Altın Oran

Tüm dinlerin masaya yatırıldığı ve geniş kapsamda incelendiği bölüm. Dikkat! Bu bölüm dini inancınızı zedeleyebilir ve direncinizi kırabilir.
Mr_seppy
Yeni Üye
Felsefe: Ateizm

Re: Altın Oran

Mesaj gönderen Mr_seppy » 05 Şub 2014, 21:21

Inanc ile mantik arasindaki fark ta o zaten. Biz düsünür, orda niye öyle demis, burda bu ifade böyle ise, diger taraftaki ifade de ayni olmali- bu durumda kuranda dünya düzdür yazar! diyerekten mantik ile uzaktan yakindan alakasi olmayan bir kitabin kesinlikle kutsal olamayacagini ispatliyoruz.

Kutsal - degistirilmemis kitaplara nasil inanildigini da anlamis degilim! Birincisi Yeni ve Eski ahit gökten indirilmis kitaplar degildirler (Eger inanc bazinda anlaticaksak: Kuran tamamen Tanrinin sözüdür iddiasi vardir, Ahitlerde böyle bir iddia bile yoktur!)

Eski ahitte 10 emir, yeni ahitte de Göklerdeki babamiz duasi baba tanrinin sözleri olarak gecer. Diger kisimlar Musanin, Isanin ve bilimum bir sürü azizin yazismalari ve hikayelerinden olusur.

Ayrica kuranin degismemis oldugunu, kurandaki iddiadan baska nereden biliyorsun?

Hadi onu da gectim. Neden dogu dinleri yanlis ta bati dinleri ille de dogru kabul edilir? Bu diger dinleri de arastirdin mi? Barbar almanlarin Deniz tanrisinin olmadigi kanisina nasil vardin?

Evrensel olmasi gereken bir kitap'ta neden Muhammedin cinsel hayati bu kadar derinlemesine konu olur? Salt Muhammede verilmis önceliklerin ne gibi bir evrensel anlami olabilir?

Kesip ayet getirme, bütününü gör mantigi eyvallah. O zaman bu bütünlügü! bozan kesme ayetleri acikla lütfen...

misafir
Üye
Felsefe: İslam

Mesaj gönderen misafir » 05 Şub 2014, 22:00

KURanda bilimle çelişen(basit mantık kurmaları kastetmiyorum)hiçbirşey yoktur.bunu birçok profösörde söyler ama siz düşünerek okumuyorsunuz

Son dört yıldır Kuran ve hadislerle ilgili yapılan yoğun çalışmalar sonucunda, insan embriyosunu bölümlere ayıran yeni bir sistem ortaya çıkmıştır ki, bu MS 7. yüzyılda kaydedildiği için çok şaşırtıcıdır... Kuran'daki açıklamalar MS 7. yüzyıldaki bilimsel bilgiye dayalı olamazlar... (Prof. Keith L. Moore, Toronto Üniversitesi anatomi ve hücre biyolojisi profesörü)

Kuran'da çok fazla doğru var ve tıpkı Dr. Moore gibi ben de bu açıklamaları yaptıranın İlahi bir ilham olduğu konusuna inanmakta kesinlikle zorlanmıyorum. (Prof. T. V. N Persaud, Manitoba Üniversitesi'nde anatomi, pediatri ve çocuk sağlığı, obstetrik, jinekoloji alanlarında profesör)

Bir bilim adamı olarak, sadece kesin olarak gördüğüm şeylerle ilgilenebilirim. Embriyoloji ve gelişimsel biyolojiyi anlayabiliyorum. Kuran'dan bana tercüme edilen kelimeleri de anlayabiliyorum. Daha önce vermiş olduğum örnekte olduğu gibi eğer kendimi o çağa götürebilseydim, bugün bildiklerimle ve tanımlayabildiklerimle, o zaman tarif edilmiş olan şeyleri tanımlayamazdım… Öyleyse (Kuran'da) yazılan herşeyde İlahi müdahalenin olduğu düşüncesi ile hiçbir çelişki göremiyorum. (Prof. E. Marshall Johnson, Thomas Jefferson Üniversitesi'nde anatomi ve gelişimsel biyoloji profesörü)

