Esra Elönü: Türküm diyemem [Haber]

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Felsefe: Ateizm

Esra Elönü: Türküm diyemem [Haber]

Mesaj gönderen KRALMAS » 30 Haz 2012, 20:36

Esra Elönü'nün "Türküm diyemem" sözleri ortalığı karıştırdı

Tesettürlü yazar Esra Elönü'nün canlı yayındaki "Türklük"le ilgili sözleri Twitter'da infial yarattı.

Habertürk ekranlarında yayınlanan 'Kime Göre Neye Göre' programda 'Ben kimim? ' sorusuna cevap arandı. İlginç çıkışları ile dikkat çeken tesettürlü yazar Esra Elönü'nün ' Kendimi hiçbir zaman Türk olarak tanımlamadım, kimliğim sorulduğu zaman asla 'Türk'üm ' demem. ' sözleri Twitter'da ortalığı karıştırdı.

Resim

ASLA TÜRK'ÜM DEMEM
'Ben sen kimsin sorusuna asla Türk'ün diye cevap vermem ' diyen Esra Elönü, kimliklerin ön plana çıkarıldığı zaman asıl ırkçılığın yapıldığını söyledi. Elönü tepki çeken sözlerine şöyle devam etti:

BU KANIN ASALETİ NEREDEN GELİYOR?
'Bu kanın asaleti nereden geliyor? Biz başka bir kimlik üzerinde üstünlük kurmaya çalışıyoruz. Ben asla sorulduğu zaman Türk'üm demem. Bu beni rahatsız eden bir şey. Neden Türkiye'li diyoruz. Bu da beni rahatsız ediyor. Bir adalet devleti diyebiliriz buraya. 'Egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milleti'nindir ' sözü de beni rahatsız ediyor. Bu Kemalist zümrenin ortaya çıkardığı sözlerden bir tanesiydi. '

TWİTTER'İ KARIŞTIRDI
Tesettürlü yazar Esra Elönü'nün bu sözleri Twitter kullanıcılılarının tepkisine neden olurken, kullanıcılar Habertürk'ü de mesaj yağmuruna tuttu.

Tarih: 30 Haziran 2012 - 09:51
Video: http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIci ... 97456.Jpeg
Link: http://gundem.milliyet.com.tr/esra-elon ... efault.htm

- Çok uluslu devletlerde, devletin ırkı yoktur, kullanılan tanım ülke vatandaşlarının tümünü, ırk ayrımı yapmaksızın kapsayıcı olarak kabul edilir ve zaten anayasada da bu şekilde belirtilmiştir. Türkiye'de bir kişinin safkan Türk olması, Kürt, Çerkez, Melez vb.. diğer ırklarda ki insanlardan daha fazla hakka sahip olmasını sağlamaz. Bir melez olarak AKePe hükümeti başa geçene kadar Türkiye'de herhangi bir ayrımın gerçekleşmediğini gayet rahat söyleyebilirim. Asıl ırkçılar, bunlar gibi çıkıp da ırk konusunu, sanki ayrım yapılıyormuş gibi gündeme getirmeye çalışanlardır, bu kadın da bu söylemleri neticesinde, en az pekaka'lılar kadar ırkçı ve bölücüdür. Konu ABD veya Almanya vatandaşlığı olunca, bu şaklabanların, Amerikan'ım, Alman'ım demek hiç zorlarına gitmez, ama konu Türkiye olunca Türk'üm demek zorlarına gider. Tabii ben demiyorum ki bu maşalar kendi kafalarına göre hareket ediyor, asıl bu maşaları tutan emperyalist efendilerini kendileri için öyle uygun görmüş, onlarda biat ederek, iman ederek, efendilerine taparak, istenenleri yapıyorlar.

kemalistcan
Admin

Re: Esra Elönü: Türküm diyemem [Haber]

Mesaj gönderen kemalistcan » 30 Haz 2012, 21:04

'Egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milleti'nindir ' sözü de beni rahatsız ediyor. Bu Kemalist zümrenin ortaya çıkardığı sözlerden bir tanesiydi.
İçinde "Türk" geçen herşeyden rahatsız olduğu için bundan da rahatsız olmuş hazret. Oysa orda egemenliğin doğrudan halkın olması gerektiği, bu hakkı dolaylı olarak bile kimseye devretmemesi gerektiği anlamı çıkar. Bu cümleyi sarf ettiği konuşmasında bunu tamamlıyacak şekilde, halk kendi seçtiği parlementoya bile gereğinden fazla güvenmemelidir; yeri gelir onlar bile hata yapabilir, ihanet edebilirler, der.

Ağzı olan konuşuyor...
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

rutin
Yeni Üye

Mesaj gönderen rutin » 02 Tem 2012, 22:42

Sanırım milliyetçi değilim demeye falan çalışmış, milliyetçiliği doğru bulmadığını söylemek istemiş. Ama bu kadar da batırılmaz ki bir söylem:

http://www.curcuna.com/41635/esra-elonu ... ir-sey-yok

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 03 Tem 2012, 00:10

rutin yazdı:Sanırım milliyetçi değilim demeye falan çalışmış, milliyetçiliği doğru bulmadığını söylemek istemiş. Ama bu kadar da batırılmaz ki bir söylem
Sayın rutin, forumlarımıza hoş geldiniz.

Şahsen bende milliyetçilik gibi ideolojileri kabul etmiyorum ama kalkıp da bu ideolojilere, içerikleriyle alakasız anlamlarda yüklemiyorum. Milliyetçilik, ırkçılığın aksine aynı ülkede yaşayan insanlara kanına, soyuna bakmaksızın, millet, ulus adı altında bir araya getirmeyi amaçlayan bir ideolojik yapıdır. Bu maşayı tutan ellerin asıl amacı, ülkeyi bölmek olduğundan, aralarında milliyetçiliğinde bulunduğu bir çok ideolojiyi, insanlığın yüz karası olan ırkçılık ve çeşitli öğretilerle, sanki aynı şeylermiş gibi gösterip, bu ideolojileri koyun sürüsü halkın gözünde asimile etmektir. Tabii ki bu bir anda olacak bir şey olmadığından, onlarca yıldır planlı olarak devam eden çalışmaların bir parçası diyebiliriz.

red ediyorum
Üyeliği Sonlandırılmış
Felsefe: İslam

Mesaj gönderen red ediyorum » 24 Tem 2012, 15:16

türk kanı taşıyor olabilirim ve etnik kökenimi ifade etmek adına "türküm" de diyebilirim ancak "ne mutlu türküm diyene" demek için herhangi bir sebep göremiyorum. türk-iye (türk sahip) gibi, üzerinde yaşadığımız toprakları bir etnik kökenin üzerine zimmetleyen bir ifade yerine, daha kucaklayıcı olan anadolu ve bu topraklar üzerinde yaşayan herkes için de türk ifadesi yerine anadolulu ifadesinin kullanılmasını tercih ederim.

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 24 Tem 2012, 22:10

red ediyorum yazdı:türk kanı taşıyor olabilirim ve etnik kökenimi ifade etmek adına "türküm" de diyebilirim ancak "ne mutlu türküm diyene" demek için herhangi bir sebep göremiyorum. türk-iye (türk sahip) gibi, üzerinde yaşadığımız toprakları bir etnik kökenin üzerine zimmetleyen bir ifade yerine, daha kucaklayıcı olan anadolu ve bu topraklar üzerinde yaşayan herkes için de türk ifadesi yerine anadolulu ifadesinin kullanılmasını tercih ederim.
Ben karma kana sahibim, yani safkan değilim, ama bu tanımın kalkmasından son derece rahatsız olurum. Çünkü, anayasada geçen Türk tanımı ırk değil ulus anlamındadır, bu ülke tek bir ırkın değil, pek çok ırkın içinde bulunduğu bir ulus coğrafyasıdır. Türkiye vatandaşlarına da, hangi ırktan olursa olsun Türk denmektedir. Bu bağlamda "ne mutlu Türk'üm diyene" cümlesinin anlamı da, ne mutlu bu ulusun bir vatandaşı olanadır. Hangi ırktan olursa olsun, ister Romen, Kürt, Türk, Çerkez, Laz, Ermeni, karma vb.. olsun, eğer bu ülkenin vatandaşıysa, o kişiye bu ulusun bir ferdi olarak Türk denir ve hiç bir ayrım gözetmeksizin, diğer herkesle eşit haklara sahip olur.
Madde 66. – Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türktür. (Son cümle mülga: 3.10.2001-4709/23 md.) Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak kanunda belirtilen hallerde kaybedilir. Hiçbir Türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz. Vatandaşlıktan çıkarma ile ilgili karar ve işlemlere karşı yargı yolu kapatılamaz.[1]

Bkz: http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk_ ... 5%9F%C4%B1
Aynı şekilde, ulus devlet olan, Amerika vatandaşlarına da Amerikan, Alman vatandaşlarına Alman denmektedir, sen çıkıp Amerika'da/Almanya'da bir Kürd'ün, bir Bulgar'ın, yani herhangi bir ırktan vatandaşın çıkıp da, bu anayasadaki Amerikan/Alman tanımı ırkçılıktır dediğini duydun mu? Elbette duyamazsın, ama konu Emperyalist devletlerin bölme hedefindeki Türkiye olunca, birden bire bu tür söylemlerle karşılaşmaya başlarsın. Asıl ırkçılık, ulusal bir tanımı, yıpratmak için konuyu dile getirmektir. İşte bizimde bahsettiğimiz, bu maşaların amacıda, konuyu ırkçılığa vurup, sürekli gündeme getirerek, sizin gibi insanları anayasadan soğutmaya, bu sayede anayasanın bu bölümlerinin sanki değişmeye ihtiyacı varmış, değiştirilmesi meşru ve gerekliymiş gibi göstermeye ve dolayısıyla da, anayasayı değiştirerek, ülkeyi bölmeye çalışmaktır. Bu insanların Türk tanımından rahatsızlıklarının sebebi bundan ibarettir, yoksa kimseye sırf "Türk ırkından" diye bir ayrıcalık tanınmaz veya Türk değil diye, vatandaşlık hakları eksiltilmez.

red ediyorum
Üyeliği Sonlandırılmış

Mesaj gönderen red ediyorum » 28 Tem 2012, 20:33

Ben karma kana sahibim, yani safkan değilim, ama bu tanımın kalkmasından son derece rahatsız olurum. Çünkü, anayasada geçen Türk tanımı ırk değil ulus anlamındadır, bu ülke tek bir ırkın değil, pek çok ırkın içinde bulunduğu bir ulus coğrafyasıdır. Türkiye vatandaşlarına da, hangi ırktan olursa olsun Türk denmektedir. Bu bağlamda "ne mutlu Türk'üm diyene" cümlesinin anlamı da, ne mutlu bu ulusun bir vatandaşı olanadır. Hangi ırktan olursa olsun, ister Romen, Kürt, Türk, Çerkez, Laz, Ermeni, karma vb.. olsun, eğer bu ülkenin vatandaşıysa, o kişiye bu ulusun bir ferdi olarak Türk denir ve hiç bir ayrım gözetmeksizin, diğer herkesle eşit haklara sahip olur.
Türklük bir ırk değil midir?
"Türk" ifadesinin bir ırkı temsil etmediğini kabul etsek bile, Anadolulu ifadesi daha kucaklayıcı bir ifade değil midir?
"Türk" ifadesi bir ulusu temsil eder de, "Anadolulu" ifadesi bir ulusu temsil etmez mi?
Aynı şekilde, ulus devlet olan, Amerika vatandaşlarına da Amerikan, Alman vatandaşlarına Alman denmektedir, sen çıkıp Amerika'da/Almanya'da bir Kürd'ün, bir Bulgar'ın, yani herhangi bir ırktan vatandaşın çıkıp da, bu anayasadaki Amerikan/Alman tanımı ırkçılıktır dediğini duydun mu? Elbette duyamazsın, ama konu Emperyalist devletlerin bölme hedefindeki Türkiye olunca, birden bire bu tür söylemlerle karşılaşmaya başlarsın. Asıl ırkçılık, ulusal bir tanımı, yıpratmak için konuyu dile getirmektir. İşte bizimde bahsettiğimiz, bu maşaların amacıda, konuyu ırkçılığa vurup, sürekli gündeme getirerek, sizin gibi insanları anayasadan soğutmaya, bu sayede anayasanın bu bölümlerinin sanki değişmeye ihtiyacı varmış, değiştirilmesi meşru ve gerekliymiş gibi göstermeye ve dolayısıyla da, anayasayı değiştirerek, ülkeyi bölmeye çalışmaktır. Bu insanların Türk tanımından rahatsızlıklarının sebebi bundan ibarettir, yoksa kimseye sırf "Türk ırkından" diye bir ayrıcalık tanınmaz veya Türk değil diye, vatandaşlık hakları eksiltilmez.
Örnek verdiğiniz Batı ülkelerinde özerklik (eyalet) sistemi ve multilingualism (çok dillilik) vardır.
Her eyaletin kendine göre kanunları ve resmi dilleri vardır.
Bu batı ülkeleri de kendilerini bölmeye mi çalışıyorlar?

