BİLİMDEN SORUMLU BAKAN BUYURDU!..

Bu forum altında bilimin ilgi alanına girmeyen Tanrı/Din kavramları tartışılamaz.
Cevapla
kemalistcan
Admin
Mesajlar: 1058
Kayıt: 12 Ağu 2011, 22:34

BİLİMDEN SORUMLU BAKAN BUYURDU!..

Mesaj gönderen kemalistcan » 18 Şub 2013, 16:39

Bilimden sorumlu Bakan Nihat Ergün Adnan Oktar'ı aratmadı: 'Darwinizm inanca dönüştürülüyor'
Resim
Evrim Teorisi'ne ilişkin konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Darwinizm inanca dönüştürülüyor" açıklamasında bulunurken, evrenin nasıl oluştuğunu açıklamaya çalışan Big Bang teorisini de "Bu patlamanın arkasında Allah'ın iradesi var" sözleriyle değerlendirdi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Akşam gazetesinden Ebru Toktar Çekiç'e verdiği röportajda bilime "ilginç" kriterler getirdi. Bir şeyin doğru olması durumunda bilimsel niteliğini kaybedeceğini savunan Ergin, Darwinizm'in inanca dönüştürüldüğünü iddia etti. Ergin, evrenin oluşumunu açıklamaya çalışan Big Bang teorisini ise "Bu patlamanın arkasında Allah'ın iradesi var" sözleriyle değerlendirdi.Ergün'ün açıklamaları şöyle:

"Bir şey doğruysa bilimsel olamaz"
- Bir şeyin bilimsel olması, mutlak doğru olmadığının baştan kabul edilmesidir. Bilimsel teoriler, mutlak doğru sayılamazlar. Eğer mutlak doğru sayılırlarsa bilim olmaktan çıkar, inanca dönüşürler. Evvela bunu kabul etmek gerekir. Bizdeki hastalık şu ki bilimsel bir olayı inanca dönüştürmeyi çok çabuk beceriyoruz. Bilim ve inançlar arasında bazı çok önemli farklılıklar vardır. Mesela bir şeyin bilimsel olması için ondan şüphe edilmesi lazım. Şüphe edilmezse bilimsel olmaz. Ya doğru değilse ya yanlışsa? gibi Soru işaretleri olacak ki araştırmalar devam etsin. Ama inançtan şüphe edilirse o inanç, inanç olmaz.

- İnançları bilimsel ölçülerle ölçmeye kalkarsanız yanlış yapmış olursunuz. Ölçülmez çünkü! İnançların böyle bir şeye de ihtiyacı yoktur. Mesela bir insan 'Allah'a inanıyorum ama şüphem var' diyorsa o zaman inanmıyor demektir... Şüphen olmayacak ki inanç olsun. Ahirete inanıyorum diyen insan, bunun varlığını da yokluğunu da ispat edemez, buna da gerek yoktur zaten. Çünkü inanan bir adamın böyle bir ispata ihtiyacı yoktur.

"Darwinizm inanca dönüştürülüyor"
- Darwin'in TÜBİTAK dergilerinden çıkarıldığı iddiası doğru değil. TÜBİTAK'ın telif hakkı ödeyerek bastırıp, dağıttığı bilimsel kitaplar var. Darwin'in teorisi de bu kitaplarda işleniyor. Türkiye'nin sorunu; Darwinizm'in inanca dönüştürülmesidir. Kardeşim bu bir inanç değil ki. Bunu niye dönüştürüyorsun? Darwin'in teorisi, bilimsel bir teori, ama inanç değil. İnsanlar da bunu mutlak doğru olarak algılamamalı zaten! İnançlarla bunu mukayese etmenin anlamı yok. Darwinizm, bilimsel olarak kaldığı müddetçe bir problem yok. Bunu inancın yerine geçirmeye çalışırsanız, sizinki de inanç olur, bilim olmaktan çıkar ve o zaman çatışma yaşanır.

- CERN'de Tanrı parçacığını bulamadılar, ama izine rastladılar. Çok sayıda araştırmacımız orada proje yürütüyor. Ama CERN'e tam üyeliğin yüksek bir maliyeti var. Bunu araştırıyoruz.

"Big Bang'in arkasında Allah'ın iradesi var"
- (Vatikan'ın tanrı parçacığına sıcak bakmamasının sorulması üzerine) Karşı çıkmalarına gerek yok. Diyelim ki evren öyle yaratıldı, bilimsel olarak bunu yakaladık. Din adamlarının bundan kaygılanmalarına gerek yok. En sonunda 'bu patlamayı kim yaptı' diyecekler. Bu patlamanın arkasında Allah'ın iradesi var. Allah'ın varlığına inanmak, bir gayptır. Varlığı yokluğu ispat edilemez. Bilim de Tanrı var mıydı, yok muydu diye bir şey ararsa zaten bulamaz. Bilim alanı ile inanç alanı bu konuda çatışmaz.

"Bilim merkezleri inşa edeceğiz"
- Bakan Nihat Ergün, 81 ilde kurulacak bilim merkezlerinin dünyadaki gelişmiş ülkelerden esinlenerek inşa edileceğini de kaydederek, şu bilgileri verdi, "Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu kararı ile bilim merkezleri kurma kararı aldık. Mesela kitapta 'yerçekimini' okuyor, ama yer çekimi olmazsa ne olduğunu bilmiyor. İşte yer çekiminin olmadığı ortamları görüp, onları yaşatmayı planlıyoruz."

http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyas ... izm-inanca

Adamın bilimden anladığına bakar mısınız; taklacı güvercin mi desem, yavuz hırsız ev sahibini bastırır mı desem, rol çalma mı desem, utanma sıkılma yok mu desem ne desem?
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

Mr_seppy
Yeni Üye
Mesajlar: 14
Kayıt: 13 Oca 2014, 20:43
Felsefe: Ateizm

Re: BİLİMDEN SORUMLU BAKAN BUYURDU!..

Mesaj gönderen Mr_seppy » 22 Oca 2014, 14:18

Bilim insanlari simdi de Büyük patlamanin hic gerceklesmemis oldugunu düsünüyorlar. Ayrica büyük patlamaya alternatif ve iddiali teoremler de var. Cey cey simdi n'aapacak? :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Üye
Mesajlar: 261
Kayıt: 15 Ağu 2011, 23:13
Felsefe: Ateizm

Re: BİLİMDEN SORUMLU BAKAN BUYURDU!..

Mesaj gönderen Engse Hohol » 27 Oca 2014, 12:26

büyük patlama kuramı bence sorunlu, ki zaten bu konuda bilim ve gelecek dergisinde bir makale okumuştum.
big bang ile karanlık enerji arasında bağlantı olduğunu ve bazı çelişkilerden bahsetmişti bayan yazar.
kırmızıya kaymada uzaklaşmanın sebebi, karanlık enerjidir demişti anımsadığım kadarıyla.
# dünkü gazetelerde "Stephen Hawking kara deliklerin gerçekte var olmadığını" söyledi haberi vardı.
ben kara delik kuramınada inanmıyordum, büyük patlama kuramınada inanmıyorum.
ResimResim
En yoğun materyalist din islamdır; Sünneti seniyye, Hacerul esvet, Tabiin, Kabe, Kurban

Mr_seppy
Yeni Üye
Mesajlar: 14
Kayıt: 13 Oca 2014, 20:43
Felsefe: Ateizm

Re: BİLİMDEN SORUMLU BAKAN BUYURDU!..

Mesaj gönderen Mr_seppy » 30 Oca 2014, 13:02

Karanlik enerjiyi zaten sirf denklemleri acilsin diye buldular, simdi de enerjiyi ispatliyamiyorlar.

Karadelikler ise varliklari dogrudan gözlemlenemiyen objeler ama etraflarindaki yildizlarin hareketlerini etkiler. Her galaksinin merkezinde bir karadelik vardir.

Ayrica Hawking isimasi denilen, karadelikleri eriten isima da teleskoplarla gözlemlendi. Karadelikler vardir yani. Karadeliklerin fizigi henüz tam olarak cözümlenemedi sadece...

Cevapla