AKP laikliğe son darbeyi indiriyor [Haber]

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Felsefe: Ateizm

AKP laikliğe son darbeyi indiriyor [Haber]

Mesaj gönderen KRALMAS » 15 Tem 2012, 23:28

AKP laikliğe son darbeyi indiriyor

Anayasada bulunan, "Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz" ibaresi kaldırılıyor

Resim

AKP, anayasanın “din ve vicdan hürriyeti” başlıklı madde önerisine ilişkin istediği değişiklikleri TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerine sundu. Anayasada yer alan “devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz” fıkrasına ise yeni yasada yer verilmedi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, AKP, yeni anayasada devletin dini kurallarla yönetilemeyeceği ibaresini istemiyor. AKP’nin önerisinde mevcut anayasada aynı maddede yer alan ibadet, dini ayin ve törenlerin Cumhuriyetin nitelikleri, devletin bölünmez bütünlüğünü koruma altına alan 14. maddesine aykırı olmama hükmüne yer vermedi.

AKP’nin önerisi
AKP’nin önerdiği din, vicdan ve inanç özgürlüğü maddesi ise şöyle:

“(1) Herkes din, vicdan ve inanç hürriyetine sahiptir. Bu hak, tek başına veya topluca, açık vaya kapalı olarak ibadet, eğitim, öğretim, uygulama ve tören yapmak suretiyle dinini veya inancını yaşama, açıklama, din ve inancını değiştirebilme hürriyetini de içerir. (2) Kimse ibadete, dini uygulama ve törenlere katılmaya, dini inanç ve düşüncelerini açıklamaya zorlanamaz ya da bunları yapmaktan men edilemez. Dini inanç, düşünce, kanaatlerinden ve inancının gereklerini yerine getirmekten ya da getirmemekten dolayı kınanamaz, suçlanamaz ve farklı bir muameleye tabi tutulamaz. (3) Devlet, eğitim ve öğretim alanındaki görevlerini yerine getirirken, eğitim ve öğretimin ana ve babanın dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını isteme hakkına riayet eder. Din kültürü ve ahlak öğretimi, ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Din eğitimi ve öğretimi kişilerin kendisinin, küçüklerin ise kanuni temsilcilerinin isteğine bağlıdır.”

Tarih: 15 Temmuz 2012
Link: http://www.muhalifgazete.com/42864-AKP- ... iriyor.htm

kemalistcan
Admin

Re: AKP laikliğe son darbeyi indiriyor [Haber]

Mesaj gönderen kemalistcan » 16 Tem 2012, 00:03

Uyanıklığı görüyor musunuz? Yeni DGM kararlarına ve yasalara göre hükümetle uğraşmak terör suçu ama dini yapılanmalar hiçbir şey değil. Anasayal olarak da artık dinin toplumsal yaşama, yasalara girmesinde hiçbir sakınca yok. Bunu bir kenara bıraksak bile; o suçsuz gözüken yeni eklentilerin bile aslında çok suçsuz olmadığı ortada.
Eğitim ve öğretimin ana ve babanın dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını isteme hakkına riayet eder. Din kültürü ve ahlak öğretimi, ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Din eğitimi ve öğretimi kişilerin kendisinin, küçüklerin ise kanuni temsilcilerinin isteğine bağlıdır.
AKP yine doğrdudan olmasa da yasaların çevresinden dolanarak, kurnazca korkulana bir adım daha yaklaşıyor. En korktuğumuz şeydi, dinin toplumsal yaşama ve yasalara etki etmesi. Bunun yolunu çok güzel hazırladı şimdi.
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin

Mesaj gönderen Q_continuum » 16 Tem 2012, 09:38

"Herkesi bir defa, bazılarını her zaman aldatabilirsiniz; ama herkesi her zaman aldatamazsınız." ABRAHAM LİNCOLN

Linkoln müslümanları tanımamış. Bir müslüman din adına tekrar tekrar aldatılabilir. Hele hele kendilerini hem müslüman hem de laik sanan enayiler her kıvırtmayı her zaman yutmaya hazırdırlar.
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

red ediyorum
Üyeliği Sonlandırılmış
Felsefe: İslam

Mesaj gönderen red ediyorum » 24 Tem 2012, 15:27

kemalistcan yazdı:Uyanıklığı görüyor musunuz? Yeni DGM kararlarına ve yasalara göre hükümetle uğraşmak terör suçu ama dini yapılanmalar hiçbir şey değil. Anasayal olarak da artık dinin toplumsal yaşama, yasalara girmesinde hiçbir sakınca yok. Bunu bir kenara bıraksak bile; o suçsuz gözüken yeni eklentilerin bile aslında çok suçsuz olmadığı ortada.
Eğitim ve öğretimin ana ve babanın dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını isteme hakkına riayet eder. Din kültürü ve ahlak öğretimi, ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Din eğitimi ve öğretimi kişilerin kendisinin, küçüklerin ise kanuni temsilcilerinin isteğine bağlıdır.
AKP yine doğrdudan olmasa da yasaların çevresinden dolanarak, kurnazca korkulana bir adım daha yaklaşıyor. En korktuğumuz şeydi, dinin toplumsal yaşama ve yasalara etki etmesi. Bunun yolunu çok güzel hazırladı şimdi.
ilkokul okuyan bir çocuğunuz var mı?
okumayı kendisi mi istedi, yoksa sadece siz istediğiniz için mi okuyor?
okulunu ve derslerini kim seçti? kendisi mi, yoksa sadece siz mi?

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 24 Tem 2012, 22:20

red ediyorum yazdı:ilkokul okuyan bir çocuğunuz var mı?
Ne yani okuma-yazma-matematik gibi temel konuları da öğrenmesinler mi, Arap/şeriat ülkelerinde veya Osmanlı döneminde ki okuma-yazma ve özellikle de kadın okur-yazar oranından haberiniz var mı acaba?

red ediyorum
Üyeliği Sonlandırılmış

Mesaj gönderen red ediyorum » 28 Tem 2012, 20:37

Ne yani okuma-yazma-matematik gibi temel konuları da öğrenmesinler mi, Arap/şeriat ülkelerinde veya Osmanlı döneminde ki okuma-yazma ve özellikle de kadın okur-yazar oranından haberiniz var mı acaba?
Öğrenmesinler demedim, sadece öğrenmek isteyip istemediklerini öğrenmek istedim.
Çocuklar, "baba beni okula gönder" mi diyorlar yoksa babalar, "çocuğum haydi okula" mı diyorlar?

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin

Mesaj gönderen KRALMAS » 29 Tem 2012, 11:53

red ediyorum yazdı:Öğrenmesinler demedim, sadece öğrenmek isteyip istemediklerini öğrenmek istedim.
Çocuklar, "baba beni okula gönder" mi diyorlar yoksa babalar, "çocuğum haydi okula" mı diyorlar?
Çocuk dediğimiz 6/7 yaşında, okuma-yazma bilmeyen, aile bireylerine ne derlerse desinler %100 güvenen, çevresinde olup biten gelişmelerden habersiz yavrucağın, siz istediğiniz kadar ona anlatın, geleceği hakkında önemli olan bu konuda, öz eleştiri yapması, fikir yürütmesi beklenemez, dolayısıyla da bu karar çocuğa bırakılamaz. Aynı şekilde aile bireyleri çocuğun geleceğini düşünüyor veya umursamıyor (özellikle de kız çocukları göz önünde tutulduğunda, böyle insanların olmadığını söyleyemezsin) olabilir, dolayısıyla bu karar onlara da bırakılamaz. İlk öğretimin, zorunlu tutulmasının sebeplerinden biri de budur. Diğer sebepleri ise, okur-yazar oranı yüksek olan, eğitim seviyesi yüksek olan ülkelerin, her alanda uzmanlar yetiştirme şansı artacağından, gelişmiş ülkeler seviyesine erişme şansı daha yüksektir. Tabii ki bazıları hedeflerinin bir parçası olarak, eğitim sistemini de baltalayarak, yeni neslin cahil kalmasını, ülkenin gelişmemesini, hatta gerilemesini istemektedir, bunu da diğer alanlarda ki gibi, adım adım gerçekleştireceklerdir.

red ediyorum
Üyeliği Sonlandırılmış

Mesaj gönderen red ediyorum » 29 Tem 2012, 22:12

KRALMAS yazdı:
red ediyorum yazdı:Öğrenmesinler demedim, sadece öğrenmek isteyip istemediklerini öğrenmek istedim.
Çocuk dediğimiz 6/7 yaşında, okuma-yazma bilmeyen, aile bireylerine ne derlerse desinler %100 güvenen, çevresinde olup biten gelişmelerden habersiz yavrucağın, siz istediğiniz kadar ona anlatın, geleceği hakkında önemli olan bu konuda, öz eleştiri yapması, fikir yürütmesi beklenemez, dolayısıyla da bu karar çocuğa bırakılamaz. Aynı şekilde aile bireyleri çocuğun geleceğini düşünüyor veya umursamıyor (özellikle de kız çocukları göz önünde tutulduğunda, böyle insanların olmadığını söyleyemezsin) olabilir, dolayısıyla bu karar onlara da bırakılamaz. İlk öğretimin, zorunlu tutulmasının sebeplerinden biri de budur. Diğer sebepleri ise, okur-yazar oranı yüksek olan, eğitim seviyesi yüksek olan ülkelerin, her alanda uzmanlar yetiştirme şansı artacağından, gelişmiş ülkeler seviyesine erişme şansı daha yüksektir. Tabii ki bazıları hedeflerinin bir parçası olarak, eğitim sistemini de baltalayarak, yeni neslin cahil kalmasını, ülkenin gelişmemesini, hatta gerilemesini istemektedir, bunu da diğer alanlarda ki gibi, adım adım gerçekleştireceklerdir.
Çocuğu "zorla" okula göndermek/almak bir özgürlük ihlali değil midir?

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 29 Tem 2012, 22:38

red ediyorum yazdı:
kemalistcan yazdı:Uyanıklığı görüyor musunuz? Yeni DGM kararlarına ve yasalara göre hükümetle uğraşmak terör suçu ama dini yapılanmalar hiçbir şey değil. Anasayal olarak da artık dinin toplumsal yaşama, yasalara girmesinde hiçbir sakınca yok. Bunu bir kenara bıraksak bile; o suçsuz gözüken yeni eklentilerin bile aslında çok suçsuz olmadığı ortada.
ilkokul okuyan bir çocuğunuz var mı?
Elinden öper 1 tane var. :lol: Okuma konusunda oldukça istekli yavrucak. Ancak ne var ki ben zorunlu ve seçmeli din derslerini, iyice cıvıtılan resmi tarih öğretimini, yapıcı değil oyalayıcı eğitim sistemimizi ve üretimden-paylaşımdan uzak, çocukları yarış atına dönüştüren eğitimin yapısını düşündükçe ben onun kadar heveslenemiyorum. Yine de temel eğitimini alması, eğitsel kariyerine devam edebilmesi için ön koşul bu.

Derslerini benim ya da onun seçme şansı yok daha yeni ilkokul 2. sınıfa geçti. Ama yarın seçme durumu olursa sadece düşüncemi söylerim, karışmam.
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

kemalistcan
Admin

Mesaj gönderen kemalistcan » 29 Tem 2012, 23:05

red ediyorum yazdı:
KRALMAS yazdı:
Çocuğu "zorla" okula göndermek/almak bir özgürlük ihlali değil midir?
Eğitim çok yönlü bir süreç. Eğitimin amaçları; eğitimi alan kişiye, ebeveynlerine, çevreye, halka ve devlete kadar uzanır. Doğal olarak bireyin beklentileri ile diğerlerinin beklentileri çoğu kez uyuşmayabilir. Sorun burada başlar. Çünkü eğitim hem düzeni savunan hem de düzeni geliştirecek, kalkındıracak hatta değiştirecek insanlar yaratmak ister. Yaratıcılık ve muhafazakarlık başlı başına bir çelişkidir doğrusu. Bir yanda bireyin istekleri-gereksinimleri bir yanda toplumun ve devletin beklentileri; kazananı kimin daha güçlü, örgütlü ve ısrarcı olduğu belirler. Ancak burada kimin kazanacağından çok toplumsal yaşamın, çağın ve yöresel özelliklerin gereği olarak bir yerde buluşmaktır.

Biz de bayılmıyoruz çocuklarımızı dinci, cemaatçi, ırkçı kadrolara ve programlara teslim etmeye; ki belli bir noktadan sonra göndermeme yanlısı da olabiliriz. Bu durumda çocuklarımızın duyguları, düşünceleri de elbette önemli. Ancak yukarda yazdıklarımdan ötürü, insanın uzun süren çocukluk süresinden dolayı aile korumasına olan gereksiniminden ve bireyin toplumdan soyutlanma olasılığı olmadığından belli bir temel eğitimi alması ve sonrasında kendi isteği doğrultusunda eğitimine devam etmesi ya da sonlandırması yanlısıyım.
Kamal ATATÜRK