(Hz. Muhammed’in) evrenin ortak kökeni gibi konuları bilmesinin imkansız olduğunu düşünüyorum, çünkü bilim adamları bunu son derece komplike ve gelişmiş teknolojik metotlar kullanarak son birkaç yıl içinde bulabilmişlerdir… 1400 yıl önce nükleer fizik hakkında hiçbirşey bilmeyen bir kişi, örneğin; yeryüzünün ve gökyüzünün aynı kaynaktan geldiğini veya burada tartıştığımız diğer soruların cevaplarını kendi bulamaz. (Prof. Alfred Kroner, Almanya, Mainz Üniversitesi jeobilim profesörü, dünyanın en ünlü jeologlarından) Tüm bunları birleştirirseniz ve Kuran'da dünya hakkındaki konular ile dünyanın oluşumu ve genel olarak bilim ile ilgili tüm bu ifadeleri birleştirirseniz, pek çok şekilde burada açıklanmış ifadelerin kesinlikle doğru olduğunu ve şimdi bunların bilimsel metotlar ile teyit edildiğini… söyleyebilirsiniz. Kuran'da geçen ifadelerin pek çoğu o zaman için henüz kanıtlanmamıştı, fakat modern bilimsel metotlar şimdi Hz. Muhammed (sav)'in 1400 sene önce söylemiş olduklarını kanıtlayan bir pozisyonda. (Prof. Alfred Kroner, Almanya, Mainz Üniversitesi jeobilim profesörü)

Bazı ayetler (Kuran ayeti), hücre karışımından organların yaratılışına kadar insan gelişiminin son derece kapsamlı tanımını yapar. Aşamaları, terminolojisi ve açıklaması ile insan gelişiminin böylesine açık ve eksiksiz kaydı daha önce var olmamıştı. Hepsinde olmasa bile çoğu durumda bu açıklama, geleneksel bilim literatüründe kayıtlı olan insan embriyosu ve insan cenini gelişiminin pek çok aşamasını yüzyıllar öncesinden bildirmektedir. (Gerald C. Goeringer, Georgetown Üniversitesi'nde tıbbi embriyoloji dalında doçent)
"Bütün dünyanın müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm müslümanlar Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli
M.Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 05 Şub 2014, 22:47

misafir yazdı:BİRİNCİSİ BİZİM İNANCIMIZA GÖRE DİĞER KİTAPLARA İNANMAK İMANIN ŞARTLARINDANDIR AMA TABİKİ BOZULMAMIŞ HALLERİNE
Dinleri sadece islam, hristiyanlık, musevilik olarak ele alsanız bile hataya düşersiniz (bkz: İncil peygamber kitabı değildir, havariler tarafından yazılmıştır), ki diğer dinler derken biz bunun içine hinduizm, sikizm, budizm gibi dinleride koyuyoruz. Mesala hinduizme yaklaştığınız ön yargıyla, hiç Kuran okumayı denediniz mi?
misafir yazdı:AYRICA KURANI SÜREKLİ OKUYORUZ VE HER OKUYUŞTA İMANIMIZ ARTIYOR VE HİÇTE SAÇMA GELMİYOR .
Dediğim gibi yetiştiriliş tarzınız ilkel arap kültürüne uygun ise, Kuran'da yazılanları yadırgamıyor olabilirsiniz.
misafir yazdı:SİZ SÜREKLİ SAÇMA BİŞEYLER ARIYORSUNUZ KURANDA BUNUN İÇİN GERÇEĞİ GÖREMİYORSUNUZ ÇÜNKÜ DÜŞÜNEREK OKUMUYORSUNUZ BU AYETTE NEDEN BUNU DEMİŞ NEDEN ŞU KELİME YERİNE BUNU KULLANMIŞ GİBİKURANDA DA GEÇTİĞİ GİBİ SİZ HİÇ DÜŞÜNMEZMİSİNİZ HİÇ AKIL ETMEZMİSİNİZ
Biz ayetleri olduğu gibi okuyor, normal bir arabın anladığı gibi de anlıyoruz, ancak bu ayetler bizim kültürümüze, ahlaki yapımıza ve çağımıza uymadığı için saçma buluyoruz. Türkiye'de ki light müslümanlar ise okuduğunu beğenmeyip, 1400 yıldır araplar tarafından, sorgusuz sualsiz uygulanan ve hala da uygulanmaya devam eden islamı, Kuran'da ki kelimelerin değişik anlamları üzerinden, farklı manalar üretip, içine yorumlar katarak, kendi kültürleri ile bütünleştirmeye çalışıyorlar. Yani aslında kelimeler ile oynayan biz değiliz, light müslümanlar. Siz bu çizelgenin neresinde duruyorsunuz bilemiyorum, ama dediğim gibi burada iş hangi kültürün etkisinde kaldığınızda ve korkularınızla ne kadar yüzleşebildiğinizde bitiyor.
En son KRALMAS tarafından 05 Şub 2014, 22:50 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: düzeltme