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 29 Tem 2012, 00:13

red ediyorum yazdı:Türklük bir ırk değil midir?
"Türk" ifadesinin bir ırkı temsil etmediğini kabul etsek bile, Anadolulu ifadesi daha kucaklayıcı bir ifade değil midir?
"Türk" ifadesi bir ulusu temsil eder de, "Anadolulu" ifadesi bir ulusu temsil etmez mi?
Kelimenin ne olduğunun bir önemi yok, önemli olan temsil ettiği anlam, dolayısıyla tepkim kelimenin değiştirilmesine değil, kelime ile birlikte, temsil ettiği anlamın birlikte kaldırılmasınadır.
red ediyorum yazdı:Örnek verdiğiniz Batı ülkelerinde özerklik (eyalet) sistemi ve multilingualism (çok dillilik) vardır.
Her eyaletin kendine göre kanunları ve resmi dilleri vardır.
Bu batı ülkeleri de kendilerini bölmeye mi çalışıyorlar?
Emperyalistlerin, büyük israil oluşturmak için Türkiye'den de toprak almayı hedeflediklerini bilmiyor olamazsınız sanırım, zira sağır sultan bile duydu. Ülkeyi bölmenin çeşitli yolları vardır, iç savaş Türkiye için uygun olmadığından, sıralı olarak bölünme uygulayacaklar. 1. aşamada eyalet sistemine geçiş yapılacak, 2. aşamada ise büyük israil projesi için ayrılan bölgedeki eyalet, ülkeden ayrılmayı talep edecek, 3. aşamada da bu istekleride, emperyalist kuklası AKP tarafından, meclisten onay alarak geçecek ve savaş çıkarmaya gerek kalmaksızın, bölünme gerçekleşecek.

Konuyla bağlantılı bir örnek.
(...) Teksas eyaletinin diğer eyaletlere nazaran ayrıcalıklı olduğu söylenebilir. Halk oylaması sonucu gerekli çoğunluğa ulaştığı takdirde Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrılma hakkı vardır.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Teksas

red ediyorum
Üyeliği Sonlandırılmış

Mesaj gönderen red ediyorum » 29 Tem 2012, 21:41

Kelimenin ne olduğunun bir önemi yok, önemli olan temsil ettiği anlam, dolayısıyla tepkim kelimenin değiştirilmesine değil, kelime ile birlikte, temsil ettiği anlamın birlikte kaldırılmasınadır.
"Kelimenin ne olduğunun bir önemi yok" ise, "Türk" kelimesinde ısrar etmenin anlamı nedir?
Anadolu toprakları üzerinde yaşayan herkese Kürt diyelim ve (Türklüğün bir ırkı ifade etmediği gibi) Kürtlüğün de bir ırkı ifade etmediğini not düşelim. Kabul eder misiniz?
Emperyalistlerin, büyük israil oluşturmak için Türkiye'den de toprak almayı hedeflediklerini bilmiyor olamazsınız sanırım, zira sağır sultan bile duydu. Ülkeyi bölmenin çeşitli yolları vardır, iç savaş Türkiye için uygun olmadığından, sıralı olarak bölünme uygulayacaklar. 1. aşamada eyalet sistemine geçiş yapılacak, 2. aşamada ise büyük israil projesi için ayrılan bölgedeki eyalet, ülkeden ayrılmayı talep edecek, 3. aşamada da bu istekleride, emperyalist kuklası AKP tarafından, meclisten onay alarak geçecek ve savaş çıkarmaya gerek kalmaksızın, bölünme gerçekleşecek.
Şunu belirtmem gerekiyor ki, sizde bir paranoya hali gözlemlemekteyim.
"Yahudilerin Büyük İsrail hedefi var, bunlar da özerklik istiyor, demek ki bunlar İsrail'e çalışıyorlar" diye düşünmek tamamiyle paranoyadır. Bazılarının Anadolu topraklarına göz dikmiş olması, göz dikilen topraklarda yaşayan halkların özerklik haklarına engel olamaz. Bir halk x yönetimini değil de y yönetimini tercih ediyor ise, siz onları x yönetimine zorlayamazsınız, zorla güzellik olmaz. İsrail'i tanıyan 2. devletin (1. SSCB) Kemalist CHP yönetimindeki TC olduğunu da hatırlatırım.

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 29 Tem 2012, 23:37

"ne mutlu türküm diyene" demek için herhangi bir sebep göremiyorum
Öncelikle hoş geldin; iyi paylaşımlar ve etkileşimler dilerim.

10. yıl nutkunu okusan bir neden görürsün; kurtuluş savaşı vermiş, nice devrimler yaparak ortaçağ karanlığını delmiş, ciddi bir büyüme ve kalkınma yakalamış bir ulus için övünmek doğaldır. Yine de kimseyi bu cümleyi söylemeye zorlayamaz, söylemek istemeyeni de peşin peşin yaftalayamayız, diye düşünüyorum. Ama konu bu değil. Bir kadının Türküm diyemesi ve bu yolla hem bir gerçekliği yadsıması hem de ümmetçiliği, soysuzluğu(ırk anlamında demiyorum)ve kozmopolitliği ulusun yerine koymaya çalışmasıdır.

Bu ülkenin adını Türkiye olması olması anayasadaki Türk vurgusu bir gerçekliğin yansımasından başka birşey değildir. İnan bana ırksal açıdan baksan belki yurdumuzun ancak yarısından aşağısı Türk olabilir. Ancak başta Türk dili olmak üzere, Tarihin anadoluda Türklere vermiş olduğu başat rol tartışılmaz bir gerçekliktir. Bu ülkede Kürtçe, Çerkezce, Lazca, Arapça konuşsanız sizi kaç kişi anlar? Peki kürtçe vs yazsanız sizi kaç kişi anlar? Türkçe ulusal bir gazete çıkarabilir,Türkçe ulusal bir kanal açabilirsiniz, Türkçe bir internet sitesi açabilirsiniz; diğerleri ne kadar ulusal olacaktır. İşin diğer bir yanı ise başka ırktan olanların da kendi aralarında sıklıkla Türkçe kullanması, Türkçe türkü-şarkı-roman-öykü-şiir-köşe yazısı gibi üretim içinde olmasıdır. En güzel örnekleri Yaşar Kemal, Ahmet Arif, Ahmet Kayadır. Bunla birlikte Atatürk, Kılıçarslan(Şanlıurfa Viranşehir'de türbesi var), Hacı Bektaşı Veli, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Dadaloğlu, Mevlana, Ahmet Yessevi gibi Türk değerlerinin değişik kesimlerce benimsenmiş olmasıdır. Kültür bir ulusun en önemli öğesidir. Geriye siyasal örgütlenme ve egemenlik kalır ki; bu da çok eskilere gitmektedir.
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir