AKP laikliğe son darbeyi indiriyor [Haber]

kemalistcan
Admin

Re: AKP laikliğe son darbeyi indiriyor [Haber]

Mesaj gönderen kemalistcan » 22 Ağu 2012, 22:28

Neden? Madde ötesi bir şeyler mi var yoksa?
Anlamanı, algılamanı engelleyen birşey mi var senin? Yazdıklarımı bir okusana! Sen sığsan, bilgisizsen, yordamsızsan ben sana ne anlatabilirim? Niceliğin niteliğe dönüştüğünü göremiyorsan ben ne yapabilirim? Kuarklar farklı yapıda ve sayıda dizilirse farklı atom altı parçacıklar oluşur. Atom altı parçacıklar farklı sayıda dizilirse farklı özellikler gösteren atomlar oluşur. Atomlar farklı yapıda dizilirse farklı kristal yapılar ve farklı özellikler gösteren maddeler ortaya çıkar. Bunlardan türeyen makro yapılanmaları fizikle, organik yapılanmaları biyoloji ile, atomların elektron kabukları arasındaki ilişkilerin doğurduğu değişiklikleri kimyayla, mikro yapıları ise çekirdek kimyası-çekirdek fiziği-kuantum fiziği ile anlarız; her seferinde anlamaya çalıştığımız madde miktarı değiştiğinden ve bu değişim bütünde bir değişime neden olduğundan. Aynı biçimde tıp da materyalist bir bakış açısıyla bütüne bakmaya odaklanır; iki atomaltı parçacığa değil. Çünkü bütün de maddedir. Ancak maddenin örgütlenmesi karmaşıklaştıkça ve evrimsel süreç onu daha ileri götürdükçe artık enerji ve maddeden değil onun sonuçlarından söz ederiz. İnsanın gelişmiş beyninin ve alet yapma yeteneği olan ellerinin sonucu olan kültür de maddedir. Başta söylediğim gibi toplumun biyolojik ve maddi temelleri vardır. O yüzden atom altı parçacıkları değil insanları ve onların şimdiki ve geçmişte oluşturduğu bütünü göremeye çalışırız bireyi ve toplumu incelerken. Yani doğal olarak ikinci seçeneği seçtim ama senin gibi sığ bir biçimde yaklaşmadım ve ne demek istediğimi anlattım; ama sen anlamıyorsun ilginç bir biçimde. :lol:
Belki bir şehirli kadar olamazdım ancak yine de (işime görecek kadar) okur-yazar ve bilgili olurdum. Sonuçta pigme dediğiniz insanlar da konuşarak ve yazarak (bkz. çivi yazısı) iletişim kurar ve ezberleyerek değil deneyimleyerek, gözleyerek, yaşayarak bilgi edinirler. Buna karşın pigme olmayan insanlar, deneyimleyerek, gözleyerek, yaşayarak değil ezberleyerek bilgi (?) edinirler.
Pigmeler hakkında birşey bilmediğiniz nasıl da ortada; ama bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. Pigme olmanız bilmeniz, öğrenmeniz konusunda engel değil doğal olarak; ancak onların uygarlıktan uzak yapılarından dolayı eğer bir onların içinde bir kabilede doğar-büyürseniz uygarlıktan ister istemez uzak olacağınız bir gerçek. Yani yine saçmalıyor, zırvalıyorsunuz.
Kitap var, internet var, deney-gözlem var, okula ne gerek var?
Bilgi var, zeka var, ego var, toplumsallaşmaya ne gerek var?
Bireysel özgürlük varken, ulusalcılığa (seküler ümmetçiliğe) ne gerek var?
Kitap okumayı, internete girmeyi, deney ve gözlem yapmayı kim öğretecek kuşlar mı? :lol:
Toplumsallaşmak istemiyorsan işte kapı işte sapı; ne işin var forumlarda?
Sana o kadar yazdım bireysel özgürlüklerle ulusalcılığın çelişmediğini, aksine aydınlanmanın-laikliğin-bireysel birçok özgürlüğün ulus devletler yoluyla geliştiğini; kör müsün? Ya şu okumama huyundan vazgeç ya da çürüt beni; hadi bekliyorum. :lol:
Aslolan harfleri okumak (ezberlemek) değildir. Aslolan, hayatı okumaktır (deneyimlemek, gözlemek, yaşamaktır).
Aslolan okullu ezbercilik değil, alaylı gözlemciliktir. Okumakla (harf yığınlarını ezberlemekle) adam olunmuyor.
Doğru söylüyorsun yine ama eksiksin ve mantık hataları var sözlerinde. Okul dört duvar olmak zorunda değil. Okul ezbercilik, dayatma olmak zorunda değil. Her biçimde bilgiyi ya da bilgiye ulaşma yolunu birisi sana aktaracaktır; okul bunu daha sistematik yapar ve daha olanaklı kılar. Yine bilgiszliğini, yordamsızlığını ortaya koymuşsun.
Terbiyesizleşmeyin şimdi.
Sen bizim sabrımızın sınırlarını zorlayıp konuyla-başlıkla ilgisiz boş boş şeyler yazarken terbiyesizlik olmuyor, hiç iler tutar yönü olmayan-uyduruk-yazdıklarımıza yanıt olmayan şeyler yazarken terbiyesizlik olmuyor, üstüne üstlük sana bu kadar dayanmışken bir de gerçeği söylediğim için mi terbiyesizlik oluyor? Hadi ordan :lol:
Cahil kalmak (hiç eğitim almamak) da bir haktır. Zorla güzellik olur mu?
Çocuğa işkence yapmıyor olabilirsiniz, peki "zorbalıkla" çocuğunuzun okula alınmasına karşı çıkıyor musunuz?
"Hayır, arkadaş; Ne kadar okuma ve okutma sevdalısı olsam da, zorla okumaya ve okutmaya karşıyım!" diyebiliyor musunuz?
Okumayı, çağdaşlaşmayı, aydınlanmayı, yeteneklerini keşfetmeyi, kendini gerçekleştirmeyi, başkalarına yük olmamayı nasıl birşey olarak görüyorsunuz, gördürmeye çalışıyorsunuz? Amacınız belli; millet okumasın bağnazlaşsın, softaların eline baksın. Hadi be ordan! :lol: Hem zorla okutma nedir? Kimi okutabilrsiniz ki; yalnızca okuttuğunuzu sanırsınız. Ya da ille okuyacaksın diye hapse atıp, işkenceyemi alacaksınız; ne demeye çalışıyorsunuz?

Size daha önce de söyledim temel eğitim dışında bir zorunluluk görmüyorum eğitim konusunda; bu eğitimin de yönetimi, yöntemi, verilişi çok önemli dedim. Hatta çocukluk dönemin başlarından sonlarına giden yolda eğitimin toplumun yapısı da göze alınarak yıldan yıla çocuğu doyuracak, isteklerini karşılyacak biçimde biçimlenmesi gerektiğini ve dayatmanın zamanla sönümlenmesi gerektiğini, yalnızca temel eğitiminin(okuma yazma gibi)zorunluluk olması gerektiğini başta yazdım; ama sen okumuyorsun!!! Okuyorsan anlamıyorsun!!! Bir daha oku ve bir daha anlamaya çalış! Yeni birşey yazmıyacaksan ve adam akıllı yanıt vermeyeceksen başlığı kirletmeyi bırak!

Forum yönetiminden bu duruma bir el atmalarını istiyorum; zırvayla, bilinçli sulandırmalarla uğraşacağımıza başlığın altını doldurmaya çalışmalıyız.
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

red ediyorum
Üyeliği Sonlandırılmış
Felsefe: İslam

Mesaj gönderen red ediyorum » 25 Ağu 2012, 14:47

Bir insan liboş olabilir, bir diğeri şerefsiz, bir başkası da vatan haini ya da bir insan bu üçü birden de olabilir. Ancak Kemalist olmayanlar öyledir demek bir kere mantık hatasıdır. Doğal olarak birçok Marksist Kemalist değildir ama ne liboş ne şerefsiz ne de vatan hainidirler. Yine aynı biçimde İran yönetimi şeriatçı olmasına karşın liboş değildir, bağımsız durmaya çalışan yapısıyla ve üçüncü dünyaya yakın ve destek duruşuyla şerefsiz yaftasını tümüyle hak etmemektedir. Ama ne yazık ki lboş, vatan haini ve şerefsiz sözcükleri arasında bir bağlantı vardır; son ikisi ilkini gerektirmese de, ilki son ikisini gerektiriyor çoğunlukla. Çünkü libralizmin ilkesi; bırakın yapsınlar, bırakın etsinler ile nerde ve ne anda ortaya çıkacağı belli olmayan kurtarıcı gizli ellerdir.
Kendi klavyenizle, mantık hatası yaptığınızı itiraf etmiş bulunuyorsunuz. Zira, kendiniz gibi olmayan liberallere “vatan haini” ve “şerefsiz” diyerek onlara hakaret etmiş bulunuyorsunuz. Son cümlenizin, özgürlük karşıtı biri olduğunuz düşüncesini perçinlediğini belirtmeyi es geçmeyelim.
Yani kemalizm(kimi kemalistler diyebilir ama ben demedim)senin dediğin şeyi demez; ama senin dinin benim ileri sürdüğüm şeyleri bir zorunluluk kılar.
Öyle mi? Şimdi anlarız;

http://nisanyan1.blogspot.com/2009/03/b ... orlar.html
Uyanıklığı sürdürüyorsun gördüğüm kadarıyla; laik olmayanlar çocuklarını istedikleri gibi yetiştirsinler, gökten indiği sanılan kitapları dayatsınlar, gökten indiği sanılan kitabın gereği cinsiyet-sınıf-insan ayrımı yapsınlar ama biz çocuklarımıza aklı, bilmi, insanlığı, adamlığı öğretemeyelim he mi?

Siz de utanmazlığınızı sürdürüyorsunuz gördüğüm kadarıyla.
Zorunlu eğitim-öğretim karşıtı söylemlerimden “dayatmacı” olduğum sonucunu çıkartıyorsanız; Ya art niyetli ya da muhakeme yetisinden yoksunsunuz demektir.

red ediyorum
Üyeliği Sonlandırılmış
Felsefe: İslam

Mesaj gönderen red ediyorum » 25 Ağu 2012, 15:12

Anlamanı, algılamanı engelleyen birşey mi var senin? Yazdıklarımı bir okusana! Sen sığsan, bilgisizsen, yordamsızsan ben sana ne anlatabilirim? Niceliğin niteliğe dönüştüğünü göremiyorsan ben ne yapabilirim? Kuarklar farklı yapıda ve sayıda dizilirse farklı atom altı parçacıklar oluşur. Atom altı parçacıklar farklı sayıda dizilirse farklı özellikler gösteren atomlar oluşur. Atomlar farklı yapıda dizilirse farklı kristal yapılar ve farklı özellikler gösteren maddeler ortaya çıkar. Bunlardan türeyen makro yapılanmaları fizikle, organik yapılanmaları biyoloji ile, atomların elektron kabukları arasındaki ilişkilerin doğurduğu değişiklikleri kimyayla, mikro yapıları ise çekirdek kimyası-çekirdek fiziği-kuantum fiziği ile anlarız; her seferinde anlamaya çalıştığımız madde miktarı değiştiğinden ve bu değişim bütünde bir değişime neden olduğundan. Aynı biçimde tıp da materyalist bir bakış açısıyla bütüne bakmaya odaklanır; iki atomaltı parçacığa değil. Çünkü bütün de maddedir. Ancak maddenin örgütlenmesi karmaşıklaştıkça ve evrimsel süreç onu daha ileri götürdükçe artık enerji ve maddeden değil onun sonuçlarından söz ederiz. İnsanın gelişmiş beyninin ve alet yapma yeteneği olan ellerinin sonucu olan kültür de maddedir. Başta söylediğim gibi toplumun biyolojik ve maddi temelleri vardır. O yüzden atom altı parçacıkları değil insanları ve onların şimdiki ve geçmişte oluşturduğu bütünü göremeye çalışırız bireyi ve toplumu incelerken. Yani doğal olarak ikinci seçeneği seçtim ama senin gibi sığ bir biçimde yaklaşmadım ve ne demek istediğimi anlattım; ama sen anlamıyorsun ilginç bir biçimde.
O kadar yazmışsınız çizmişsiniz ancak bir türlü soruma cevap verememişsiniz.
Enerji ve maddenin sonuçları da madde değil midir? Soru çok basit:
Madde ötesi bir şey var mı, yok mu?
Pigmeler hakkında birşey bilmediğiniz nasıl da ortada; ama bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. Pigme olmanız bilmeniz, öğrenmeniz konusunda engel değil doğal olarak; ancak onların uygarlıktan uzak yapılarından dolayı eğer bir onların içinde bir kabilede doğar-büyürseniz uygarlıktan ister istemez uzak olacağınız bir gerçek. Yani yine saçmalıyor, zırvalıyorsunuz.
İftira ediyorsunuz;

“Belki bir şehirli kadar olamazdım” gibi bir ifade kullanmama rağmen, tam aksi bir şey söylemişim gibi yazmış, asıl saçmalayanın ve zırvalayanın bizzat kendiniz olduğunu “fiilen” itiraf etmiş bulundunuz.
Doğru söylüyorsun yine ama eksiksin ve mantık hataları var sözlerinde. Okul dört duvar olmak zorunda değil. Okul ezbercilik, dayatma olmak zorunda değil. Her biçimde bilgiyi ya da bilgiye ulaşma yolunu birisi sana aktaracaktır; okul bunu daha sistematik yapar ve daha olanaklı kılar. Yine bilgiszliğini, yordamsızlığını ortaya koymuşsun.
Sistematiğin olduğu yerde ezbercilik ve dayatma var, objektiflik ve sorgulama tehlikede demektir.
Sen bizim sabrımızın sınırlarını zorlayıp konuyla-başlıkla ilgisiz boş boş şeyler yazarken terbiyesizlik olmuyor, hiç iler tutar yönü olmayan-uyduruk-yazdıklarımıza yanıt olmayan şeyler yazarken terbiyesizlik olmuyor, üstüne üstlük sana bu kadar dayanmışken bir de gerçeği söylediğim için mi terbiyesizlik oluyor? Hadi ordan
Sizin tahammülsüz olmanız benim değil, sizin sorununuzdur. Ben de sizin yazdıklarınızdan memnun değilim ancak sizin gibi alaycı ve hakaretamız bir üslub kullanmıyorum görüldüğü üzere.
Okumayı, çağdaşlaşmayı, aydınlanmayı, yeteneklerini keşfetmeyi, kendini gerçekleştirmeyi, başkalarına yük olmamayı nasıl birşey olarak görüyorsunuz, gördürmeye çalışıyorsunuz? Amacınız belli; millet okumasın bağnazlaşsın, softaların eline baksın. Hadi be ordan! Hem zorla okutma nedir? Kimi okutabilrsiniz ki; yalnızca okuttuğunuzu sanırsınız. Ya da ille okuyacaksın diye hapse atıp, işkenceyemi alacaksınız; ne demeye çalışıyorsunuz?

İnsanların okumaması gerektiği düşüncesini savunduğumu hatırlamıyorum, siz hatırlıyorsanız bana hatırlatın ki biz de bilelim. Sadece, cahil kalmanın da bir hak olduğu düşüncesini savunduğumu hatırlıyorum.
Size daha önce de söyledim temel eğitim dışında bir zorunluluk görmüyorum eğitim konusunda; bu eğitimin de yönetimi, yöntemi, verilişi çok önemli dedim. Hatta çocukluk dönemin başlarından sonlarına giden yolda eğitimin toplumun yapısı da göze alınarak yıldan yıla çocuğu doyuracak, isteklerini karşılyacak biçimde biçimlenmesi gerektiğini ve dayatmanın zamanla sönümlenmesi gerektiğini, yalnızca temel eğitiminin(okuma yazma gibi)zorunluluk olması gerektiğini başta yazdım; ama sen okumuyorsun!!! Okuyorsan anlamıyorsun!!! Bir daha oku ve bir daha anlamaya çalış! Yeni birşey yazmıyacaksan ve adam akıllı yanıt vermeyeceksen başlığı kirletmeyi bırak!
Zorunluluk, zorunluluktur. Bunun ilkokulu, üniversitesi olmaz. Ağaç yaşken eğilir. Kuruduktan sonra doğrultulabilir mi? İlkokulda beyni yıkandıktan sonra üniversitede (tekrar) temizlenebilir mi? Çocuğunuzun ileride tercih yapma hakkına sahip olmak şartıyla ilkokul çağında zorunlu Kur’an kursuna alınmasını kabul edebilir misiniz? Elbette edemezsiniz çünkü ağacın yaşken eğildiğini siz de biliyorsunuz. Bu yüzden “zorunlu din dersi kaldırılsın” diye sokaklara dökülüp bas bas bağırıyorsunuz ve yine aynı yüzden, antları, hitabeleri ve resmi tarihi körpe dimağlara bol kepçe enjekte ediyorsunuz.

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 29 Ağu 2012, 16:42

Cahillğin en tehlikelisi bilmediğini bilememektir. Konfiçyus; düşünmeden öğrenmek sakıncalı, öğrenmeden düşünmek ise tehlikelidir demiştir. Arkadaşımız her ikisini birden yapıyor. Bu başlığa son yazışımdır; neme gerek ya huyundan ya suyundan demişler. :lol: Çocukla çocuk, deliyle deli olmamak gerek; üstelik buna zamanım da yok.

Ortaya koyduklarının altını doldurmakta da oldukça yeteneksiz üstelik. Nutuk sıradan bir dönemi ele alan bir kitap değildir. Sevr, Mondros gibi ihanetin somut belgeleri ortadayken hala ağzınızı açmanız ne adınadır acaba? Üstelik nutuk kemalizm'in el kitabı değildir daha önce söylediğim gibi. Öyleyse haine hain diyeceğiz inadına!

Güya mantık hataları buluyorsunuz yazdıklarımda :lol: Oysa biraz algılama yeteneğiniz ve onurunuz olsa çoktan utanıp, sıkılıp çıkmıştınız buradan. Size olan saygımı hepten kaybetmemek adına daha çok yazmak istemiyorum; ya çocukluğunuza ya cahilliğinize ya da ruh halinize vereceğiz artık :lol:

Madde ve toplum konusundaki açıklamalarımı anlayamıyacağını anlamalıydım. :lol: Suç bende öyleyse. :lol: Bu kadar basit bir anlatımı anlamayan neyi anlayabilir ki? Dilerim rahatsızlığın kalıtsal değildir; yeterince sivrianlak var doğrusu :lol:
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

mercanbal

Mesaj gönderen mercanbal » 30 Tem 2014, 17:31

Anayasada bulunan, "Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz" ibaresine öncelikle ateistlerin karşı çıkması lazımdı. çünkü,
ateistlere göre din diye bir şey yoktur. tanrı da yoktur. peygamber de yoktur. kur an da arabın birinin yazdığı (haşa) bir kitaptır.
hal böyle olunca bir toplum kuralı kur ana veya sünnete dayandırılınca dine dayandırlmış olamaz. çünkü olmayan dine bir şey dayandırılamaz...

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin
Felsefe: Ateizm

Mesaj gönderen Q_continuum » 30 Tem 2014, 20:00

mercanbal yazdı:Anayasada bulunan, "Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz" ibaresine öncelikle ateistlerin karşı çıkması lazımdı. çünkü,
ateistlere göre din diye bir şey yoktur. tanrı da yoktur. peygamber de yoktur. kur an da arabın birinin yazdığı (haşa) bir kitaptır.
hal böyle olunca bir toplum kuralı kur ana veya sünnete dayandırılınca dine dayandırlmış olamaz. çünkü olmayan dine bir şey dayandırılamaz...
Yazdığın her satırla beyinsiz bir şizofren olduğunu kanıtlamak ister gibisin!
Din vardır, din fantezi inanışların kurumsallaşmış halidir. Dinin yalan dolu olması olmadığı anlamına gelmez. Anayasanın bu maddesinde din yerine fantezi kelimesi konsa bir anlam değişikliği olmaz.
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

mercanbal

Mesaj gönderen mercanbal » 31 Tem 2014, 21:47

Q_continuum yazdı:
mercanbal yazdı:Anayasada bulunan, "Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz" ibaresine öncelikle ateistlerin karşı çıkması lazımdı. çünkü,
Din vardır, din fantezi inanışların kurumsallaşmış halidir. Dinin yalan dolu olması olmadığı anlamına gelmez. Anayasanın bu maddesinde din yerine fantezi kelimesi konsa bir anlam değişikliği olmaz.
bir ateist olarak "din vardır" diyorsun. bu iyi bir gelişme.
şimdi ikinci aşama." din kuralları allah'a mı dayanır, yoksa din kurallarını insanlar mı koyar?

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin

Mesaj gönderen Q_continuum » 01 Ağu 2014, 04:17

mercanbal yazdı:
Q_continuum yazdı:
bir ateist olarak "din vardır" diyorsun. bu iyi bir gelişme.
şimdi ikinci aşama." din kuralları allah'a mı dayanır, yoksa din kurallarını insanlar mı koyar?
Elimizdeki BÜTÜN bilgilerden dinlerin insan icadı olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bunun aksini iddia edenler o dinlere inanan beyni yıkanmışlardır. HİÇBİR dinin herhangi bir doğa üstü iddiası test edilemez, dolayısıyla yazarlarının şahsi ihtirasları ve fantezilerinden ibarettir! Bunun aksi kanıtlayamazsın, ama bilimsel olarak dinlerin ilahi oldukları iddiaları hep çürütülmüştür.
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

mercanbal

Mesaj gönderen mercanbal » 01 Ağu 2014, 09:14

Demek Elinizdeki BÜTÜN bilgilerden dinlerin insan icadı olduğu tartışılmaz bir gerçektir!!
O zaman hukuk kuralları dine dayandırılınca tanrıya dayanmış olamaz!..
Ve bundan dolaylı da hukuk kuralları dine dayandırıldığı taktirde laiklik elden gitmez, gidemez1..
yani hukuk kurallrının dine dayandırılması laikliğe aykırı olamaz!..
Çünkü, laiklik: hukuk kurallarının akla, mantığa, ilme, fenne dayandırılması demektir. Din kuralları da –ateistlere göre- akıl, mantık ürünüdür, yani insan kaynaklıdır.

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin

Mesaj gönderen Q_continuum » 02 Ağu 2014, 07:07

mercanbal yazdı:Demek Elinizdeki BÜTÜN bilgilerden dinlerin insan icadı olduğu tartışılmaz bir gerçektir!!
O zaman hukuk kuralları dine dayandırılınca tanrıya dayanmış olamaz!..
Ulan beyinsiz herif, kimse tanrıya dayanmış olur demiyor, DİN KURALLARINA dayanmış oluyor, o da onları icat eden sapıkların kurallarına dayanmış oluyor.
Ve bundan dolaylı da hukuk kuralları dine dayandırıldığı taktirde laiklik elden gitmez, gidemez1..
[/quote]

yani hukuk kurallrının dine dayandırılması laikliğe aykırı olamaz!..
Çünkü, laiklik: hukuk kurallarının akla, mantığa, ilme, fenne dayandırılması demektir. Din kuralları da –ateistlere göre- akıl, mantık ürünüdür, yani insan kaynaklıdır.
Hayır, din kuralları bunları uyduranların çıkarlarına hizmet eden akıl ürünüdür. Yine kelime oyununa soyunduğun anlaşılıyor! Dİnlerin HİÇBİRİ halkın çıkarlarına göre oluşturulmamıştır, hepsi ataerkil erkek zorbaların ürünüdür.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir