Su bulunan 5 dış gezegen keşfedildi [Haber]

Bu forum altında bilimin ilgi alanına girmeyen Tanrı/Din kavramları tartışılamaz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Su bulunan 5 dış gezegen keşfedildi [Haber]

Mesaj gönderen KRALMAS » 04 Ara 2013, 17:44

Su bulunan 5 dış gezegen keşfedildi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Hubble Uzay Teleskobu’nun su izleri taşıyan beş dış gezegen tespit ettiğini açıkladı. Bilim insanları, ilk kez bir araştırmada birden fazla dış gezegende belirleyici sonuçlar sunan ölçümler yaptıklarını açıkladı.

Resim

İki ayrı araştırma grubunun çalışmaları, atmosferlerinde su izleri bulunduran beş dış gezegenin ortaya çıkarılmasını sağladı. Araştırmacılar, keşiflerinde Uzay’da 23 yılı geride bırakan Hubble’ın verilerini kullandı.

Astrophysical Journal yayımlanan araştırmanın baş yazarı, NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Avi Mendell, “Birçok gezegende su izi bulduğumuza eminiz” ifadesini kullandı. Gezegen bilimcisi olan Mendell, “Yaptığımız çalışma, sıcak ve soğuk olmak gibi farklılıklar sergileyen gezegenlerde ne kadar su olduğunu karşılaştırmak için büyük bir önem taşıyor” dedi.

Araştırmacılar, gezegenlerin atmosferlerini analiz etmek için yıldızlarıyla Dünya arasından geçerken elde edilen verileri kullanıyor. Bu süreçte, uydu ve teleskoplar yıldızlar tarafından yayılan dalgaboylarından hangilerinin bloke edilip edilmediğini tespit ediyor. En son araştırmada, Hubble’ın trilyonlarca kilometre öteden gezegenlerin atmosferlerini inceleyebilen Wide Field Camera 3 donanımından elde edilen verilere başvuruldu.

Su izlerinin belirdiği kızılaltı dalgaboylarını inceleyen araştırmacılar, bu verilerden yararlanarak dalgaboyu profillerinin şekil ve profillerini hazırladı.

Araştırmada yer alan Maryland Üniversitesi’nden L. Drake Deming, “Dış gezegenlerin atmosferlerini tespit etmek son derece zor. Ancak araştırmada çok net bir sinyal elde etmeyi ve suyun izini bulmayı başardık” dedi.

BEŞ ‘SICAK JÜPİTER’
Araştırmacılar, sinyal yoğunluğunun beklendiği kadar yüksek olmadığını, bu durumun gezegenlerin ‘sisle kaplı olmasından’ kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Atmosferlerin bulutlu olması, sisli havalarda çekilen fotoğraflarda renklerin bulanık olması gibi gezegenlerden alınan sinyallerin yoğunluğunu azaltıyor. Ayrıca, su sinyallerinin profili ve önemli moleküllerin sinyalleri değişime uğrayabiliyor.

Her biri yıldızına yakın bulunan ASP-17b, HD209458b, WASP-12b, WASP-19b ve XO-1b adı verilen gezegenlerin, birer ‘sıcak Jüpiter’ olduğu ifade edildi. Yıldızlarına yakın, sıcak ve dev gaz devleri olan gezegenlerden en büyük atmosfere sahip olanı WAS17-b; en güçlü su sinyalleri gönderenin ise HD209458b olduğu belirtildi.

California Teknoloji Enstitüsü’nden Heather Knutson, araştırma makalesinde, “Hubble ve diğer araştırmalarla elde edilen veriler, birçok büyük sistemde su sinyallerinin düşük veya hiç olmadığını gösterdi... Sıcak Jüpiter’ler için sisli atmosfer genel bir durum olabilir” yorumunda bulundu.

Tarih: 04 Aralık. 2013
Link: http://www.ntvmsnbc.com/id/25483707

misafir
Üye
Mesajlar: 181
Kayıt: 13 Ağu 2012, 18:12
Felsefe: İslam

Re: Su bulunan 5 dış gezegen keşfedildi [Haber]

Mesaj gönderen misafir » 27 Oca 2014, 22:36

evrende milyonlarca ve bizim güneş sistemimizde birçok gezegen olmasına rağmen bunların hiç birinde hayat koşullarının sağlanamayıp sadece dünyamızda yaşanılacak seviyede bir su gaz mineral oranlarının bulunması dünyamızın güneşe yakınlığının sanki cetvelle ölçülmüş gibi tam yerinde bulunması dünyanın uzaydaki spiral hareketine karşı tüm gezegen ve güneşinde aynı anda kendi yörüngelerini ve diğer yörüngeleri bozmayacak şekilde hareket etmesi....Einsteinın 'Yaratıcı mükemmel bir matematikçi olmalıdır' sözüne katılmayıp yalanlamak Einsteinın zekasından önce yüce Yaratıcıya karşı büyük bir hakaret olur ve insanı bu dünyada komik duruma düşürür!!!!!
"Bütün dünyanın müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm müslümanlar Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli
M.Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Re: Su bulunan 5 dış gezegen keşfedildi [Haber]

Mesaj gönderen KRALMAS » 29 Oca 2014, 14:23

misafir yazdı:evrende milyonlarca ve bizim güneş sistemimizde birçok gezegen olmasına rağmen
Düzelteyim, kesin gezegen sayısı bilinmemekle birlikte, sadece gözlemlenebilen evrende 100 milyardan fazla galaksi bulunmaktadır.
misafir yazdı:bunların hiç birinde hayat koşullarının sağlanamayıp sadece dünyamızda yaşanılacak seviyede bir su gaz mineral oranlarının bulunması
Bu iddia size mi ait, zira bilim insanları dünya benzeri yapıda olan pek çok gezegen keşfetmiş durumdalar ve evrende yalnız olmadığımız konusunda son derece ısrarlılar. Google'da yapacağınız ufak bir araştırmayla, konuyla ilgili haberlere ulaşabileceğinizden eminim. Tek sorun bu gezegenlerin ışık hızına ulaşılsa bile insan hayatıyla ulaşılabilecek mesafenin çok uzağında olmaları.
misafir yazdı:dünyamızın güneşe yakınlığının sanki cetvelle ölçülmüş gibi tam yerinde bulunması
21. yy'da yaşıyoruz, hala "Güneş bir cm yakın/uzak olsa Dünya yok olur" diyenler var. Elinizin altında internette var, olmasa neyse diyeceğim. Dünya, Güneş çevresinde sipiral düzeyde hareket ederken, Güneş'e değişken açılarda milyonlarca km yakınlaşıp uzaklaşmaktadır, nasıl bir cetvelmiş bu?
misafir yazdı:dünyanın uzaydaki spiral hareketine karşı tüm gezegen ve güneşinde aynı anda kendi yörüngelerini ve diğer yörüngeleri bozmayacak şekilde hareket etmesi....
Göktaşları, yörüngesinden çıkan uydular/gezegenler, birbiriyle çarpışan yıldız sistemleri ve galaksilerde bu bozulmayan harekete dahil mi?
misafir yazdı:Einsteinın 'Yaratıcı mükemmel bir matematikçi olmalıdır' sözüne katılmayıp yalanlamak Einsteinın zekasından önce yüce Yaratıcıya karşı büyük bir hakaret olur ve insanı bu dünyada komik duruma düşürür!!!!!
Einstein hinduyum deseydi, sizde mi hindu olacaktınız yani? "Tanrı sözcüğü benim için insanın zaaflarının bir ifadesi ve ürünü olmanın ötesinde bir anlam taşımıyor." sözü de kendisine aittir. Bu konuyu daha öncede dile getirmiştim ama, insanların sizinki ile hiç bir alakası olmayan kişisel inançlarından, kendinize pay çıkarmaya çalışmanızı, son derece acınası buluyorum.

misafir
Üye
Mesajlar: 181
Kayıt: 13 Ağu 2012, 18:12
Felsefe: İslam

Re: Su bulunan 5 dış gezegen keşfedildi [Haber]

Mesaj gönderen misafir » 30 Oca 2014, 21:53

Bu iddia size mi ait, zira bilim insanları dünya benzeri yapıda olan pek çok gezegen keşfetmiş durumdalar
dünya gibi yaşama imkanına sahip bir gezegen ne güneş sisteminde nede milyarlarca ışık yılı ötede yoktur sadece su buharı bulunan birkaç gezegen var hepsi bu ama bizim dünyamız öyle değil sanki biri kudretiyle herşeyi düşünerek yaratmış başka bi açıklamasıda yok zaten
21. yy'da yaşıyoruz, hala "Güneş bir cm yakın/uzak olsa Dünya yok olur" diyenler var.
dünyanın yaklaşması demek yörüngesinden çıkıp yaklaşması veya uzaklaşmasıdır.lütfen söylediklerimi halk seviyesinde algılamayınız
göktaşları, yörüngesinden çıkan uydular/gezegenler, birbiriyle çarpışan yıldız sistemleri ve galaksilerde bu bozulmayan harekete dahil mi?
birbiriyl çarpşan yıldız sistemlerini starwars da bile görmedi hayalinizdeki şeyleri buraya yazmayın.

biz kimsenin sözüyle birşeye bağlanmayız şükür ki bizimde mükemmel yaratılmış beyinlerimiz var insan biraz araştırmalı sizden ricam lütfen elmalı hamdi yazarın veya diyanetin bir kuran mealini okuyunuz .anladığım kadarıyla araştırmaya meraklısınız ve çok da kitap okuyorsunuzdur.tabi okurken tek taraflı okumamak birçok fikre açık olmak gerekir birde Kuran meali okuyun emin olun bişey kaybetmezsiniz tamamını okuyun ve görün ki hayatınızda çok şey değişecek inanmasanız bile inanlara karşı duygularınız değişecek
"Bütün dünyanın müslümanları Allah'ın son peygamberi Hz. Muhammed'in gösterdiği yolu takip etmeli ve verdiği talimatları tam olarak tatbik etmeli. Tüm müslümanlar Muhammed'i örnek almalı ve kendisi gibi hareket etmeli
M.Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Re: Su bulunan 5 dış gezegen keşfedildi [Haber]

Mesaj gönderen KRALMAS » 30 Oca 2014, 23:02

misafir yazdı:dünya gibi yaşama imkanına sahip bir gezegen ne güneş sisteminde nede milyarlarca ışık yılı ötede yoktur sadece su buharı bulunan birkaç gezegen var hepsi bu ama bizim dünyamız öyle değil sanki biri kudretiyle herşeyi düşünerek yaratmış başka bi açıklamasıda yok zaten
8.8 milyar Dünya benzeri gezegen var
http://www.ntvmsnbc.com/id/25477131/
misafir yazdı:birbiriyl çarpşan yıldız sistemlerini starwars da bile görmedi hayalinizdeki şeyleri buraya yazmayın.
İki galaksi işte böyle çarpışıyor
http://www.trthaber.com/haber/gundem/ik ... 87109.html

Kullanıcı avatarı
Tumagü
Üye
Mesajlar: 83
Kayıt: 05 Kas 2011, 13:17

Re: Su bulunan 5 dış gezegen keşfedildi [Haber]

Mesaj gönderen Tumagü » 29 Haz 2014, 16:12

(*) Dünya'ya benzer Gliese 832c gezegeni yaşama uygun koşullara sahip olabilir. Gliese 832c Dünya'dan 16 ışıkyılı uzaklıkta ve Dünya'dan 5 kat daha büyük.

(*) Gliese 832c may support life.
Resim
What makes islam so different?

mercanbal

Re: Su bulunan 5 dış gezegen keşfedildi [Haber]

Mesaj gönderen mercanbal » 26 Tem 2014, 23:05

fakat bu başlık altında islamı eleştiri bir taraf göremedim!..bi yerlerde kurt mu öldü?

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Re: Su bulunan 5 dış gezegen keşfedildi [Haber]

Mesaj gönderen KRALMAS » 27 Tem 2014, 15:14

mercanbal yazdı:fakat bu başlık altında islamı eleştiri bir taraf göremedim!..bi yerlerde kurt mu öldü?
Bilim forumunda masallardan ve masal karakterlerinden bahsetmiyoruz.

mercanbal

Re: Su bulunan 5 dış gezegen keşfedildi [Haber]

Mesaj gönderen mercanbal » 05 Ağu 2014, 16:40

KRALMAS yazdı:
mercanbal yazdı:fakat bu başlık altında islamı eleştiri bir taraf göremedim!..bi yerlerde kurt mu öldü?
Bilim forumunda masallardan ve masal karakterlerinden bahsetmiyoruz.
formun adı bilimforum değil ateistforum!..

Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Mesajlar: 945
Kayıt: 11 Ağu 2011, 21:44
Felsefe: Ateizm

Re: Su bulunan 5 dış gezegen keşfedildi [Haber]

Mesaj gönderen KRALMAS » 06 Ağu 2014, 08:06

mercanbal yazdı:
KRALMAS yazdı:
mercanbal yazdı:fakat bu başlık altında islamı eleştiri bir taraf göremedim!..bi yerlerde kurt mu öldü?
Bilim forumunda masallardan ve masal karakterlerinden bahsetmiyoruz.
formun adı bilimforum değil ateistforum!..
Ateistforum? Ateist platform demek istedin sanırım, ancak o sitenin adı, şuan yazı yazdığımız forum "Her Yönüyle Bilim Dünyası".

Cevapla