Cansız varlıkların evrimi ?

Tüm dinlerin masaya yatırıldığı ve geniş kapsamda incelendiği bölüm. Dikkat! Bu bölüm dini inancınızı zedeleyebilir ve direncinizi kırabilir.
mecnun
Yeni Üye

Cansız varlıkların evrimi ?

Mesaj gönderen mecnun » 03 Oca 2017, 09:14

ateist değilim farklı bir inanışım var evrimle ilgili kafama takılan bi yer var burda sormak istedim
cansız varlıklar da evrim geçirir mi? yani su toprak hava evrim geçirmiş midir? eğer geçirmişlerse evrim deneyleri yapılırken şuan ki hava su toprak kullanıldığı için deneyler geçersiz mi sayılıyor?.geçirmemiş ise yani şuan ki hava ve su o zamanda var ise suda yaşayanlar için su nasıl en iyi şartlara getirildi suyun +4 dereceye kadar hacminin küçülmesi ve +4 dereceden sonra ki soğukluklar da hacmini artması yani suyun donduktan sonra buz halinin üstte çıkması. bildiğim kadarıyla bu sadece suya özgü bir şey su dondukça buzlar üstte çıkıyor ve asla tamamen donmuyor denizler altta tarafta +4 derece üstünde kalıyor sürekli buda canlıların yaşaması için gerekli bir şey su nasıl evrimleşti de bu hale geldi evrimleşmedi ise neden sadece suda bu özellik var. bilen arkadaşlar yorumlarsa sevinirim saygılar

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Felsefe: Ateizm

Re: Cansız varlıkların evrimi ?

Mesaj gönderen KRALMAS » 03 Oca 2017, 19:56

Öncelikle hoş geldiniz.
mecnun yazdı:... şuan ki hava ve su o zamanda var ise suda yaşayanlar için su nasıl en iyi şartlara getirildi
Sadece şu kısma cevap yazmak istiyorum. Olaya ters yönden bakıyorsunuz, su biz veya diğer canlılar için en iyi şartlara getirilmedi, aksine biz veya diğer canlılar, var olan yapıya uyum sağladık.

Diğer sorulara gelecek olursak, modern biyolojinin çekirdeğini oluşturan evrim teorisi uzmanlık alanıma girmediği ve bahsettiğiniz konu hakkında net bir bilgi sahibi olmadığım için cevap veremeyeceğim.

Açıkcası, son zamanlarda forumlarda herhangi bir üye hareketliliği de yok, yani özetle başka cevap alamazsanız üzülmeyin, artık insanlar tartışmak için forumlar yerine sosyal ağları tercih ediyor. Belki Q_continuum buralardaysa görüp cevap yazabilir.

Ayrıca aklınıza takılan sorular eğer evrim teorisi üzerine ise, cevaplarını dinler üzerine tartışma yapılan bir platform yerine, modern biyoloji ve/veya evrim teorisi üzerine açılmış platformlarda aramanız konunun uzmanlarından cevap almanızı kolaylaştıracaktır.

mecnun
Yeni Üye

Mesaj gönderen mecnun » 04 Oca 2017, 07:46

KRALMAS yazdı:
mecnun yazdı:... şuan ki hava ve su o zamanda var ise suda yaşayanlar için su nasıl en iyi şartlara getirildi
Sadece şu kısma cevap yazmak istiyorum. Olaya ters yönden bakıyorsunuz, su biz veya diğer canlılar için en iyi şartlara getirilmedi, aksine biz veya diğer canlılar, var olan yapıya uyum sağladık.
benim sorumda tam olarak bu zaten evrimde cansız bir şey evrimleşti ve canlı oldu deniyor yani cansiz varlikta evrimleşiyor ama canli olunca evrimleşti deniyor cansiz olan birsey evrimlesip kendini gelistiremiyormu neden sadece canlilar sürekli evrimleşiyor evrime gore cansiz materyal evrimleşip canli oluyor ve sürekli evrimleşmeye devam ediyor ama buna göre canli olmasada evrimlesmeye devam etmesi gerekir sonucta canli varlik bunu akliyla yapmiyor ve canli oldugunun farkinda degil hicbi şekilde, ozaman toprak ve su hava da evrimleşmeli su en iyi şartlara getirilmis dedim sizde canlilar ona uyum sagladi dediniz ama canlilarin uyum sagladigi bisey yok benim dedigim ornekte suyun donma mekanizmasi suyun kendi yapisiyla ilgili eger suda diger sivilar gibi olsa yani denizler tamamen donsa ve ordaki canlilar buna ragmen hayatlarini devam ettirse ozaman canlilar suya uyum sagladi denilir ama burda su canlilar icin bir yasam alani olusturmus birbirinden alakasiz bu iki varlik birbiriyle uyum icinde ikiside evrimlesti ise koordinasyon nasil oldu yani evrimde ortak bi akil olmasi gerekir ozaman evrimi yöneten bisey olmasi gerekir bu sorular hicbir evrim kitabinda yok onun icin burda yazip size sormak istedim

Kullanıcı avatarı
pergel
Admin

Mesaj gönderen pergel » 24 Oca 2017, 14:15

Evrim konusunda uzman değilim ben de ama, şu kadarını söyleyebilir ve aslında yanlış kurgulanmış bu sorunun yanıtını verebilirim sanıyorum.
Evrim, canlıların çevresel ve genetik koşullarının zorlaması ile, genlerindeki baskın etkenlerin değişimiyle oluşan mutasyondan ibarettir. Yani genetik yapısı bulunmayan bir varlığın evriminden söz edilemez.
Su, 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan molekül oluşturmuş kimyasal bir bileşiktir. Genomu yoktur. Donabilir, buharlaşabilir, akabilir, çeşitli şekiller alabilir, vs... ancak canlı değildir ve evrim kavramı içinde değerlendirilmesi de bu yüzden mümkün değildir.

mecnun
Yeni Üye

Mesaj gönderen mecnun » 25 Oca 2017, 21:14

pergel yazdı:Evrim konusunda uzman değilim ben de ama, şu kadarını söyleyebilir ve aslında yanlış kurgulanmış bu sorunun yanıtını verebilirim sanıyorum.
Evrim, canlıların çevresel ve genetik koşullarının zorlaması ile, genlerindeki baskın etkenlerin değişimiyle oluşan mutasyondan ibarettir. Yani genetik yapısı bulunmayan bir varlığın evriminden söz edilemez.
Su, 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan molekül oluşturmuş kimyasal bir bileşiktir. Genomu yoktur. Donabilir, buharlaşabilir, akabilir, çeşitli şekiller alabilir, vs... ancak canlı değildir ve evrim kavramı içinde değerlendirilmesi de bu yüzden mümkün değildir.
iyide ilk evrimleşen maddeninde genomu yoktu zaten ilk evrimleşip canlı olan şeyde başta cansızdı yani sen şu yazında cansız varlıktan canlı varlık oluşmaz ancak canlı varlık evrimleşir diyorsun eee ilk canlı nasıl oluştu ozaman deistlik biraz daha mantıklı gelmeye başladı...

promete
Üye
Felsefe: Agnostizm

Mesaj gönderen promete » 26 Oca 2017, 23:50

Evrim teorisi, bir canlı hücrenin oluşumu ile ilgilenmez. Evrim teorisinin konusu, canlılık oluştuktan sonraki türleşmedir.
Canlı hücrenin oluşumu Abiyogenez teorisi ile açıklanır...

Bilim, bilmediğine "bilmiyorum" demek ve bildiğine "yanlışlanabilir" demekten ibarettir.
İlk canlı hücrenin nasıl oluştuğu kesin olarak bulunmuş ve buluş kanıtlanmış değildir. DNA ve RNA moleküllerinin oluşumuyla ilgili teoriler vardır. Bunlar "henüz" kanıtlanmış değildir, ancak zaman içinde mutlaka bu sorulara inkar edilemez yanıtlar bulunacaktır. Bu, bilimsel yaklaşımdır. Ayrıca evrimle ilgisi yoktur.

İnançsal (teist) yaklaşım ise, kısaca; "Allah öyle yaratmış" demekten ibarettir.
Bu, bir yanıt değildir. Bir sorunun, ileride yanıtlanacağına dair ümit veren yanıt da değildir.
Bilim, yanıtını bilmediği soruya "bilmiyorum" der ve bilene kadar araştırır. Teizm ise "bilmiyorum" demez, sanki bir yanıt bulmuş gibi "Allah öyle yarattığı için" der. Bu ne bir yanıttır, ne de bilimseldir.

Evrimle gerçekten öğrenmek için ilgileniyorsan, internette bile bu konuda bir çok ciddi makale bulabilirsin. Yok, "Ademle Havva ve onların çocuklarının ensest ilişkilerinden meydana geldik" demek için çanak tutmaya çalışıyorsan, bu da senin bileceğin bir şeydir. Müslümanların ensest ve pedofil sapıklıklarına toplum olarak alıştık nasıl olsa, garip karşılamayız.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir