Putperest İbadetleri

Tüm dinlerin masaya yatırıldığı ve geniş kapsamda incelendiği bölüm. Dikkat! Bu bölüm dini inancınızı zedeleyebilir ve direncinizi kırabilir.
forsa

Re: Putperest İbadetleri

Mesaj gönderen forsa » 10 Şub 2015, 14:11

forsa yazdı:
pergel yazdı:Çok güzel bir çalışma/özet. Aslında İslam'ın, İslam öncesi putperest inancın yeniden düzenlenmesinden başka bir şey olmadığını anlatan önemli bir çalışma olmuş. İslam öncesi tüm ibadetlerin ve davranış biçimlerinin aynen korunduğunu, değişen tek şeyin 360 adet putun "tek"e indirilmesi olduğunu görebiliyoruz. Allah (el İlah), zaten 360 puttan birisiydi ve Muhammet'in taptığı putun simgelediği İlahtı. Muhammet'in bütün yaptığı 360 adet putu iptal edip, tanrı kavramını kendi taptığına indirgemek oldu.

Muhammet'e neden bazılarının karşı çıktığını ve neden bazılarının hemen onun yanında yer aldığını anlamak için üstün zekalı olmaya gerek yok. Karşı çıkanlar, kendi tanrıları "out" olanlar, yanında yer alanlarsa kendi tanrıları zaten Allah (el İlah) olanlardı. Bu karşı çıkanlar ile yandaş olanların hakimiyet kavgaları, İslam tarihinde Bedir, Uhud, Hendek gibi "savaş" nitelemeleriyle ballandıra ballandıra anlatılsa da, bunlar aslında 200-300 kişiyle yapılan mahalle kavgası niteliğinde tepişmelerdi. Ortada "kimin tanrısının kazanacağına bağlı olarak götürülecek(!) rantın paylaşım kavgasından başka bir şey yoktu. Tanrısı kazanan taraf, Kabe'nin turistik(!) (hac) gelirlerini ve çevre ahalinin haracını alacaktı. Bu rantı elinde tutanlarla (Kureyş'in ağaları) ranta yeni talip olanlar (Muhammet ve yandaşları) arasında "tanrı bazlı" kavganın nedeni de buydu.

Muhammet, mevcut düzene başka türlü karşı çıkamazdı. Mevcut düzende malı götürenlerin karşısına, taraftar yaratacak bir fenomenle çıkması gerekirdi. Bu da o devirde "tanrıları savaştırmakla" olurdu. O da, bunu yaptı. Elbette riskliydi ama sonuçta kazanç da bir olasılıktı. Nitekim başardı. Muhammet'in amcası Ebu Leheb, Kureyş'in ileri gelen zenginlerinden biriydi. Bu nedenle, Muhammet'in niyetini anladığı için açıkça ona karşı çıktı ve çok güçlü biri olduğundan, Muhammet'e büyük sıkıntı oldu. Bu nedenle, karısıyla birlikte adına sure inmiş(!) özel olarak cehennem ehli yapılmış(!) birisidir. İslam dininin ortaya çıkışının aslının ve esasının sadece bir rant kavgası olduğunun çok önemli ve açık bir kanıtı, Muhammet'in öz amcası için ağıza alınmayacak hakaretlerle özel ayetler sipariş etmesidir.

Şimdi, lafı neden bu kadar uzattım? Çünkü bu başlık bana bugünün "sünnet ehli" müslümanlarının ne kadar acınası bir durumda olduklarını hatırlattı. "Peygamber sünneti" olduğu gerekçesiyle çenelerinin altında bir karış karma karışık sakalla, bacaklarında enterilerle, kafalarında takkelerle, sarıklarla dolaşanlara, dişlerine ağaç dalı sürtenlere, cehennem sıcaklarında hac yapmak uğruna üstüste yığılıp, kimisi ölenlere, sağlıklarını tehlikeye atıp 16-17 saat cehennem sıcaklarda aç susuz dolaşarak böbreklerini ellerine alanlara, fakir doyurma bahanesine sığınarak hayvanın sadece üçte birini fakirlere vermek üzere bir tek günde milyonlarca hayvanı katleden, kanlarıyla denizleri bile boyayanlara, beş vakit namaz kılmak uğruna işlerini güçlerini, çocuklarının rızıklarını terkedenlere, günde beş vakit ezan denen ve çoğunlukla çok çirkin okunan bağırtıyı 1400 yıldır tekrar edenlere, daha nice saçmalıkları "sünnet" diye tekrarlayıp duranlara acımazsınız da ne yaparsınız?

Sünnet dedikleri her şey, ama her şey aslında putperest geleneğidir ve Muhammet de dahil, yanındaki herkesin daha putperestken (müslüman olmadan önce) yaptıkları şeylerdir. Şimdi, sadece kıyafeti ele alalım ki, laf uzamasın; Muhammet'in ve yanındakilerin sakalı, müslüman olmalarından önce de öyle idi. Müslüman olduklarında kıyafet devrimi yapmadılar. Kıyafetleri de aynıydı, vs. vs. Buna sünnet diye yılışanlar, acaba hangi sünnete uymuş oluyorlar? Sünnete uymakla kime benzemiş oluyorlar? Müslümanlara mı, putperestlere mi? Çünkü bunların hepsi, hepsinde de aynı.

Hayır, hayır! Üzülmesinler. Sünnete uymaya devam etsinler. Çünkü bilmeseler de, kabul etmeseler de, şu bir gerçektir ki, aslında İslam da putperest bir dindir. Tek tanrılıdır ama çok putludur. Muhammet bir puttur. Onun sünneti bir puttur. Kabe bir puttur. Hacer ül Esved bir puttur. Namaz, oruç, kurban birer puttur. Camiler, ezan bile birer puttur. Allah bir tarafa, bu putlardan hiç birine laf söylenemez. Yukarıda ezan için "bağırtı" dedim. Aslında bu bir hakaret değil. Teknik olarak ezanın Türkçesi "bağırtı"dır. Ancak bunları okuyan bir müslümanın, bu ifade için bile beni öldürmek isteyebileceğini biliyorum. Çünkü bir puta, alışık olmadığı bir şekilde hitap ettim. İşte İslam, aslında kendinden önceki putperest dinlerin tek bir tanrı (put) etrafında toparlanmış biçimidir.

Müslümanların kendi inançlarına nasıl baktıklarını biliyoruz ama en sağlıklı değerlendirme dışarıdan, tarafsız bir gözle yapılabilir. Bütün dünyanın bildiği ve öyle kabul ettiği gerçekleri kabul etmeyebilirler. Çünkü bütün dünya bir şekilde bir dine inanıyor. Kimi Hıristiyan, kimi Yahudi, kimi Hindu, vs. Bunlar İslama taraflı bakıyor olabilirler. Ama ateistler herhangi bir dine ya da tanrıya inanmıyorlar. Bu nedenle tam tarafsızlar. Sözleri herkesin sözünden daha tarafsız ve bu nedenle daha değerlidir. Bir ateist olarak diyorum ki; aynen Hristiyanlık gibi, Yahudilik, Hinduizm, vs. gibi, İslam da putperest bir dindir. Çabuk kurtulmanızı dilerim.
eğer iddia ettiğniz gibi islam, İslam öncesi putperest inancın yeniden düzenlenmesinden başka bir şey değil ise başta siz olmak üzere bütün ateistlerin müslüman olmuş olması gerekirdi....
bundan dolayı islamdan çabuk kurtulmanız değil, (zaten müslüman değilsiniz!..) hemen müslüman olmanız lazım!...

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin
Mesajlar: 588
Kayıt: 16 Ağu 2011, 10:03
Felsefe: Ateizm

Re: Putperest İbadetleri

Mesaj gönderen Q_continuum » 10 Şub 2015, 17:28

Bu iddianı mantıklı bir şekilde savunamayacaksan burada işin yok!
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

forsa

Re: Putperest İbadetleri

Mesaj gönderen forsa » 02 Mar 2015, 10:33

Q_continuum yazdı:Bu iddianı mantıklı bir şekilde savunamayacaksan burada işin yok!
niye???..
"doğru söyleyeni dokuz köylden kovarlar" mı diyorsun?...

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin
Mesajlar: 588
Kayıt: 16 Ağu 2011, 10:03
Felsefe: Ateizm

Re: Putperest İbadetleri

Mesaj gönderen Q_continuum » 02 Mar 2015, 10:44

forsa yazdı:
Q_continuum yazdı:Bu iddianı mantıklı bir şekilde savunamayacaksan burada işin yok!
niye???..
"doğru söyleyeni dokuz köylden kovarlar" mı diyorsun?...
Doğru olduğunu kanıtlayamıyorsan yalancısın demektir! Burada doğrunun tanımı, herkesin doğruluğunu test edebileceği şeylerdir. Doğru demekle bir şey doğru olmuyor!!!
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

forsa

Re: Putperest İbadetleri

Mesaj gönderen forsa » 02 Mar 2015, 11:04

neden dokuz köyden kovarlar peki?..

Kullanıcı avatarı
Q_continuum
Admin
Mesajlar: 588
Kayıt: 16 Ağu 2011, 10:03
Felsefe: Ateizm

Re: Putperest İbadetleri

Mesaj gönderen Q_continuum » 03 Mar 2015, 06:29

forsa yazdı:neden dokuz köyden kovarlar peki?..
Lafı çevirme! Bu söz insanların doğrulardan rahatsız olduklarını ve kandırılmayı tercih ettiklerini anlatmak için söylenmiş, ve ironik olan da senin gibi bir yalancı tarfında kullanılmaya çalışılması!!!

Sen burada doğruyu söyleyen değilsin! Kovulursan yalan söylediğin için kovulacaksın!!!
"Bağnazın zihni gözbebeği gibidir. İçine ne kadar çok ışık tuttarsanız o kadar çok daralır", Oliver Wendell Holmes, [1841-1935].

Cevapla