İslam ve Cinsiyet ayrımcılığı üzerine haberller

Tüm dinlerin masaya yatırıldığı ve geniş kapsamda incelendiği bölüm. Dikkat! Bu bölüm dini inancınızı zedeleyebilir ve direncinizi kırabilir.
kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 23 Ağu 2012, 10:26

Diyanet’e(ve aklı evvellere )soru...

İki Müslüman ülkeden üç haber:
İlki Tunus’tan... “Arap Baharı”yla işbaşına gelen yeni yönetim, yeni anayasada kadınlara “Aile içinde erkeklerin tamamlayıcısı, ülke kalkınmasında erkeklerin yardımcısı” şeklinde bir statü öngörünce işler karıştı. Tunuslu kadınlar haklarını korumak için sokaklara döküldü, eylem üstüne eylem yapıyorlar.

İkinci ve üçüncü haber İran’dan... Birini dünkü gazetemizde okudunuz. İran Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı kadınların üniversitelerin mühendislik, işletme, nükleer fizik gibi alanların bulunduğu 77 bölümde eğitim almasını yasaklamış. Gerekçe; bu bölümlerin “kadınların doğasına aykırı olması”ymış!
Gerçek sebebi ise yine ajanslardan öğreniyoruz... Meğer üniversite öğrencilerinin yüzde 65’ini kızlar oluşturuyor, kızlar erkekleri her alanda geçiyor, iş bulmakta zorlanan erkekler kadınları durdurmak için böyle alengirli yollara başvuruyormuş...

Bunun hemen ardından gelen haber ise, yönetimin, 10 yaşın altındaki çocuklara evlilik yolunu açma hazırlığında olduğunun ortaya çıkması. Kuran’da 10 yaşından küçüklerin evlenmesine engel yokmuş... O yüzden kanunlar da buna göre düzenlenmeliymiş... Dini çevreler İslamiyet adına dayatıyor bunu.

Merakımıza gelince... Hemen her konuda fetva vermeye pek meraklı olan bizim Diyanet İşleri Başkanlığımız ve ilahiyat hocalarımız bu üç haberle ilgili acaba ne derler? İslamiyet adına yapılan yorumlar ve dayatılan kararlar dine uygun mudur? Değil midir? Bu konuda diyecekleri yok mudur?

Melih AŞIK 23.08.2012 tarihli köşe yazısından bir bölüm
http://gundem.milliyet.com.tr/antep-kok ... efault.htm
Keşke diğer aydınlarda biraz cesur olsa. Görün artık islamın ne olduğunu; ama başa gelmeden anlaşılmıyor, başa gelen de çekiliyor :(
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Üye
Felsefe: Ateizm

islam ve cinsiyet ayrımcılığı üzerine haberler

Mesaj gönderen Engse Hohol » 24 Nis 2016, 13:21

Bilim derki; güneş ışığından yararlanarak bir cismi ısıtmak istiyorsanız, siyah renk kullanmalısınız. Siyah renk ısıyı tutar, Beyaz renk ısıyı teper. Müminler, renk sıcaklığı en yüksek olan siyaf çarşafı kadınlara giydirip çulluyorlar, sonra kendileri beyaz mini etekle geziyorlar. Bu müminlerden örneğin felçli hastalarının beyin dalgalarını, hasta omurgasına iletmeksizin organlarını çalıştrmayı başartabilen teknoloji geliştirmeleri umulabilir mi?

Resim

Mağarada vahyedilen islam dini müminlere, kahrolsun Amarika, kahrolsun Avrupa, kahrolsun Çin sloganları attırır, bağırttırır, çığırttırır, sonra amerika'nın avrupa'nın çungu'nun teknolojisini kullandırttırır. Bu çelişiğin nedeni islamın cahil insan yetiştirmesidir. Ümmete biat etmeyle, allaha ibadet ediyorum sanarak muhammedi taklit etmeyle, ensara itaat etmeyle, mağarada vahyedilen dinin ızdırabını, kendiniz gibi olmayan başkalarına da çektirtiyorsunuz.
ResimResim
En yoğun materyalist din islamdır; Sünneti seniyye, Hacerul esvet, Tabiin, Kabe, Kurban

Kullanıcı avatarı
Tumagü
Üye

Mesaj gönderen Tumagü » 06 May 2016, 12:35

Arap olmayan müslümanların, islam dini sandıkları felsefenin aslında arap emperyalizmi olduğunu fark edememeleri mümkün değil ama ortadoğu bataklığında islamla birlikte büyüyüp yetişkinliğe erişince, islamı gerçek sanarak inanmaktan başka çare kalmıyor. İnsanın yeteneğinde olan ve yapılabileceği en doğal hak ve davranışları, sosyal ortamda yaptırmak için Muhammed ve zamanın arapları, arap milletine yaptırtmak için cennet ikramiyesine ve cehennem ürpertisine başvurmuşlar. Gerçekte ne cennet var ne cehennem ne de islamın diğer ödül ve cezaları. Kadınlar arasında 5,000 kişiden 1'inde vajina veya rahim yok. 8 milyarlık dünyada 4 milyar kadından 800,000'inde vajina veya rahim yok demektir bu. Quranda yer verilmeyecek kadar önemsiz mi bu sağlıksızlık durumu. Diktatörlük ayeti ahzap 36, ahzap 51, tevbe 103, mücadele 12-13 ayetlerinden önemsiz midir, dünyada 800 bin kadının çocuk doğuramaması ve buna neden olan durumun, herşeyi mükemmel yarattığını iddia eden Allah'ın beceri eksikliğinden kaynaklanması...
Resim
What makes islam so different?

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Üye
Felsefe: Ateizm

Re: İslam ve Cinsiyet ayrımcılığı üzerine haberller

Mesaj gönderen Engse Hohol » 01 May 2017, 11:09

Norveç'te kuaföre açtığı davayı kazanan Malika Bayan adlı müslüman kadın, türbanını attı, başı açık dolaşıyor artık. Türbanı nedeniyle saçını boyamayı reddeden kuaförle mahkemelik olduktan sonra Bayan soyadını Faviano olarak değiştiren Malika, halen inançlı olduğunu belirterek "Fakat uygulama konusunda bazı çelişkilerim var. Kişisel yaşantımda bir dizi gelişmeler oldu ve türban giymeyi bıraktım. Bugün türbanı savunabilecek durumda değilim. Şimdi kendi yolumu bulmak durumundayım" dedi.

"Daha önce türban hakkı için davalık olurken şimdi davayı kazandıktan sonra türbanı atmak çelişki değil mi" sorusunu Malika Faviano - Malika Bayan; "Evet ama ben hala türban kullanmasam da herkesin türban kullanma hakkını savunuyorum" dedi.

Savunması sırasında Malika Bayan, "Başörtüsü benim için dini sembolden çok, politik bir sembol" demişti.

Resim
Resim

Türbansız Malika Bayan, 10 bin kron parayı aldıktan sonra yeni fotoğraf çekilerek sosyal medyada yayınladı.
ResimResim
En yoğun materyalist din islamdır; Sünneti seniyye, Hacerul esvet, Tabiin, Kabe, Kurban

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir