Toplumda dindarlar ve dinsiz

Tüm dinlerin masaya yatırıldığı ve geniş kapsamda incelendiği bölüm. Dikkat! Bu bölüm dini inancınızı zedeleyebilir ve direncinizi kırabilir.
charm
Yeni Üye
Felsefe: Ateizm

Toplumda dindarlar ve dinsiz

Mesaj gönderen charm » 21 Ağu 2016, 01:58

Baskın bir çoğunluk itibari ile yobaz, dindar, bilim karşıtı ve cahil bir toplumuz ancak bizim gibi bilimsel düşünen, sorgulayan ve dinsiz insanlar da bu toplumda yaşıyor ve toplum tarafından sindirilmekte, sayı olarak çok olabiliriz eğer o kadar kalabalıksak neden örgütlenme olmuyor neden insanlara dinsizliğin de gayet normal bir şey olduğunu anlatamıyoruz belki sayımız yeterli değil belki de sayımız hiç bir zaman yeterli olmayacak, asıl önemli olan nokta şu dindar insanlar her yerde evet resmen salgın gibi etrafım onlarla dolu insanlarla dertleşemiyorum çünkü kendileri dert bu durumda dinsizlerden yanıt bekliyorum şöyle ki benim durumumdaki insanlar nasıl bir tavır sergilemeli nasıl bu insanların içinde hayatta kalabiliriz? mümkünse tek parça halinde.. bir nevi yobaz insanlarla geçinme rehberi oluşturalım bu başlık altında.. Bu insanların hayatları din üzerine kurulu olduğu için çok şişko ve mutlular bu yüzden bu insanlarla konuşup etkilenmemek mümkün değil konuşmaya başladıktan çok değil 30 saniye içinde konu dine gelecektir bu durumda ne yapılır özel taktikleriniz varsa hepsine ihtiyacımız var :) Eğer sosyolojik olarak dindar ve dinsizler bir arada yaşayamaz bunun çözümü yok diye bir fikriniz varsa onuda yorum olarak yazın çünkü eğer Atatürk olmasaydı bu insanlar şuanda bizi çoktan öldürmüşlerdi.

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Re: Toplumda dindarlar ve dinsiz

Mesaj gönderen KRALMAS » 21 Ağu 2016, 14:09

Öncelikle forumlarımıza hoş geldiniz sayın charm.
charm yazdı:Baskın bir çoğunluk itibari ile yobaz, dindar, bilim karşıtı ve cahil bir toplumuz ancak bizim gibi bilimsel düşünen, sorgulayan ve dinsiz insanlar da bu toplumda yaşıyor ve toplum tarafından sindirilmekte, sayı olarak çok olabiliriz eğer o kadar kalabalıksak neden örgütlenme olmuyor neden insanlara dinsizliğin de gayet normal bir şey olduğunu anlatamıyoruz belki sayımız yeterli değil belki de sayımız hiç bir zaman yeterli olmayacak, asıl önemli olan nokta şu dindar insanlar her yerde evet resmen salgın gibi etrafım onlarla dolu insanlarla dertleşemiyorum çünkü kendileri dert bu durumda
Türkiye'de ateist örgütlenmesi hiç yok değil, ufak çapta da olsa var. (Örn: ateizmdernegi.org.tr). Ancak bu örgütlenmelerde belirli sınırlar çerçevesinde gerçekleşiyor, zira düşünce özgürlüğünün, yasak olduğu (veya islamla sınırlandırıldığı) bir coğrafyada yaşıyoruz. İnsanlar ateizmi merak ederse bu tarz örgütler, bizimki gibi forumlar veya sosyal medyada yer alan ateist sayfaları kendilerine anlatıyorlar. Ama sokak sokak gezip, ateizm hakkındaki bilgisi hacıdan-hocadan-şeyhinden-abisinden duyduğu yalan bilgilerden ibaret olan, hayatı boyunca beyni arap hurafeleri ile yıkanmış, hiç bir şeyi sorgulamamış insanlara, ateizmi anlatsanız da bir işe yaramaz, zira insanlara bir anda sorgulamayı öğretemezsiniz, bu kendilerinin keşfetmesi gereken bir durum, bu da ancak belirli bir seviye üzerinde ki IQ veya erken yaşlarda alınacak eğitim ile mümkün olabilir. Cehalet arttıkça, eğitim seviyesi düştükçe dine yönelmede oldukça artıyor. O sebeple bahsettiğiniz şekilde bir oluşumu bu coğrafyada pek olası görmüyorum.
charm yazdı:dinsizlerden yanıt bekliyorum şöyle ki benim durumumdaki insanlar nasıl bir tavır sergilemeli nasıl bu insanların içinde hayatta kalabiliriz? mümkünse tek parça halinde.. bir nevi yobaz insanlarla geçinme rehberi oluşturalım bu başlık altında.. Bu insanların hayatları din üzerine kurulu olduğu için çok şişko ve mutlular bu yüzden bu insanlarla konuşup etkilenmemek mümkün değil konuşmaya başladıktan çok değil 30 saniye içinde konu dine gelecektir bu durumda ne yapılır özel taktikleriniz varsa hepsine ihtiyacımız var :)
Düşünce özgürlüğünü sadece islama saygı duymak ve müslüman olmak olarak kabul eden, sorgulamak nedir, felsefe nedir bilmeyen, anlamayan, anlamak dahi istemeyen bu tarz insanlara ateist veya dinsiz olduğunuzu söylemek pek mantıklı değil. Siz ateist olduğunuzu söylediğiniz anda, bu insanlar kendilerini savunmaya alırlar ve o andan itibaren ne söylerseniz söyleyin boşa olacaktır, zira sizi dinlemeyeceklerdir. Bu tarz bir durumda karşınız da ki ile yapacağınız şey bir tartışma değil ancak polemik olacaktır.

Hatta allaha/tanrıya inanmadığınızı söylerseniz, hakaret ettiğinizi ileri sürüp, linç etmeye bile kalkışabilirler. Bu insanların bırakın dinsizlere saygı göstermeyi, oruç tutmayan veya arap selamı almayan müslümanlara bile tahamülleri yok. Eğer karşınız da ki kişi sizin için vaz geçilmez biri değil ise, ondan uzak durmanızı tavsiye ederim.

Uzak durmanız mümkün değil ise, mesala iş vereniniz, öğretmeniniz, aileniz, aynı binadaki komşunuz vb.. ise onlara direk dinsiz olduğunuzu söylemek yerine, yaratıcıya inanıyormuş gibi davranıp, alıştıra alıştıra dinle ilgili sevmediğiniz yönleri, karşınız da ki insanın anlayabileceği (eğer mümkünse) seviyede sebepleri ile anlatmanızın belki faydası olabilir. En azından, inançsızlığınızı bilmezlerse, size karşı direk savunmaya geçmeyeceklerdir, yüksek ihtimalle kazanma şansınız olmayan ufak bir kaç polemik yaşasanızda, karşınız da ki insanlar neden bazı dini ritüelleri (namaz, oruç vb..) gerçekleştirmediğinizi daha az merak edeceklerdir, bu da size onların yanında daha rahat hareket etme imkanı sağlayacaktır.

Karşınız da ki kişi size anlayış gösteriyor gibi görünse de, düşünce özgürlüğünü kabul ediyorum dese de, bu sizin anladığınız anlamda bir saygı veya düşünce özgürlüğü olmayabilir. Bu tarz durumlarda bile temkinli yaklaşmakta fayda var, direk din tartışmasına girmeden önce de, kişinin saygıdan ve düşünce özgürlüğünden ne anladığını öğrenmeye çalışmanız her zaman faydalı olacaktır. Aksi durumda, gayet saygılı bir tartışma yapıyorum derken kendinizi beklemediğiniz bir kavganın ortasında bulabilirsiniz.
charm yazdı:Eğer sosyolojik olarak dindar ve dinsizler bir arada yaşayamaz bunun çözümü yok diye bir fikriniz varsa onuda yorum olarak yazın çünkü eğer Atatürk olmasaydı bu insanlar şuanda bizi çoktan öldürmüşlerdi.
Beyni bebeklikten itibaren arabın ilkel siyasi saçmalıkları (bkz: şeriat, kuran, hadis) ile yıkanmış yobaz kitle için, içlerinde tek tük çözülmeler olsa da bir umut göremiyorum. Zira bu insanlar hayatları boyunca gerçeklerden uzak, hayali bir dünyada yaşıyorlar ve kesinlikle gerçekleri öğrenmek istemiyorlar, koyun gibi güdülmekten son derece memnunlar ve kendi fikirlerini üretmek veya herhangi bir şeyi sorgulamak istemiyorlar. Bu kitle ülkenin en az %30'unu oluşturuyor. Zaten bu insanları ikna etmek mümkün değil dolayısıyla bizim hedefimizde de değiller.

Kalan %70'lik kısmın içerisinde de dine son derece bağlı olsa da, beyni tamamen yıkanmamış ve uzun soluklu tartışmalar ve kanıtlar neticesinde ikna edilebilecek insanlar mevcut. Tabii ki bu insanların büyük bölümü dini öven saçmalıklara ikna olmaya çok daha yatkın. Ve daha öncede dediğim gibi, bir çoğu ateist olduğunuzu öğrendiklerinde, kendilerini savunma moduna alıyorlar ve onlara bir şeyler kata bilme şansınız da kalmıyor.

Bana göre yaşadığımız şu dönemde (bkz: dini bütün bir hükümetle birlikte artan taciz, tecavüz, hırsızlık, dolandırıcılık vakaları vb..) bile hala dini sorgulamamış insanların, biz ne yaparsak yapalım etkilenmesi çok çok zor. Bende açıkcası bir mucize beklemiyorum ama bir kaç kişiyi ikna edebilirsem bile zaman içerisinde faydası olacağı kanaatindeyim. Ki bu tarz forumlar veya sosyal medya üzerinden yaptığımız tartışmaların, yıllar içerisinde onlarca insanı dinden çıkardığına tanık oldum, en azından emeğimizin, tamamen boşa olmadığını biliyorum.

charm
Yeni Üye

Re: Toplumda dindarlar ve dinsiz

Mesaj gönderen charm » 21 Ağu 2016, 16:28

Teşekkürler hoş bulduk. Çok doğru şeyler söylemissiniz bu cevabı değerlendireceğim, toplumda cumaya gitmeyen erkekler göze batabiliyor, hatta saçma sapan şeyler yaşadım bu yüzden, orucumu gizli gizli yiyorum, muhakkak böyle zorluklar yaşayabiliriz ama bu zorlukları en aza indirmek için bu tip bilgiler önemli.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir