İktidar yandaşları yargıdan muaf [Haber]

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Felsefe: Ateizm

İktidar yandaşları yargıdan muaf [Haber]

Mesaj gönderen KRALMAS » 01 Tem 2012, 14:42

İktidar yandaşları yargıdan muaf

DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK İÇİN AVRUPALI YARGIÇLAR BİRLİĞİ‘NDEN TÜRKİYE RAPORU:

Yargı siyasetin emrine verilmiş

Avrupa Konseyi’nin hukuk alanında danışma organı görevini yürüten Demokrasi ve Özgürlük İçin Avrupalı Yargıçlar Birliği’nin (MEDEL) iki üyesinin Türkiye gözlem raporunda, “iktidar yandaşlarının yargıdan muaf” tutulduğu tespiti yapılarak hükümete yönelik sert eleştirilerde bulunuldu.

Resim

Raporda Deniz Feneri, şike, MİT/KCK soruşturmaları örnek gösterildi. Soruşturma-yargılamanın, “Politik gücü elinde tutanların çevreleri için tehlikeli boyut kazandığında” ilk tepki olarak savcı ya da hâkimin dosyadan el çektirildiği haklarında soruşturma açıldığına dikkat çekildi. Raporda, “Böylesi bir korku hâkim ve savcıların kişisel ve kurumsal bağımsızlıklarına bir tehdittir” tespiti yapıldı.

YARSAV’ın daveti üzerine Türkiye gelen 3-9 Haziran’da Ankara ve İstanbul’da Adalet Bakanı, yüksek yargı organlarının başkanları, HSYK üyeleri, baro başkanları ve bir dizi yargı mensubuyla görüşen MEDEL temsilcileri Christoph Strecker (emekli yargıç, Almanya) ve Vito Monetti, (Eski MEDEL Başkanı, Cenova İstinaf Mahkemesi Başsavcısı, İtalya) Türkiye gözlem raporlarını tamamladı. Rapor satırbaşları ile şöyle:

• Soruşturmalar ya da yargılamalar politik gücü elinde tutanların çevreleri açısından tehlikeli boyut kazanmaya başladığında, ilk tepkileri ilgili savcıya veya hâkime dosyadan el çektirmek; görevini ya da görev yaptığı şehri değiştirmek yine savcı veya hâkim hakkında disiplin ya da ceza soruşturması başlatmak ve kanun değişikliği yaparak iktidar yandaşlarını yargıdan muaf tutmak.

• Yukarıda bahsedilen bu durum yargının sıklıkla ve çeşitli yollarla yürütme erki tarafından manipule edildiğinin açık bir kanıtıdır.

• Prensip olarak adaletin üç işlevi vardır: Birincisi uyuşmazlık yönetimi, ikincisi düzen sağlamak, üçüncüsü ise siyasi gücün sınırlandırılmasıdır. Türkiye’de yargı siyasi gücün emrine verilmiştir ve yargının kontrol ve sınırlandırma işlevlerini yapmasına izin verilmemektedir.

• Şimdi bizler, hiç şüphe götürmez şeklinde olan ilk izlenimimizin açıklığı karşısında şaşkınlık içindeyiz ki Türkiye’de yargının bağımsızlığı ve hukuk devleti adına çok şey yapılmak zorundadır. Bunu temin için hâkim ve savcıların mensubu olduğu özerk birliklerin önemi büyüktür.

Tarih: 01 Temmuz 2012 Pazar 07:24
Link: http://www.muhalifgazete.com/41713-ikti ... n-muaf.htm

kemalistcan
Admin

Re: İktidar yandaşları yargıdan muaf [Haber]

Mesaj gönderen kemalistcan » 01 Tem 2012, 23:22

Evet biliyoruz; bunların hepsi ideolojik(!)

İdeoloji sözcüğünü ya öcü gibi kullanmaktan ya vazgeçse ya da bu ulus şu sözcüğün anlamını öğrense gari...

İdeoloji; düşünce, düşünce örüntüsü ya da biçemi demek. Düşünmeyelim mi yani!?

Tüm çıplaklığıyla var olan durumun, varlığının su götürmez bir biçimde yine ortaya konması ne yarar gösterecek; en azından deli gibi kendi kendimize konuşmaktan mı kurtulacağız dersiniz? Çözüm alanlarda ve sokaklarda. Ancak bu tür girişimler de önemli doğal olarak. Bizim ulus biraz daha sağlıklı beslense de omega3 neyim alıp uslansa, öykü dinliyerek uyuma çağının geçtiğini bilse daha iyi olcek...
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin

Mesaj gönderen Q_continuum » 02 Tem 2012, 08:28

Müslüman bir toplum hiç bir zaman sorgulayamaz, ancak yöneticilerinin insafına kalır. En büyük hata tüm Türk halkı laikliği özümsemeden tek partili rejimden çıkılmış olmasıdır. Bu anti-demokratik gibi gelebilir, ama Türkiye'nin tek partili rejimden zamansız ayrılması antibiyodiği yarıda kesmekten farksız oldu, şeriat yanlısı organizmaları sadece güçlendirdi. Zırt pırt askeri darbe yerine adam gibi 70 hatta 80'lerin ortasına kadar tek partili rejim devam etseydi, halkın eğitim seviyesi artmış olacaktı ve şimdi şeriat karanlığıyla yüz yüze kalınmayacaktı. Türkiye gibi cahil toplumlarda demokrasi, poker masasında çaylak oyuncunun donuna kadar ütülmesinden daha vahim. Oysa cahilin haddini bilip cahil olmayan politikacıya oy verebileceği bir düzeni düşünmekte zorlanıyorum. Bu aslında toplumsal bir evrim, buna izin verip vermemek toplumların elinde. Batı dünyasının toplumsal evrimde müslümanlardan çok daha başarılı oldukları şüphe götürmez bir olgudur. Bütün modern bilim batının ürünüdür. Unutmamak gerekir ki evrimde ikinci gelenin ödülü tarihin tozlu sayfalarına gömülmektir. Evrim her zaman kaçınılmaz da değildir, özellikle işin içine zeka girince. Kendi geleceğimizin hakimi olmak ancak zekamızı kullanarak olabilir, ümmet olarak değil. Bunu göremeyen halk köle olmayı hak eder. Olan aydınlara olur, yoksa koyunlar mutluluk içinde otlamaya devam ederler.
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Üye

Mesaj gönderen Engse Hohol » 07 Mar 2017, 20:10

AKP Sinop il teşkilatı yönetim kurulu üyesi Musa Yıldırım, referandumda “hayır” diyecek olanları silahla tehdit etti.
Arkadaşının;
"Musa Ağabey güçlü Türkiye'ye hayır diyenlere ne yapacağız" sorusuna,
AKP'li Musa Yıldırım, elindeki silahını 4-5 el ateşleyerek, "hayır" diyenleri tehdit etti.

Demokrasi ne arar Türkiye'de !

Sivas Milli Eğitim Şube Müdürü Fehmi Tutkun;
"Kendinizi yormayın. algı işini iyi götürüyorsunuz ama adınıza üzgünüm. %58 Evet garanti".

Siyasi propaganda yapması yasak olan bir Milli Eğitim Şube Müdürü, açıkca siyasi propaganda yapıyor ve halen görevinin başında.
ResimResim
En yoğun materyalist din islamdır; Sünneti seniyye, Hacerul esvet, Tabiin, Kabe, Kurban

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Üye

Mesaj gönderen Engse Hohol » 07 Mar 2017, 20:15

Evet diyecek olan Yavuz Bingöl; "Sevgili dostum Egemen Bağış, aldım çağrını. Birlik beraberliğimizi korursak, barış ve kardeşlik içinde olursak farklılıklarımıza ve düşüncelerimize saygı gösterirsek. böyle bir Türkiye için ben de varım" dedi.

Yavuz Bingöl'ün evet kampanyasına katılmasına şaşırmadım, Yavuz Bingöl ile bakaracı Egemen Bağış'ın dost seviyesinde arkadaş olmalarına şaşırdım.

Evet diyecek olan Akp'li ümmet - TRT Haber video.
Hayır diyecek olan Sera Kadıgil. Çağlayan Adliyesinde gözaltına alınan Chp'li Sera Kadıgil'in Twitter'dan paylaştığı "Neden hayır diyorum" adlı video 10bin retweet aldı 2 günde. Gözaltına alınma nedeni de bu video içeriği idi.
ResimResim
En yoğun materyalist din islamdır; Sünneti seniyye, Hacerul esvet, Tabiin, Kabe, Kurban

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Üye

Mesaj gönderen Engse Hohol » 07 Mar 2017, 20:23

RTE konuşmasında, geçmişteki sağlık sistemini eleştirerek mitinge katılan vatandaşlara "O sisteme evet mi hayır mı" diye sordu. Bunun üzerine kalabalık hem “evet” hem de “hayır” diye bağırdı. Sonra tekrar;
Erdoğan: O sağlık düzenine evet mi, hayır mı?
Kalabalık sürünün "Hayır" demesini beklerken "Evet" diye ses çıkınca,
Erdoğan: Karıştırıyorsunuz...
Şaka gibi dialog ama şaka değil. Gerçek ama tam bir zaytung.
-
Meşazını aldım evet diyorum videosu; Konyalılar bunu da yaptı. Video'daki herkes mesaj diyeceğine meşaz dedi. Rize ve Konya evet oy'u %80 ile yüzdesi en yoğun akp'li kentler olacaklar. 90 yıldır kullandığımız alfabe ile mesaj nasıl yazılır, nasıl okunur onu bilmiyorlar ama oy kullanma hakları var.
ResimResim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir