İnsan Hakları da Tayyip beye bağlandı! [Haber]

Cevapla
Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

İnsan Hakları da Tayyip beye bağlandı! [Haber]

Mesaj gönderen KRALMAS » 23 Haz 2012, 11:54

İnsan Hakları da Tayyip beye bağlandı!

İşkence ve insan hakları ihlallerini Başbakan’a bağlı Türkiye İnsan Hakları Kurumu inceleyecek

TBMM’den geçen Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu ile hak ihlallerini incelemek için oluşturulan ve bu nedenle özerk olması beklenen kurum doğrudan Başbakanlık’la ilişkili hale getirildi. 11 üyeden oluşacak kurul üyelerinin 7’sini Bakanlar Kurulu, 2’sini Cumhurbaşkanı, 1’ini YÖK seçecek.

Resim

İşkence ve kötü muameleyle mücadele etmek, şikâyetleri incelemek, insan haklarının korunmasına, ihlallerin önlenmesine yönelik çalışmalar yapmak üzere oluşturulan ve asıl amacı iktidarın hak ihlallerini denetlemek olan Türkiye İnsan Hakları Kurumu, doğrudan Başbakan’a bağlandı. CHP’liler, yasaya, “İnsan hakları kurumunu devletleştirdiniz” diye tepki gösterdi.

Kurumun oluşturulmasını öngören Türkiye İnsan Hakları Kurumu Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. İşkence ve kötü muameleyle mücadele etmek, insan haklarını korumak geliştirmek, ihlalleri önlemek için oluşturulan ve iktidarın ihlallerini inceleyeceği için de özerk olması beklenen kurum, doğrudan Başbakanlık’la ilişkili bir hale getirildi.

11 üyeden 10’u devletten

Türkiye İnsan Hakları Kurulu, biri başkan, biri ikinci başkan olmak üzere 11 üyeden oluşacak. Kurula başkan ve üye olabilmek için herhangi bir siyasi partinin yönetim ve denetim organlarında görev almamış veya bu görevlerinden ayrılmış olmak gerekecek.

Ancak kurul üyelerinden 7’sini Bakanlar Kurulu, 2’sini Cumhurbaşkanı 1’ini YÖK olmak üzere 10’unu hükümet ve devlet organları seçecek. Kurulun yalnızca bir üyesini ise 10 yıl avukatlık yapan avukatlar arasından baro başkanları seçecek. Yasada idari özerkliği olacağı belirtilen ancak Başbakanlık’a bağlanan kurumun, mali özerkliği olacağı da yasada yazılmasına karşın 2012 yılı mali harcamaları yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar, Başbakanlık’ın 2012 yılı bütçesinde yer alan İnsan Hakları Başkanlığı’na ait ödeneklerden karşılanacak.

İnsan hakları ayaklar altında

Yasanın kabulünün ardından söz alan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, AKP’lilere çok sert tepki göstererek, “Sizler bugün insan haklarını ayaklar altına aldınız. Yazıklar olsun sizlere. Yaşattığınız utanç tablosunun altında kalacaksınız. Bu utancı taşıyamayacaksınız. Yarın bütün insan hakları savunucuları sokaklarda yakanıza yapışacak. Hiçbir özerkliği yok. Başbakan’a bağladınız” diye seslendi. AKP’lilerin de yerinden bağırarak karşılık vermeleri üzerine Gök, “Siz konuşun. Bizim vicdanımız hür. İşte AKP’nin gerçek yüzü budur. İnsan haklarıyla ilgili olduğu söylenen bu kurumu tanımıyoruz. AKP’nin kurumudur” dedi.

Gök’e yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ise “Milletin iradesiyle problemin olabilir. Böyle giderse problemin yüz yıl da sürebilir. Milletin iradesinin, en güçlü, gür şekilde kullanımı, bağırsanız da çağırsanız da hoplasanız da zıplasanız da devam edecek” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de Canikli’ye, “Tarihimizde utanılacak bir şey yok. Tarihimizde, Kurtuluş Savaşı, Lozan, Hatay’ın anavatana katılması var. Siz özgür iradeleri olan milletvekilleri değilsiniz, özgür iradenizi teslim etmişsiniz. Sizin tarihinizde Cumhuriyete karşı ayaklanmalar var, bizim arkamızda İnönü zaferleri var, sizin arkanızda Ramsey’in ceketi var” karşılığını verdi.

Tarih: 2012-06-23, 11:37:44
Link: http://www.ulusalpost.com/haber/3081-in ... e-baglandi

kemalistcan
Admin
Mesajlar: 1058
Kayıt: 12 Ağu 2011, 22:34

Re: İnsan Hakları da Tayyip beye bağlandı! [Haber]

Mesaj gönderen kemalistcan » 23 Haz 2012, 17:18

Başka ne kaldı sevgili başbakanımıza bağlanmadık? Yazık değil mi ya adamcağıza; bunca işinin yanında bu tür işler angarya değil mi? Bir adamın üstüne bu kadar da gidilmez ki?

Şaka maka hem faşist yapı iyice kemikleşiyor hem de kimi kime şikayet edeceksin modunda bir kurum yaratılarak millet bir dönem daha kandırılacak. Ne diyeyim; minareyi çalan kılıfını hazırlamış.
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Üye
Mesajlar: 261
Kayıt: 15 Ağu 2011, 23:13
Felsefe: Ateizm

Re: İnsan Hakları da Tayyip beye bağlandı! [Haber]

Mesaj gönderen Engse Hohol » 05 May 2016, 15:40

4 Mayıs saray darbesi
Kılıçdaroğlu : "Demokrasilerde darbeler desteklenmez, direnilir. Davutoğlu bunu yerine getiremediğinden Davutoğlu'nu savunmak da bize düştü. Sayın Davutoğlu seçimle geldiği ve 23 milyonun kendisine verdiği görevi savunmalıydı. Davutoğlu'na hakkımı helal ediyorum".

Kılıçdaroğlu'nun üstteki söylemi gösteriyorki Kılıçdaroğlu Türkiye'de asla başbakan olamayacaktır ve olmamalıdır. Evet, demokrasi açısından Davutoğlu'nun RTE darbesine direnmesi gerekirdi ama öyle birşeyin umulmadık olduğunu 15 yıllık süreçten anlaşılasıydı. Beni halk seçti yalnızca halk indirir veya seçimle geldim, seçimle giderim demesi gerekirdi ama diyemezdi ve diyememesi kendisinin utanacağı bieşey değil. Ama bu taraftan, Atatürk ilkelerine muhalif olduğu apaçık bilinen Davutoğlu'na Kılıçdaroğlu'nun avukatlık yapması utanılacak birşey. Üstelik adam akparti neferi olacağım, Atatürk ilkeleriyle mücadelemi sürdüreceğim demecini de dolaylı yoldan vermişken!
ResimResim
En yoğun materyalist din islamdır; Sünneti seniyye, Hacerul esvet, Tabiin, Kabe, Kurban

Cevapla