BİŞEY basılmış gibi hıhlıyor. bu bi gerçek azrailide Şeytanida ki ben yaşayan bi CİN'im ancak ölüler görür. ölmeye ramak kala halüsinasyon adı verilen dönemde insanlardan bazılarının korkudan gözlerinin açıldığı fotoğraflı gerçektir.bilirsiniz şeytan insan kılığına girer. bana şizofren diyenlere hahaha :-):-)..:-):-)..:-)... diyorum ve e posta adresim bi insana şifrem başka bi insan'ın tcsine ait kanıt isteyen bilişim subeye GİDER sonra nüfus müdürlüğünde tcye baktırır. tcsi ıstanbulda olan ve e postası kayseride birine ait olan şeyede şüphe eden edebilir. ama müslüman cinlerin olabileceği kuranda geçer. Allah c.c hazretlerinin önceden geçen fazl sözü olmasaydı bizzat rüyanıza girecektim. ama siz korkmazsiniz ne de olsa cesur adamlarsınız. :-):-)..:-):-)..:-)...11Daldan dala atlarım çünkü cinlerde bilinç yoktur bu yüzden adam öldüren adamlara cinnet geçirdi bu olayada CİNayet diyorlar yani suur kaybetme durumu bu bilimsel zeka kuramında kanıtlanmıştır.:-):-)..:-):-)..:-)...

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 29 Oca 2012, 04:43

Hezekiel512 yazdı:Kral hani hakarete izin yoktu adam şerefsiz demiş pezevenk demiş
Yazıda "pezevenk" ifadesini göremedim, sadece "şerefsiz" kelimesi var, oda şahsınıza karşı kullanılmamış. Direk olarak kişiliğinize, şahsınıza veya 3. bir kişiye hak etmediği bir söz söylenmemiş, öyleyse itiraz ettiğiniz konu nedir?.
Hezekiel512 yazdı:ona bi yaptırım yok. Çünkü ateist seninda yanli olduğun belli oldu. bu ne perhiz ne lahana turşusu.
Bu forumda kimsenin, karşısındakine durduk yere hakaret etmesine göz yumulmaz, eden kim olursa olsun uyarılır veya uzaklaştırma cezası, hesap sonlandırma cezası ile yaptırım uygulanır. Çünkü bunu yapan kişi forumdaki üyelere ve dışarıdan forumu izleyen ziyaretçilere rahatsızlık vermiş dolayısıyla da platforma zarar vermiş olur. Önüne gelen herkese küfreden, hakaret eden bir kişininde, ateist dahi olsa, burada yeri olamaz.

Yanlılık konusuna gelecek olursak; bizim yanlı olmadığımız konusunda bir iddiamız bulunmuyor, kimseye sınırsız demokrasi vaadinde de bulunmuyoruz. Elimizden geldiğince, doğru-düzgün-samimi üyelerimize mümkün mertebe ayrım gözetmeksizin destek vermeye çalışıyoruz. Ama elbette ateistlerin toplandığı bir platformda da, yanımızda olan, görüşlemizi paylaşan bizleri destekleyen kişilere karşı daha fazla müsamaha da gösteriyoruz. Platformumuzun yeterince demokratik olmadığından mı yakınıyorsunuz, birde islami içerikli herhangi foruma girip, ateist olduğumuzu söyleyin ve bizim iddialarımızdan herhangi birini paylaşın bakalım, üyelerin ana-avrat hakaretlerine maruz kalırken forumdan atılmanız ne kadar sürecek.

Biz her görüşten kişinin forumlarımıza katılmasına izin veriyoruz, ama elbette toplu görüşlerin paylaşıldığı, tartışmaların yapıldığı bir ortamda da, belirli kurallar, sınırlar konmak zorundadır, bu sınırların ne olduğu ise Forum Kurallarımız bölümünde ayrıntılı olarak verilmiştir. Ama malesef foruma katılan dincilerin büyük bölümü bu kuralları, sınırları yapılan uyarılara rağmen umursamadan, foruma rahatsızlık vermeye devam ederler. Konuları ilgisiz iletilerle sabote eden mi arasınız, sağdan-soldan kendi fikri yokmuş gibi, okuduğu da mechul olan sayfalarca blok vb.. yazısını kopyala/yapıştır yaparak kafa ütülemeye çalışan mı arasınız, polemiklerle değerli zamanımızı kişisel eğlencesi için harcamaya çalışan kişiler mi arasınız vb.. müsamaha göstermek zorunda değiliz. Bizlerde insanız, sabrımızın bir sınırı var sonuçta.
Hezekiel512 yazdı:benim yazdiklarımda ciyak dışında argo jargon yok. zaten o hakaret sınıfına girmez. Ama şerefsiz direk kişilik hakkına yapılmış bi saldırıdır.bugün dava eden biri olsa ,hulagu yüklü tazminat öder.
Şerefsiz kelimesi herhangi bir kişi veya özlük hakkı adına söylenmediği sürece, ortada bir davacı olamaz.
Hezekiel512 yazdı:ne kralmas ne hulagu benle tartışamazsınız. Anca bilimsel kanıt der kendinize göre susturdum tiyatrosunu oynarsınız.
Bilimsel kanıtı sadece bilimsel argümanlar üzerinden fikir alış verişi yapıyorsak isteriz. Sen efendim biyolojinin, genetik alanıyla ilgili bir konuda ahkam kesiyorsan, ahkam kestiğin konuda, iddialarını destekleyen araştırmaların, deneylerin, gözlemlerin sonucu olan makaleleri göstereceksin ki, bizde oradan kontrol edip, verdiğin bilginin aslı var mı yoksa bi tarafından mı uyduruyorsun öğreneceğiz. Yok bilimsel bir konuda değilde, felsefi veya tarihi bir konuda iddialarda bulunacaksan da o zaman iddialarını destekleyen konularda belge veya yazıları, tarihi olayları örnek göstereceksin ki yine, verdiğin bilginin aslı var mı yoksa, bi tarafından mı sallıyorsun bileceğiz. Neden mi ıspat istiyoruz, çünkü bizler şüpheci insanlarız, eğer şüphe etmezsek, her önüne gelen kişinin bi tarafından uydurduğu hikayelere tav olur gideriz. Biri gider bir heykelin resmini alır, altına efendim kuranı yırtan kız ucubeye dönüştü yazar, şüpheci olmayan kişi bunu dininin bir mucizesi ve ayn ızamanda korku unsuru olarak görür, şüpheci olan kimse ise resmi araştırır, orjinaline ulaşır ve sahte olduğunu ortaya çıkarır, kuran yırtmanın herhangi bir zararı olup-olmadığını anlamak için, alır yırtar, deney yapar, gözlemler. İşte bilimsel yöntemde budur, defalarca deneye tabi tutmak, gözlemlemektir, bu aynı zamanda yalan-dolanlardan, masallardan nemalanan kişilerin de korkulu rüyasıdır.

Bizimle sen zaten tartışamazsın çünkü nasıl tartışma yapılacağını bilmiyorsun. Ortaya kendi ıspatsız uydurmalarından laf salataları atıp, haydi cevap verin demek tartışmak değildir. Bende sana alır bir masal kitabından, rasgele abuk-sabuk 5-10 cümle toparlar atar önüne haydi açıkla bunu diyebilirim, sende "benimle dalgamı geçiyorsunuz" moduna girersin, ama bu neyi kanıtlar, elbette ki hiç bir şeyi çünkü ortada iddiaları ıspatlayacak dolayısıylada tartışmaya mahal verecek bir şey yok. Bizimle tartışmak mı istiyorsun, o zaman bir konu seç, yeni bir başlıkla konuyu aç, tartışmaya konu olacak iddiaların neyse, ıspatlarıyla sırala (veya bizim bir iddiamız konusunda ıspatları iste), sonra bize ıspatları inceleyip iddiaları tartacak kadar bir süre tanı, (daha cevap yazarken konuyu değiştirip farklı farklı sorular sorma, tartışma zamana yayılarak düşünerek yapılır), cevap vermemizi bekle.
Hezekiel512 yazdı:SİZİN evrime bilimsel kanıt mı var? yok. türlerin kökenine tarih bilimini kullanmadan gidemezsiniz
Müslümanalrın bu siteye gelipte bilim diyince neden sadece evrim konusuna girdiklerini hep merak etmişimdir, sanırım Ateizm'in evrimle bağlantılı olduğu gibi komik bir kanıya kapılmış durumdalar. Hal bu ki ben ateist olurken, evrimin sonradan rezil bir sahtekar olduğunu öğrendiğim, motorcu bayanlarla ünlenen biri tarafından çürültüğünü sanıyordum, evrim konusu aklıma bile gelmiyordu. Bilim deyince biz sadece evrim konusunu değil, genel olarak fizik, kimya, biyoloji, matematik alanlarında ki konulardan bahsediyoruz, bu elbette biyoloji açısından evrimi de kapsıyor. Anlamadığınız olay ise, her ne kadar onore edicide olsa, biz bilimsel bütün konulara vakıf olmak veya bildiklerimizi açıklamak, onları savunmak zorunda falan değiliz. Sonuç itibariyle bilimsel iddiaları ortaya atanlar da bizler değiliz, bizim yaptığımız sadece insanların yıllarca verdikleri emek sonucu, yaptıkları araştırmaları, deney ve gözlemlerle destekledikleri sonuçları, izlemekten ibaret. Yok efendim "Tanrı yoksa, evren nasıl oluştu", sandığınızın aksine ateist bunu açıklamakla yükümlü olan kişi değil, bilim adamları bizim yerimize "tanrılı/tanrısız, ne olursa olsun, bir başlangıç var mı yok mu" bunun araştırmasını yapıyorlar zaten, bizde onların çalışmalarından takip ediyoruz sadece.

Evrim konusu açıldı madem, neden kanıt yok sanıyorsunuz açıklayayım. Çünkü bilimsel deney ve gözlemler sonucu ortaya çıkan sonuçları, hayal dünyanızdaki "hokus pokusla bir anda ortaya çıkma" fikrine uyduramadığınız için kabul etmiyorsunuz. Dolayısıyla da var olan kanıtların, bilim adamlarının çoğunluğu tarafından kabul görmesine rağmen, lise mezunu ve mesih olduğunu iddia eden motorcu bayanlarla ünlü biri tarafından çürütülmüş olmasını diliyorsunuz. Konularında uzman, yıllarca doktora yapmış, emek vermiş bu bilim adamlarının hepsi geri zekalı mı da evrim teorisinin bilimsel bir teori olduğunu söyleyip duruyorlar. Bu konu o kadar kesin bir duruma dönüştü ki, yakın zamanda hristiyan kliselerinin bir kısmıda evrimi kabul etmek zorunda kaldı, hatta günümüzde bazı müslümanlar da yaratılış masalını, evrim yoluyla olduğu yönünde kıvırtmalarla evrimi dine uydurma çabasına girişmiş durumdalar. Evrim ile ilgili kanıt var mı? Var. Peki bu kanıtlar sizin kişisel fantazilerinizde uydurduğunuz şekilde mi? Hayır. İşte sorunun kaynağı tam olarak burada.
Hezekiel512 yazdı:ama ısa musa yaşamamış dersiniz.
Sadece İsa, Musa değil Muhammed'de hiç yaşamamış olabilir. Bu adamların yaşadığı döneme ait tarihi kayıtlar yok mu? Var. Peki neden hiç birinde bu şahıslardan direk bahsedilmiyor, neden sadece dini kitaplarda geçiyorlar? Bu arada bu konunun iddia sahibini, araştırmalarını, belgeleriyle birlikte aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Farklı bir forum'da kendisi.
http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=33130
Hezekiel512 yazdı:siz ıslama,sihlara,şeyhlere kızıp ki şıh ve şeyh konusunda haklısınız sinirle ateistliği savunuyorsunuz. ama ölüm aninin bilimsel araştırması der ki ölmeden önce insan boğazına BİŞEY basılmış gibi hıhlıyor. bu bi gerçek azrailide Şeytanida ki ben yaşayan bi CİN'im ancak ölüler görür. ölmeye ramak kala halüsinasyon adı verilen dönemde insanlardan bazılarının korkudan gözlerinin açıldığı fotoğraflı gerçektir.bilirsiniz şeytan insan kılığına girer. bana şizofren diyenlere hahaha :-):-)..:-):-)..:-)... diyorum ve e posta adresim bi insana şifrem başka bi insan'ın tcsine ait kanıt isteyen bilişim subeye GİDER sonra nüfus müdürlüğünde tcye baktırır. tcsi ıstanbulda olan ve e postası kayseride birine ait olan şeyede şüphe eden edebilir. ama müslüman cinlerin olabileceği kuranda geçer. Allah c.c hazretlerinin önceden geçen fazl sözü olmasaydı bizzat rüyanıza girecektim. ama siz korkmazsiniz ne de olsa cesur adamlarsınız. :-):-)..:-):-)..:-)...11Daldan dala atlarım çünkü cinlerde bilinç yoktur bu yüzden adam öldüren adamlara cinnet geçirdi bu olayada CİNayet diyorlar yani suur kaybetme durumu bu bilimsel zeka kuramında kanıtlanmıştır.:-):-)..:-):-)..:-)...
Geç bir saatte yazdığım için şu fantastik canavarlardan vb.. bahseden kısım hakkında yorum yapmak istemiyorum, :)

Kullanıcı avatarı
Üyeliği Sonlandırılmış

Mesaj gönderen Halifelerin_Kabusu_Hulagu » 29 Oca 2012, 16:30

Hezekiel512 yazdı:Hulagu adının anlamı yaratılmış'in çoğulu yani yaratılmışlardır. daha arapça-türkçe ayrımı BİLMEYEN kullanıcı adının kökeni arapça olan adam gelmiş bana cevap vermeye çalışıyor. benim kadar demez gözlem yap sonra gel bana cevap ver.
Başka bir ortamdam birisi bana şu soruyuı sormuştu ;

-Sen islamamı düşmansın yoksa araplara mı yani müslüman olmayan araplarada aynı duyguları mı taşırsın ?

Cevabım şöyle olmuştu ;

Arap ve müslüman diye bir ayrım olsa sorunu cevaplayabilirdim ama her ikisinin çıkış noktasından günümüze kadar geçirdikleri evrede bir kopukluk yoktur islamdan önce arap milleti diye bir şey yoktu islamdan sonra ise arap milleti yine yoktu ama ama arapların hegomanyası altında bir islam mileti yaratıldı kelime olarak ta günümüzde bildiğimiz arap milletinin o ismi alması 1800 lü yıllarda gerçekleşmiştir. yani araplığın ve islamiyetin doğuşu aynı anda olmuş ve günümüze kadar beraber gelmişlerdir. ırk olarak bakarsak araplar semi ırkındandır müslümanlıktan çıktıklarında ise başka bir millet oldukları kabul edilir örneğin yahudiler ile araplar arasında en ufak bir ırki ayrım yok iken iki ayrı millet olarak kabul edilirler keza hristiyan olan araplarada kıpti süryani denmeside boşa değildir. günümüz millet litaratüsünde arap olmayan müslüman vardır ama müslüman olmayan arap yoktur.( böyle bir ayrımı araplar henüz kabul etmiyorlar ) fakat ilerde bir topluluk çıkarda biz arabız ama müslüman değiliz ateistiz der ve kendilerini kabul ettirebilirse her türlü kabülümüzdür. sorunun cevabı böylelikle
küçük bir şerh koyarak araplara değil islama karşıyım şeklinde olabilir.

Yukarıdaki açıklamama senin iftiraların sonucunda sadece islama karşı olduğumu dil olarak arapça ile en ufak sorunum olmadığınıda ilave ediyorum. bir insana nefes alıyor yemek yiyor uyuyor diye nasıl düşman olamazsak bir dili konuşuyor diyede düşman olamayız çünkü dil insanın temel ihtiyacıdır. senin söylediklerin külliyen yalan durmuş durmuş yine bi taraflarından uydurmuşsun ama sırf gönlün rahat etsin diye söylediklerini doğru kabul etsek bile umurumda olmazdı . .görüşlerimde hiç bir değişiklik yapmazdı ULU TÜRK HAKANI HULAGU ye olan hayranlığımdan bir nebze bile bir şey eksiltmezdi o yüzden bu tür küçük şeylerle kendini boşa yorma

Gelelim senin yalan yanlış ortaya attığın beş para etmez uydurmalarına ;

Hulagü han İlhanlı devletinin kurucusu büyük Türk hükümdarıdır. İsminin kökeni diğer moğol devleti hakanlarının olduğu gibi öz Türkçe / moğolca dır ve orjinal olarak günümüz Türkçesinde hüu-leu-güu şeklinde telafuz edilebilir. anlamı savaşçı demektir. günümüzde bile kullandığımız farsça kökenli cengaver kelimesinin eşanlamlısıdır hükümranlık sürdüğü yer genel olarak günümüz iran toprakları olduğu için isminin farsça da olduğu iddia edilir. ama onun zamanında iran topraklarının bir Türk eli olduğunu unutmamak gerekir. farsçaya bakış açımı belirttiğim açıklamalarım şu konuda mevcuttur bakabilirsin ----) viewtopic.php?f=5&t=126

Şimdie Hülagü Han'ın isminin kaynaklarını wikipedia dan aynan alıntılayarak yazıyorum iyi oku ;

Hulagu Khan, also known as Hülegü, Hulegu (Mongolian: Hülegü Khaan, "Warrior"; Mongolian Cyrillic: Хүлэг хаан; Chagatai/Urdu:ہلاکو - Hulaku; Persian/Arabic: هولاكو خان‎; Chinese: 旭烈兀;
Kaynak :http://en.wikipedia.org/wiki/Hulagu_Khan

Hülagü isminde sen hariç ek bilgiye ihtiyacı olanları gerektiği kadar aydılatabilmişimdir umarım..
...........................................................................................................................
Resim

sockrates
Yeni Üye

Mesaj gönderen sockrates » 04 Şub 2012, 20:26

bir ateist bilir ki, bir ateist asla dinlere saldırmaz. yalnızca saçma, uydurma topluma baskı altında tutma aracı gördüğü için dinlerin zaten olmayan altyapısızlığından yola çıkarak, dinleri çürütmeye çalışır. türkiye'de ateistlerin genelde sırf islamiyet'i çürütmeye çalışmalarının sebebi ise; içerisinde yaşadıkları toplumun müslüman bir toplum olmasından ötürüdür.

ateist savunduğu fikirleri evrenselleştirebilmek, tüm insanlara düşün yoluyla benimsetebilmek için doğal olarak önce içinde yaşadığı toplumun gerçeksizliğinin üzerindeki örtüyü kaldırmalıdır. nitekim dawkins de aynısını yapmaktadır; şimdilik sadece hıristiyanlık palavralarını çürütmekle meşgul.

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin

Mesaj gönderen Q_continuum » 08 Şub 2012, 12:44

Sayın Hezekiel512,

Argümanlarınıza dayanak olarak kullandığınız doğru saydığınız varsayımlarınızı (hipotezlerinizi) bir zahmet nokta nokta sıralarsanız bu polemik ortamından kurtuluruz.

Ancak unutmayınız ki varsayımlar çürütülemedikleri sürece bir şey ifade ederler.

Bilimsel anlamda bir varsayımın geçerli kabul edilebilmesi için test edilebilir olması gerekir. Yani test edilemediği için çürütülemeyen bir varsayım geçersizdir. Bir diğer nokta ise, geçerli demek doğru demek değildir. Bir varsayım ilk önce geçerli olmalıdır, yoksa sadece bir uydurmadan ibaret olur. İsterseniz bir kaç örnek vereyim:

Geçersiz bir varsayım: Güneş sistemimize en yakın yıldız Proxima Centauri'nin 3. gezegeninde canlılar uzun boyludurlar.

Neden geçersiz? 1) Çünkü bunu çürütmek şöyle dusun, şu anda test etmemiz bile söz konusu değildir, ve sırf bu yüzden geçersizdir. 2) Kaldı ki varsayımın içinde varsayımlar mevcut. Proxima Centauri'nin gezezenleri olup olmadığını bile bilmiyoruz, 3'üncüden bahsedemeyiz. 3) 3'üncü gezegeni var mı bilmezken üzerinde hayat olduğunu varsayamayız! 4) Var olduğunu bilmediğimiz gezegendeki hayatın şekli üzerine bir varsayımda bulunamayız. 5) Sebep sonuç ilişkisi bile vermeden, bir çkartım yapamayız (niçin uzun boylu??)

Geçerli bir varsayım: Güneş sistemimize en yakın yıldız Proxima Centauri'nin gezegen sistemi varsa, bunlar Jüpiter'den küçüktürler.
Neden geçerli? Çünkü, yine gidip bizzat gözlemleme imkanımız olmasa dahi, elimizdeki ölçüm teknikleriyle bunu test edebilirz. Test ettikten sonra da bunun doğru olduğunu kabul edebiliriz, çünkü Jüpiter büyüklüğünde bir gezegeni olsaydı, diğer yörünge gözlemlerimizden edindiğimiz bilgiyle, Proxima Centauri'nin gökyüzündeki hareketini izleyerek bu sonuca varabiliriz. Testin doğru sonuç vereceğini nereden biliyoruz? Çünkü benzer büyüklükteki gezegenler diğer yıdızların etrafında oldukları aynı yöntemlerle gözlenebildi. Burada test edilmiş bir yöntemle varsayım test edilebilir. Bunun üzerine artık kimse bir tarafını yırtsa Proxima Centauri'nin Jüpiter'den büyük gezegeni olabileceği fikrini kimseye yutturamaz. Bu imkansız mıdır? Hayır, ama hata olasılığı çok düşüktür. Ne kadar düşük? Proxima Centauri'nin olası gezegeninin yörünge düzlemi dünyadan görüş çizgisine dik olma olasığı kadar küçük.

Unutmamak gerekir ki GÖRMEK aynı zamanda ölçmekle eş anlamlıdır, illa da insan gözüyle olmak zorunda değildir, sadece ürettiğimiz en gelişmiş yöntemlerle sınırlıdır. Bir varsayılanı en gelişmiş yöntemlerimizle bile gözlemleyemiyorsak, o varsayılanın bizim açımızdan var olması olmamasından FARKSIZDIR.

Bu arada ilk önçe mutlaka Varsayım (Hipotez) Nedir konusunu öğrenirseniz, ne kendi zamanınızı ne de bizlerin zamanını boşa harcamamış olursunuz. Bu konuda kaynakca epey zengin olmakla beraber google'dan hemen bulduğum 1-2 sayfayı sıralıyorum:

http://www.toplumdusmani.net/modules/wo ... ntryID=240
http://www.gnoxis.com/hipotez-teori-kan ... 42965.html

Buyurun, ilk varsayımınızı bekliyoruz.

Q.
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

Bir Demet Sevgi
Üyeliği Sonlandırılmış

Mesaj gönderen Bir Demet Sevgi » 22 May 2017, 05:37

Hiçbir program yazılımcısız olamaz. Dünya nasıl kendi kendine olabilir?

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir