Hoşgeldin Başlığı

Güncel ve mizahi konular dahil, her türlü konu hakkında kaynaşma ve sohbet etme mekanı
kemalistcan
Admin

Re: Hoşgeldin Başlığı

Mesaj gönderen kemalistcan » 21 Şub 2013, 00:08

tekrar merhaba,

üstad, geçen hafta odtu te yapılan 1. teoloji sempozyumuna katıldım.

orada tanıdığım prof. dr. örsan öymen bey in, HUME isimli kitabını öğrendim ve bunu satın aldım. sonra yine bu foruma girdim. Sizin "daha çok felsefik yanıyla ilgileniyorsun" söyleminizi görünce, beni ne çabuk çözdüğünüzü merak ettim bu kadar mı belli etmişim ?

Saygılarımla.
Sevgili NuMiL

Aslında kendini çok güzel ifade ettiğin için bu biçimde konuştum; ancak ukalalık yapıyor gibi gözükmekten de korktum açıkçası. Ayrıca bu konudaki heyecanın, ilgin de gözden kaçmıyor.

Doğal olarak bu işin önemli bir boyutudur felsefe. Özellikle kendimize doğru felsefik bakış açısını seçtiğimizde gözümüzü açmamız, uyanmamız, gerçekliği içselleştirmemiz daha kolay olacaktır. Üstelik belli bir noktadan sonra düz mantık bize yetmez. Tanrının ve tanrının varlığının sorgulanmasında üst düzey bakış açısı gereklidir doyum noktasında. O yüzden "daha çok felsefik yanıyla ilgileniyorsun" derken felsefeyi yadsımak ya da senin bakış açını küçümsemek anlamında söylemedim doğal olarak.

Sonuç olarak demem o ki: Felsefe kadar yaşam gerçekliği ve siyaset de önemlidir resmi bütün olarak görebilmemiz için. Benim yaptığım yalnızca seçenek sunmaktır bu bağlamda. Bu noktada sana hem felsefik hem de ideolojik ve siyaseten hem de teolojik kitaplar önerebilirim.

Ahlakın Soykütüğü Üzerine Nietzsche; bu tam da senin bakmak istediğin yerden bakan seni aydınlatabilecek bir kitap. Yine aynı yazarın Böyle Buyurdu Zerduş, kitabı da sana çok yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Yine Düşünce Tarihi sana yardımcı olabilecek bir kitap.

Bunun yanı sıra İnsan Nasıl İnsan Oldu, Aklın İsyanı kitaplar hem felsefe hem ideoloji hem fiziksel ve toplumsal gerçeklik hem de siyaset içeren kitaplar olarak bir başlangıç olabilir.

Son olarak nesnel bir yazardan Dinler Tarihi okumak kafandaki birçok soru işaretini silecek, seni olgunlaştıracaktır diye düşünüyorum.

Bilgilerini pekiştirmek ve anlamlandırmak adına fizik, biyoloji kitaplarını; toplumsal gerçekliği görmek adına da sosyoloji ve siyasi analiz kitaplarını okuman yerinde olacaktır, diye düşünüyorum. Ayrıca klasikler(romanlar özellikle) ve tarih kitapları da bu işin ince işçiliği kanımca.

Dilerim başını ağrıtmamış, seni sıkmamışımdır; senin özelinde herkesi seslenen bir yazı olduğunu düşünüyorum. Ukalalık yaptığımı da düşünmezsen sevinirim; bizim de senden çok şey öğreneceğimizi düşünüyorum. O yüzden lütfen değerli yorumlarını bizden esirgeme ve yeni başlıklarla forumumuzu zenginleştir.

Sevgiler, saygılar...
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

sertreis
Yeni Üye
Felsefe: İslam

Mesaj gönderen sertreis » 21 Şub 2013, 23:08

penda geldum

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 21 Şub 2013, 23:17

sertreis yazdı:penda geldum
Sefalar getirdiniz efendim...
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

NuMiL
Yeni Üye

Mesaj gönderen NuMiL » 24 Şub 2013, 21:38

kemalistcan yazdı:
tekrar merhaba,

üstad, geçen hafta odtu te yapılan 1. teoloji sempozyumuna katıldım.

orada tanıdığım prof. dr. örsan öymen bey in, HUME isimli kitabını öğrendim ve bunu satın aldım. sonra yine bu foruma girdim. Sizin "daha çok felsefik yanıyla ilgileniyorsun" söyleminizi görünce, beni ne çabuk çözdüğünüzü merak ettim bu kadar mı belli etmişim ?

Saygılarımla.
Sevgili NuMiL

Aslında kendini çok güzel ifade ettiğin için bu biçimde konuştum; ancak ukalalık yapıyor gibi gözükmekten de korktum açıkçası. Ayrıca bu konudaki heyecanın, ilgin de gözden kaçmıyor.

Doğal olarak bu işin önemli bir boyutudur felsefe. Özellikle kendimize doğru felsefik bakış açısını seçtiğimizde gözümüzü açmamız, uyanmamız, gerçekliği içselleştirmemiz daha kolay olacaktır. Üstelik belli bir noktadan sonra düz mantık bize yetmez. Tanrının ve tanrının varlığının sorgulanmasında üst düzey bakış açısı gereklidir doyum noktasında. O yüzden "daha çok felsefik yanıyla ilgileniyorsun" derken felsefeyi yadsımak ya da senin bakış açını küçümsemek anlamında söylemedim doğal olarak.

Sonuç olarak demem o ki: Felsefe kadar yaşam gerçekliği ve siyaset de önemlidir resmi bütün olarak görebilmemiz için. Benim yaptığım yalnızca seçenek sunmaktır bu bağlamda. Bu noktada sana hem felsefik hem de ideolojik ve siyaseten hem de teolojik kitaplar önerebilirim.

Ahlakın Soykütüğü Üzerine Nietzsche; bu tam da senin bakmak istediğin yerden bakan seni aydınlatabilecek bir kitap. Yine aynı yazarın Böyle Buyurdu Zerduş, kitabı da sana çok yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Yine Düşünce Tarihi sana yardımcı olabilecek bir kitap.

Bunun yanı sıra İnsan Nasıl İnsan Oldu, Aklın İsyanı kitaplar hem felsefe hem ideoloji hem fiziksel ve toplumsal gerçeklik hem de siyaset içeren kitaplar olarak bir başlangıç olabilir.

Son olarak nesnel bir yazardan Dinler Tarihi okumak kafandaki birçok soru işaretini silecek, seni olgunlaştıracaktır diye düşünüyorum.

Bilgilerini pekiştirmek ve anlamlandırmak adına fizik, biyoloji kitaplarını; toplumsal gerçekliği görmek adına da sosyoloji ve siyasi analiz kitaplarını okuman yerinde olacaktır, diye düşünüyorum. Ayrıca klasikler(romanlar özellikle) ve tarih kitapları da bu işin ince işçiliği kanımca.

Dilerim başını ağrıtmamış, seni sıkmamışımdır; senin özelinde herkesi seslenen bir yazı olduğunu düşünüyorum. Ukalalık yaptığımı da düşünmezsen sevinirim; bizim de senden çok şey öğreneceğimizi düşünüyorum. O yüzden lütfen değerli yorumlarını bizden esirgeme ve yeni başlıklarla forumumuzu zenginleştir.

Sevgiler, saygılar...
Teşekkür ederim.

şimdi turan dursun un din bu isimli kitabını okumaya başladım, o bitince hume yi okuyacağım. o da bitince tavsiyen üzerine dinler tarihini de okuyacağım.

aslında kitap okumayı seven biri değilim ve bu konulardan son derece uzak yaşardım. soranlara sadece müslüman olduğumu söyler geçerdim. bir kaç soru kafama takılınca ve internetten araştırma yapmaya başlayınca konu beni sardı, bilgilenme ihtiyacı hissettim. ilk kez bilgiye bu kadar aç olduğumu hissediyorum.

aydın türk ün yazarlığını yaptığı, ateizm isimli kitabı da bitirdim. müthiş bir kitap, yani her konuya değinmiş. o kitabı bitiren ufak bir üniversite bitirmiş gibi olur. okumyan arkadaşlara muhakkak tavsiye ederim.

saygılar

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 25 Şub 2013, 23:39

Lithium hoş geldiniz...
Kamal ATATÜRK

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 31 Mar 2013, 10:35

mefisto, BKC, duygusuzk, Werterg, frows hoşgeldiniz arkadaşlar...
Kamal ATATÜRK

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 11 Nis 2013, 10:13

Nicki96, mertkurekli, MY babu arkadaşlar hoş geldiniz.
Kamal ATATÜRK

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 19 May 2013, 22:20

themrigi, seymabkgz, Math, teslim hoş geldiniz arkadaşlar...
Kamal ATATÜRK

teslim
Yeni Üye
Felsefe: İslam

Mesaj gönderen teslim » 19 May 2013, 23:07

Merhabalar ben de yeni üye oldum. Üye olmamın sebebi sadece sıkılmam. Bu ara tatilde olduğum için ara sıra girip tartışıp,konuşmak istedim. Müslümanım.Pek inceleme fırsatı bulamadım ama umarım Türkiyedeki Müslümanların ateistleşmiş hallerini görmem. Çünkü çok yerde denk geldim. Yobaz müslümanlarla aralarında pek fark yoktu.. Ateizmi tanrı ilan etmişti. Umarım farklı bir ortamdır.

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 20 May 2013, 00:58

teslim yazdı:Merhabalar ben de yeni üye oldum. Üye olmamın sebebi sadece sıkılmam. Bu ara tatilde olduğum için ara sıra girip tartışıp,konuşmak istedim. Müslümanım.Pek inceleme fırsatı bulamadım ama umarım Türkiyedeki Müslümanların ateistleşmiş hallerini görmem. Çünkü çok yerde denk geldim. Yobaz müslümanlarla aralarında pek fark yoktu.. Ateizmi tanrı ilan etmişti. Umarım farklı bir ortamdır.
Öncelikle yeniden yeniden hoş geldin. Bu başlık açık olalı beri uzun bir süredir ben tek başıma hoş geldin deyip duruyorum; arada sesimin yankısı dışında hiçbir yanıt alamıyorum. Bu yüzden inancın ne olursa olsun buraya yazmanı değerli buluyorum. iyi ki geldin...

Facebook vb ortamlar bulundu bulanalı bu tür forumların pabucu dama atıldı. Dilerim senin ayağın uğurlu gelir de şöyle ağız tadıyla düzeyli paylaşımlar da bulunuruz.

Bu arada cinsiyetini öğrenebilir miyim? Yurt dışında mısın?

Esenlikler...
Kamal ATATÜRK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir