Hurma ağacı insanların halasıdır.

Tüm dinlerin masaya yatırıldığı ve geniş kapsamda incelendiği bölüm. Dikkat! Bu bölüm dini inancınızı zedeleyebilir ve direncinizi kırabilir.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Tumagü
Üye
Mesajlar: 83
Kayıt: 05 Kas 2011, 13:17

Hurma ağacı insanların halasıdır.

Mesaj gönderen Tumagü » 01 Tem 2016, 13:10

Hz Adem'in yaratıldığı toprağın arta kalan kısmından hurma ağacı yaratılmıştır. Muhammed hurma - nahle ağacına ademoğullarının halasıdır derdi. "Halanız olan nahle ağacına (نخلة التمر) saygı gösteriniz çünkü bu ağaç Adem'in çamurundan kalan artıklarından yaratılmıştır" buyururdu. Görülüyorki nahle ağacı Adem aleyhisselamın çamurundan yaratılmıştır. Bunun için nahlenin meyvesi olan hurmayı yiyince, insanın parçası, dokusu olur. Böylece hurmada bulunan herşey, insana da aktarılmış olur. (İmam-ı Rabbani)

Hurma ağacı ve sinek kapan otu hayvan gibi hislerle hareket etmektedir. Hurma ağaçlarından bir kısmı erkek, bir kısmı dişidir. Erkek ağaç dişi tarafına eğilmekdedir. Erkek ağaçdan bir madde dişiye gelmeyince, dişide meyve hasıl olmaz. Gerçi bütün bitkilerde bu 2 organ vardır fakat, hurma ağacında hayvanlar gibi görünmekdedir. Hatta hurma ağacının başında beyaz birşey vardır. Hayvanların yüreği - kalbi gibi işgörür. Bu şey yaralanırsa veya suda kalırsa ağaç kurur. Hadiste "Halanız olan hurma ağacına saygı gösteriniz çünkü, ilk hurma ağacı Adem aleyhisselamın çamuru artıklarından yaratıldı" buyuruldu. Bu ağacın, bitkilerin en üstünü olduğuna işaret buyurulmuş olabilir. Bu nedenle halanız olan hurma ağacına saygı gösteriniz. (Kaynakça)
Resim
What makes islam so different?

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Üye
Mesajlar: 248
Kayıt: 15 Ağu 2011, 23:13
Felsefe: Ateizm

Re: Hurma ağacı insanların halasıdır.

Mesaj gönderen Engse Hohol » 01 Tem 2016, 17:47

Önüne çıkan bir yanlışa ne kadar çabuk hayır diyebilirsen, doğru olan birşey senin karşına o kadar çabuk çıkar derler değerli Tumagü İskicap. Muhammed'e hayır diyebilen kimse çıkmadığı için bu tür abartılı hadisler yol almış yürümüştür böyle. Araplara ve müminlere göre hurmanın faydaları saymakla bitmez. Araplara göre kara büyüye karşı korunmak için acve hurması yenmelidir her sabah 7 tane acve hurması ve her birine ezübesmele ile 1 ayetel kürsi ve 11 defa "ya şafi ya kafi ya baki la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim" denmelidir. Şimdi bunları yapabileceğin dünyada kaç bölge var ortadoğudan başka? işte böyle islam dini, dünyayı ve bitki örtüsünü tanımayan ve varolmayan kara büyüye inandırdığı cahil halkı, yine varolmayan allaha da inandırmıştır. Dünyanın başka bir yerinde islam adındaki bu zırva din varolamazdı çünkü kökleşmek için gerekli sayıda cahil halk bulumayacağı için kendi hukukunu oluşturamadan dağılırdı ama ahtapot, koala, okapi, lama, penguen ve daha yüzlerce çeşit hayvan ve bitkiyi hiç görmemiş araplarda olmayan okuma-yazma becerisi ve varolan kara büyü gibi fantastik öykülere olan inanç eğilimi, islam dininin gereksindiği tarlayı kolayca oluşturdu.
ResimResim
En yoğun materyalist din islamdır; Sünneti seniyye, Hacerul esvet, Tabiin, Kabe, Kurban

Kullanıcı avatarı
Tumagü
Üye
Mesajlar: 83
Kayıt: 05 Kas 2011, 13:17

Re: Hurma ağacı insanların halasıdır.

Mesaj gönderen Tumagü » 13 Tem 2016, 06:34

İnsan psikolojik bir varlık. Çaresiz kaldığı zamanlar oluyor ve o zamanlar yakınıyor, hayıflanıyor. O esnada söyledikleri şeylerin hiç bir önemi yok ama dinlerin ve tanrıların insan hislerindeki kaynağı bu değil. Dinlerin insan hislerindeki kaynağı iyi geçinmek ve güvende yaşama arzusudur. Öldükten sonra da, en az bu iki şeye sahip olarak yine aynı yerden yaşamaya devam etmek. İslamdaki çelişkileri önemsemeden Muhammed'e biat edenler, aslında kendi arzularına biat etmişlerdir.

Vakia 20-21.
Cennet ehline vardır, arzu ettikleri meyveler ve canlarının çektiği (iştah-yeştehune) kuş etleri.

Taha 118-119
Cennette çıplak kalmak yoktur, orada acıkmazsın ve susamazsın.

Üstte iki çelişik ifadenin ayetleri var; Vakia 20-21 ve Taha 118-119.

Vakia 20-21'de muhammed, cennet uğruna ölüme cesaretlenen mücahitlerim olsun ve bana savaşlarda yardım etsinler diye, dünyada tadamadıkları arzuları, acıkmış boş bir midenin hislerini canlandırarak onları inandırmış ve vakia 22'de de ahu gözlü huriler var size diyerek kandırmaya devam etmiş.

Sonra Taha 118-119 ayetlerinde ise cenneti öylesine çekici gösteriyor ki savaşta ölmeseniz bile cennete gittiğinizde dünyalık arzulardan kurtulacaksınız diyor, acıkmayacaksınız ki, kuş etini ne diye yiyeceksiniz! Muhammed müslümanları öylesine tavlamış ki, savaşlarda ölüme gitme cesaretini kendinde bulan mücahitler, ayetler arası çelişkileri muhammed'e soracak cesareti kendilerinde bulamamışlar. Belki de mücahitler ve ümmetin geri kalanları, ahiret hayatı için kurdukları hayallerinin yıkılmasını istemedikleri için sormamışlardır. Yalan da olsa inanç, günümüzde olduğu gibi eskiden de bazı insanların ihtiyaç duydukları enerji çeşiti olmuştur ve olmaya devam edecektir.
Resim
What makes islam so different?

Cevapla

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir