Yürürken Yaratıcı Düşünebilme Özelliği %60 Artıyor

Bu forum altında bilimin ilgi alanına girmeyen Tanrı/Din kavramları tartışılamaz.
Kullanıcı avatarı
KRALMAS
Admin
Felsefe: Ateizm

Yürürken Yaratıcı Düşünebilme Özelliği %60 Artıyor

Mesaj gönderen KRALMAS » 02 May 2014, 21:00

Stanford Üniversitesinde yapılan araştırmalar,yürürken insanların yaratıcı düşünebilme yeteneğinin %60 oranında arttığını gösteriyor.

Resim

Üstelik dışarıda ya da evde yürümeniz arasında da pek fark yok, kapalı alanda yapılan deneylerde de yine %60'lık bir artış olduğu gözlemlenmiş.
Bu artış yürümenin hemen sonrasında kısa bir süre daha devam edip tekrar eski haline dönüyor.
Stanford’un söz konusu makalesinde Steve Job ve Zuckerberg gibi isimlerin de toplantı ve görüşmelerini yürürken ve ayakta yaptığına dair örneklere yer verilmiş.

Detaylı anlatım için linki takip edin.

Tarih: 24 Nisan 2014
Link: http://news.stanford.edu/news/2014/apri ... 42414.html (İngilizce)

kemalistcan
Admin

Re: Yürürken Yaratıcı Düşünebilme Özelliği %60 Artıyor

Mesaj gönderen kemalistcan » 20 May 2014, 12:58

Desene boşuna "Yürü be! Kim tutar seni!" ya da "Allah birine ya yürü kulum demeli" demiyoruz. Öyleyse

Dağ başını duman almış

Gümüş dere durmaz akar

Güneş ufuktan şimdi doğar

Yürüyelim arkadaşlar...
"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletinden faydalanarak, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiklerini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Kamal ATATÜRK

Kullanıcı avatarı
FreeWill
Admin
Felsefe: Ateizm

Re: Yürürken Yaratıcı Düşünebilme Özelliği %60 Artıyor

Mesaj gönderen FreeWill » 20 Eyl 2014, 23:59

Sadece yürürken değil sanırım, uzun bir süre rutin hareketleri yaptığımız diğer işlerde de böyle.
Benim en çok düşünebilme özelliğim genelde işyerinde olmuştu. Yıllar önce.
Çalıştığım büyük bir otelde her gün bardak, tabak, kaşık, çatal, vs siliyordum, İşim oydu.
Öyle 3-5 tane değil. Yüzlerce, binlerce. 3 saat, 4 saat, sil babam sil, sil babam sil. Tek başıma. Dötüm uyuşurdu haberim olmazdı.
Kimse sevmezdi o işi, ama ben bayılırdım.
Hep aynı seri hareketi yapmaktan beyin ister istemez normalden daha fazla odaklanıyor düşündüğün konuya.
Ben bardak, tabak siliyorum ama, beynim düşünecek şeyler arıyordu.
Geometriden tut, astronomiye, felsefeden tut, dinlere, ...
Neler geçiyor neler.
Normalde oturupta 'dur şu konuyu bir kaç saat derinlemesine düşüneyim' deyipte bir türlü düşünmediğim şeyler.

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir