Allah'ın Matematik Hatası

Tüm dinlerin masaya yatırıldığı ve geniş kapsamda incelendiği bölüm. Dikkat! Bu bölüm dini inancınızı zedeleyebilir ve direncinizi kırabilir.
Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Allah'ın Matematik Hatası

Mesaj gönderen KRALMAS » 21 Ağu 2011, 17:41

Nisa Suresi(4)11. Allah size, çocuklarınız hakkında, erkeğe, kadının payının iki misli (miras vermenizi) emreder. (Çocuklar) ikiden fazla kadın iseler, ölünün bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Eğer yalnız bir kadınsa yarısı onundur. Ölenin çocuğu varsa, ana-babasından her birinin mirastan altıda bir hissesi vardır. Eğer çocuğu yok da ana-babası ona vâris olmuş ise, anasına üçte bir (düşer). Eğer ölenin kardeşleri varsa, anasına altıda bir (düşer. Bütün bu paylar ölenin) yapacağı vasiyetten ve borçtan sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin size, fayda bakımından daha yakın olduğunu bilemezsiniz. Bunlar Allah tarafından konmuş farzlardır (paylardır). Şüphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir.

Nisa Suresi(4)12. Yapacakları vasiyetten ve borçtan sonra eşlerinizin, eğer çocukları yoksa, bıraktıklarının yarısı sizindir. Çocukları varsa bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Çocuğunuz yoksa, sizin de, yapacağınız vasiyetten ve borçtan sonra, bıraktığınızın dörtte biri onlarındır (zevcelerinizindir). Çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır (zevcelerinizindir). Eğer bir erkek veya kadının, anababası ve çocukları bulunmadığı halde (kelâle şeklinde) malı mirasçılara kalırsa ve bir erkek yahut bir kızkardeşi varsa, her birine altıda bir düşer. Bundan fazla iseler üçte bire ortaktırlar. (Bu taksim) yapılacak vasiyetten ve borçtan sonra, kimse zarara uğramaksızın (yapılacak)tır. Bunlar Allah'tan size vasiyettir. Allah her şeyi hakkıyle bilendir, halîmdir.

Varsayalim ki, bir adam öldü ve geride üç kiz evlat, bir ana, bir baba ve eşini birakti. Yukaridaki ayetlere göre miras paylaşimi şöyle olacaktir:

Üç kiz evlata mirasin 2/3'ü, ana ve babanin her birine 1/6, karisina 1/8 kalacaktir.

Bu durumda, matematik yapalim:

(2/3)+(1/6)+(1/6)+(1/8 )= 27/24 = 1,125 bulunur! (Oysa, 1,0 olmasi gerekirdi!..)

Bu sonuç oranların hatalı olduğunu göstermektedir çünkü mirasın %112,5 i mirasçılara dağıtılır. Böyle %100'ün üstünde bir dağıtım yapmak imkansızdır.

Bu hatayı düzeltmek için Ömer, "avl", "avliye" olarak adlandırılan basit bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem allahın verdiği oranlardan yola çıkıp bir noktada ufak bir değişiklik yaparak oranların tümünü değiştiren ve toplamı %100 olacak yeni oranlar elde eden bir yöntemdir... Günümüzde islam hukuku miras konusunda bu yöntemi esas alır...

Resim

Böylece bizim örneğimiz için yeni oranlar:
üç kızın toplam payı= 48/81
annenin payı= 12/81
babanın payı= 12/81
zevcenin payı= 9/81
olacak şekilde değiştirilmiş olur.

Tabi elde edilen bu oranlar ayetlerde ifade edilenlerden farklıdır. Ayetlere baktığımızda bu oranları göremeyiz. Bu oranların sadeleştirilmiş şekillerine de bakalım....

Resim

Görüldüğü gibi yeni oranlar şu şekildedir:
üç kızın toplam payı= 1/1,6875 ........... oysa allah 2/3 (yani 1/1,5) demişti
babanın payı= 1/6,75 ....................... oysa allah 1/6 demişti
annenin payı= 1/6,75 ....................... allah 1/6 demişti
zevcenin payı= 1/9 ........................... allah 1/8 demişti

Görüldüğü gibi ayetlerde belirtilen oranların kullanımı mümkün olmadığı için bu oranlar değiştirilir ve başka oranlar kullanılır.

Böyle basit bir dört işlem hatasını gözden kaçırmak, allah gibi kusursuz bir varlığın işi olmasa gerek. Belli ki bu ayetleri Muhammed kafadan uydurmuştur...

promete
Üye
Mesajlar: 53
Kayıt: 28 Mar 2012, 18:27
Felsefe: Agnostizm

Re: Allah'ın Matematik Hatası

Mesaj gönderen promete » 31 Tem 2012, 22:17

Bu başlık neredeyse 1 yıldır burada duruyor. Onca kahraman ve cennetin huri nimetini ağzı sulanarak ümit eden çakal müslüman güruh, bu foruma girip çıkıyor, ıvıra zıvıra çok zekice(!) ve kahramanca yanıtlar yazıyor, ateistleri madara ediyor(!) ama Allah adındaki sözde tanrının matematik hatası yaptığını kanıtlayan bu ayetle ilgili ağzını açma mecalini kendinde bulamıyor.

Bu çok ilginç. Bu ayet, Allah'ın matematik bilmediğini kanıtlayan (ya da matematik bilmeyen bir cahilin uydurduğunu kanıtlayan) bir belge. Kahraman müslüman cengaverlerden aklı buna basıp da söyleyecek sözü olan neden yok acaba? Yoksa var mı bir cengaver uşak?

Peh, peh...

Kullanıcı avatarı
hakdogan
Üyeliği Sonlandırılmış
Mesajlar: 17
Kayıt: 09 Ağu 2012, 18:50
Felsefe: İslam

Re: Allah'ın Matematik Hatası

Mesaj gönderen hakdogan » 09 Ağu 2012, 21:18

Bu, patenti her zamanki gibi oryantalistlere ait ve fakat sımsıkı sarılmasıyla Türk ateistinin primitif zekasını gösterir uydurma iddia, hala Türk ateistlerinin dilinde mi?

İslam'a dair pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da iddia primitif, anti-teist ve anti-İslam Türk ateistine ait değil, yine yeniden oryantalist/müsteşrik nakilciliği ve papağanlığı söz konusu.

Meal okumak(ki onu da doğru düzgün yapanınız az) dışında, Kur'an-ı Kerim'e dair deniz seviyesinde dahi bilgiden mahrum ve bu iddiaya sarılmış ateist, acaba bu uydurma iddianın ilk olarak kim tarafından ve neyden yararlanılarak dillendirildiğini biliyor mu?

Bu gülünç iddiaya kendisini Türk ateizminin kalesi ilan etmiş çürük burçlu td sitesinde ben ve bir başka Müslüman gerekli cevabı verdi ve meal alimi bile olamayacak zavallıların nasıl bir mantık ve matematik hilesiyle kandırıldığını ortaya koydu.

Kendinizi biraz geliştirin, İslam eleştirisi yapacaksanız kafatasınızın içinde taşıdığınız organı bir hayli zorlamanız gerekir. Ucuz konforculukla bir yere varamazsınız.

Avliye'yi ezberleyenler "reddiye nedir"i de bir zahmet öğrensin ve ilkokul matematik bilgisi ile başedilemeyecek, boylarını aşan işlere de burunlarını sokmasın...
Fezada boşluk işgal etmenin bir bedeli var...

promete
Üye
Mesajlar: 53
Kayıt: 28 Mar 2012, 18:27
Felsefe: Agnostizm

Re: Allah'ın Matematik Hatası

Mesaj gönderen promete » 09 Ağu 2012, 21:49

Anlamını bilmediği kelimeleri ardarda sıralarsa, kimsenin de anlamını bilmeyeceğini ve esaslı bir laf edildiğini zannederek yelkenleri suya indireceğini düşünen, daha da ötesi buna iman eden zavallı ve aklını çalıştırmaktan çok ezberini pekiştirmeyi yeğleyen bir müslüman nihayet arz-ı endam etti.

Bütün saçma sapan laf ebeliklerini bir kenara bırakıp, bu matematik hatası abidesi ayeti savunabileceğin tek şey olan -ama aslında asıl onunla savunamayacağını bilmediğinden- bilinçsizce kullandığın kelime olan "avliye"nin ne olduğunu acaba biliyor musun?

Umarım biliyorsundur ve avliye'yi bize anlatırsın, avliye'nin neyi düzelttiğini de bize gösterirsin. Düzeltilmesi gerekenin ne olduğunu kendi kendine tekrar da edersin. Sonunda bu ayetteki bu matematik hatasının aslında nasıl da hata olmadığını gösterip bizi mosmor edersin. Ha? Yapar mısın? Belki de bir çok müslümanın bu işin içinden çıkabilmek için söylemek zorunda kaldığı argümanı söylersin: "Eğer Kuran'la matematik arasında bir çelişki varsa, matematik yanlıştır..."

Abuk sabuk iddiaları bırakıp, şu boyumuzu aşan işi bize bir izah ediver. Hem biz öğrenelim, hem olası okuyacak müslümanlar da öğrensin, bir daha bu ayet nerede karşılarına çıkarsa, cevabı şakkadanak yapıştırsınlar... Ha? Hadi ama, n'olursun. Anlat bize, mosmosr et şu kendini bilmez ateistleri, Allah yensin bunları, haddini bildirsin bu ateistlere... Sana da cennetinde hurileri sıra sıra bahşetsin. Ha? Hadi, bekletme.

Soru basit, bir kere daha tekrar edelim ki anlaşılmayan bir şey kalmasın:

Üç kızına mirasının 2/3 'ü verilecek yani: mirasın: 0,666666666666 'sı
Anasına 1/3 'ü verilecek yani mirasın: 0,333333333333333333 'ü
Babasına 1/3 'ü verilecek yani mirasın: 0,333333333333333333 'ü
Karısına 1/8 'i verilecek yani mirasın: 0,125 'i

Haydi 100 lira mirası bölüştür bakalım, bekliyoruz.

Umarım yukarıda kurduğum cümleler ve kinayeli anlatımlar çok ağır gelmez. Zira dümdüz ve basitçe anlatılmadığı zaman asla anlayamayan bir müslümanımız var forumda. Umarım bu yeni arkadaş daha gelişmiş bir modeldir.

Kullanıcı avatarı
hakdogan
Üyeliği Sonlandırılmış
Mesajlar: 17
Kayıt: 09 Ağu 2012, 18:50
Felsefe: İslam

Re: Allah'ın Matematik Hatası

Mesaj gönderen hakdogan » 09 Ağu 2012, 22:42

promete yazdı:bizi mosmor edersin.
Bunun için kişinin yüzünde morarma kabiliyeti, ar ve edeb melekelerinin hala faaliyette olması gerekiyor.

Cahili olduğu konularda gerçekle yüzleştiğinde bu dediğini yapabilen çok az ateist gördüm. Mesela td'de bir arkadaş sadece açık yüreklilikle "burada bir değerlendirme hatası yapmışım, bana bunu gösterdiğin için teşekkür ederim" mealinde bir kelam edebildi.

Tek bir kişi.

Komik İnsanlarsınız. Aklınızca İslam'ı, Kur'an-ı Kerim'i teşrih masasına yatırıyorsunuz ama bunun için gerekli donanıma sahip değilsiniz.

Cımbızla burun kıllarını temizlemeye yeteneği! ile cerrahlığa kalkan kişiler olarak görüyorum sizi :D

Bize avliye'yi anlat demişsin, papağan gibi tekrarladığınız o hesaplama yönteminin hala ne olduğunu sahi bilmiyor musunuz?

Ben size bir başka şeyden bahsettim, reddiye dedim. Bildin mi ne olduğunu?

Yoksa bildiniz de bilmemekten mi geldiniz?

Ben size bir de "bu iddiayı ilk kim, neyden yararlanarak gündeme getirmiş?" sorusunu da sordum.

Cevap alamadık.

Bilmediğinizden mi, işinize gelmediğinden mi?

Bakın ezberciler. Kur'an-ı Kerim'de feraiz ayetleri olarak nitelenen, mirasta varis ve paylarını zikreden 3 ayet var.

Nisa 11, 12 ve 176

Bu üç ayet kendi içinde 3 varis tablosu ve buradaki varislerin paylarını zikreder.

Bu üç ayet ile ilgili, henüz ortada avliye uygulanan varis tablosu ortaya çıkmamışken, Hz. Ebu Bekir'in sözleri vardır: "Allah Teala'nın Nisa suresinde feraiz hakkında indirmiş olduğu ayetlerden birincisi çocuk ve baba hakkındadır. İkincisi koca, karısı ve ana bir kardeşler hakkındadır. Üçüncüsü ana, baba bir veya baba bir kardeşler hakkındadır."

Dikkat edin, Hz. Muhammed Mustafa'nın(S.A.V) en yakın arkadaşı, vahyin inişine tanık olmuş, ilk halife, henüz avliye uygulanan miras hadisesi de yaşanmamışken bu 3 ayetin kimler hakkında indiğini açık seçik ortaya koyuyor.

Şimdi Kur'an ve indiği dilden nasibiniz olsa, orjinal ayet metni üzerinden size ücretsiz tefsir dersi de vereceğim ama bunu yaptığımda "hönk" dışında bir karşılık alamayacağımı biliyorum. Bu yüzden ana mantık, mantalite üzerinden gidiyorum.

Mesele şu: Kur'an, 3 varis tablosunda, belirli varislerin o tablolardaki paylarını bir kıstas olarak zikretmiştir. Bu üç tablo birbirinden bağımsızdır ve oryantalist Katz'ın(yani iddiasını intihal ettiğiniz kişi) hilesi, bir tabloda zikredilen payın, başka bir tabloda başka varisler söz konusu olduğunda da geçerli olduğunu iddia etmesidir.

Bunun ne büyük hile olduğunu anlamanız için size reddiye'den bahsettim.

Nedir reddiye?

Şöyle örneklendireyim. Düşünün baba öldü ve geriye varis olarak sadece 2 kız çocuğu bıraktı. Bu durumda ezberci ateist'e sorsak "kızların payı ne olacak?" bize Nisa 11'e bakıp "2/3" diye cevap verecektir.

Peki geriye kalan 1/3 ne olacak?

İslam hukukuna göre bu 1/3'te o iki kıza verilecek.

Şimdi ne oldu?

Nisa 11'de ifade edilen paydan fazla aldı bu kızlar. Matematik hatası mı var :D

Kafanız bu kadar mı çalışıyor sizin?

İşte avliye uygulanan varis tablosu da bu örnekte olduğu gibi, Kur'an-ı Kerim'de zikredilmeyen bir varis tablosudur, bu tablo ile karşılaşılınca kime ne verileceği bu 3 feraiz ayetindeki kıstaslardan hareketle belirlenip, varisler arası oran korunarak miras taksim edilmiştir.

Başka varislerle birlikte olduklarında 2/3 alacak kızların birbirlerine olan oranları, tek başlarına kaldıklarında yani reddiye uygulanan durumda nasıl korunmuş ise, avliye uygulanan varis tablosundaki varislerin birbirleriyle olan nispetleri de korunmuştur.

Mesele bu kadar basittir.

Bir başka basitlik, bir matematik hatasından bahsedebilmek için işlem hatasından bahsetme zorunluluğudur.

Kur'an bir bütünü, o bütünü aşan oranlarla paylaştırmış olsa bir hatadan söz edilebilir. Örneğin "4 kardeşin her birine 1/3" gibi bir taksim, buna örnektir.

Ama bu yokken, kendisinden başka akıllı yok sanan ateist, bir oryantalistin ahmakça iddiasına sarılıp "kimsenin görmediğini ben gördüm" diye havalara zıplayabilmektedir.

Dikkat edin, cımbızla burun kıllarını temizlemeye yetisi kişiyi cerrah yapmaz.

Geliştirin kendinizi...
Fezada boşluk işgal etmenin bir bedeli var...

promete
Üye
Mesajlar: 53
Kayıt: 28 Mar 2012, 18:27
Felsefe: Agnostizm

Re: Allah'ın Matematik Hatası

Mesaj gönderen promete » 09 Ağu 2012, 23:00

Avliye'nin Kuran'da olmadığını itiraf etmekten başka hiç bir şey yazmamışsın. Hala ayetin etrafında dolanıp kalça hareketleriyle dikkat dağıtmaya çalışıyorsun ama konu dikkat dağıtacak kadar karmaşık değil. Ortada bir Kuran suresi var. Adı: Nîsâ Sûresi. 41nci ayet der ki:

(Çocuklar) ikiden fazla kadın iseler, ölünün bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Yani 3 kıza 2/3 hisse

Ölenin çocuğu varsa, ana-babasından her birinin mirastan altıda bir hissesi vardır. Evet, ölenin üç kızı var, demek ki anaya 1/6, babaya 1/6 hisse.

Burası tamam

Nîsâ Sûresi 42nci ayet der ki:

Çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır (zevcelerinizindir). Yani karısına 1/8 hisse.

Demek ki neymiş? Nîsa 41 ve 42, bizim miras durumunun tamamını kapsıyormuş. Bu iki ayete göre ben bu mirası, bu ayetlerdeki olası mirasçılara göre (ayetlerin kendi tespit ettiği seçenekler) pay edebiliyor muyum, edemiyor muyum?

Edebiliyorsam göster. Edemiyorsam, neden bu mirasçıların sözü edilen bu iki ayeti bırakıp başka denizlere açılıyorsun? Avliye de, reddiye de Kuran dışıdır, insan ilavesidir. İnsan, Allah'tan daha mı iyi biliyor? Yoksa Allah'ın bir eksiğini farketti de cila mı sürmeye çalışıyor? Allah'ın bu ayetleri sana neden yetmiyor? Eksik mi? Mantıksız mı? Yanlış mı? Yetersiz mi? Allahınız size iki ayette, 3 kızı, anası, babası ve karısı olan bir adam öldüğünde mirasını nasıl pay edeceğinizi emretmiş, anlatmış. Neden dosdoğru bu ayetlere göre pay edemiyorsun?

Soru basit, ayetler orada:

3 kız çocuk, bir ana, bir baba ve bir eş. 100 TL miras bıraktım. Mirasımı Allah emri olan bu ayetlere göre pay et, ben de müslüman olayım. Sen de cenneti garantile.

Kullanıcı avatarı
hakdogan
Üyeliği Sonlandırılmış
Mesajlar: 17
Kayıt: 09 Ağu 2012, 18:50
Felsefe: İslam

Re: Allah'ın Matematik Hatası

Mesaj gönderen hakdogan » 09 Ağu 2012, 23:27

promete yazdı:Avliye'nin Kuran'da olmadığını itiraf etmekten başka hiç bir şey yazmamışsın.
Ah zır cahiller, ah cımbızla cerrahlık yapan hakikat katilleri.

İslam hukukuna dair deniz seviyesinde dahi malumat olmadan böyle konularda nasıl yazabiliyorsunuz yahu? Gerçekten siz sadece kendinizden daha aptallar için mi burada vakit harcıyorsunuz?

İslam hukukunun 4 kaynağı vardır, 2'si ana, diğer 2'si bu ana kaynaktan doğmuş tali 4 kaynak.

1-Kur'an
2-Sünnet

ve bunlardan ortaya çıkmış

3-Kıyas
4-İcma

Kur'an'da açıkça zikredilmemiş bir şey, Sünnet vasıtasıyla bildirilmiş olabilir(mesela murisin yani miras bırakmış kişinin dedesi, nenesi ya da onların alt soyu hakkında hakkında Kur'an-ı Kerim'de açıklık yoktur. Bu konuda açıklık sünnet ve 2 ana kaynaktan beslenmiş kıyas ve icma ile ortaya konmuştur), Sünnet'te de var olmayan bir şey, kıyas ya da icma ile belirlenmiş olabilir.

Bu yöntemler Kur'an ve Sünnet ile vaaz edilmiştir ve İslam hukukuna dair kelam eden birisi zır cahil değil ise bunları bilmelidir, bilmiyorsa öğrenmelidir.

Avliye ile varılan sonuç bir içtihattır ve meşrudur.

Kur'an-ı Kerim'de belirtilmemiş bir varis tablosu ortaya çıkmış ve bu durumda kimin ne pay alacağı içtihad ile belirlenmiştir.

Mesele budur ve görüldüğü gibi bu durumda ortada bir matematik hatası olmadığını görmeye kafidir.
promete yazdı: kalça hareketleriyle
Dansözlük sizin mesleğiniz. Elinize su dökemeyeceğim birkaç konudan biri, başlıcasıdır.
promete yazdı: Ortada bir Kuran suresi var. Adı: Nîsâ Sûresi. 41nci ayet der ki:

(Çocuklar) ikiden fazla kadın iseler, ölünün bıraktığının üçte ikisi onlarındır. Yani 3 kıza 2/3 hisse
Yapma ya, demek Nisa 41. ayet de bir feraiz ayeti. Allah Allah, bir açıp tekrar bakayım:

"Her ümmetten bir şahit getirdiğimiz ve seni de onların üzerine bir şahit yaptığımız zaman, bakalım onların hâli nice olacak!." Nisa 41

http://www.kuranmeali.org/4/nisa_suresi ... lleri.aspx

İşte hakkında konuştuğunuz mevzularda bilginiz, seviyeniz bu sizin :D

Oysa Kur'an'da 3 feraiz ayeti var dedim ve 3 ayet numarasını da verdim.

Geliştirin kendinizi.
promete yazdı: Nîsâ Sûresi 42nci ayet der ki:
Nisa 42 şunu der: "O kıyamet günü, Allah’ı inkâr edip Peygamber’e isyan edenler, yer yarılıp içine girmiş olmayı isterler ve Allah’tan hiçbir söz gizleyemezler."
promete yazdı: Demek ki neymiş? Nîsa 41 ve 42, bizim miras durumunun tamamını kapsıyormuş.
Vah zavallım. Sadece ayet numaralarını karıştırmıyorsun, 2 ayeti de cem ederek Katz hilesini aklınca sürdürüyorsun. Daha ayet numaralarını doğru düzgün bilmiyorsun ama sorayım, Nisa 12'nin "Ve lekum" diye başlamasının ne anlama geldiğini biliyormusun, yani vav ile başlamasının?

Ben söyliyeyim: Nisa 12'nin vav ile başlaması ibtidaiye içindir, yani önceki hükme açık bir atıf yoktur! Yani bir hüküm, söz bitirilmiş, sonra yeni bir hüküm söze başlanmıştır.

Böyle olduğunda söze vav-ı ibtidaiye ile başlanır. Vav-ı ibtidaiye, ibtida-i kelamın yani kelam başlangıcının işaretidir.

Yani, sözün kısası şu: Nisa 11'de bir hüküm vaaz edilmiş, bitmiş, Nisa 12'de ise yeni bir hüküm vaaz edilmiştir.

Kur'an'ın nazil olduğu dil ve kaidelerini bilmemek, bu konularda sizi daima ofsayta düşürür.
promete yazdı: Avliye de, reddiye de Kuran dışıdır, insan ilavesidir.
İşte primitif ateistin, Müslüman'a İslam öğretme, neyin İslami olup olmadığını belirleme küstahlığı!

Neyle?

Elindeki cımbızla, kendisini cerrah sanmasıyla :D

Ben sana bahsedinceye dek acaba reddiyeden haberin var mıydı?

Nasıl, hangi kaynakla ortaya çıktığını biliyor musun mesela?

Ah zır cahillik, ah.
promete yazdı: Allah'ın bu ayetleri sana neden yetmiyor?
Allah'ın ayetleri bize yetiyor, zira her hükümde onlara müracat ediyoruz.

Sen, namütenahi kombinasyon Allah'ın kelamında olsun istiyorsun ki bu primitifliğine karinedir. Farz-ı muhal böyle bir şey olsa, yani sırf feraiz ayetleri örneğin yüzlerce sayfa tutsa "bu nasıl İlahi kelam?" diyecek olanda sen ve senin gibilerdir.

Oysa Kur'an 3 ayet ile ana çerçeveyi çizmiş, Sünnet güzergahı belirlemiş, sonrası da kafası çalışan Müslümanın yeni durumlar ortaya çıktığında kafasını çalıştırmasına kalmıştır.

Dikkat et, burada sizi zorlayan şey "kafanın çalışması" kısmı...
Fezada boşluk işgal etmenin bir bedeli var...

kemalistcan
Admin
Mesajlar: 1058
Kayıt: 12 Ağu 2011, 22:34

Re: Allah'ın Matematik Hatası

Mesaj gönderen kemalistcan » 10 Ağu 2012, 00:37

Kuran çevirsi okuma alışkanlığı olmayan müslümanların bizi mealcilikle suçlaması oldukça öğretici. :lol: Bir arkadaşım vardı kuranı hatmetmişti çocukluğunda; ama şimdi namaz sureleri dışında bir şey anımsamıyor. Üstelik hiç Türkçe çevirisini okumamış. kalkmış Kuranı okuduğumuz için bizi mi suçluyorsun sende?

Senin hadis dediğin şey dıydıyın dıydıyı. Evrensel ve gökten indirilen son kitap olduğunu öne süren bir kitapta açıkça bu yazmalı ve hiçbir çelişki olmamalı. Hadis dışındaki diğerleri de benzer şeyler doğrusu. Şii ve Sünnü ayrımı doğrusu bu tür şeylerden doğmuştur; doğal olarak onlarca mezhep, yüzlerce cemaat, binlerce tarikat de öyle.

Ayrıca yaptığın şu tartışmanın bağlantısını verirsen sevinirim.
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Re: Allah'ın Matematik Hatası

Mesaj gönderen KRALMAS » 10 Ağu 2012, 01:53

Bu imam hatiplilerin, Türkçe yazılmış cümleleri anlayamıyor olması ne kadar da ironik. Konu basit, "Varsayalim ki, bir adam öldü ve geride üç kiz evlat, bir ana, bir baba ve eşini birakti.", mirasın miktarıda 100 lira. işte bu durumda, Kuran'da ki ayetlere göre miras dağıtımı yapacaksınız. Kuran'da ki ayetler yeterli ise buyrun paylaşımı yapın, yok efendim Allah'ın sözleri dediğiniz bu ayetler yeterli değil ise, alternatif bir yönteme baş vuracaksanız (avliye, reddiye, dansözlük vb.., cart, curt), bunun sebebini izah edeceksiniz. Bu kadar basit bir şey için, sayfalarca boş yazı yazmanın bir manası yok.

promete
Üye
Mesajlar: 53
Kayıt: 28 Mar 2012, 18:27
Felsefe: Agnostizm

Re: Allah'ın Matematik Hatası

Mesaj gönderen promete » 10 Ağu 2012, 12:09

Nîsâ 11, 12 yerine sehven 41, 42 yazmışım. Bunun için özür dilerim. Herhalde Nîsa 11 ve 12'den tartışırken durduk yere 41 ve 42 deyip, yine 11 ve 12'nin içeriğini yazmış olmak, bu işin bir yanlışlık sonucu o şekilde klavyeye döküldüğünü açıkça anlatıyordur ama konuya somut hiçbir diyeceği olmayan birinin işin bu ucundan yakalayarak sevindirik olması da çok tuhaf değil.

Evet, onca yazıyı okuduk, ama sonuçta üç kız, bir ana, bir baba ve bir eşe 100 TL'yi nasıl paylaştıracağımızı hala öğrenemedik. Neden acaba? Sakın Kuran'ın emrettiği biçimde paylaştırılamadığından dolayı olmasın?

Bu arada; doğru, sizler Kuran'ın yetersizliklerini hadis adı altında zevahir kurtarıcı kaynaklarla giderirsiniz ama aynı zamanda şunu da söylersiniz; "hadisler Kuran'a aykırı olamaz". Avliye Kuran'a uygun mudur? Hayır! Çünkü Kuran'ın emrettiği oranları değiştirir. Sonuçta, yeni oranlar, Kuran'ın değil, Ömer'in emrettiği oranlardır. Zaten avliye diye bir matematiğe uydurma yöntemi de, Kuran'ın bu paylaştırımının yanlış, imkansız, hatalı oran içermesi nedeniyle ortaya atılmıştır. Yani Kuran'a göre bu mirasın pay edilemeyeceği kabul edilmiş ve avliye yöntemi, yani oranları değiştirerek düzeltme yöntemi icat edilmiştir.

Madem Kuran'ın hatasız olduğunu iddia ediyorsunuz, bari hatayı kabul eden avliye yöntemini ortaya atmayın. Matematik yanlıştır deyin, olsun bitsin. Avliye ile Kuran'ı kendiniz madara ediyorsunuz. Allah yapamamış, Ömer düzeltmiş. Helal olsun Ömer'e...

Cevapla