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Üye

Mesaj gönderen Engse Hohol » 05 Şub 2014, 22:58

misafir yazdı:Kuranı bir bütün olarak okumanız lazım siz ayetleri kesip kesip laf ediyorsunuz hiç baştan sona okudun mu Kuranı
şeytan melek mi cin mi sorunsalındaki gibi çelişkileri görmek için kur'anı bütüncül okumalısınız ya!
örneğin islama göre bakara 34'de iblis bir melek iken kehf 50'de iblis cindir
ve allah ilkin dünyayı 2 günde yaratır,
sonra duman haldeki göğe yönelerek evreni yaratır fussilet 9,10,11,12 ayetlerinde.
çünkü kur'anın evren bilgisi ptolemaios temelli evren modelinden kaynakça alıyordu.
kur'anı çekilmek istenilen her konuya göre yorumlamak olası ki bunu da H.Y.cılar yapabiliyorlar.
ResimResim
En yoğun materyalist din islamdır; Sünneti seniyye, Hacerul esvet, Tabiin, Kabe, Kurban

Mr_seppy
Yeni Üye

Mesaj gönderen Mr_seppy » 05 Şub 2014, 23:13

Evrim ve diger biyoloji konulari, benim tamamen ilgi ve bilgi alanim disinda kaliyor. Bu konudaki bildiklerim, okudugum bir kac makaleyi gecmez.

Ancak Evren ve fizik konularinda seve seve kendimi iddia edebilirim.

Evrenin ortak bir kökeni oldugu varsayimi - büyük patlama, su anda en iddiali teoremdir. Muhammedin konudan bihaber oldugu düsüncene mutlak katiliyorum. Bunu, evrenin ve dünyanin yaratilisini kuranda nasil anlatildigina bakarak rahatlikla bulabiliriz...

Kurandaki tanima göre önce yeryüzü yaratiliyor. Sonradan gökyüzüyle ilgileniyor allah. En yakin gögü de kandillerle (Yildizlarla) donatiyor. Gökyüzü üzerimize düsmesin diye görünmez kolonlar kullaniliyor. Sonra Günese ve aya yörüngeler veriliyor. Anlatima göre Günes, dünyanin sonunda! bir balciga batiyor. Buharide okuyabilecegin hadislerde de dünyanin düz oldugu dolayli yollardan tasvir ediliyor.

Bu, kurandaki yanlislardan aklima ilk geleni.

Evrim konusunda haala yaratiliscilar yanlistir diye israr ederler! Dedigim gibi, evrim bilgi alanim disinda ama yaratilis felsefesine inanan iki tane profesörün aciklamalarini baz almak bagnaz düsüncenin bir sonucudur diye düsünüyorum.

Bunun yani sira, bir önceki mesajimda bahsettigim, evrensel olan kitapta Muhammedin cinsel hayatini düzenleyen ayetlerin ne ise yaradigi konusundaki sorum haalen yanitsiz kalmis...

misafir
Üye

Mesaj gönderen misafir » 05 Şub 2014, 23:58

dünyanın düz olduğu ile ilgili hadis yoktur ama siz elmayı armut olarak görüyorsanız bir algı yanılgısı içindesiniz
"Bütün dünyanın müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm müslümanlar Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli
M.Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 06 Şub 2014, 11:28

misafir yazdı:dünyanın düz olduğu ile ilgili hadis yoktur ama siz elmayı armut olarak görüyorsanız bir algı yanılgısı içindesiniz
Hadislere gerek yok, Kuran'da ki güneş ve ayın hareketleriyle ilgili ayetler bile islamda ki düz dünya görüşü hakkında yeterli bilgiler vermektedir. Hatta dünya'nın düzlüğüne dair, müslümanların kendi ağzından ve kaleminden dahi çıkma iddialar bulunmaktadır, yakın tarihe bakarak en güncellerinden örnek verecek olursak;

Irak Televizyonu'nda Dünya Düz mü Yuvarlak mı Tartışması
http://ateistplatform.org/forum/viewtopic.php?f=4&t=228

Dünya’nın Sakin Güneş’in Hareketli Olduğuna ve Gezegenlere Çıkmanın İmkansızlığına Dair Akli ve Hissi Deliller - (Suudi Arabistan - Şeyh Abdul Aziz Bin Baz - 1975)
- Bu bir risale başlığı. Yazarı da Medine İslam Üniversitesi’nden görme engelli olan ve 1990 yılında vefat etmiş olan Şeyh Abdülaziz bin Baz. Kendisi Başmüftü ve Ulema Kurulu Direktörü hem de Bilimsel Araştırmalar Kurulu Başkanlığı yapmış bir şahıs.

"Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allah’ın, hem Kuran’ın, hem Peygamber’in reddidir. Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir. Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür ve malı da Müslümanlar’ın hazinesine katılır... Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı. İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batya kaydığını görürlerdi. Kıble’nin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi. Velhasıl (bunların hiçbiri görülmediğine göre) bu iddia (dünyanın hareketli olduğu iddiası) sayması uzun sürecek birçok nedenden dolayı batıldır."

misafir
Üye

Mesaj gönderen misafir » 06 Şub 2014, 11:56

ırak televizyonunda ne tartışıldığı islamı bağlamaz ayrıca hiçbir hadis ve ayet koyamamışsın insanların kendi yorumlarını islama atfedemezsin
M.Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 06 Şub 2014, 12:05

misafir yazdı:ırak televizyonunda ne tartışıldığı islamı bağlamaz ayrıca hiçbir hadis ve ayet koyamamışsın insanların kendi yorumlarını islama atfedemezsin
İddia sahibi olan kişilerden biri Suudi Arabistan baş müftülüğü ve ulema kurulu direktörlüğü yapmış bir şahıs, ondan daha mı iyi bileceksin islamı? Bu insanlar bu iddiaları yaparken zaten kendi dillerinde okudukları Kuran ve hadisleri gösteriyorlar. İstediğin bizden ayet görmek ise de, verdiğim konu linki altında pek çok ayet verildi, üzerine tartışıldı.

misafir
Üye

Mesaj gönderen misafir » 06 Şub 2014, 12:21

onun bunun söylediğini bana yazama kuran ayeti var mı hadis varmı şahsen ben hiç duymadım görmedim kuranda bununla ilgili bişey ve hiçbir islam alimide çıkıp kuranda bu vardır demez
M.Kemal Atatürk

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir